Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğalgaz Araştırma-çıkarma Prosedürünü Hızlandırmak İstiyorlar

Doğalgaz Araştırma-çıkarma Prosedürünü Hızlandırmak İstiyorlar

Lefkoşa, 2 Nisan 14 (T.a.k): Rum Hükümetinin Güney Kıbrıs'ın Sözde "münhasır Ekonomik Bölgeleri (Meb)" İçerisindeki Doğalgaz Araştırma Ve Çıkarma Prosedürünü Hızlandırma Yönünde Çaba Gösterdiği Haber Verildi..

 
 
Doğalgaz Araştırma-çıkarma Prosedürünü Hızlandırmak İstiyorlar
Simerini gazetesi "2014'te Araştırma Sondajları İçin Son Sürat... Enerji Bakanı Cesaretlendirici Perspektifler İlan Ediyor" başlıklarıyla verdiği haberinde, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in doğalgaz konularıyla ilgili dün yaptığı açıklamaları aktardı.


Habere göre, ENI/KOGAS ve Noble Energy şirketlerinin, 2014 yılı içerisinde, kendilerine ruhsatları verilen parsellerde araştırma sondajlarına başlayacaklarını söyleyen Lakkotripis, 2015 yılı içerisinde de bu şirketleri Total'in takip edeceğini ifade etti.


Lakkotripis, Afrodit yatağının ötesinde başka bir potansiyel yatakla ilgili bir araştırma sondajı daha yapılacağını belirtti.  Mevcut aşamada sözde "MEB"leri içerisindeki doğalgaz araştırma ve çıkarma prosedürünü hızlandırmaya çalıştıklarını ifade eden Lakkotripis, doğalgaz yatağıyla ilgili araştırmaların daha hızlı yapılması için bu çabadan olumlu sonuçlar elde etmeyi umduklarını belirtti.


Rum hükümetinin, aynı zamanda doğalgaz sıvılaştırma terminaline ilişkin müzakerelerde bulunduğunu söyleyen Lakkotipis, yapılan istişarelerde önümüzdeki hafta içerisinde ilerleme olması yönündeki beklentilerini dile getirdi.


Lakkotripis, kendisine yöneltilen bir soruya verdiği yanıtta, Noble şirketinin liderliğini yaptığı 12'inci parselin konsorsiyumuyla müzakere içerisinde olduğunu da söyledi.


Umutsuzluğun olmaması gerektiğini vurgulayan Lakkotripis, araştırmaların ve doğalgazdan istifade çabaları için zaman ihtiyaç duyulduğunu belirtti.


Lakkotripis, "Perspektifler çok cesaretlendirici, ancak zaman ihtiyacımız var" dedi.


LİMANLARDAKİ KARIŞIKLIK SONDAJLARI GECİKTİRİLEBİLİR


Fileleftheros gazetesi ise limanlardaki karışıklıklar nedeniyle doğalgaz sondajlarında gecikmeler yaşanabileceğine işaret etti.


Haberi "Limanlardaki Karışıklıklar Sondajları Hareketsizleştiriyor... ENI Hızlanmayı Başardı Ancak Kıbrıs'ta Altyapı Eksikliği Var" başlıklarıyla veren gazete, Mozambik'teki sondajlarını erken tamamlamasının, ENI'nin araştırma programına hız kazandırarak, sondaj makinesini sözde Rum  "MEB"ine daha hızlı götürme ve bunu uzun bir süre bölgede tutma fırsatı verdiğini belirtti.


Elde ettiği teyit edilmiş bilgilere göre sözde Rum "MEB"indeki araştırmaların başlamasına hız kazandırılmasının, ilk sondajı 2014'ün dördüncü çeyreğinden üçüncü çeyreğine çekebileceğine işaret eden gazete, önceki aylarda 2., 3. ve 9'uncu parsellerde yapılan iki boyutlu ve üç boyutlu sismografik araştırmaların değerlendirilmesinin bu hafta içerisinde tamamlanacağını ve ENI'nin ilk sondaj noktasının saptanacağını aktardı.


Ancak sondajlara hizmet veren yerleşkelerin Limasol Limanı'ndan uzaklaştırıldığını, bununla birlikte Limanlar İdaresi'nin bu tür yerleşkeler için Larnaka'da izin verdiğini ve bunun da büyük tepkilere neden olduğunu kaydeden gazete, tüm bu gelişmelerin yarattığı karışıklığın, sondaj makinesinin elde edilmesini hızlandırma fırsatının değerlendirilmesine müsaade etmeme olasılığının bulunduğuna da işaret etti.


"AFRODİT YATAĞI VERİMLİ"


Fileleftheros gazetesi "Afrodit Yatağı Verimli... Teyit Sondajının Maliyeti 165,8 milyon Dolar... Delek: Bölgesel Boru Hatları ya da Terminal İncelenmekte" başlıklarıyla aktardığı başka haberinde, İsrail şirketi Delek'in dün kamuoyuyla paylaştığı 2013 Yıllık Raporu'nun, 12'inci parsel ve Afrodit yatağındaki araştırma-istifade çalışmalarının prosedürü, tahminleri ve katılımıyla ilgili ilgi çekici bilgiler içerdiğini belirtti.


Habere göre, Şubat  2013'te Rum hükümetinin onayının ardından 12'inci parsele ilişkin kullanım hakkı anlaşması imzalayarak parselin haklarının yüzde 15'ini elde ettiğini belirten Delek, Rum hükümeti tarafından onaylanan planın ve yatağın kalkınmasına yönelik karar alma prosedürünün bir parçası olarak Ekim 2013'te deneme üretimi de dahil değerlendirme sondajı yapıldığını aktardı.


Verilerin, Afrodit yatağının iyi bir üretim kaynağı olarak kalkındırılabileceğini gösterdiğini yazan gazete, deneme üretimi de dahil sondajın toplam maliyetinin 165,8 milyon Amerikan Doları olduğu bilgisini verdi.


Delek, kendisine önemli roller veren Tamar, Leviathan ve Afrodit yataklarının ışığında, İsrail piyasası ve bu yönde yapılması gereken çalışmalar, ayrıca bölgesel boru hatlarıyla ihracat ya da sıvılaştırılmış doğalgaz perspektifleri de göz önünde bulundurarak kalkınma stratejisinin incelenmekte olduğunu belirtti.


DOĞALGAZ ŞİRKETİ GÜNEY KIBRIS'TA ARAZİ ARIYOR


Fileleftheros gazetesi "Bir Ayağı Kıbrıs'ta Doğalgaz Şirketi" başlıklı haberinde ise doğalgaz alanında faaliyet gösteren yabancı bir şirketin Güney Kıbrıs'a yerleşmesi için büyük bir taşınmaz mal saptama ve satın almasına yönelik prosedürünün sürdüğünü yazdı.


Bir emlak şirketine Limasol, Larnaka ve Vasiliko bölgesinde yol bağlantısı olan 20 bin metre karelik sanayi arazisi saptama yönünde talimat verildiğini aktaran gazete, şirketin hedefinin üç bölgeden birinde satın alacağı araziye 5 bin metre karelik ofis ve depolama alanları yapmak olduğunu belirtti.  Geriye kalan alanın da şirketin faaliyetleri için değerlendirileceği kaydedildi.


Söz konusu büyüklükte taşınmaz mala sahip olan 30 mal sahibinin, yabancı şirkete uygun bir taşınmaz mal saptamayı üstlenen emlak şirketine ilgili belgeler gönderdiğini kaydeden gazete, bunlardan bazılarının yolu olan sanayi arazisi, bazılarının yakın zamanda sanayi bölgesine dahil edilen ve onaylanmış yolu olan araziler, bazılarınınsa eski sanayi bölgelerinde bulunan araziler olduğunu da aktardı.


DEI-QUANTUM POZİSYONUNU NETLEŞTİRMEYE ÇAĞRILIYOR


Öte yandan Politis gazetesi "Kablolar İçin Baskı... DEI-Quantum Pozisyonunu Netleştirmeye Çağrılıyor" başlıklarıyla verdiği haberinde, DEI-Quantum şirketinin, İsrail- Yunanistan-Güney Kıbrıs'ın denizaltı elektrik kablolarıyla birbirlerine bağlanması projesinin fizibilite çalışmasını ortaya koyma yönünde bir başka fırsatı daha kaçırmaya yakın olduğunu yazdı.


Denizaltına kablo döşenmesiyle ilgili fizibilite çalışmasını Rum hükümetine sunması için söz konusu konsorsiyuma 31 Mart 2014 tarihine kadar yeni bir süre tanındığını aktaran gazete, bu sürenin bitmesine 24 saat kala nihai metnin ilgili ofise sunulmadığını belirtti.


Gazete, şirkete verilen ilk sürenin 30 Ocak 2014 tarihinde bittiğini de anımsattı.


(HC/FEZ)


 
2 Nisan 2014 Çarşamba 11:55
Okunma: 1234
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu