Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğal Gaz Haberleri:

Doğal Gaz Haberleri:

"israilliler Geçici Doğal Gaz Konusuna Olumlu Bakıyor".

 
 
Doğal Gaz Haberleri:

Lefkoşa, 4 Eylül 12 (T.A.K): İsraillilerin, kendi doğal gazını kullanana kadar geçici çözüm olarak Güney Kıbrıs'a doğal gaz verme konusuna olumlu baktıkları ifade edildi.

Politis "Daha Geniş İşbirliği İçin Meze" başlıklı haberinde, İsrail hükümetinin, Rum kesiminin en kısa sürede doğal gaz tedarik etmesi için yardımda bulunmaya hazır olduğunu belirttiğini yazdı.

Haberde, ancak bu işbirliğinin gerçekleşmesi için elektrik enerjisi üretim maliyetinin azalmasına yol açacak bir tercih yapılması amacıyla, eldeki verilerin ve var olan problemlerin çok dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekeceği belirtildi.

Bunun, Rum kesiminin 12'inci parseldeki doğal gazdan yararlanana kadar geçici bir çözüm olarak doğal gaz ithal edilmesi amacıyla geçtiğimiz pazar günü Tel Aviv'de İsrail heyetiyle temaslarda bulunan Rum temas grubunun beraberinde getirdiği mesaj olduğunu kaydeden gazete, Rum kesimine doğal gaz verilmesinin hızlandırılmasıyla ilgili işbirliğinin, İsrail tarafından, iki ülkenin enerji kaynaklarının değerlendirilmesine ilişkin işbirliği çerçevesine dâhil edildiği mesajı verildiğini anlattı.

Gazete, iyi niyete rağmen olayların daha da karmaşık hale geldiğini, çünkü İsrail'den Rum kesimine doğal gaz verilmesi konusunda ortaya konan iki seçeneğin (sıvılaştırılmış veya sıkıştırılmış gaz) hızlı ve uygun bir fiyata hayata geçirilebileceğinin net olmadığını kaydetti.

Haberde, bunun tespit edilmesi için iki tarafın da incelemeler ve değerlendirmeler yapması, hatta karar almadan önce üçüncü kişilerle müzakerelerde bulunmasının gerekeceği ifade edildi.

Rum tarafı için masada üçüncü bir seçeneğin daha bulunduğunu yazan gazete, bunun açık ihaleye çıkılması olduğunu belirtti.

Bu seçeneğin de zamana ihtiyacı olduğunu, aynı zamanda olumlu sonuçlanacağının da kesin olmadığını belirten gazete, İsrail ile devletlerarası bir anlaşmaya varılması için temaslarda bulunulurken ihaleye çıkılması durumunda, iki ülke ilişkilerinin bozulması tehlikesine karşın bir endişe olduğunu ekledi.

"İSRAİLLİLER RUM KESİMİNİN ÖNÜNE İKİ SEÇENEK KOYDU"

İsraillilerin Rum teknokratların önüne iki seçenek koyduğunu yazan gazete, kısaca şöyle devam etti;

"1. Daha öncesinde, Vasiliko yakınında yeniden gaza dönüştürme alt yapısı kurulmasının ardından, İsrail'in kısa zaman önce BP ile yaptığı sıvılaştırılmış doğal gaz tedarik anlaşmasının; Kıbrıs'ın ihtiyaçlarının da karşılanması için BP tarafından verilecek miktarların artırılması amacıyla değiştirilmesi/genişletilmesi. İsrail ve Kıbrıs için gereken miktarların birlikte hesaplanması, İsraillilerin aldığı fiyatın azalmasına yol açacak.

2. İsrail'den Kıbrıs'a Tamar parselinden doğal haliyle doğrudan gaz satılması. Bu tabii ki, gazın sıkıştırılması için alt yapı inşa edilmesini aynı zamanda Kıbrıs'a sıkıştırılmış gaz (CNG) nakledilmesi için pahalı ve özel gemiler alınmasını gerektiriyor."

"LNG"

Rum tarafının, önüne konmuş olan iki çözümü de gözden geçireceğini kaydeden gazete, Rum kesiminin 10 gün içerisinde İsraillilere, sıvılaştırılmış gazın ortak satın alınması ihtimaline karşın, çeşitli belgeler/bilgiler göndermeyi taahhüt ettiğini belirtti.

İsraillilerin ise, BP ile olan sözleşmesi ve işbirliğiyle ilgili bütün unsurlar hakkında Rum kesimini bilgilendirmeyi taahhüt ettiğini kaydeden gazete, sözleşmenin genişletilmesi için bahse konu şirketle doğrudan temaslarda bulunulmasının gerekmesinin ihtimal dâhilinde olduğunu ifade etti.

İsrail'in BP ile olan anlaşmasının birkaç ay vadeli ve az miktarlar için olduğunu, çünkü 2013 baharından itibaren İsrail'in Tamar parselinden doğal gaz tedarik edebileceğini kaydeden gazete, Rum tarafının İsrail ile BP'nin anlaşmasına taraf olması durumunda, hem BP tarafından verilecek miktarın artacağını, hem de sözleşmenin süresinin uzayacağını belirtti.

Haberde, bunun verilecek doğal gazın maliyetini düşüreceği de ifade edildi.

İki ülkenin de LNG, yani sıvılaştırılmış doğal gaz satın almak için ortak bir ihaleye çıkması olasılığının ihtimal dışında olmadığını da belirten gazete, İsrail'in Tamar parselinde doğal gaz üretimi başlamasından sonra da, yedekleme yapmak için sıvılaştırılmış doğal gaz almaya devam etmek istediğini ekledi.

"CNG"

İsrail menşeli sıkıştırılmış gaz (CNG) çözümü hususunda ise, çözülmesi gereken problemin yatırımın maliyeti olduğunu anlatan gazete, İsrail'de bir gaz sıkıştırma alt yapısı inşa edilmesi, aynı zamanda 3 adet özel gemi inşa edilmesi gerektiğini yineledi.

"HEM LNG, HEM DE CNG İÇİN HAZIRLAR"

Fileleftheros gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Tel Aviv'de İsrailli teknokratlarla bir araya gelen Rum heyetin tüm üyelerinin vardığı ortak sonucun, İsrail'in Rum kesimiyle tüm aşamalarda işbirliğinde bulunmak için olumlu niyete sahip olduğu şeklinde olduğunu ifade etti.

Haberde, İsraillilerin Rum kesimine doğal gaz tahsis etme ya da doğal gazın tedarik edilmesi için işbirliğinde bulunma konusunda hiçbir sorunları olmadığı ifade edildi.

Haberde, Rum temas grubu ile İsrailli teknokratların bir sonraki görüşmesinin Ekim ayının ikinci yarısında gerçekleşmesine karar verildiği de ifade edildi.

KASİNİS'İN AÇIKLAMALARI

Simerini gazetesi ise "Boru Hatları Devreye Giriyor" başlıklı haberinde, Rum tarafı, İsrail ve Yunanistan arasındaki işbirliği konusunda hızlı ve oldukça önemli gelişmeler yaşanmakta olduğunu haber verdi.

Rum yetkililerin İsrail'de gerçekleştirdikleri görüşmelerin belirleyici olduğunu yazan gazete, devamla, İsrail'e giden Rum heyette bulunan Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis'in açıklamalarına yer verdi.

Gazeteye göre Kasinis açıklamasında, elektrik üretimi için Rum kesimine 2015 yılından önce geçici olarak doğal gaz taşınması ile ilgili haberlerin iyi olduğunu söyledi.

Kasinis, İsrail'den Rum kesimine doğal gaz taşınması konusunda benimsenecek en uygun şeklin bulunması için, gerekli olan tüm belgelerin 10 gün içerisinde yazılı olarak İsrail'e iletileceğini söyledi.

Kasinis, tüm parametreleri ve uygun çözümleri 2-3 ay içerisinde gözden geçirmeye çalışacaklarını ifade etti.

Bazı şirketlerin, hükümetten, doğal gaz çıkarılmasıyla ilgili altyapılar kurulması için kendilerine toprak ve liman arazileri tahsis edilmesini istediklerini de belirten Kasinis, 12 şirketin platformlara hizmet sunmak için Rum kesimine başvuruda bulunduklarını sözlerine ekledi.

Gazeteye göre "Sigma'ya" konuşan Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ise, esas meselenin elektrik üretim maliyetinin düşürülmesi olduğunu, bunun da esasen kendi doğal gazlarını kullanmalarıyla gerçekleşeceğini dile getirdi.

İsrail'in, Rum kesiminin geçici çözüm olarak doğal gaza sahip olmasına şu an olumlu bir şekilde yaklaşmakta olduğunu da dile getiren Silikiotis, amaçlarının doğal gazı birim başına 10 dolara almak olduğunu söyledi.

Haber Alithia gazetesinde ise "İsrail Üzerinden Elektrik Enerjisi" başlığıyla yer aldı.

"YAVAŞ YAVAŞ DOĞU AKDENİZ'DE ENERJİ MERKEZİ HALİNE GELİYORUZ"

Haravgi ise "12 Şirket Platformlara Hizmet Vermek İçin Arazi İstedi" başlıklı haberinde, hidrokarbon araştırması yapan ve çıkaran platformlara hizmet sağlanması sektöründe faaliyet gösteren 12 şirketin, tek yanlı ilan edilen Rum MEB'inde ve Doğu Akdeniz'de çalışmalar yapacak platformlara hizmet sunmak için altyapılar kurmak amacıyla, kendilerine toprak ve liman arazileri tahsis edilmesi için Rum hükümetine başvuruda bulunduklarını yazdı.

Gazeteye göre, Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ise bu durumu "yavaş yavaş Doğu Akdeniz'de önemli bir enerji merkezi haline geliyoruz" şeklinde yorumladı.

Rum kesimine elektrik üretimi için geçici olarak doğal gaz nakledilmesi konusunda ise Silikiotis, bu argümanının bir anlamı olması için, doğal gazın Rum kesimine 2015 yılından önce gelmesi gerektiğini söyledi.

İsrail'in Rum kesiminin talebine olumlu bakmakta olduğunu dile getiren Rum bakan, şu an doğal gazın Rum kesimine hangi şekilde geleceğinin tartışılmakta olduğunu ekledi.

AMERİKAN PLATFORMUNUN 45 GÜN LİMASOL'DA KALMASI BEKLENİYOR

"Beacon" isimli Amerikan platformunun bakım çalışmaları için geçtiğimiz Pazar günü Limasol limanına demirlediğini de anımsatan Politis, platformun bakım çalışmaları için yaklaşık 45 gün kadar Rum tarafında kalmasının beklendiğini belirtti.

Haberde, platformun bakım çalışmalarının ardından İsrail'e doğru yola çıkacağı ifade edildi.

(İY/GÜR)

 
4 Eylül 2012 Salı 12:00
Okunma: 577
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu