Ana Sayfa » Kıbrıs » Doğal Gaz Ve Petrol Çalışmaları... Sunat Atun Tc Heyeti İle Toplantı Yaptı

Doğal Gaz Ve Petrol Çalışmaları... Sunat Atun Tc Heyeti İle Toplantı Yaptı

Rum Tarafının Sondaj Faaliyetlerine Başlaması Halinde, Kktc'nin Tc İle Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması Yaparak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na Ada'nın Etrafındaki Deniz Sahalarında Arama Ruhsatı Vermesi Konusunda İlke Mutabakatına Varıldı.

 
 
Doğal Gaz Ve Petrol Çalışmaları... Sunat Atun Tc Heyeti İle Toplantı Yaptı

Lefkoşa, 16 Eylül 11 (T.A.K.): Rum Yönetimi'nin adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti ile Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması yaparak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na adanın etrafındaki deniz sahalarında arama ruhsatı vermesi konusunda ilke mutabakatına varıldı.

KKTC ile TC arasında petrol ve doğal gaz konusunda izlenecek stratejiyi belirlemek için  başlatılan çalışmalar çerçevesinde KKTC hükümetinin daveti üzerine adaya gelen Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin başkanlığındaki heyet öğleden sonra Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun başkanlığındaki heyet ile biraraya gelerek toplantı yaptı.

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı'nda basına kapalı olarak yapılan toplantının ardından basın toplantısı düzenlenerek alınan kararlar açıklandı.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, hükümetin daveti üzerine Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Safa Sadık Aytekin başkanlığındaki heyetle çok verimli görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ankara'da dün yapılan görüşmeler çerçevesinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin adanın güneyinde sondaj faaliyetlerine başlaması halinde TC ile KKTC arasında Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yapılması konusunda mutabakata varıldığını hatırlatan Atun, "Bugün de Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı başkanlığında Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetle temaslarda bulunduk"dedi.

Atun, görüşmeler neticesinde Rum tarafının sondaj faaliyetlerine başlaması halinde KKTC'nin TC ile kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması yaparak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na adanın etrafındaki deniz sahalarında arama ruhsatı verilmesi konusunda mutabakata varıldığını ifade etti.

AYTEKİN

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Sadık Aytekin de açıklamasında, KKTC hükümetinin daveti üzerine başkanlık ettiği TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden oluşan heyetle Ekonomik ve Enerji Bakanı Atun'la verimli ve faydalı bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Aytekin şöyle konuştu:

"Toplantı neticesinde Rum tarafının adanın güneyinde tüm uyarı ve ikazlarımıza rağmen sondaj faaliyetlerine başlaması halinde KKTC'nin de Türkiye ile Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması yaparak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na adanın etrafındaki deniz sahalarında arama ruhsatı vermesi konusunda görüş birliğine vardık.

Adanın Kıta Sahanlığındaki Doğal Kaynaklar ancak kapsamlı bir çözüm bulunması halinde işletilmelidir. Ancak Rum tarafı bu uyarılarımıza kulak vermediği taktirde biz de TC ve KKTC olarak gerekli adımları atacağız."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASI

Bu arada Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Anavatan Türkiye ile işbirliği içerisinde hak ve menfaatlerini koruyacağını ve Kıbrıs Türk halkının meşru haklarını haleldar etmeye yönelik oldu bittilere izin vermeyeceğini yineledi.

Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, bakanlık açıklaması şöyle:

"KKTC Hükümeti'nin daveti üzerine Bakanlığımızın koordinasyonunda  bugün öğleden sonra Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'ne vasıl olan Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Sefa Sadık Aytekin başkanlığında bir heyet Enerji ve Ekonomi Bakanımız Sayın Sunat Atun'u ziyaret etmişlerdir. Bu çerçevede misafir heyet ve Enerji ve Ekonomi Bakanlığımız yetkilileri arasında bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

Bakanlığımız yetkililerinin de hazır bulunduğu bu görüşmeler neticesinde Rum tarafının sondaj faaliyetlerine başlaması halinde, KKTC'nin Türkiye ile kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşması yaparak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na Ada'nın etrafındaki deniz sahalarında arama ruhsatı vermesi konusunda ilke mutabakatına varılmıştır.

Bu vesileyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Anavatan Türkiye ile işbirliği içerisinde hak ve menfaatlerini koruyacağını ve Kıbrıs Türk halkının meşru haklarını haleldar etmeye yönelik oldu bittilere izin vermeyeceğini bir kez daha vurgulamak isteriz."

(ŞEB/GÜR)        FOTOĞRAFLI

 
16 Eylül 2011 Cuma 21:43
Okunma: 426
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)