Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğal Gaz-çözüm Bağlantısı

Doğal Gaz-çözüm Bağlantısı

Abd'li Müsteşar Nouland: "Kıbrıslılar Birlikte Çalışamazsa Enerjideki Fırsatı Kaybedecekler".

 
 
Doğal Gaz-çözüm Bağlantısı

ALMAN BÜYÜKELÇİ ÜGUELLIL: "KIBRIS SORUNU, EKONOMİ VE DOĞAL GAZ BİRBİRİYLE İLİŞKİLİ"

PROFESÖR RAVEL BAEV: "KIBRIS'A GAZPROM BİLE İLGİ GÖSTERMİYOR... TÜRKİYE ENERJİ KONUSUNDA RUSYA'NIN EN İYİ MÜŞTERİSİDİR"

12'NCİ PARSEL BEKLENENİ VERMEYİNCE ENERJİDEKİ GELİŞMELER HIZ KESTİ

Lefkoşa, 15 Kasım 13 (T.A.K.): ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa konularından sorumlu müsteşarı Victoria Nouland'ın, "Kıbrıslılar birlikte çalışamazlarsa enerji alanındaki fırsat yitirilebilir" uyarısında bulunarak Kıbrıs sorununu doğal gazın değerlendirilmesiyle bağdaştırdığı ve doğal gazın değerlendirilmesini çözüm sonrasına havale ettiği haber verildi.

Fileleftheros "Doğal Gazı Çözümle Bağdaştırıyorlar... ABD 'Bir Çözümün Faydaları Kıbrıs'ı Aşar' Diyor" başlıklı haberinde Kıbrıs sorununun uluslar arası oyuncularının doğal gazı Kıbrıs sorunuyla bağdaştırdığını yazdı.

Amerikalıların doğal gazı Kıbrıs sorununun çözümüyle doğrudan ilişkilendirdiklerini ve açıklamalarının da doğal gazın değerlendirilmesini çözüm sonrasına havale ettiğini yazan gazete özetle şunları aktardı:

"ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa konularından sorumlu müsteşarı Nouland enerji alanında şekillenmekte olan cazibelere değinirken Kıbrıslılara, 'birlikte çalışamazlarsa fırsatın yitirileceği' uyarısında bulundu. Nouland aslında, çözüm ile doğal gazın değerlendirilmesini birbirine bağlayan bu açıklamasında Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'e de atıfta bulundu.

'Kıbrıs açıklarında önemli gaz yatakları bulunmasıyla Kıbrıslı Dışişleri Bakanı Kasulidis, 1949'da Fransa ve Almanya arasında kömür ve çelik endüstrisinin olduğu gibi gazın da Ada'nın bölünmüşlüğünün iyileşmesinde rol oynayabileceğini açıkça öngörmüştü' ifadesini kullandı.

Nouland Atlantik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, enerjinin yeniden doğuşunun özgür ve barış içerisinde bir Avrupa oluşturulmasına ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkılarından söz etti.

Nouland 'Gerçekler değişmeye başladı ve Kıbrıs bunun karakteristik örneğidir. Gazdan birlikte istifade edebilirlerse Ada'nın bütün sakinleri için zenginlik vardır. Ancak birlikte çalışamazlarsa bu fırsatı kaçıracaklar. Bu nedenle hem fırsat değerlendirilmeli, hem de hepimiz desteklemeliyiz. Bu filmi daha önce görmüştük, ancak bu sefer ana ilkelerin daha iyi olduğuna gerçekten inanıyorum' ifadesini kullandı.

Amerikalı Müsteşar "Birleşik Devletler, Başkan Anastasiadis ve Eroğlu'nun liderliğindeki Kıbrıs'taki iki tarafın son aylardaki Ada'da iki bölgeli iki toplumlu federasyon için müşterek çalışma taahhütlerinden etkilenmiştir' dedi. Bunun paralelinde Türkiye ve Yunanistan'ın taraflar arasındaki karşılıklı kabul edilecek bir çözüme destek vermelerini hükümetinin takdir ettiğine işaret etti.

Kapsamlı çözüm fırsatının kaçırılmaması gerektiğine işaret eden Nouland, çözümün faydalarının Kıbrıs'ı aştığına işaret etti. Çözümün faydalarının Doğu Akdeniz'in tamamını olumlu etkileyeceğine işaret ederek 'Bildiğiniz gibi Akdeniz'de ve NATO-AB ilişkilerinde daha çok iyi habere ihtiyacımız var' dedi.

Alithia haberi 'Çözüm İçin Büyük Fırsat... Victoria Nouland: 'Gazdan Birlikte İstifade Edebilirlerse Ada'nın Bütün Sakinleri İçin Zenginlik Vardır. Ancak Birlikte Çalışamazlarsa Bu Fırsatı Kaybedecekler'" başlığıyla okurlarına aktardı. GUELLIL: "KIBRIS SORUNU, EKONOMİ VE DOĞAL GAZ BİRBİRİYLE İLİŞKİLİ"

Fileleftheros "Kıbrıs Sorunu, Ekonomi ve Doğal Gaz Birbiriyle İlişkili" başlıklı haberinde Almanya'nın Güney Kıbrıs'taki büyükelçisi Gabriela Guellil'in Lefkoşa'da ara bölgede gerçekleştirilen PRIO toplantısında "Kıbrıs sorunu, ekonomi ve doğal gaz birbiriyle ilişkilidir" dediğini yazdı.

Haber göre Guellil, hidrokarbon bulunmasının bölgedeki doğal kaynakların yapabileceği jeostratejik ve jeopolitik etkiler nedeniyle yalnız bölge açısından değil, ekonomik krizin atlatılması ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için başarıyla ilerleme açısından Kıbrıs açısından da çok büyük önem taşıdığını vurguladı, "bu konular birbiriyle ilgilidir" vurgusunu yaptı.

RAVEL BAEV: "KIBRIS'A GAZPROM BİLE İLGİ GÖSTERMİYOR... TÜRKİYE ENERJİ KONUSUNDA RUSYA'NIN EN İYİ MÜŞTERİSİDİR"

Gazete Profesör Ravel Baev'in aynı toplantıda söylediklerini ise "Kıbrıslıların Ümitlerini Rusya'ya Bağlaması Yanlış... Kıbrıs'a Gazprom Bile İlgi Göstermiyor" başlığıyla ayırdı.

Gazeteye göre Rusya'nın bölgedeki rolünü anlatan Baev, enerji konusunda Türkiye'nin Rusya'nın en iyi müşterisi olduğuna dikkat çekerek, aralarındaki enerji konusundaki uzlaşmazlık nedeniyle Rusya-AB ilişkilerinin en düşük düzeyde olduğunu söyledi.  Baev "Kıbrıslıların ümitlerini Rusya'ya bağlaması yanlıştır. Rusya bölgedeki kendi çıkarlarına bakıyor" diyerek Mart ayındaki birinci Euro Grubu toplantısından sonra cereyan edenleri örnek gösterdi.

Orta Doğu bölgesinden hidrokarbon ihraç edilmesinin Rusya'nın çıkarına olmadığını Moskova'nın, enerjideki liderlik rolünü korumayı hedeflediğini vurgulayan Baev "Kıbrıs'a Gazprom bile ilgi göstermiyor" dedi.

12'NCİ PARSEL BEKLENENİ VERMEYİNCE ENERJİDEKİ GELİŞMELER HIZ KESTİ

Öte yandan Simerini "Doğal Gaz: İvme Yitiriyor Mu?" başlıklı haberinde son dönemde enerjiyle ilgili gelişmelerin ağırlaştığını, bunun Noble Energy şirketinin, 12'nci parseldeki yatağın hacminin daha önce öngörülenden az olmasından kaynaklandığını yazdı.

Rum Sayıştay Başkanlığı'nın Rum Yönetimi ile Noble-Delek-Anver konsorsiyumu arasında doğal gaz sıvılaştırma terminali inşasıyla ilgili anlaşma imzalanmasında gecikme olduğuna işaret ettiğini kaydeden gazete, Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis'in de, imzadan önce halledilmesi gereken 5-6 ciddi mesele olduğu açıkladığını hatırlattı.

Gazeteye göre Güney Kıbrıs-Troyka arasındaki güncellenmiş memorandumda doğal gaz sıvılaştırma terminali konusunda nihai anlaşmaya varmadan önce anlaşmanın bütçeye yapacağı etkilerin analiz edilmesi çağrısı bulunuyor. Ayrıca, anlaşmanın ve muhtemel diğer ek anlaşmaların  2016 ve takip edecek yılların bütçesiyle ilgili taahhütleri aşmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Gazete uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in de doğal gaz çıkarmanın ekonomik açıdan sürdürülebilirliğinin net olmadığı düşüncesiyle 12'nci parselden gelmesi muhtemel gelirleri değerlendirmede dikkate almamakta ısrar ettiğini hatırlattı.

Gazete, Rum makamlarının 12'nci parselden elde edilecek gelirin 18,5-29,5 milyar Euro arasında oynayacağı kanaatinde olduğunu yazdı.

(ŞA/KAR)  

 
15 Kasım 2013 Cuma 10:37
Okunma: 904
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu