Ana Sayfa » Kıbrıs » Dışişleri Bakanlığı Bütçesi Onaylandı

Dışişleri Bakanlığı Bütçesi Onaylandı

Lefkoşa, 22 Kasım 13 (T.a.k.): CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Birikim Özgür Başkanlığında Toplanan Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi, 37 Milyon 696 Bin 180 Tl Olarak Öngörülen Dışişleri Bakanlığı Bütçesini Görüşerek Oyçokluğuyla Onayladı..

 
 
Dışişleri Bakanlığı Bütçesi Onaylandı

ERTUĞRULOĞLU: "İHMAL EDİLEN BİR BAKANLIK"

Komitede Tatar'ın ardından konuşan UBP Milletvekili Tahsin Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanlığı'nın kadrosu ve görevleri dikkate alındığından özel bir bakanlık olduğunu, bütçesinin hiçbir zaman kendisine ayrılması gereken oranı bulmadığını belirtti. Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanlığı'nın bütçedeki payının yüzde bir olmasını eleştirdi. Bu bütçe ile faaliyette bulunmanın mümkün olmayacağını belirten Ertuğruloğlu, temsilciliklerin tam kadro olarak açılmadığını, ihmal edildiğini söyledi.

Ertuğruloğlu, Dışişleri Bakanlığı'nın ihmal edilmemesi gereken bir bakanlık olduğunu belirterek, "İnşallah payı yüzde 20'lere varır. Başka türlü netice alınması mümkün değil" dedi.

Ertuğruloğlu, temsilciliklerde görevlendirilenlerin olumsuz koşullarda görev yaptıklarını da ifade etti.

Kıbrıs konusunu konuşurken, çözüm yanlısı, çözüm karşıtı şeklinde algılamalara yer vermeyen yaklaşımlar benimsenmesini isteyen Ertuğruloğlu,  Kıbrıs konusundaki görüşlerini anlattı.  Kıbrıs sorunuyla ilgili Kıbrıslı Türkler arasında ve Güney Kıbrıs ile sorunun ne olduğu konusunda mutabakat bulunmadığını söyleyen Ertuğruloğlu, 1974'ün yarattığı zemin üzerine gelecek kurduğunu, Rumların da 1974'ü ortadan kaldıracak bir zemin üzerine gelecek kurduğunu belirtti.

Ertuğruloğlu, federal çözüm ile federasyonun aynı olmadığını, konfederasyonun da federal bir çözüm olduğunu söyledi.

Bakan Özdil Nami'nin, Maroyannis ile görüşmesini de eleştiren Ertuğruloğlu, "CTP-BG milletvekili olarak temas yapıyor ama bu ülkenin bir bakanıdır. Başbakanın da CTP-BG Genel Başkanı olarak görüşmesini onaylamıyorum. Güney'de siyasi partilerle görüşme yapabilirler ama milletvekili sıfatını taşıyanlarla sürdürebilirler bunu" dedi.

BM parametrelerinin müzakere zemini olarak oturtulduğunu söyleyen Ertuğruloğlu, "Peki yıllardır niye bu federasyon kurulamadı? Çünkü herkesin sorun ve çözüm tanımı farklıdır. Rum tarafı üniter devlet yaratmaya çalışırken, biz egemen eşitlik temelinde konfederasyon istiyoruz" dedi.

Egemen eşitliğin vazgeçilmez olduğunu söyleyen Ertuğruloğlu, adada iki ayrı egemen devlet bunduğunu, bunların birbirini tanıması gerektiğini kaydetti.

KOP ile KTFF arasında imzalanan anlaşmaya değinen Ertuğruloğlu, "Eleştirilecek yönü de var, takdir edilecek yönü de var... İmzalanan anlaşma ile ne KOP, ne de FIFA KTFF'nin varlığını inkar edemez" dedi.

ÇAKICI: "MÜMKÜN OLAN YAPILMAYA ÇALIŞIYOR"

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, müzakere sürecine değinerek, mümkün olanın yapılmaya çalışıldığını belirtti.

KKTC'nin kuruluş bildirgesini okuyan Çakıcı, uluslararası hukukun içine girme çabası konduğunu kaydetti. Annan Planı'nın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin BM'de kayıtlı şeklinin devam edeceğini, Kıbrıs Cumhuriyeti'nden korkmaya gerek olmadığını söyleyen Çakıcı, Kıbrıslı Türklerin hakları olduğunu belirtti. Çakıcı, haklar üzerinden anlaşmaya yürümenin yanlış bir yöntem olmadığını ifade etti.

İki bölgelilik, iki toplumluluk ile kazanım sağlandığını kaydeden Çakıcı, federal devletin yapısın anlaşmaya göre şekilleneceğini söyledi. Çakıcı, Kıbrıslı Türklerin bir anlaşma ile dünyadaki yerini alma hedefinde olduğunu belirtti.

KOP ile anlaşmada, Kıbrıs Cumhuriyeti'nden doğan hakların kullanıldığını, geçici bir anlaşma yapılmaya çalışıldığını kaydeden Çakıcı, kimlik alanların da aynı hakları kullanmakta olduğunu söyledi.

Çakıcı, müzakere sürecinden ve Anastasiadis'in tutumundan memnun olmadıklarını, çok yavaş hareket edildiğini ifade etti. Eşit ve adil olan bir anlaşmaya imza atılması gerektiğini söyleyen Çakıcı, Maraş'ın gündeme gelmesini istedi.

Çakıcı, Maraş konusunun bütünlüklü çözüme giden adımlara ivme katabileceğini, buna yönelik bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

Çakıcı, "Anlaşma Kıbrıs Cumhuriyeti'nin BM'de kayıtlı şekliyle olacak. Bu bizi korkutmamalı. Biz orda olmasak da hakkımız bulunuyor.

NAMİ: "ORTAK AÇIKLAMADA SONA YAKIN BİR NOKTADAYIZ"

Dışişleri Bakanı Nami ise, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin evrimleşerek dönmesini kabul etmediklerini, durumun Annan Planı'ndaki gibi olduğunu kaydetti. Nami, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Anayasası değiştirilerek yeni devleti oluşturmayacak. İki taraf ayrı referanduma giderek olacak" dedi.

Nami, "müzakerelerin şirin gözükmek adına yapıldığı" şeklindeki değerlendirilmelerin haksızlık olacağını, halkı dünya ile bütünleştirmek adına çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Ortak açıklama konusunda sonuca yakın bir noktaya gelindiğini de söyleyen Nami, liderlerin pazartesi gün görüşme yapacaklarını, burada belki de farklılıkların giderileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'nın Cumhurbaşkanı'na elinden gelen yardımı yapacağını ve hükümetin sürecin aktif takipçisi olacağını söyleyen Nami, "KOP ile ilgili Dışişleri Bakanlığı ayrı bir açıklama yapmadı. Başbakan açıklama yaptı. Elimizin tersiyle silip atabileceğimiz bir anlaşma değildir. Spor camiamızın sıkıntıdan kurtulması için bir kapı aralanabildiğini gördük" dedi.

TAÇOY: "SAĞLIK TÜZÜĞÜ GEÇİRİLMELİ"

Sayıştay raporu ile yurt dışında çalışanların sağlık masraflarıyla ilgili sorunlar yaşandığının ortaya çıktığını belirten DP-UG Milletvekili Hasan Taçoy da, Sağlık Tüzüğü'nün Bakanlar Kurulu'ndan bir an önce geçirilmesini istedi.

Taçoy, "Görevli giden personelin gittiği ülkenin koşulları ile sağlık sigortası yapılması gerekiyor. Böylece sağlık giderleri konusunda sorun yaşamazlar. Bu beni inciten, rahatsız eden bir konudur" dedi

Yurtdışındaki envanterin de tam olarak tutulması gerektiğini söyleyen Taçoy, ciddi sıkıntılar yaşandığını belirtti.

CANDAN: "EN SON 7 YIL ÖNCE SINAVLA PERSONEL ALINDI"

CTP-BG Milletvekili Armağan Candan ise, Dışişleri Bakanlığı'na meslek memuru almak için en son 7 yıl önce sınav yapıldığının ortaya çıktığını belirtti. Candan, UBP döneminde diplomat almak için sınav yapılmadığını,  sadece sözleşmeli personel alımı gerçekleştirildiğini söyledi.

Candan, "Dışişleri Bakanlığı'na diplomat alınacaksa, nitelikli eleman alınmalıdır. Nitelikler de ancak sınavla belirlenebilir" dedi. Konuşmaların ardından bütçe oyçokluğuyla onaylandı.

Komitenin bir sonraki toplantısı salı günü yapılacak. Komite, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Sivil Savunma Teşkilatı bütçelerini görüşecek.

(GÖZ/GUR)

 
22 Kasım 2013 Cuma 18:57
Okunma: 992
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu