Ana Sayfa » Kıbrıs » Dışişleri Bakanı Özgürgün Bm Güvenlik Konseyi Kararını Değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Özgürgün Bm Güvenlik Konseyi Kararını Değerlendirdi

''barış Gücü'nün Görev Süresinin Sözde 'kıbrıs Hükümeti'nin Onayıyla Uzatılmış Olduğunun Not Edilmesi Kabul Edilemez''.

 
 
Dışişleri Bakanı Özgürgün Bm Güvenlik Konseyi Kararını Değerlendirdi

"KARARDA İZOLASYONLARDAN BAHSEDİLMEMESİ ANLAŞILMAZ BİR İKİLEM''

"CENEVRE'DE YAPILACAK ÜÇLÜ GÖRÜŞMENİN, MÜZAKERELERİN SONUÇ ALICI BİR SÜRECE DÖNÜŞEBİLMESİ İÇİN TAŞIDIĞI ÖNEME MEVCUT KARARDA GEREKLİ VURGUNUN YAPILMAMIŞ OLMASI DA CİDDİ BİR EKSİKLİK"

Lefkoşa, 17 Haziran 11 (T.A.K.): Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK), Kıbrıs'ta görev yapan BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresini uzatan kararında, Kıbrıs Türk tarafının mutabakatına yer verilmeden görev süresinin sözde "Kıbrıs Hükümeti"nin onayıyla uzatılmış olduğunun not edilmesinin,  kabul edilmez olduğunu vurguladı.

Özgürgün, kararda Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonlardan bahsedilmemesinin de anlaşılmaz bir ikilem olduğunu belirtti.

"En kısa zamanda kapsamlı bir çözüme ulaşılması amacıyla Rum liderliğinin samimi bir şekilde müzakere etmesini sağlamak yönünde uluslararası camianın gerekli adımları atmasının zamanı geldiğini ifade eden Özgürgün, 7 Temmuz tarihinde Cenevre'de BM Genel Sekreteri ile yapılacak üçlü görüşmenin, müzakerelerin sonuç alıcı bir sürece dönüşebilmesi için taşıdığı öneme mevcut kararda gerekli vurgunun yapılmamış olmasını da "ciddi bir eksiklik" olarak değerlendirdi. 

Bakan Özgürgün, UNFICYP'nin görev süresini 6 ay uzatan BMGK'nin 1986 sayılı kararını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, Kıbrıs adasında konuşlu BM Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması ve adadaki görevini etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için Kıbrıs Türk tarafının mutabakatı ve işbirliğinin de gerektiğine işaret etti. 

"KIBRIS TÜRK TARAFININ MUTABAKATI VE İŞBİRLİĞİ DE GEREK"

Özgürgün şunları kaydetti: "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un İyi Niyet Misyonu ve BM Barış Gücü'nün adadaki faaliyetlerine ilişkin raporlarına istinaden 13 Haziran 2011 tarihinde almış olduğu 1986 sayılı kararla, BM Barış Gücü'nün adadaki görev süresini 15 Aralık 2011 tarihine kadar uzatmıştır.

Birleşmiş Milletler barış gücü operasyonlarının ana prensiplerinden birisi, barış gücünün belirli bir coğrafyada görev yapabilmesi için ilgili tüm tarafların rızasının alınması gerekliliğidir. Bu bağlamda, Kıbrıs adasında konuşlu BM Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması ve adadaki görevini etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için Kıbrıs Türk tarafının mutabakatı ve işbirliğinin de gerektiği yadsınamaz bir gerçektir."

Genel Sekreterin ilgili raporunda, BM Barış Gücü'nün geleceğine ilişkin kararlarda Kıbrıs'ta her iki tarafın da görüşlerinin alınacağına atıfta bulunmakta olduğuna dikkat çeken Özgürgün, şunları kaydetti:

 "Hal böyleyken, Güvenlik Konseyi kararında Kıbrıs Türk tarafının mutabakatına yer verilmeden BMBG'nün görev süresinin sözde 'Kıbrıs Hükümeti'nin onayıyla uzatılmış olduğunun not edilmesi kabul edilmezdir.

Ayrıca, kararda Güney Kıbrıs Rum Yönetimine atfen kullanılan 'Kıbrıs Hükümeti' ibaresiyle 1960 Ortaklık Cumhuriyeti'nin Rumlar tarafından silah zoruyla gasp edilmesinin ardından Kıbrıs'ta Ada'nın tümünü temsil etmeye ehil bir yönetimin var olmadığı ve iki tarafın 1963 yılından itibaren kendi kendilerini yönettikleri gerçekleri gözardı edilmektedir."

MÜZAKERELER... Bakan Özgürgün raporda müzakerelerle ilgili ifadeleri ise şöyle değerlendirdi:

"BM Güvenlik Konseyi kararında kapsamlı müzakerelerin yavaş ilerlemeye devam etmesinden duyulan endişe dile getirilirken, bunun esas sorumlusunun Rum tarafı olduğunun belirtilmekten kaçınılması, müzakere sürecinde yaşananların adil bir şekilde yansıtılmaması sonucunu doğurmaktadır. Yine aynı bağlamda, kararda yer alan müzakere sürecine ivme kazandırılmasına yönelik çağrının hangi tarafa yapılması gerektiği de açıktır.

Ayrıca, BM Genel Sekreteri'nin ilgili raporunda müzakerelerin ilanihaye devam edemeyeceği yönündeki ifadelerinin mevcut kararda gözardı edilmiş olması, Rum tarafını müzakerelerde ayak sürmeye devam etmesi yönünde cesaretlendirmektedir."

İZOLASYONLAR...

Özgürgün, Kıbrıslı Türkler üzerindeki insanlık dışı izolasyonun kaldırılmasına yönelik çağrılara yer verilmemesini de  "büyük bir eksiklik" olarak değerlendirdi ve şöyle dedi:

"Öte yandan, mevcut kararda BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Güvenlik Konseyi'nce ele alınmamış olan Mayıs 2004 raporuna ve bu raporda yer alan Kıbrıslı Türkler üzerindeki insanlık dışı izolasyonun kaldırılmasına yönelik çağrılara yer verilmiyor olması büyük bir eksikliktir. Bu tutum, Güvenlik Konseyi'nin müzakerelere ivme kazandırılması yönündeki görüşlerine de ters düşmektedir. Halkımız üzerindeki tecridin kaldırılmasının bir çözüme yardımcı olacağı uluslararası toplum tarafından 2004 yılında teslim edilmiştir ve bu olgu BM Barış Gücü raporlarında da vurgulanmaktadır. Hal böyleyken, Güvenlik Konseyi kararında izolasyonlardan behsedilmemesi anlaşılmaz bir ikilemdir." 

Kıbrıs Türk tarafının, Anavatan Türkiye'nin de tam desteğiyle, üç yıla yakın bir süredir devam etmekte olan tam teşekküllü müzakerelerde, yerleşmiş BM parametreleri çerçevesinde kapsamlı bir çözüme ulaşılabilmesi amacıyla yapıcı ve samimi bir şekilde müzakere etmekte olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Özgürgün,  "Rum tarafı ise, bir yandan gayrı yasal bir şekilde elde etmiş olduğu tanınmışlık ve AB üyeliği unvanlarını Kıbrıs Türk halkına karşı kullanırken, diğer yandan çözüm yönünde ayak sürmeye devam etmektedir. Kimsenin Kıbrıs Türk halkının Rum tarafının oyalama taktiklerine ilanihaye göz yummasını beklemeye hakkı yoktur" dedi.

Özgürgün sözlerini şöyle tamamladı:

"En kısa zamanda kapsamlı bir çözüme ulaşılması amacıyla, Rum liderliğinin samimi bir şekilde müzakere etmesini sağlamak yönünde uluslararası camianın gerekli adımları atamasının zamanı gelmiştir. Hal böyleyken, 7 Temmuz tarihinde Cenevre'de gerçekleştirilecek olan ve ilgili tüm taraflarca sürecin geleceği açısından büyük önem taşıdığı değerlendirilen BM Genel Sekreteri ile yapılacak üçlü görüşmenin, müzakerelerin sonuç alıcı bir sürece dönüşebilmesi için taşıdığı öneme mevcut kararda gerekli vurgunun yapılmamış olması da ciddi bir eksikliktir."

(ÖK/GÜR)

 
17 Haziran 2011 Cuma 22:40
Okunma: 706
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu