Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğal Gaz Konusunda Üç Gelişme

Doğal Gaz Konusunda Üç Gelişme

Total Terminale Giriyor, Ara Çözüm İçin İki Seçenek Daha, "kretik" Yerine "eik".

 
 
Doğal Gaz Konusunda Üç Gelişme
Lefkoşa, 17 Ekim 13 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta enerjiyle ilgili çeşitli alanlarda yeni gelişmelerin kaydedildiği haber verildi.


Alithia gazetesi "Enerji'de Yeni Sahne... Total Terminale Giriyor... KRETİK'e Son, EİK Geliyor... Ara Çözüm İçin İki Seçenek Daha" başlıklarıyla manşetten verdiği ve iç sayfalarında aktarmaya devam ettiği haberinde, enerji alanında yaşanan gelişmeleri okuyucularıyla paylaştı.


TOTAL DE TERMİNALE DAHİL OLUYOR


Gazete öncelikle, Rum Bakanlar Kurulu'nun dün Total şirketinin, doğal gaz sıvılaştırma terminalinin inşasına katılması konusunda karşılıklı anlayış memorandumunun imzalanmasına onay verdiğini yazdı.


Gazete buna paralel olarak ENI şirketinin de terminale ilgi gösterdiğini kaydetti.


Politis gazetesi ise Rum Hükümetinin, Vasiliko'ya doğal gaz sıvılaştırma terminalinin inşasıyla ilgili nihai anlaşmaya ilişkin Noble Energy, Delek Drilling ve Avner Oil şirketleriyle var olan müzakerelerine, çok yakında, eşit müzakereci olarak Total'in de dahil edildiğini yazdı.


10 ve 11'inci parsellerin ruhsatını alan Fransız devinin, terminal yatırımına katılmak üzere önümüzdeki günlerde Rum hükümetiyle karşılıklı anlayış memorandumu imzalanacağını belirten gazete, benzer -aynı değil- memorandumun Noble ve İsrailli ortaklarıyla da imzalandığını anımsattı.


Gazete ayrıca 2, 3 ve 9'uncu parsellerin ruhsatını alan İtalyan ENI ve Güney Kore Ko-Gas'ın da terminalle ilgili memoranduma imza atmaya çağrılacağını belirtti.


Elde ettiği bilgilere göre Total ile olan memorandumun daha az net ve bağlayıcı olduğunu belirten gazete, Fransızların, Noble'da olduğu gibi başarılı bir araştırma sondajı gerçekleştirmediğine dikkat çekti.


Gazete, Fransız şirketin imzalayacağı metinde bazı noktalarda ihtiyatlar ve önkoşulların bulunduğunu; zira Total'in terminaldeki rolünün, 10 ve 11'inci parsellerde gerçekleştireceği sondajların sonucuna bağlı olacağını da aktardı.


Gazete ayrıca Total gibi bir şirketin Rum hükümetiyle Vasiliko'da terminal inşasına ilişkin karşılıklı anlayış memorandumu imzalamasının, Rum hükümetinin yurtdışındaki konumunu güçlendireceğini ve sıvılaştırılmış doğal gaz ticaretiyle ilgili planlamalarını daha itibarlı kılacağını savundu.


Fileleftheros gazetesi de Fransız şirketin üst düzey heyetiyle Rum Enerji Bakanlığı ve müzakere grubunun Pazartesi günü bir araya gelerek, diğer unsurların yanı sıra memoranduma imza atılacak tarihi belirleyeceklerini yazdı.


"ARA ÇÖZÜM" SEÇENEKLERİ


Bu arada Rum Enerji Bakanlığı'nın elektrik üretiminde kullanılmak üzere Güney Kıbrıs'a doğal gaz nakliyle ilgili iki yeni seçeneği incelediğini aktaran Simerini gazetesi, seçeneklerden birinin, menfaatlere uygunluğunun saptanması için üzerinde teknik-ekonomik çalışmaların yapıldığı Noble'ın Afrodit yatağından doğal gaz nakli önerisiyle, diğerinin de İsrail Tamar'ından doğal gaz nakliyle ilgili olduğunu aktardı.


Habere göre bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Rum Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis, bu konunun (Tamar'dan doğal gaz) İsrail temaslarında da ele alındığını belirterek, İsrail'in olumlu yaklaşım sergilediğini ve görüşmelerin devam edeceğini bildirdi.


Ara çözüm için İsrail'den Güney Kıbrıs'a doğal gaz tedarikiyle ilgili tek seçeneğin, İsrail'de elektrik üretimi amacıyla gün boyunca (gündüz vakitleri) yüzde yüz kullanılan Tamar yatağı olduğunu söyleyen Lakkotripis, gereken ön çalışmanın mevcut olduğunu ifade etti.


Lakkotripis, İsrail'in, bazı önkoşullar altında olumlu olduğunu belirterek, İsrail'in her şeyden önce elektrik üretiminde kendine yetecek miktarı güvence altına almak istediğini kaydetti.


İSRAİL TEMASLARI


İsrail'de temaslarının gündeminde üç temel konunun bulunduğunu söyleyen Lakkotripis, birincisinin, İsrail'den ihracatlar konusu ile hükümetin düşünceleri ve oradaki mahkeme sürecinin hangi aşamada bulunduğu olduğunu aktardı.


İkincisinin "ara çözüm" olarak bilinen konuyla ilgili olarak elektrik üretimi için Güney Kıbrıs'a olası doğal gaz tedariki olduğunu söyleyen Lakkotripis, üçüncüsünün de muhtemelen iki ülkenin "Münhasır Ekonomik Bölgeleriyle" sınırı yataklardan birlikte yararlanılmasıyla ilgili anlaşma olduğunu belirtti.


Ara çözüm konusundaki bir soruya verdiği yanıtta, Noble Başkan Yardımcısı'nın da söylediği üzere Afrodit'ten doğal gaz tedarikiyle ilgili olasılığın da bulunduğundan söz eden Lakkotripis, bu konu üzerinde de incelemelerde bulunduklarını söyledi.


Lakkotripis, Noble'ın masaya bazı fikirler attığını, kendilerinin de teknolojik-ekonomik açından incelemelerde bulunduklarını ifade etti.


Bir başka soruya yanıt veren Lakkotripis, iki gün önce Avrupa Komisyonu'nun, Güney Kıbrıs'la ilgili ortak ilgi alanı üç çalışmayı onayladığını anımsattı.


Bunlardan birinin, Güney Kıbrıs'tan Yunanistan'a bir doğal gaz boru hattının fizibilite çalışması olduğunu söyleyen Lakkotripis, bu çerçevede önceki hafta Yunan heyeti İsrail'e gittiğinde bir görüşme gerçekleştirildiğini belirtti. Lakkotripis, geçen Pazartesi günü de kendilerinin konuyu İsraillilerle görüştüklerini, ancak kendi tekno-ekonomik çalışmalarına göre doğal gaz sıvılaştırma terminalinin stratejileri olmaya devam ettiğini de vurguladıklarını anlattı.


Lakkotripis, bu iki çalışmanın -terminal ve boru hattı- paralel olarak faaliyet gösterip gösteremeyeceği sorusuna olumlu yanıt vererek, bunun teknik olarak mümkün olup olmadığı, ne kadar sürdürülebilir olduğu gibi soruların bulunduğundan söz etti.


KRETİK, EİK OLDU


Öte yandan gazete yapılan resmi açıklamaya göre Rum Bakanlar Kurulu'nun dün, Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi'nin, (KRETİK) isminin, kısaltması EİK olan "Kıbrıs Hidrokarbon Şirketi Ltd" olarak değiştirilmesini ve tüzüğün değiştirilmesine yönelik önerilen düzenlemeleri onayladığını yazdı.


Habere göre gazeteye açıklamada bulunan Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis, EİK Yönetim Kurulu 7 üyesinin yürütme yetkisinin olmayacağını belirterek, bu mevkilere atanan üyelerin şirketin yürütme yetkisine sahip olacak müdürünü atayacağını söyledi.


Bunun, Yönetim Kurulu'nun doğru bir şekilde işlemesi için en iyi yöntem olduğuna değinen Lakkotripis, EİK'in Bakanlar Kurulu, Sayıştay ve Meclis tarafından denetleneceğini belirtti.


Lakkotripis, hidrokarbon satılacak ülkeler konusunda Bakanlar Kurulu'ndan onay alması gerekeceğini, Meclis'in, dolaylı denetleme yaparak, EİK bütçesi konusunda bilgilendirileceğini, Sayıştay'ın da şirketin faaliyetleriyle ilgili kendi denetimlerini yapacağını anlattı.


Gazete "Ellinas Ayrılıyor" alt başlıklı haberinde gazeteye konuşan KRETİK Yürütme Başkanı Haralambos (Charles) Ellinas'ın, sözleşmesinin feshine ortak kabul edilebilir bir yöntem bulma amacıyla önümüzdeki günlerde Lakkotripis ile görüşeceğini ifade ettiğini aktardı.


Habere göre hidrokarbon konusunda kendi yolunu takip etmeye karar verirse kendisinin engel olmayacağını söyleyen Ellinas, "Kıbrıs'a, yardımcı olmak için gelmiştim" dedi.


Öte yandan Politis gazetesi "KRETİK"in "EİK" olduğunu, ancak Rum hükümetinin yeni şirketi resmi olarak tanıtmaya, faaliyete sokmaya hazır olmadığını belirterek bazı hukuki sorunların bulunduğundan ve yetkilerinden de söz etti.


(HC/GÜL)


 
17 Ekim 2013 Perşembe 11:25
Okunma: 790
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu