Ana Sayfa » Kıbrıs » Doğal Gaz Ve Su Konuları Tartışılıyor

Doğal Gaz Ve Su Konuları Tartışılıyor

Kıbrıs'ta Çözüm Sonrası Ekonomi, Doğalgazın Sevkiyatı Ve Türkiye'den Gelecek Suyun Kullanımı Erzurum'da Türkiye Ekonomi Kurumu'nun Düzenlediği 17. ulusal İktisat Sempozyumu'nda Öne Çıkan Konular Oldu. Atatürk Üniversitesi İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi'nin Ev Sahipliğinde Gerçekleştirilen Sempozyumun İlk Gününde Yer Alan "doğu Akdeniz'de Petrol Ve Doğalgaz Sorunu Ve Türkiye" Başlıklı Panelin Moderatörlüğünü Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu Başkanı Dimağ Çağıner Yaptı..

 
 
Doğal Gaz Ve Su Konuları Tartışılıyor
Çağıner, panelin açılışında hedeflerinin ekonomi politikaları ve stratejilerini oluşturmada KKTC devletine katkıda bulunmak olduğunu söyledi.


Çağıner, Türk tarafının çözüm öncesi ve sonrasında her türlü ekonomik ve siyasi sonuçlara hazırlıklı olmasının önemini vurguladı.


Panelde sunum yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı eski müsteşarı Ertuğrul Apakan, Türkiye için Kıbrıs Türkünün güvenliği ve eşitliğinin büyük önem taşıdığını söyledi.


Apakan, tüm meselelerin bir anlaşmaya varılması halinde çözülebileceğini vurguladı.


Apakan, "son dönemlerde doğal gaz konusu gündemdedir tüm sorunlar bir uzlaşının ardından çözülür" dedi. Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu üyesi ve Cumhurbaşkanlığı eski müsteşarı Ergün Olgun da sunumunda, Kıbrıs'ta olası bir çözüm sonrası ekonominin nasıl olabileceği ile ilgili bazı öngörüler ortaya koydu.


Olgun olası bir çözümde Kıbrıs Türk ekonomisinin Güney ve AB ekonomisine uyumu için 15 yıllık bir geçiş sürecine ihtiyaç duyulacağını ifade etti.


Olası çözümle birlikte iki tarafın ekonomileri ve iş insanları arasında işbirliğinin artacağını belirten Olgun, "Ekonomik kalkınmışlık seviyelerinin hayat standartları farkı yaklaşık 15 yıllık bir süre içinde azalacaktır. Bu nedenle Kıbrıs Türk ekonomisinin Güney ekonomisine ve AB'ye uyumu için yaklaşık 15 yıllık bir geçiş dönemine ihtiyaç olacaktır" ifadelerini kullandı. 


Kıbrıs Türk Ekonomi Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Vedat Yorucu ise, sunumunda, doğalgaz maliyetleri ve dünyadaki doğalgaz rezervleri hakkında bilgi verdi, maliyetlerin nasıl düşürülebileceği üzerinde durdu.


Yorucu, doğal gazın Avrupa'ya sevkinin Türkiye üzerinden borularla yapılmasının en uygun yöntem olduğuna vurgu yaptı.


Doğu Akdeniz'deki gazın Avrupa'ya taşınması yönündeki ekonomik akla en uygun yöntemin Türkiye üzerinden olabileceğini belirten Yorucu, "Şimdiki doğal gaz rezervleri ile önümüzdeki 25-30 yıllık rezervler dikkate alındığında, Doğu Akdeniz'de çıkarılması öngörülen yeni doğal gaz kaynağının en fizibıl şekilde nihai tüketiciye ulaşabilmesi ve dünya gaz ticaretinde rekabet edebilir olabilmesi için, illa ki Türkiye üzerinden geçecek bir boru hattına bağlanması esastır" dedi.Kanada Carleton Üniversitesi'nden Prof. Dr. Özay Mehmet ise "Kuzey Kıbrıs Su Piyasası: Dağıtım ve gelir/gider hesaplaması" başlıklı sunumunda, suyun en az petrol ve doğalgaz kadar önemli olduğunu vurguladı.


Profesör Mehmet, Türkiye'den gelecek olan suyun verimli kullanılmasının önemine vurgu yaptı. Mehmet, su kon