Ana Sayfa » Kıbrıs » Dışişleri Bakanlığı Bütçesi Onaylandı

Dışişleri Bakanlığı Bütçesi Onaylandı

Nami: "Lobi Faaliyetleri Çok Önemli Bu Faaliyetlerin Cumhurbaşkanlığı'yla Eşgüdüm İçinde Yapılması Önemlidir"

 
 
Dışişleri Bakanlığı Bütçesi Onaylandı
Çakıcı: "Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Görüşme Heyetindeki Üç Uzmandan İkisini Yok Ederek Biriyle Devam Etmesi Yanlış..."

Avcı: "Dışişleri Bakanlığı Önemli, Daha Da Güçlendirilmeli... Hiç Vakit Kaybetmeden Derhal 20 Meslek Memuru Alınmalı..."

Uluçay: "Strateji Planlama Yapılmazsa Bakanlar Değişse De Sistem Değişmez..."
izbul: "Yaşananlar Aslında Malumun İlanıdır..."

Özgürgün: "Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Müzakere Sürecinde Gerek Talat Gerek Eroğlu Döneminde Üzerine Düşen Görevi Yerine Getirmiştir..."

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 32 Milyon 666 Bin 645 Tl'lik Dışişleri Bakanlığı Bütçesini Onayladı.
2012 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı'nı Görüşmelerini Sürdüren Ve Dünkü Toplantısında İlk Olarak Başbakanlık Bütçesini Ele Alıp Onaylayan Meclis Genel Kurulu, Gece Geç Saatlere Kadar Devam Eden Toplantısında Görüştüğü Dışişleri Bakanlığı Bütçesini Oy Çokluğuyla Kabul Etti.

Dışişleri Bakanlığı Bütçesinin Görüşülmesi Sırasında İlk Sözü Alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (Ctp/bg) Lefkoşa Milletvekili Özdil Nami, Dış Temsilciliklerin İçler Acısı Durumda Olduğunu Savunarak, Lobi Faaliyetlerinin Önemli Olduğunu Söyledi.

Nami, Lobi Faaliyetlerinin Özellikle CumhurBaşkanlığı İle Eş Güdüm İçinde Yapılmasının Önemli Olduğunu Anlatarak, Lobi Çalışmasının Sadece Temsilciler Aracılığıyla Yapılmasının Eksik Olacağını Söyledi.

Brüksel'de Düşünce Kulüpleriyle Profesyonel Anlaşma Yapılmasının Önemini De Vurgulayan, Bunu Her Ülkenin Yaptığını Belirten Nami, Bunlara Ek Olarak Kanaat Önderleriyle Düzenli Ve Sürekli İlişki İçinde Olmak Gerektiğini Anlattı. Nami, Londra'ya Yaptığı Son Ziyarette Temsilciliğin Eksiklerini Net Bir Şekilde Gördüğünü Kaydetti.

Nami, Amerika Ve İngiltere'de Okuyan Öğrencilerin Yeterli Şekilde Bilgilendirilip Donatılması Gerektiğine, Bunun Orada Önemli Kazanımlar Yaratacağına İşaret Ederek, Bu Amaçla Öğrencilerin Bilgilendirilmesi, Eğitim Gördükleri Dillerde Yeterli Materyalle Donatılması Gerekliliği Üzerinde Durdu.

Özdil Nami, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Tarafından Sürdürülen Ve Kıbrıs'ta Bir Anlaşmayı Hedefleyen Görüşmelerde Hatalar Yapıldığını Savunarak, Yapılması Gerekenin İlk Olarak Güç Paylaşımı Sorununun Çözümü Olduğuna İşaret Etti, Bundan Vazgeçmenin Yanlış Olduğunu Kaydetti.

Nami, Kendisinin De Görüşme Heyetinde Bulunduğu Ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün De İçinde Bulunduğu Süreçte Yaptıklarının Olumlu Olduğunu Anlatarak, Başkan Seçiminde Çapraz Oy Sürecini Uzun Uzun Anlattı.

Çapraz Oylamanın Paketin Bir Bütün Olarak Kabul Edilmesi Koşuluyla Yapıcı Katkılara Açık Olunduğu İlkesinden Hareketle Tartışmaya Açıldığını Anlatan Nami, Bunun Kamuoyuna Yanlış Anlatıldığı İçin Bunları Uzun Uzun Anlatmak Durumunda Kaldığını Söyledi.

Özdil Nami, Görüşme Sürecinin Kopması Ve Bunun Sorumlusunun Kıbrıs Türk Tarafı Olarak İlan Edilmesi Durumunda Bunun Kimseyi Şaşırtmaması Gerektiğini Söyleyerek,  Bunları Felaket Telallığı Yapmak İçin Söylemediğini Sadece Ciddi Kaygıları Nedeniyle Samimiyetle Anlattığını Kaydetti.

Nami, Müzakere Sürecinin Çöküşünün Gelmekte Olduğu, Bu Çöküşün Sorumlusu Olarak Türk Tarafının İlan Edileceğinin Net Olduğunu İleri Sürerek, Bu Konuyu (Çöküşü) Önlemek İçin Alınacak Önlemler Ve Zaman Olduğunu Bunun Yaşama Geçirilmesi Gerektiğini Dile Getirdi.

Nami, Görüşme Sürecinde Yeni Görüşmeci Heyetinin Yaptığını İleri Sürdüğü Hata Ve Eksikleri Sıralayarak, Sivil Toplum Örgütleri Ve Sendikalara Da Bu Konularda Daha Duyarlı Olması; Çözümden Yana Olan Partilerin De Daha Yakın İşbirliği İçinde Olması Çağırısı Yaptı.

Çakıcı

Toplumcu Demokrasi Partisi (Tdp) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Görüşme Süreciyle İlgili Olarak Özdil Nami Kadar Detay Bilmese De Görüşme Konusunda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na Yönelik Sertleşen Eleştirilerini Hatırlatarak, İnsanların Neyin Ret Edildiğini Bilmeye Hakkı Olduğunu Söyledi.

Çakıcı, Gelinen Aşamada Beş Konuda Türk Tarafının Yanlış İçinde Olduğunu, Bu Nedenle Ocak Ayında Yapılacak Üçlü Görüşmede Türk Tarafının Haklı Görülmesinin Hayal Olduğunu İleri Sürerek, Bu Koşullarda Birleşmiş Milletler (Bm)'nin Yapacağının Açık Olduğunu Kaydetti.

Mehmet Çakıcı, Çapraz Oylamanın İki Tarafa Da Eşit Davrandığını Bunun İçin Partisinin Başından Beri Çapraz Oylamayı Desteklediğini Belirterek, Bunun Kıbrıslı Türk Ve Rumların Başkanı Olması Anlamında Da Önemli Olduğunu Söyledi.

Çakıcı, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün Çözüm Konusunda, Çözüme Gidilme Sürecinde Samimi Olduğunu Ancak Partisinin Çözüm İstemediğini Öne Sürerek, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Görüşme Heyetinde Yer Alan Üç Uzmanın İkisini Yok Ederek Birini Geriye Bıraktığını Savundu.

Mehmet Çakıcı, Bunun Temel Nedeninin Çözüm İsteyip İstememekle İlgili Olduğunu İfade Ederek, Dışişleri Bakanlığı'nın Eski Uzmanlarla Bir Araya Gelerek Daha Sıkı Bir İşbirliği İçinde Çözüme Katkı Yapması Çağırısı Yaptı.

Bu Gerçeğe Karşın Sorunun Niyet Sorunu Olduğunu, En İyi Niyetli Ubp'linin Çözüm Niyeti Olmadığını İddia Eden Çakıcı, Görüşme Sürecinin Sona Ermesi Halinde Sürer Durumunun Devam Etmesinden Başka Bir Sonuç Çıkmayacağını Söyledi.

Çakıcı, Görüşme Tıkandı Diye Devletin Tanınması Soncu Çıkmayacağını İddia Ederek, Avrupa Birliği (Ab)'ye Girişe Yönelen Türkiye'nin Yapacağı Fazla Bir Şey Olmadığını Kaydetti.

Çakıcı, Anlaşma Olmaması Halinde Türkiye'nin Ab'ye Girmemesi Halinde Sürer Durumun Yıllarca Devam Edebileceğini; Türkiye'nin Ab'ye Girmesi Halinde İse Seçeneğin Kıbrıslı Türklere Kıbrıs Cumhuriyeti'nde Eksiltilmiş Haklarla Devam Etmesi Olacağını Söyledi.

Çakıcı, Taşınmaz Mal Komisyonu'nun Kararına Uygun Olarak Ubp'nin Rumlara Mal İadesine Başladığını İddia Ederek, Bu Gerçeklerin Halka Anlatılması Gerektiğini İfade Etti.
mehmet Çakıcı, Çözüm Halinde 20 Ay Rum Başkan, 10 Ay Türk Başkan Olacağını; Bunun Da Kazanılmış Hak Olduğu Söyledi.

Buna İki Kesimliliğin Eklenebileceğini, Siyasi Eşitlik İle Merkez Bankasında Eşitliğin De Olduğunu Anlatan Çakıcı, Çözüm Halinde Kıbrıs Türklerinin Kazanımlarını Özetle Bunlar Olduğunu Sıraladı.
tdp Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Müzakere Sürecinde Dışişleri Bakanlığının Daha Aktif Rol Alması Gerektiğini İfade Ederek, Böyle Bir Sürecin Başarı Getireceğini Kaydetti.

Avcı

Özgürlük Ve Reform Partisi (ÖRP) Genel Başkanı Turgay Avcı, 30 Ay Dışişleri Bakanlığı Yapmış Bir İnsan Olarak, Bakanlığı, Çalışmalarını, Ortaya Konan Performans Açısından Çok İyi Bildiğini Söyledi.
avcı, Dışişleri Bakanlığı'nın Bazı Ülkelerde Büyük Ve Hayati Öneme Sahip Olduğunu, Bazı Ülkelerde İse Varlığının Yokluğunun Tartışmalı Olduğunu Anlattı.

Dışişleri Bakanlığı'nın Görevinin, Kelime, Virgül, Vücut Dili Bakımından Hassas, Kritik, Hata Kabul Etmediğini Dile Getiren Avcı, Kıbrıs Sorununun 48 Yıldır Devam Ettiğini Ve Gelecek Nesillerin Artık Bu Sorunu Yaşamamasını İstediklerini Söyledi.

Turgay Avcı, Kıbrıs Türkünün Nereye Yürüyeceğinin Yol Haritasının İvedilikle Çizilmesi Gerektiğini Anlatarak, Dışişleri Bakanlığının Bu Nedenle Güçlendirilmesi Gerektiğini Kaydetti.
avcı, Bugün Anlaşma Yapılsa Anlaşmaya Göre Türk Tarafının Büyükelçi Göndermesi Gereken Yerlere Yeterince Yetişmiş Büyükelçi Bulunmadığını Söyledi.

Turgay Avcı, Ekonomik Durum Ne Kadar Zor Olsa Da Bugün Hiç Vakit Kaybetmeden 20 Meslek Memurunun Derhal İstihdam Edilmesini; Çünkü Bir Meslek Memurunun Ancak 20-25 Yılda Yetişebildiğini Kaydetti.
avcı, Bugün Yapılan Çoktan Seçmeli Sınav Tüzüğünün Derhal Değiştirilerek Klasik Yönteme Geçilmesini De İstedi.

Avcı,  Dışişleri Bakanlığı'na 20 Kadro Alınması Gerektiğini Söyleyip Bunun Kadronun Verilmesi Konusunda Maliye Bakanı Ersin Tatar'dan Söz İstedi.

Turgay Avcı, Londra Temsilciliğinin Daha Da Güçlendirilmesi Gerektiğine, Çünkü Orada Yaşayan Kıbrıslı Türk Sayısının Yoğun Olduğuna İşaret Ederek, Böyle Bir Yerde Güçlü Bir Temsilciliğin Olması Gerektiğini Söyledi.
Kıbrıs Sorununun Bu Ülkenin 48 Yıllık Sorunu Olduğunu, Sorunun Her Boyutuyla Dünyaya Anlatılabilmesi İçin Lobi Çalışmasının Önemli Olduğunu, Lobinin İse Para Demek Olduğunu Anlatan Avcı, Tanıtım Ve Lobiciliğin Artık Profesyonel Olarak Yapılmakta Olduğunu Kaydetti.

Uluçay

cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (Ctp/bg) GaziMağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay İse, Konuşmasında, Stratejik Planlama Yapılmaması Durumunda Bakanlar Değişse De Sistemin Değişmeyeceğini Söyledi
Kıbrıs Konusunun Gelinen Aşamada Çok Önemli Olduğunu Kaydeden Uluçay, Ocak Ayında Kritik Bir Eşik Yaşanacağını Aktardı.

Uluçay 1968'de Başlayan Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulmaya Yönelik Görüşme Sürecinde Bugün İtibarıyla Sonuç Alınamadığına İşaret Ederek, Bm Zemini Ve Parametrelerinde Müzakere Masasının Oluşması İçin Çok Mücadele Verildiğini Anlattı.

Teberrüken Uluçay. Kritik Eşikte Gelinen Noktada Faturanın Kıbrıs Türkü Aleyhine Çıkarılması Halinde Ortaya Önemli Sorunlar Çıkacağını Anlatarak, Görüşmelere Katılmasa Da Sorunun Her Aşamasına Katkı Yapabileceğini Söyledi.

Uluçay, Bakanlık İle CumhurBaşkanlığı Arasında Sorun Olduğunu İleri Sürüp Bunun Bir Şekilde Netliğe Kavuşturulması Gerektiğini Kaydetti.

Uluçay, Kritik Bir Dönemden Geçildiğini, Anlaşmaya Yönelik Olarak Karşı Tarafı Zorlamayan, "Başımıza Ne Gelirse Gelsin" Türünden Bir Anlayışla Hareket Edildiğini İleri Sürerek, Türk Tarafının Elindekileri Karşı Tarafı Anlaşmaya Zorlayacak Şekilde Kullanmak Gerekliliği Üzerinde Durdu.

İzbul

ctp/bg Milletvekili Salih İzbul İse, Görüşme Süreciyle İlgili Olarak Bugün Alınan Haberlerin Aslında Malumun İlanı Gibi Olduğunu Söyleyerek, Bugün Görüşmeleri Sürdüren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Seçilmeden Önceki Tüm Siyasi Yaşamında Retçi, Görüşme Ve Anlaşmaya Karşı Biri Olduğunu Hep Söylediğini Savundu.

İzbul, Bu Gerçeğe Karşın, CumhurBaşkanlığı'na Seçilmesinden Sonra Eroğlu'nun Yaptığı Açıklamaların Zaten Kendisinin Soruna Çok Uzak Olduğunu O Tarihlerde Ortaya Koyduğunu İddia Etti.

Bu Duruma Karşın Eroğlu'nun Seçimlerden Sonra Görüşmelerin 2.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın Bıraktığı Yerden Devam Edeceğini Açıkladığını Hatırlatan İzbul, Partisinin Buna Destek Verdiğini Belirtti, Ancak, Dün İtibarıyla Görüşme Sürecinin Kabul Edilmez Bir Sona Doğru Gitmekte Olduğunu İddia Etti.

İzbul, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Dünkü Açıklamalarının Kötü Gidişatın Başlangıcı Olduğunu; Zamanında Ve Doğru Önlemler Alınmaması Halinde Kötü Günlerin Kapıda Olduğunu Savundu.

Salih İzbul, UBP Ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Yaptığının Görüşür Gibi Yapmak; Görüşmek İçin Görüşmek Olduğun Savundu; UBP Ve Eroğlu'nun Aslında Çözümü İstemediğini İleri Sürdü.

İzbul, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Müzakere Sürecinin Başından Beri Sürekli "İlerleme Var. Gelişme Var" Dediğini Ancak Çözüme Yönelik Hiçbir Çaba Sarf Etmediğini İddia Etti.

Salih İzbul, Konuşmasını, Kıbrıs Sorununun Türk Tarafının En Önemli Sorunu Olduğu, Bu Sorunun En Erken Zamanda Çözülmesi Gerektiğini Söyleyerek Tamamladı.

Özgürgün

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün İse, Konuşmalara Verdiği Yanıtta, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Seçildiği Gün Görüşmeleri Kaldığı Yerden Sürdüreceğini Açıkladığına İşaret Ederek, Gerek Eroğlu, Gerekse Daha Önceki Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a Bakanlığının Her Aşamada Vermesi Gerekin Desteği Verdiğini Söyledi.

Özgürgün, Dışişleri Bakanlığı'nın Görüşme Sürecinde Cumhurbaşkanına Vermesi Gereken Her Destek Yanında, Tıkanan Görüşme Sürecinin Açılmasına Yönelik Çözüm Üretilmesine Her Şekilde Katkı Koyduğunu Kaydetti.

Özgürgün, Görüşmelerde Bir Sıkıntı Olduğunu Ancak Bunun Görüşmelerin Kesilmesiyle Sonuçlanmayacağını Düşündüğünü Söyledi. Rum Tarafının Hedefinin Ab'nin Gelecek Yılki Dönem Başkanlığı Olduğuna İşaret Eden Özgürgün, Bu Nedenle Görüşme Sürecinde Sıkıntı Yaşandığını Dile Getirdi.

Kıbrıs Konusunda Yeni Bir Bm Genel Sekreteri Gerekmemesi Dilediğini Aktaran Özgürgün, Sorunun Kısa Sürede Çözülmesi Dileğinde Bulundu.

Dışişleri Bakanı Özgürgün, Türkiye İle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Arasında İmzalanan Kıta Sahanlığı Anlaşmasının Sürecini Anlatarak, Konunun Rum Yönetimi'nin Petrol Arama Konusunda İleri Adım Atılması Halinde Neler Yapılabileceği Konusunda İki Ülke Dışişleri Bakanlıkları Tarafından Ankara'da Taslak Halinde Görüşüldüğünü Söyledi.

Özgürgün, Kıta Sahanlığı Anlaşmasında Yaşanan Kargaşanın Anlaşmanın New York'ta İmzalandıktan Sonra Bakanlığına İletilmesinde Gecikmeden Kaynaklandığının Bir Gerçek Olduğunu Kaydetti.

Hüseyin Özgürgün, Herkese Katkılarından Dolayı Teşekkür Ederek Konuşmasını Tamamladı.
bakan Özgürgün'ün Konuşmasının Ardından Dışişleri Bakanlığı Bütçesini Onaylayan Meclis Genel Kurulu, Saat 23.30 Sıralarında Dünkü Toplantısını Tamamlamış Oldu.
Bugün Neler Görüşülecek
meclis Genel Kurulu, Bütçe Görüşmeleri Çerçevesinde Bugün İse, Sağlık Bakanlığı, Ombudsman Ve Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Bütçelerini Ele Alacak.
 
14 Aralık 2011 Çarşamba 09:32
Okunma: 680
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu