Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğal Gaz Boru Hattıyla İlgili Haberler...

Doğal Gaz Boru Hattıyla İlgili Haberler...

"Lefkoşa Terminal'de Israr Ediyor, Atina'nın Başka Planları Da Var".

 
 
Doğal Gaz Boru Hattıyla İlgili Haberler...
"LEFKOŞA VE ATİNA HER HALÜKARDA DOĞAL GAZIN TÜRKİYE ÜZERİNDEN NAKLİNİ KABUL ETMİYOR"


Lefkoşa, 13 Ekim 13 (T.A.K): Atina ve Tel Aviv'in siyasi tercihi olarak, İsrail'in parsellerinden Avrupa piyasalarına Yunanistan üzerinden doğal gaz taşıyacak olan boru hattının, Rum kesimi-Yunanistan-İsrail enerji eksenini, bir dayanıklılık testine tabi tutmasının beklendiği haber verildi.


Rum kesiminde Pazar günleri yayımlanmakta olan Kathimerini gazetesi "Doğal Gaz Boru Hattı Dayanıklılık Testi" başlıklı haberinde, Rum kesiminin Vasiliko'da sıvılaştırma terminali inşa edilmesiyle ilgili stratejik tercihi temelinde, enerji kaynaklarından istifade edilmesiyle ilgili farklı bir model tercih edilmesinin, Rum kesiminin yatırım yapmakta olduğu stratejik avantajı zayıflatacağını yazdı.


Kamuoyu karşısında söylenenlerin arkasında, Rum kesiminin, İsrail ve Yunanistan heyetlerinin yatırım arayışlarına çok da iyi gözle bakmadığını kaydeden gazete, iki ülke başbakanının, katıldıkları resmi akşam yemeğinde İsrail'den Girit'e doğal gaz nakledilmesi tercihine odaklandıklarını anlattı.


Haberde, bahse konu boru hattının, Bulgaristan aracılığıyla, Balkanların hatta İtalya'nın ihtiyaçlarını karşılayacağı da belirtildi.


Gazete, devamla, en başından bu yana konuyu ölçülü bir şekilde, aynı zamanda projenin yatırım açısından zararlı ve pratik açıdan da yüksek risk taşımakta olduğunu önleme mantığıyla ele alan Rum kesiminin, şu an ise, 12'inci parselde gerçekleştirilen doğrulama sondajının çok da teşvik edici olmayan sonuçlarının ardından, beklemede olduğunu izah etti.


"Konu hakkında bilgisi olan kaynakların" gazeteye söylediklerine dayanarak, Rum hükümetinin sıvılaştırma terminalinden medet ummaya devam ettiğini belirten gazete, ancak hükümetin başka bir seçenek veya doğal gazdan ticari bir şekilde istifade edilmesi konusunda, her halükarda Türkiye'yi "oyunun dışında bırakacak" bir seçenek kombinasyonuyla da "köprüleri atmadığı" yorumunu yaptı.


Gazete bu mantıktan hareketle, Yunanistan ve İsrail'in vardıkları anlaşmaların, Rum kesiminin çıkarları açısından da olumlu olduklarının düşünüldüğünü ekledi.


"İSTENİYOR VE MÜMKÜN"


Gazete yukarıdaki ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, sıvılaştırılmış doğal gaz terminalinin stratejik bir tercih olduğundan hareketle, Rum kesiminin, kendisini bölgedeki enerji oyununun merkezinde tutacak, üç eksenli bir sonuca vardığını ifade ederek, bunu kısaca şöyle özetledi:


"1. Rum MEB'i veya diğer komşu ülkelerdeki parseller için sıvılaştırma terminali.


2. Yunanistan üzerinden Avrupa şebekelerini besleyecek bir sıvılaştırma terminali.


3. Girit'e yönelik doğal gaz nakil hattı ve sıvılaştırma terminalinin, paralel bir şekilde çalışması."


Rum kesiminin, doğal gazın taşınması ve işlenmesiyle ilgili başka seçeneklere çok da olanak tanımayacak "oldubittiler" geliştirmeye çalışmasının, mevcut temel siyasi istek olduğunu anlatan gazete, böyle bir durumda, ortaya konan tek şartın, terminalin diğer seçeneklerin önüne geçmesi olduğunu kaydetti.


Vasiliko'daki terminalin özerkliğinin, gerek sözde Rum MEB'indeki parseller, gerekse de komşu ülkelerin parselleriyle desteklenebileceğini yazan gazete, "Kıbrıs topraklarındaki terminalin başını çektiği, ikinci defans (savunma) hattının ise", Rum kesimi, İsrail veya bölgedeki başka ülkelerin parsellerinin Vasiliko'da işlenmesi, sıvılaştırılmış doğal gazın sıkıştırılması için gemilerle Yunanistan'a götürülmesi ve oradan da Avrupa enerji şebekelerine kanalize edilmesi olduğunu belirtti.


Bu seçeneğin, Rum kesimi ve Yunanistan'ın bölgede oynamak istediği rolü indirgemediğini kaydeden gazete, Rum kesimi için üçüncü savunma hattının ise, ilk iki seçeneğin kombinasyonundan ibaret olduğunu ifade etti.


Bundan kastedilen şeyin, Vasiliko'daki terminalin Girit'e yönelik doğal gaz nakil hattıyla paralel şekilde inşa edilmesi olduğunu izah eden gazete, bu seçeneğin ilerleme perspektifine sahip olması için, büyük miktarlarda doğal gaz ve enerji kaynaklarına sahip olan bölge ülkeleriyle işbirliği önermekte olduğunu kaydetti.


Dördüncü seçeneğin ise özerk bir boru hattı olduğunu ifade eden gazete, Rum kesiminin bunu teorik olarak reddetmese bile, bundan kaçınmaya çalıştığını belirtti.


"RAKAMLAR NE DİYOR"


Sıvılaştırma terminalinin, planlamalar temelinde, iki aşamada oluşturulacağını kaydeden gazete, ön çalışmalar temelinde, ilk aşamanın, 7 milyar dolarlık bir yatırım olacağını anımsattı.


Bunun, yılda, 5 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz üretecek bir hattı kapsayacağını kaydeden gazete, terminalin ilk yapım aşamasının, sadece 12'inci parseli kapsayabileceğini belirtti.


İkinci aşamanın ise, iki başka üretim hattıyla birlikte, sıvılaştırılmış doğal gaz üretimini yılda 15 milyon tona çıkaracağını ifade eden gazete, ikinci aşamanın, Total ve Eni-Kogas şirketlerine verilen parsellerden de sıvılaştırılmış doğal gaz üretimini kapsayacağını izah etti.


Yunanistan tarafından Tel Aviv'de sunulan doğal gaz nakil hattının ise, 5 milyar Euro'luk bir yatırım olacağının hesaplandığını kaydeden gazete, bunun bin 200 kilometre uzunluğa sahip olacağını ve yıllık 8 milyar metre küp doğal gaz kapasitesine sahip olacağını ifade etti.


Haberde, bunun inşasına 2015 yılına kadar karar verilmesi halinde, nakil hattının 2019'da işleve girebileceği belirtildi.


"DÖRT SEÇENEK ELE ALINDI"


Gazete yukarıdaki ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması ışığında eşgüdümde bulunulması ve hidrokarbonlar konusunda İsrail'le üçlü işbirliği yapılmasının, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in geçtiğimiz Cuma günü Atina'da Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ile yaptığı görüşmelerin odağında bulunduğunu yazdı.


Anastasiadis'in ziyaretinin, Rum basınında çıkan, Rum kesiminin İsrail-Yunanistan boru hattı planları hakkında bilgilendirilmediğini iddia eden haberlerinin gölgesinde gerçekleştiğini kaydeden gazete, Rum kesiminin, Vasiliko'daki terminal planlamasından kaçınılması olasılığıyla ilgili endişe duyduğunu ekledi.


İki tarafın da bu bilgileri teyit etmediğini kaydeden gazete, hidrokarbon konularıyla ilgili üçlü işbirliği konusunda, dört alternatif planın ele alındığını belirtti.


Bunlardan ikisinin boru hatları, ikisinin de sıvılaştırma terminalleriyle alakalı olduğunu ifade eden gazete, Yunanistan'ın, Tel Aviv'in stratejik sebeplerden dolayı, boru hattının Türkiye'den geçmesine karşı olduğu konusunda malumat verdiğini belirtti.


Yunan başkanlık konutunda ele alınan planların, sıvılaştırma terminalinin ya Vasiliko'da, ya da (Yunanistan, Güney Kıbrıs, Mısır işbirliği çerçevesinde) Mısır'da inşa edilmesi şeklinde olduğunu anlatan gazete, boru hatları hakkında ise, ilk alternatif olarak İsrail-Güney Kıbrıs-Girit, ikinci olarak ise Adriyatik boru hattıyla (TAP) bağlantı kurulmasının görüşüldüğünü ekledi.


MAHİ: "BALIKÇILIK RAPORU MEB İLANIYLA İLGİLİ SİLAH TEŞKİL EDİYOR"


Mahi gazetesinde yer alan haberde ise, Akdeniz ve Karadeniz sularındaki balıkçılık ve yargı konularıyla ilgili "çok önemli bir raporun", Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu tarafından onaylandığı haber verildi.


Raporun, balıkçılık boyutuyla birlikte, Yunanistan'ın "Münhasır Ekonomik Bölge" ve bunun olası ilanıyla ilgili "cephaneliğini" güçlendirmekte olduğunu kaydeden gazete, bu adımın atılması halinde, bunun, Rum kesiminin çıkarlarına da hizmet edeceğini ifade etti.


Gazete "Kıbrıs-İsrail-Yunanistan MEB'lerinin Birleştirilmesi" ara başlıklı haberinde ise, Yunanistan, Rum kesimi ve İsrail'in, Türkiye'nin savurduğu ileri sürülen tehditlerine, MEB'lerin havadan denetimi ve korunmasıyla ilgili olarak, FIR hatları ve MEB'lerin birleştirilmesiyle yanıt vermekte olduğunu kaydetti.


Kuşkuya yer vermeyen bilgilere dayanarak, konuyla ilgili siyasi ve askeri aşamadaki ilk görüşmelerin yapıldığını yazan gazete, önümüzdeki dönemde de, bu gidişata yönelik hareketler yapılmasının beklendiğini, çünkü MEB ilan edilmesiyle ilgili gelişmeler yaşanmakta olduğunun görüldüğünü ekledi.


İsrail ile işbirliğinde bulunulmasının belirleyici öneme sahip olduğunu da kaydeden gazete, Tel Aviv'in, Rum kesimi ve Yunanistan olmadan, doğal gazından istifade edemeyeceği ve bunu ileriye götüremeyeceğini bildiğini belirtti.


Gazete, İsrail'in bu sebepten dolayı, Yunanistan-Güney Kıbrıs-İsrail ekseninin güçlenmesine, gerek insanlı veya insansız uçakların uçuşu, gerek kendisinin geliştirdiği MEB koruma sistemleriyle, askeri anlamda da katkıda bulunmaya niyetli olduğunu ekledi.


(İY/ÖK)                


 
13 Ekim 2013 Pazar 13:22
Okunma: 894
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu