Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğal Gaz Haberleri:

Doğal Gaz Haberleri:

İsrail Terminalin Kendi Toprağında Olmasını İstiyor.

 
 
Doğal Gaz Haberleri:

Lefkoşa, 29 Kasım 12 (T.A.K): İsrail hükümetinin, doğal gaz sıvılaştırma terminalinin İsrail topraklarında inşa edilmesi konusunda iddialı bir tavsiyeye sahip olduğu; kesin kararların ise Ocak ayında İsrail'de gerçekleştirilecek seçimlerden sonra alınacağı haber verildi.

Haberi "Eilat'ta Sıvılaştırma Terminali" başlığıyla yayımlayan Alithia, İsrail'in siyasi ve ekonomik çevrelerinin, doğal gaz sıvılaştırma terminalinin ülkenin güneyinde, daha da somut olarak, Kızıl Deniz'e kıyısı bulunan sayfiye yeri Eliat'ta inşa edileceğine neredeyse kesin gözle baktıklarını yazdı.

Böyle bir gelişmenin, benzer bir terminali Rum tarafı ile Vasiliko bölgesinde ortaklaşa inşa etme beklentilerini yaralayacağı yorumunda bulunan gazete, nihai kararın, Ocak ayında İsrail'de gerçekleştirilecek seçimlerde başa gelecek yeni İsrail hükümeti tarafından alınacağını yineledi.

Görevini devralır almaz, İsrail'deki yeni hükümetin, İsrail doğal gazının çıkarılması ve bundan istifade edilmesi perspektiflerini araştırması amacıyla atanan "Cemah Komitesinin" tavsiyelerini değerlendirmeye çağıracağını kaydeden gazete, bahse konu komitenin, İsrail doğal gazının, ülke topraklarından ihraç edilmesini tavsiye etmekte olduğunu belirtti.

Komitenin, bundan dolayı, doğal gazın Asya'nın kazançlı piyasalarına ihraç edilmesi için, sıvılaştırma terminalinin Eliat bölgesinde inşa edilmesini tavsiye etmekte olduğunu anlatan gazete, diğer bir taraftan da, Noble ile Delek şirketlerinin ise, Vasiliko'da bir sıvılaştırma terminali inşa edilmesinde ısrarcı olduklarını ifade etti.

Terminal inşa edilmesi için Rum tarafıyla işbirliğinde bulunulması perspektifinin, Noble Energy ve Delek şirketlerinin baskısı yüzünden hala masada bulunduğunu kaydeden gazete, bahse konu şirketlerin, Vasiliko'da inşa edilecek terminalin verimli bir seçenek olduğunu düşündüklerini anlattı.

Haberde, İsrail'in enerji çevrelerinin, pratik ve ekonomik karşılığa sahip olduğunun görülmesi halinde, iki ülkede de sıvılaştırma üniteleri inşa edilmesi düşüncesine sahip oldukları belirtildi.

Doğal gaz konusunda tavsiyeler içeren bir çalışma hazırlayan Cemah Komitesi'nin, bunu kısa zaman önce kamuoyuna açıkladığını yazan gazete, Komitenin bu çalışmada, İsrail'in Vasiliko bölgesindeki sıvılaştırma terminaline katılım perspektifini, önemli derecede gölgelediğini belirtti.

Gazete, bundan çıkan sonucun, İsrail'in çıkarının, hükümete; doğal gaz rezervlerinin bir kısmını İsrail topraklarında bulunacak olan bir terminalden ihraç etmesini dayatmakta olduğunu ekledi.

İsrail'in, doğal gazın çıkarılması ve bundan istifade edilmesi prosedürünü tam anlamıyla kontrol etmeye büyük önem vermekte olduğunu belirten gazete, rezervlerin güvenliği ve tam anlamıyla kontrol edilmesi isteğinin, Cemah Komitesi'nin, sıvılaştırma terminalinin Eilat bölgesine inşa edilmesini tavsiye etmesine yol açtığını ifade etti.

YATAKLARDAN BİRLİKTE FAYDALANILMASI KONUSU

Gazete başka bir haberinde ise, iki ülkenin denizdek tespit edilen hidrokarbon yataklarından birlikte faydalanılması konusunu değerlendirmekte olan Güney Kıbrıs ve İsrail heyetlerinin; Aralık ayında yeniden görüşmelerinin beklendiğini yazdı.

Haberde, Güney Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan heyetlerinin, Yunanistan'a; oradan da başka piyasalara deniz altından kabloyla elektrik enerjisi taşıma projesini gözden geçirmek için, görüşmeye başlayacakları da ifade edildi.

İSRAİLLİ ŞİRKET GELİŞMELERDEN MEMNUN OLMADI

Gazete, başka bir haberinde ise, İsrail'de bulunan "Oak Delta NG Exploration" adlı konsorsiyumun, 12'inci parsel dışındaki diğer parseller için çıkılan 2'inci tur ihale çerçevesinde, 3 numaralı parselin araştırma ve işletme haklarının kendisine verilmemesi dolayısıyla, hayal kırıklığı yaşadığını ifade ettiğini haber verdi.

Dün Cyprus Mail'de çıkan habere dayanarak, şirketin bu konu hakkında yasal önlemlere başvurmaya niyetli olmadığını kaydeden gazete, bunun, şirketin 3'üncü parselle ilgili müzakerelerin ENI-KOGAS konsorsiyumuyla başlamasını tepkisiz bir şekilde takip edeceği anlamına gelmediğini ekledi.

PLATFORMLAR İKİ-İKİ GELİYOR

Haravgi gazetesinde yer alan bir haberde ise, Mısır'dan demir alan iki adet doğal gaz sondaj platformunun, bugün Limasol limanına demirlemesinin beklendiği bildirildi.

Haberde, iki platformun geçtiğimiz aylarda Mısır'ın deniz parsellerinde çalışmakta oldukları ve çalışmalarını bitirmelerinin akabinde, bakım için Limasol limanını tercih ettiklerini kaydetti.

Gazete, Amerikan çıkarlarını temsil etmekte olan iki platformun, önümüzdeki en az 2 ay boyunca Limasol limanında kalmalarının beklendiğini ekledi.

İKİNCİ TUR İHALE YORGACİS'İN MERCEĞİNDE

Fileleftheros gazetesinde yer alan bir haberde ise, Rum Sayıştay Başkanı Hristalla Yorgacis'in, 12'inci parsel dışındaki parseller için çıkılan 2'inci tur ihaleyle ilgili bütün belgeleri; Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis'ten istediği haber verildi.

Yorgacis'in, 2, 3, 9 ve 11 numaralı parsellerle ilgili tekliflerin değerlendirilmesini ve yapılan tercihleri araştırmak için, belgeleri bakandan istediğini anlatan gazete, araştırmanın, Rum Meclisi Denetim Komitesi'nin ilgili kararının üzerine yapılacağını belirtti.

Haberde, Sayıştay başkanı Yorgacis'in konuyla ilgili olarak Silikiotis'e mektup göndermesine rağmen, bakanın iki haftadır belgelerin kopyalarını Sayıştay Başkanı'na göndermediği de ifade edildi.

Politis gazetesinde yer alan haberde ise, Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis'in, Sayıştay Başkanı Yorgacis'ten aldığı mektup üzerine, Sayıştay'ın talebi hakkında Başsavcı Petros Kliridis'ten görüş istediğini yazdı.

Silikiotis'in Başsavcı Kliridis'e konu hakkında bazı sorular içeren bir mektup gönderdiğini kaydeden gazete, Sayıştay'ın Silikiotis'ten alacağı malumatın, Kliridis'in Silikiotis'in mektubundaki sorulara vereceği yanıtta bağlı olacağını ekledi.

BAF YATAKLARDAN PAY İSTİYOR

Fileleftheros gazetesinde yer alan başka bir haberde ise, "Baf Bölgesi Partileri ve Örgütleri Koordinasyon Komitesi'ne" bağlı olarak, bir Hidrokarbon Komitesi kurulduğu haber verildi.

Yeni kurulan komitenin ilk toplantısını yapmasının ardından, Baf bölgesinin, ülkenin doğal zenginliklerinden yararlanılması çalışmalarına katılmasının artık pratik aşamaya geçmesi için "ayağa kalktığını" yazan gazete, hedeflenen şeyin, Baf kazasının, doğal zenginliklerden yararlanılması planlamalarında, hakkı olan payı talep etmesi olduğunu anlattı.

DOĞAL GAZ ATIŞMALARI... "12'İNCİ PARSEL SAVAŞ ALANI"

Enerji konusuyla ilgili haberlerde, Rum Başkanlık seçimleri adaylarının, doğal gaz konusundaki atışmalarına da yer verildi.

Bağımsız Başkan adayı Yorgos Lillikas'ın, ekonomik sıkıntılardan kurtulabilmek için Troyka'nın memorandumunu imzalamak yerine, tek yanlı olarak ilan edilen MEB'de bulunan 12'inci parselin bir bölümünün satılmasını önermesinin tepkilere yol açtığını yazan Politis, Lillikas'ın, dün, doğrudan gelirler elde edilmesi için 12'inci parselin kullanılması önerisinin, Averof Neofidu ile Takis Hacıgeorgiu'nun geçmişte ortaya koydukları önerilerden farklı olmadığında ısrar ettiğini kaydetti.

Ana Muhalefet DİSİ'nin adayı olan Nikos Anastasiadis'in kurmaylığının başkanı Neofidu ile AKEL'in adayı Stavros Malas'ın kurmaylığının başkanı Takis Hacıgeorgiyu'nun, Lillikas'a "popülizm ve demagoji" sorumluluğu yüklemeye çalıştıklarını yazan gazete, DİKO'nun da Lillikas'ın önerisini eleştirdiği ifade edildi.

(İY/KAR)

************

 
29 Kasım 2012 Perşembe 12:13
Okunma: 587
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu