Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğal Gaz Haberleri...

Doğal Gaz Haberleri...

Enı-kogas Ve Total Şirketleri İle Müzakereler Başlıyor.

 
 
Doğal Gaz Haberleri...

Lefkoşa, 10 Kasım 12 (T.A.K): Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ile danışma grubu üyelerinin, ENI ve TOTAL şirketleriyle müzakerelerde bulunmaya hazır olduklarını belirttikleri ifade edildi.

Haberi "Pazarlığa Hazırlar... ENI ve TOTAL ile İzlenecek Müzakere Çizgisi Konusunda Uzlaşıldı" başlıklarıyla yayımlayan Politis, MEB'deki dört parselde araştırmalar yapılmasına ilişkin izinler verilmesi için sözleşmeler imzalanması amacıyla pazartesi günü ENI-KOGAS, salı günü de Fransız TOTAL ile müzakerelerde bulunulacağını yazdı.

Ticaret Bakanı Silikiotis'in dün şirketlerle yapılacak görüşmelerde yararlanılacak danışma grubu üyeleriyle uzun süren bir görüşme yaptığını kaydeden gazete, Silikiotis ile üyelerin izlenecek müzakere çizgisini ele aldıklarını ifade etti.

Haberde, Silikiotis ile arasında anlaşmazlık bulunması ve Rum Devlet Hidrokarbon şirketinden istifa etmesine rağmen dünkü toplantıya Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis'in de katıldığı belirtildi.

İlgili haberlerde, Bakanlar Kurulu kararı ile 2 ve 3 numaralı parseller için ENI-KOGAS isimli konsorsiyum 11 numaralı parsel için Fransız Total, 9 numaralı parsel için de Total-Novatec-GBP konsorsiyumu ile müzakere masasına oturmaya karar verildi anımsatıldı.

DİKKATLER 9'UNCU PARSELDE

Daha iyi önerilerde bulunulması hedefiyle, bütün parseller için müzakerelerde bulunulmasının beklenmesine rağmen, herkesin dikkatinin birçok kişi tarafından en fazla doğal gaz rezervine sahip olduğu düşünülen 9'uncu parsele çevrildiğini anlatan gazete, Bakanlar Kurulunun Danışma Komitesinin 9'uncu parsel için kararlaştırdığı sınıflamayı değiştirdiğini kaydetti.

Edinilen bilgilerin, TOTAL şirketinin, doğal gazın değerlendirilmesinden elde edilecek kazançların bölüştürülmesi ve "imza bonusu"  ile ilgili önerisinin, ENI ve diğer şirketlerin önerilerinden daha düşük olduğundan bahsettiğini ifade eden gazete, Silikiotis'in, bakanlar kurulunun karar verirken başka kriterleri de göz önüne aldığını söylediğini iletti.

Gazeteye göre Silikiotis, TOTAL şirketinin başlayacak olan müzakerede, önerisini birçok alanda iyileştirmeye davet edileceğini de söyledi.

Haberde, TOTAL şirketi ile olan müzakerelerin istenen şekilde sonlanmaması durumunda, hükümetin ENI veya aynı parseli isteyen başka şirketle müzakereye oturacağı da belirtildi.

SİLİKİOTİS PARTİLERİ BİLGİLENDİRDİ

Haravgi gazetesi ise haberinde, Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis'in, dün siyasi partilerin temsilcileri ile hidrokarbon konularıyla ilgili dördüncü bilgilendirme toplantısını yaptığını yazdı.

Silikiotis'in dünkü toplantıda parti temsilcilerine, "Hidrokarbon Fonu" kurulması için yasa hazırlanmasıyla ilgili bir ön taslak sunduğunu yazan gazete, partilerin ön taslağı inceleyip bunu ele almadan, Fonun hükümetin önerdiği gibi Merkez Bankası tarafından kontrol edilmesi konusunda anlaşmazlıklarını ifade ettiklerini kaydetti.

Gazete, Silikiotis'in parti temsilcilerini hidrokarbonla ilgili çeşitli konularda bilgilendirdiğini ekledi.

DÖRT PARSELLE İLGİLİ ADAYLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Fileleftheros gazetesi ise haberinde, tek yanlı olarak ilan Rum MEB'indeki parseller için çıkılan 2'inci tur ihalenin değerlendirme raporlarının, Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ile Bakanlar Kurulunun, parsellerin dağılımını 9'uncu parsele ilişkin olarak değiştirdiklerini ve ilk sırada yer alan şirketlere 9'uncuyu değil; 2,3 ve 11'inci parselleri verdiklerini göstermekte olduklarını yazdı.

Rum MEB'indeki en zengin parsel olduğu düşünülen ve ihale sırasında en fazla başvurunun yapıldığı 9'uncu parselin, hükümet tarafından Fransız TOTAL şirketinin Rus NOVATEC ve Gazprom GPB ile oluşturduğu konsorsiyuma verildiğini anımsatan gazete, Total-Novatec-GBP konsorsiyumunun gerek hükümetin danışma komitesinin değerlendirmesi, gerek yabancı danışmanların sınıflamasında 5'inci sırada olduğunu kaydetti.

Şirketlerle ilgili derecelendirmede, ilk sırayı İtalyan-Kore ortaklığından oluşan ENI-KOGAS konsorsiyumunun aldığını yazan gazete, 2'inci sırayı ise Premier-Vitol ve Petronas konsorsiyumunun aldığını belirtti.

Teknik beceri ve deneyim hususunda ise, 9'uncu parsel için başvuran 8 şirket arasında, en yüksek dereceyi Triple Five olarak da bilinen EMP-Frastico konsorsiyumunun aldığını belirten gazete, yapılan tekliflerin ekonomik kısmına bakıldığında ise, en iyi önerinin ENI-KOGAS konsorsiyumundan geldiğini; Total-Novatec-GBP'nin bunun gerisinde kaldığını ekledi.

Haberde, Total'in önerdiği "imza bonusu"nun, diğer konsorsiyumların önerdiği tekliflere göre daha az olduğu da belirtildi.

PAPANASTASİYU

Simerini gazetesine göre, doğal gazla ilgili akil adamlar grubu başkanı ve doğal gazla ilgili müzakere grubu üyesi Prof. Panos Papanastasiyu ise açıklamasında, sunulan iyi tekliflerden daha kötü ekonomik koşullara sahip sözleşmelerin imzalanmasının akla hayale sığmaz olduğunu söyledi.

Danışma komitesi üyeleri ile başvuruların değerlendirmesinde görev almış diğer kişilerin, sunulan ve ihale kriterleri temelinde değerlendirilen teklifleri çok iyi bildiklerini anlatan Papanastasiyu, Pazartesi günü şirketlerle müzakereye başlayacak olan grubun hedefinin, şirketler tarafından sunulan tekliflerin iyileştirilmesi olmasının beklendiğini ifade etti.

İmzalanacak olan sözleşmelerin, sunulan en iyi tekliflerle mukayese edileceklerini belirten Papanastasiyu, çıkacak sonuçlara göre, ya müzakere grubuna "liyakat belgesi" verileceğini ya da milli çıkarların güvenceye alınmamasına ilişkin izahatlar isteneceğini sözlerine ekledi.

(İY/GUR)

 
10 Kasım 2012 Cumartesi 12:19
Okunma: 668
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu