Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğal Gaz Konusunda Gerçeklik Zamanı

Doğal Gaz Konusunda Gerçeklik Zamanı

Lefkoşa, 29 Eylül 13 (T.a.k): Güney Kıbrıs'ın Tek Yanlı İlan Ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki, "afrodit" İsimli 12. Parseldeki Sondaj Çalışmalarında Elde Edilen Miktara İlişkin Gerçek İçin Zamanın Geldiğini Belirtildi. .

 
 
Doğal Gaz Konusunda Gerçeklik Zamanı
Kathimerini gazetesi,  Güney Kıbrıs'ın, hidrokarbon konusunda araştırma yapılması için 10 yıl önce Glafkos Klerides döneminde, yeşil ışık yaktığına dikkati çekerek 12. parseldeki miktara ilişkin gerçeklerin ileriki günlerde ortaya çıkacağını yazdı.


Rum Enerji, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yorgos Lakkotripis'in, "Afrodit" parselindeki  araştırma sonuçları konusunda Çarşamba günü ilk önce Bakanlar Kurulu'nu akabinde ise siyasi partileri bilgilendireceğini yazan gazete Lakkotripis'in aynı gün, araştırma bulgularını basına açıklayacağını belirtti.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak Rum Hükümeti'nin, zaten bir B Planı hazırladığını zira (gazetenin 1 Eylül'de ifşa ettiği gibi) sondaj sonuçlarının, ilk teyit sondajının iyimser sonuçlarını teyit etmemekle birlikte Vasiliko'daki doğal gaz sıvılaştırma terminalinin  sürdürülebilirliğini değerlendiren minimum miktar  ve "emniyet sınırı" olan  5.5 trilyon ayak küpün(tcf) altında olduğunu yazdı.


"Resmi" ağızdan ifade edilecek gerçekliğin yaklaşmasına üç gün kala, Hükümet kanadında hayal kırıklığı unsuru bulunduğunu yazan gazete ancak panik ve kötümserlik havasının da bulunmadığına dikkati çekti.


Habere göre bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada Hükümetin, yatağın değerlendirilmesine ilişkin yol haritasını uzatarak  Noble Delek ve Avner şirketleriyle işbirliği içerisinde, tüm ihtimalleri göğüslemeye hazır olduğunu ifade etti.


Gazeteye göre Rum Yönetimi ileriki adımlara yönelik olarak, son sondajla paralel gerçekleştirilen üç boyutlu sismik araştırma temelinde 12. parselde yeni bir araştırma turu gerçekleştirmeyi, Fransız Total şirketinin 10 ve 11.parselde gerçekleştirdiği doğal gaz ve petrol araştırmalarına ağırlık vermeyi düşünüyor.


Politis gazetesi "Afrodit" yatağındaki teyit sondajının ilk sonuçlarının, doğal gaz sıvılaştırma terminalinin ekonomik açıdan yaşayabilir olup olmadığı konusunda ciddi kuşkular yarattığını yazdı.


Teyit sondajının sekiz gün önce tamamlanmasına karşın resmi bir açıklamanın henüz yapılmadığına dikkati çeken gazete konu hakkındaki ilgili yetkililerin, suratların asılmasına neden olan sondaj sonuçlarını ne teyit ettiğini ne de yalanladığını belirtti.


Gazete Rum Enerji Bakanlığı ile 12.parselden faydalanma hakkına sahip olan Noble Energy, Delek Drilling ve Avner Oil tarafından 2 Ekim Çarşamba günü açıklama yapılacağını yazdı.


Gazete gelen bilgilerin, doğal gaz sıvılaştırma terminalinin yaşayabilir kılmayan doğal gaz miktarının Çarşamba günü açıklanacağı yönünde olduğunu bununla birlikte diğer parsellerden ek miktarlara da gereksinim duyulacağını belirtti.


Konuyu çok iyi bilen kişilerin söyledikleri temelinde, sonuçların, Hükümetin doğal gaza ilişkin planlarını iptal etmesine yol açmayacağını ancak yapılan tercihlerin hayata geçirilmesinde gecikmelere neden olacağını tespit ettiklerini belirten gazete, Hükümetin, son günlerde çeşitli yönlere, doğal gaz sıvılaştırma terminali inşasının öncelikli stratejik hedef olmaya devam ettiği mesajı gönderdiğini de yazdı.


Gazete ayrıca doğal gaz sıvılaştırma terminalinin ilk aşamasının yaşayabilirliğine ilişkin ek miktarların ENI ve Total şirketlerinin, faydalanacağı parsellerden temin edilebileceğini ancak bu seçeneğin de zaman alacağına dikkati çekti.


Fileleftheros gazetesi ise ilgili haberi "Afrodit Nihayetinde Bizi Güldürmedi" başlıklı haberinde, teyit sondajı sonuçlarına ilişkin rakamların, esas kriterler temelinde sınırda hatta sınırın biraz altında olduğunu yazdı.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak ilk sondajda açıklanan  3.6'dan  7.6 trilyon ayak küpe kadar olan sınırların, tamamlanan yeni sondajla birlikte artmadığına dikkati çekti ve bu sonuçların, rakamları düşürmesine karşın, Güney Kıbrıs'ın, ilk beklenenden daha az olan, 35-40 milyar Euro değerinde önemli bir yatağa sahip olduğunu teyit ettiğini de belirtti. 


Gazete, "Afrodit" parselinin bir başka bölümünde, ikinci bir teyit sondajının daha yapılacağı ve bunun da, "Afrodit" parselindeki miktarı kesin olarak belirleyeceğini yazdı.


Habere göre yeni teyit sondajının, kesin olmamakla birlikte, Mart ayında yapılması planlanıyor.


TOTAL İLE ANLAŞMA


Gazete aynı haber içerisinde Rum Yönetimi'nin, Fransız Total şirketiyle, doğal gaz sıvılaştırma terminaline dahil olmasına ilişkin müzakerelerin ortak görüşlerle sonuçlandığını bunun da, terminale ilişkin perspektifleri daha çok geliştirdiğini yazdı.


Rum Yönetimi ile Total şirketinin, söz konusu işbirliği memorandumunu 9 Ekim'de imzalamasının beklendiğini yazan gazete, imzanın hemen ardından Total'in, Hükümetin, Noble-Delek ile olan terminale ilişkin gelişim halindeki müzakerelere dahil olabileceğini belirtti.


Habere göre Total şirketi ayrıca 2015 yılının başlarında Güney Kıbrıs'ın sözde "MEB'"i içerisinde iki sondaj(sondaj yapma hakkı bulunduğu parsellerde) gerçekleştirmeyi planlıyor.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, ENI şirketinin ise 2014 yılı başlarında Güney Kıbrıs'ın tek yanlı ilan ettiği "MEB'"i içerisine getirmeyi planladığı sondaj makinesini zaten temin ettiğini yazarken ENI şirketinin, sözde "MEB" içerisindeki 2, 3 ve 9.parsellerde sekiz sondaj yapacağını belirtti.


Habere göre ENI, 9.parsele ağırlık verecek.


KRETİK BAŞKANI CHARLES(HARALAMBOS)ELLİNAS İLE SÖYLEŞİ


Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi(KRETİK) Başkanı Charles Ellinas, Simerini gazetesine verdiği röportajda, teyit sondajının, araştırma yaptığı için değil teyit ettiği için teyit sondajı şeklinde isimlendirildiğini söyledi.


Ellinas teyit sondajına ilişkin bilgileri Ekim ayı başında yapılacak açıklamayla öğreneceklerini, kendilerine henüz bu konuda bir şeyin söylenmediğini ifade etti.


Ellinas, Aralık 2011'de araştırma sondajının, miktarın 5 ile 8(milyar veya trilyon olup olmadığı belirtilmedi) tcf(ayak küp)  arasında değiştiğini, yüzde 75 olasılıkla miktarın 5, yüzde 50 olasılıkla 7 ve yüzde 25 olasılıkla da 8 tcf olduğunu belirtti.


İkinci bir teyit sondajının gerekip gerekmeyeceği konusunda Ellinas, bölgedeki, "Tamar ve Leviathan" parsellerinden elde ettikleri tecrübenin, birden fazla teyit sondajına gereksinim duyulabileceği şeklinde olduğunu "Tamar" parselinde iki, "Leviathan" parselinde ise birden fazla teyit sondajına gerek duyulduğunu      anımsattı.


Ellinas, ikinci bir teyit sondajına gereksinim olması durumunda zaman takviminin bir yıla kadar uzayabileceğini de söyledi.


ABD'NİN GÜNEY KIBRIS BÜYÜKELÇİSİ KOENİG HİDROKARBON KONFERANSINDA KONUŞTU


Alithia gazetesine göre ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John M. Koenig, geçtiğimiz hafta Güney Lefkoşa'da gerçekleştirilen hidrokarbon konferansında yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs'ın (enerji konusunda) bugün alacağı kararların gelecek yılların enerji geleceğini belirleyeceğini söyledi.


ABD Büyükelçisi Koenig, açıklamasında, Noble şirketinin dışında, ABD-Güney Kıbrıs arasındaki, sadece hidrokarbon konusunda değil,  ticari ilişkileri genişletecek, sadece hidrokarbon konusunda değiş başka Amerikan şirketlerinin de bulunduğunu ifade etti. 


ABD'nin dünya enerji öncelikleri içerisinde, Doğu Akdeniz'deki kalkınma ve istikrarın ileriye götürülmesinin bulunduğunu söyleyen Koenig, bu nedenden dolayı Güney Kıbrıs'taki ve bölgedeki enerji gelişmelerinin, Washington'un yoğun ilgisini çektiğini belirtti.


ABD'nin, Akdeniz'de, Güney Kıbrıs, İsrail, Türkiye ve Yunanistan gibi yakın dostları ve müttefiklerinin bulunduğunu belirten Koenig, ülkesinin, hidrokarbondan yaratılan dinamiğin değerlendirilmesine, ekonomik kalkınma ve bölgesel istikrar açısından  yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.


(FK/HA)           


 
29 Eylül 2013 Pazar 12:13
Okunma: 1107
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu