Ana Sayfa » Kıbrıs » Doç. Dr. Atila Türk, bu sabah hayatını kaybetti

Doç. Dr. Atila Türk, bu sabah hayatını kaybetti

Nisan ayından beridir Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Doç. Dr. Atila Türk, bu sabah hayatını kaybetti.

 
 
Doç. Dr. Atila Türk, bu sabah hayatını kaybetti


YDÜ Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Atila Türk hayatını kaybetti. Nisan ayından beridir Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Doç. Dr. Atila Türk, bu sabah hayatını kaybetti.

Atila Türk’ün ölümü tüm sevenlerini yasa boğdu. 2000 yılından beridir Kıbrıs’ta bulunan ve İletişim fakültesinde öğretim üyesi olarak görev alan Atila Türk’ün ölümünü duyan yüzlerce kişi sosyal medya üzerinden üzüntülerini dile getirdiler. Esprili kişiliği, farklı ders metodları ve öğrencilerine olan yakınlığı ile tanınıp, sevilen Atila Türk'ün ölümü sevenlerini üzdü. 

67 yaşında hayata veda eden Atila Türk’ün cenazesi bugün İsmail Safa Cami’nde kılınacak ikindi namazının ardından Lefkoşa Mezarlığı’na defnedilecek.

Atila Türk’ün kendi sözleriyle kaleme aldığı otobiyografisi şu şekilde:

“Üzümler toprağa, ben dünyaya düşmüşüz: 13 Eylül 1949. Baba: demiryolcu. An-ne: iki sülalenin de sultanı. Eğridir’de Zafer İlkokulu’nu, 1960; Orta Okul’u, 1964; İsparta’da Şehit Ali İhsan Kalmaz Lisesi Fen Bölümü’nü, 1968, birinciliklerle bi-bitirdi. Üniversite öncesinde, American Field Service, USA, Los Angeles-El Segan-do sınavı başarısı; ve Mardin-Nusaybin Merkez İlkokulu’nda öğretmenlik. Siyasal Bilgiler Fakültesi (İktisat ve Maliye bölümü) yıldız öğrencilerinden biri olarak Doktora'ya başladı. 1978. Tarım Satış Kooperatifleri Birliği: Gülbirlik’te genel müdür yardımcısı iken, 1978-1980, Almanya Federal Cumhuriyeti’ne göçüp ye-niden doktoraya başladı: 1985. Frankfurt’ta Johan Wolfgang von Goethe Üniver-sitesi’nde bilimsel çalışmalarının ilk sonuçlarını Almanya’da sundu: 1- Paul Hin-demith: Hrıstiyan Avrupa Klasik Müziği’nin Türkiye’ye Taşıyıcısı ve Alman Poli-tik Göçmen-Sığınganlar üzerinden Örgütleyicisi: 1933-1945. 2- Frankfurt Üni-versitesi’nde Belgelerini Sergileyerek Frankfurt’ta Türklerin ve Türkçe Öğ-renmenin Tarihleri: 1453-1953 üzerine ders-konferanslar verdi, kent alterna-tif gezileri ve söyleşiler düzenledi: 1989. Üç Uçak Dolusu Kitab, Belge ve Afişle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne göçerek Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fa-kültesi’nde gö-reve başladığından beri, 2000, İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakül-tesi ve Spor Akademisi’nde, Lisans’ta: Yaratıcı Yazarlık, Sinema Tür-leri, İletişim Türkçesi, Toplumsal Bellek, Araştırma Metodolojisi, Müzik Sosyolojisi, Sinema Sos-Sosyolojisi, Sağlık Kurumları Sosyal Tarihi, Karşılaştırmalı Uygarlık Tarihi, Kıbrıs Kültür Tarihi gibi dersleri verdi. Türkiye ve KKTC’ye Karşılaştır-malı Kültür Tarihi Dersi’ni getirdi. Yüksek Lisans’ta: Çağdaş Sanat ve Kültür So-runları, Türkiye Sinema Sosyolojisi, Osmanlı’da Kamuoyu, Dedikodu’nun Tarihi, Kıbrıs Kültür Tarihi dersleri veriyor. Kimi Derslerinin “Ders Notları” çoğaltılarak öğrencilerin istifa-desine sunulmuştur. Kitab Kültürünün Sınırları. Yeni En-formasyon ve Ko-münikasyon Teknolojisinin Kullanılma Tarihine Katkılar. Matbaanın Gizli Tarihi. Matbaa Arkeolojisi konulu doktora tezi, Yakın Doğu Üniversitesi’nde pekiyi dereceyle ve yayınlanmak üzere kabul edildi. 2004.

Uluslararası Ansiklopedilerde (Kindlers Literatür Lexicon, 1988, 2009) Ahmed Arif, Yahya Kemal Beyatlı, Faruk Nafiz Çamlıbel, Mehmet Emin Yurdakul, Ahmed Hamdi Tanpınar, Nazım Hikmet maddeleri; Wir: auslaendische Mitbürger Frankfurt), Türkiye Postası (Duisburg) vb dergi ve gazetelerde Katkıları yayınl-andı. Almanca’dan çevirileri arasında Brecht anılmaya değer.

Türkiye’deki yayınlarından şunlar öne çıkıyor: Tarih ve Toplum, 1983’ten beri; Yeni Açılım, 1987; Virgül, 1990, Toplumsal Tarih, 1994; makaleler. Kitabları arasında: Aydınlık Fevkalade Gençlik Nüshası, 1976, Ankara, Odak Yayınları.

Tadeusz Borowsky, Böyle Buyurun Gaza Bayanlar Baylar, İngilizcesi’nden Me-te Tunçay çevirisine Önsöz (s. 7-19) ve Siyah Süt Denemesi, (s. 165-246) İstan-bul, Göçebe Yayınları, 1996.

“Evi de Yakın Doğu, çocukları da Yakın Doğu Üniversitesi öğrencileri”; hayatın dibine darı ekmeye Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde devam ediyor.”

K.Postası


 
11 Eylül 2016 Pazar 12:34
Okunma: 438
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu