Ana Sayfa » Kıbrıs » "diyabet Önlenebilir Kampanyası" Tanıtıldı

"diyabet Önlenebilir Kampanyası" Tanıtıldı

Girne, 6 Ekim 11 (T.a.k): Kıbrıs Türk Diyabet Derneği'nin (Ktdd) CumhurBaşkanlığı'nın Himayesinde, Milli Eğitim Gençlik Ve Spor İle Sağlık Bakanlıklarının Katkılarıyla Hayata Geçirdiği  "diyabet Önlenebilir" Kampanyası Bugün Mercure Hotel'de Düzenlenen Toplantıyla Tanıtıldı..

 
 

Diyabetin önemine dikkat çekme, yaşam biçimi değişikliği ile diyabet ve diyabetten korunma bilincini geliştirme amacını taşıyan kampanya; toplumun tüm kesimlerinde sağlıklı beslenme bilinci oluşturma, spor ve egzersizi yaşamın parçası haline getirme, diyabet riski olan kişileri saptama, kayıt altına alma, kontrol için sağlık merkezine başvurmalarını teşvik etme ve konuyla ilgili eğitilmeleri sürekli hale getirmeyi hedefliyor.

Etkinliğe Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, eşi Meral Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer'in eşi Sonay Bozer, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof Dr. Temel Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı, bakanlık ve dernek yetkilileri katıldı.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu etkinlikte yaptığı konuşmada, ülkede yaygın bir hale gelen diyabetin önlenebilen bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, Kıbrıs Türk Diyabet Derneği'ni toplumu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yaptığını kaydetti.

Halka karşı sorumluluğun bir gereği olarak bu projeyi Cumhurbaşkanlığı himayesine aldıklarını ifade eden Eroğlu, projenin başarıya ulaşabilmesi için hükümet, siyasi parti, sivil toplum örgütleri, kurum - kuruluş ve medyanın destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle dedi:

"Biz Cumhurbaşkanlığı olarak diyabetin önlenmesi için üzerimize düşen ne varsa yapmayı, halkımıza karşı sorumluluğumuzun bir gereği saymaktayız ve yapacağız.

Ama sadece bizim ve derneğin çabası ile bir yere varmamız mümkün değil.

Hükümetimizden, siyasi partilerimizden, tüm sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlarımızdan, medyamızdan bu süreçte ciddi ve sürekli katkı bekliyoruz.

Çabalarımızın başarı ile sonuçlanması sürece bağlıdır.

Süreç ise özverili çalışmayı, ciddiyeti, sistemli davranmayı gerektiren bir yoldur.

Zaman değişmiştir; bizim çocukluk ve gençlik dönemlerimizde doğal beslenme yaygındı. Şişmanlık bu kadar çok kişide görülmüyordu. Kimyasalların tarımdaki kullanımı bugünkü kadar fazla değildi. Stres, yaşam temposu, insanlar üzerinde bugünkü kadar baskı oluşturmuyordu. Bu kadar hareketsiz değildik. Çocuklarımız bu günkü kadar fast-food denilen çabuk tüketilebilen yiyecek maddelerine başvurmuyordu.Şimdi bambaşka bir dünyadayız. İyi ki de geliştik, dünya nimetleri arttı, biz çok daha güzel günler yaşıyoruz ama bunun bedelini sağlığımızla ödememeliyiz.

Korunmamız mümkünse, ki diyabet olayında büyük ölçüde mümkündür, kendimizi koruyalım.

Böylece hem Devlet kaynaklarının diyabete değil başka alanlara veya başka hastaların iyileştirilmesinde kullanılması mümkün olacak hem de biz daha sağlıklı bir yaşam süreceğiz."

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği tarafından 2010 yılı Aralık ayında başlatılan ve 5 yıl sürecek kampanyada, öğrenciler ve ailelerin bilgilendirileceğini, medya aracılığıyla diyabetin nasıl önlenebileceğinin herkese anlatılacağını, hamilelere yönelik çalışmalar yapılacağını, bölgelerde seminer ve konferanslar düzenleneceğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bunların hepsi doğru tasarlandı ama şu unutulmamalıdır" diyerek, şöyle konuştu:

"Bu etkinlikleri sürekli kılmazsanız, bir kere yapar geçerseniz bir yere varmanız oldukça zordur.

Tıpkı reklamcılık sektöründe olduğu gibi, iddianızı çok net ve anlaşılır bir şekilde ortaya koymanız ve bunu mümkün olduğunca tekrarlamanız lazım.

Yani siz diyabetin önlenebileceği iddiasındaysanız, bunun nasıl olabileceğini çok net ifadelerle ortaya koymanız ve insanlar bunu benimseyinceye kadar her vesile ile onlara bunu tekrarlamanız lazım.Çıktığınız yol çok ulvi ve hayırlı bir yoldur ve ben başarılacağına güveniyor, halkımızı derneğe ve projeye sahip çıkmaya, destek vermeye davet ediyorum".

KAŞİF

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ise, "Diyabet Önlenebilir " kampanyasının ülkede bir ilk olduğunu belirterek, bakanlık olarak kampanyaya tam destek vereceklerini söyledi.

Diyabetin yaşam tarzında yapılacak küçük bir değişiklikle önlenebileceğini anımsatan Kaşif, "hareket et yaşamını değiştir" sloganıyla toplumun her kesimine yaşam şekillerini değiştirmeyi aşılayacaklarını kaydetti.

ARCA

Kıbrıs Türk Diyabet Derneği Başkanı Caner Arca da konuşmasında, derneğin yaptığı çalışma ve araştırmalar hakkında bilgi verdi.

Arca, Ülkede 2008 yılında yapılan diyabet taramasında, 20 yaş üzeri nüfusun yüzde 11'inin diyabeti, yüzde 18'inin ise gizli şekeri olduğunun saptandığını söyledi.

Diyabetin, yaşam tarzı değişikliğiyle önlenebileceğini vurgulayan Arca, bunun sağlanması durumunda 5 yılda diyabet artış hızının yüzde 20, diyabete bağlı komplikasyonların neden olduğu hastalıklarda ise yüzde 15 oranında azalma sağlanacağını kaydetti.

YILMAZ

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz da, diyabetin dünya genelinde hızla yayıldığını belirterek, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) raporunda, 2025 yılına kadar dünya nüfusunun yüzde 30, diyabetli sayısının ise yüzde 114 oranında artacağının öngörüldüğünü söyledi.Türkiye'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül himayesinde, "Diyabeti Durduralım" adlı bir proje başlattıklarını anlatan Yılmaz, KKTC'de de başlatılan bu projenin, İtalya ve Türkiye'nin ardından devlet başkanı himayesinde gerçekleştirilen 3. proje olduğunu kaydetti.

Diyabetle mücadelenin, obezite, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve diyabete bağlı tüm hastalıklarla mücadele anlamı taşıdığını belirten Yılmaz, projeye destek veren Cumhurbaşkanlığı ile  Kıbrıs Türk Diyabet Derneği'ni kutladı.

Tanıtım etkinliği, "Diyabet önlenebilir kampanyasına " katkı koyanlara plaketlerinin takdim edilmesi ve düzenlenen kokteylle sona erdi.

(UG/SEL) FOTOĞRAFLI

 
6 Ekim 2011 Perşembe 21:58
Okunma: 592
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu