Ana Sayfa » Kıbrıs » Dışişleri Bakanı Özgürgün Mısır Televizyonu Nile Tv'ye Konuştu

Dışişleri Bakanı Özgürgün Mısır Televizyonu Nile Tv'ye Konuştu

özgürgün: "Rumlar Bizi Azınlık Olarak Görmekten Vazgeçmediği Takdirde Olası Bir Çözüm Bulunması İmkansızdır"

 
 
Dışişleri Bakanı Özgürgün Mısır Televizyonu Nile Tv'ye Konuştu
Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs sorununa çözüm bulma amacıyla yıllardır süren görüşmelerin Kıbrıs Rum tarafının olumsuz ve uzlaşmacı olmayan tutumu nedeniyle bugüne kadar sonuçlanmadığını belirtti.  

BM Genel Sekreteri Ban Ki- moon'un yayınladığı raporlardan Türk tarafının sürekli olumlu önerilerle masada müzakere etmeye devam ettiğinin görüldüğünü kaydeden Özgürgün, Rum tarafının Kıbrıslı Türkleri azınlık olarak görmekten vazgeçmediği takdirde olası bir çözümün bulunmasının imkansız olduğunu vurguladı.

Kıbrıslı Türklerin adada eşit haklara sahip olduğunu kabul etmeyen Kıbrıslı Rumların 2004 yılında Avrupa Birliği'ne tek taraflı olarak alınmasının Kıbrıs sorununun çözümünü daha da zora soktuğuna dikkat çeken Hüseyin Özgürgün, görüşme masasında her türlü olumlu öneriyi reddeden Rum yönetiminin amacının tüm adaya hakim olmak olduğunu belirtti.

"TÜRKİYE ADAYA MÜDAHALE ETMESEYDİ ŞUANDA HİÇBİR KIBRISLI TÜRK HAYATTA OLMAZDI"

Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Mısır'ın en çok izlenen TV kanallarından biri olan Nile TV'nin sorularını yanıtlayan Özgürgün, Kıbrıslı Rumların, Türk askerinin adada işgalci durumda olduğunu söylemesinin tarihi ve hukuki gerçekleri yansıtmadığını  vurguladı.

Özgürgün,  "Birleşmiş Milletler askeri 1974 yılına kadar adada kan dökülmesini öneleyemedi. Türk askeri eğer adaya müdahale etmeseydi bugün tek bir Kıbrıslı Türk bile hayatta olamazdı" dedi.

Adada 1974 yılına kadar birçok  Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumun hayatını kaybettiğini  söyleyen Özgürgün, "1974 yılından sonra ne bir kayıp nede bir öldürülme olayı olmuştur. Türk askeri adada işgalci değil barış ve huzurun simgesidir" ifadesini kullandı.

"AB YAPTIĞI YANLIŞI DÜZELTMELİ"

2004 yılında Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı AB'ye girmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Özgürgün şöyle devam etti:

"Rum tarafını adanın tek hakimiymiş gibi tek taraflı AB'ye alıyorsunuz, tüm hakları onlara veriyorsunuz sonrada Rum yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın masada çözüm için istekli olmasını bekliyorsunuz. Bu kadar imkana sahip bir yönetim neden azınlık olarak gördüğü Kıbrıslı Türklerle bir ortaklık Cumhuriyeti kusun? AB yaptığı yanlışı düzeltmelidir."

"B PLANINA DEĞİL ÇÖZÜM BULMAYA KONSANTRE OLDUK"

Adada bir çözüm bulunmaması halinde Kıbrıs Türk tarafının "B" planı olup olmadığının sorulması üzerine ise Özgürgün, şu anda bir "B" planı üzerine değil masada çözüm bulma arayışı üzerine konsantre olduklarını ancak yıllardır süren müzakerelerin de sonsuza kadar devam etmeyeceğini belirtti.

Kıbrıs'ta olası bir çözümün Kosova'daki gibi olup olamayacağının sorulması üzerinde de Özgürgün, çözüm çabalarına odaklandıklarını ancak her halkın kendi kaderini tayin etme hakkının var olduğu gerçeğinin de göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

"RUMLAR EĞER BİZİ EŞİT ORTAK OLARAK GÖRMEZSE ÇÖZÜM OLMAZ"

Olası bir çözümün ancak kırmızı çizgilerden ödün vermeden olabileceğini de vurgulayan Özgürgün şöyle dedi:

"Kıbrıs Rum yönetimi eğer bizi eşit olarak görüp kabul ederse zaten sorun çözülür. Bizim de adada eşit haklarımız ve eşit statümüz var. Bunu kabul edip bize azınlık gözüyle bakmaktan vazgeçerlerse yarın hemen Kıbrıs sorunu çözülür. Ama bunu kabul etmezlerse ve Kıbrıslı Türkleri azınlık statüsüne sokmayı düşünürlerse, bunun halkımız tarafından kabul edilemeyeceğini de çok açık bir şekilde bilmeleri gerekmektedir."

"ULUSLARASI CAMİA KIBRISLI TÜRKLERİN VARLIĞINI KABUL ETMESİ GEREK"

Kıbrıs Türkü'nün yıllardır maruz bırakıldığı izolasyon ve ambargoların  kaldırılması yönünde yapılan tüm çalışmaların sonuçsuz bırakıldığını söyleyen Özgürgün, Kıbrıslı Türklerin hak etmediği şartlar altında yaşamasının artık kabul edilemez olduğunu ve uluslarası camianın da adada Kıbrıslı Türklerin varlığını göz ardı ederek hareket etmesine artık son vermesi gerektiğini vurguladı.

"KIBRIS ADASI STATÜSÜNDEN DOLAYI AKDENİZDE ÖNEM TAŞIYOR....."

Kıbrıs adasının Akdeniz'de önemli bir pozisyonda olması ve statüsünden dolayı dünyadaki güçlerin adaya ilgi gösterilmesinin Kıbrıs sorununun çözümüne olumsuz etki yaptığını vurgulayan Özgürgün, bazı ülkelerin Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünü kendi çıkarlar açısından tercih ettiklerini ve bu nedenle Rum tarafını şımartmak suretiyle çözüme ulaşılmasını engellediklerini ifade etti.

"BİRÇOK ÜLKE KIBRIS SORUNUNA TARAF...."

Dünyadaki birçok ülkenin Kıbrıs sorununda taraflara adil davranmadığını da belirten Özgürgün, özellikle Mısır'ın Kıbrıslı Türklerle temas yapmaktan çekindiğini kaydetti.

"TÜM KKTC VATANDAŞLARI BİZİM VATANDAŞIMIZDIR"

KKTC'de nufusun ne kadarının Türkiye'den geldiğinin sorulması üzerinde ise Özgürgün,  Kasım ayı içerisinde nufus sayımının gerçekleşeceğini hatırlattı ve "Tüm KKTC vatandaşları bizim vatandaşımızdır bunun Türkü Kıbrıslısı yok" dedi.

(ŞEB/pha) FOTOĞRAFLI


TAK
 
22 Eylül 2011 Perşembe 14:43
Okunma: 518
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu