Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğalgaz Çözümle Birleştirildi

Doğalgaz Çözümle Birleştirildi

Uluslararası Unsurlar, Doğal Gaz Konusunda Rum Yönetimi'nden Kıbrıslı Türklerin Payının Peşinen Güvence  Altına Alınmasını İstiyor.

 
 
Doğalgaz Çözümle Birleştirildi

EROĞLU'NUN DOĞALGAZ KOMİSYONU ÖNERİSİ ULUSLARARASI CAMİADA YANKI BULUYOR

9'UNCU PARSELİ RUS-FRANSIZ ORTAKLIĞINA YÜZDE 25 TENZİLATLI VERDİLER

Lefkoşa, 11 Kasım 12 (T.A.K.):  Uluslararası unsurların  Güney Kıbrıs'tan, Doğu Akdeniz'de keşfedilen doğalgazın kullanımından elde edilecek kazancın iki toplum arasında paylaşılması konusunda somut ve net bir çerçeve talep ettiği ve her fırsatta, Kıbrıs Türk tarafının payının peşinen güvence altına alınması gereğine vurgu yaptığı bildirildi.

Politis "Doğalgaz Çözümle Birleştirildi... Uluslararasında Perde Gerisi Sondajlar ve Lortlar Kamarası'nda Tartışmalar" başlıklı haberinde, aralarında BM Genel Sekreteri, ABD ve İngiltere'nin de bulunduğu, Kıbrıs sorununun önemli oyuncularından aylardır Rum Yönetimi'ne, Kıbrıslı Türklerin payının ayrılması gereğine vurgu yapan mesajlar gelmekte olduğunu hatta meselenin Lortlar Kamarası'nda bile görüşüldüğünü kaydetti.

Gazete konuya müdahil herkesin, Güney Kıbrıs'ın sözde "münhasır ekonomik bölgesinde enerji araştırmalarıyla ilgili egemenlik haklarını" tanıdığını, bunun da meselenin olumlu yönü olduğunu belirtti. ABD ve İngiltere'nin; doğalgazın çözüme yardımcı olabileceğine işaret ediyor olsalar dahi, Rum tarafınca şart koşulan; Kıbrıslı Türklerle ilgili kazancın Kıbrıs sorununun çözümünden sonra ciro edileceğini kabul etmelerinin de olumlu kabul edilebileceğine işaret eden gazete özetle şunları aktardı:

"Ancak ABD ve İngiltere -her biri kendi diplomatik üslubunu kullanarak- Ada'nın doğal zenginliğinin, önceden belirlenecek bir paylaşım yöntemi ile iki toplum arasında adilane paylaşılabileceğini vurguluyor.

Kıbrıs sorunu ve doğalgaz konusu geçen hafta İngiliz Lortlar Kamarası'nda görüşüldü.  Lort Sheridan İngiliz hükümetinin, Kıbrıs enerji araştırmalarından Doğu Akdeniz için ortaya çıkan siyasi etkileri değerlendirip değerlendirmediğini sordu. Avrupa Konuları Bakanı David Lidington doğalgaz ve petrol yatakları bulunmasının bölgeye refah getirebileceğini belirterek müdahil bütün tarafların bu menfaatlere duyarlı yaklaşması, aralarındaki işbirliğini zorlaştıran anlaşmazlıkları aşmaları dileğinde bulundu.  Kendi MEB sınırları içerisinde enerji aramaları yapmanın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik hakkı olduğunu söyleyen Lidington, Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıs'ın bütün toplumlarının, Türkiye ve Yunanistan'ın çıkarına olma nedenlerinden birinin de doğalgazdan başarılı şekilde yararlanılması olduğuna işaret etti.

Lort Burrowers'un Kıbrıs doğalgazının İngiltere'nin garantörlük rolüne vurgu yapıp yapmadığı sorusuna karşılık ise Lidington "Bu rezervlerin nüfusun yalnız bir bölümünün değil Kıbrıs toplumlarının tamamınca kullanılabilmesi gerçekten önemlidir" şeklinde cevap verdi.

Ortaya çıkan soru da, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin veya Kıbrıs sorunu çerçevesindeki Kıbrıs Rum tarafının, bu tür sorular su yüzüne çıktığında verecek ikna edici cevaplar belirleyip belirlemediğidir. Şaibeli Kıbrıs Türk Malları Fonu modeli de kabul edilmeyebilir.

EROĞLU'NUN DOĞALGAZ KOMİSYONU ÖNERİSİ ULUSLARARASI CAMİADA YANKI BULUYOR

Şu anda diplomatik bilgiler, başkanlık seçimlerinin ardından başlayacak yeni tur müzakere prosedürünün perde gerisi ve paralel çalışma ve sondajlarla doğalgaz kokacağını belirtiyorlar. Aynı bilgilere göre Eroğlu'nun önce Eylül 2011'de sunduğu ve Eylül 2012'de de yenilenmiş şekilde yeniden gündeme getirdiği, BM himayesi altında iki toplumdan oluşacak Doğalgaz Komisyonu kurulması önerisi, bir dereceye kadar uluslararası camiada yankı buluyor. Ancak doğalgaz konusunun Kıbrıs sorununa ilişkin BM prosedürüne dahil edilmesi mümkün görülmüyor.

Lort Sharkey'in İngiliz hükümetine yönelttiği İngiliz hükümetinin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz yataklarıyla ilgili Kıbrıs, Türkiye, Yunanistan,  Rusya hükümetleri, BM ve Kuzey Kıbrıs Türk makamlarının temsilcileriyle hangi görüşmeleri yaptığını ve bu görüşmelerin ne zaman yapıldığını sorması, halen yürütülmekte olan perde gerisi faaliyetler açısından göstergedir. İngiliz hükümetinin bu soruya cevabı muhtemelen bu hafta yazılı olarak bildirilecek. Lort Sharkey'yin (Lortlar Kamarası'nda 'Kuzey Kıbrıs' lehinde faaliyet gösteriyor) perde gerisinde gerçekleşmekte olan diplomatik hareketler konusunda pek çok soru işareti doğuruyor.

LORTLAR KAMARASI'NIN 23 EKİM TOPLANTISINDA KIBRIS SORUNU VE DOĞALGAZ İRDELENDİ

Lortlar Kamarası'nda 23 Ekim'de 'Kuzey Kıbrıs' lehine lobing faaliyeti yapan grup (aralarında Lort Sharkey, Harrison, Kilclooney, Anderson, Northbook, Magginis, Barones Knightt, Barones Scot ve Kıbrıs Türk kökenli Ece de bulunuyor) tarafından Kıbrıs sorununda kısa bir tartışma yapıldı ve İngiliz hükümetine Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs'taki doğalgazla ilgili (kime ait olduğu, hangi oranlarda bölüşüleceği,  yararlanma ve nakliye projelerinin neler olduğu)  birçok soru  yöneltildi. Grup üyeleri bu meseleler  netleştirilmeden bölgede gerilim ortaya çıkabileceğini söylediler. Lort Sharkey petrol şirketi yetkililerinin, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmadan doğalgazdan faydalanılamayacağı vurgusuna atıfta bulundu. Barones Scot müzakere prosedürüne eşlik etmeyecek olan doğalgaz konusunda diğer komşu ülkelerle bölgesel anlaşmalar yapılması gerekeceğine vurgu yaptı.  AB'nin ve BM'nin ilgili inisiyatifleri alması gerektiğine işaret etti.

İngiltere hükümetinin ve Dışişleri Bakanlığı'nın temsilcisi Barones Warsi'nin bu sorulara cevaben,  hükümetin Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki iyimserliğini koruduğunu, başkanlık seçimleri ve doğalgazla ilgili iyimserliğin de bu çerçevede olduğunu söyledi.

9'UNCU PARSELİ RUS-FRANSIZ ORTAKLIĞINA YÜZDE 25 TENZİLATLI VERDİLER

Aynı gazete "Doğalgazda Yüzde 25 Tenzilat... Fransız ve Rusların Önerisi Uzun Vadede Kıbrıs'ı Birkaç Milyar Dolar Zarara Sokuyor" başlığıyla manşete çektiği haberinde, Rum Bakanlar Kurulu'nun sözde Rum "MEB"indeki 4 parseli (2,3,9 ve 11) şirketlerle müzakereye açma kararı çerçevesinde, 9 numaralı parseli ikinci tur imtiyaz hakkı başvurularını değerlendiren komitenin değerlendirmesinin aksine, Fransız-Rus ortaklığı konsorsiyuma ön izinle vermesinin perde gerisi ve olası etkilerine dikkat çekti.

Gazete değerlendirme komitesinin 9 numaralı parsele talip olan 8 şirkete verdiği puan sıralamasına yönelik haberinde bahse konu parselin ortalama 278 puan toplayan ENI  (İtalya)/Kogas (Kore) ortaklığının alması gerekirken, siyasi bir kararla 220 puan toplayan Total (Fransız), Novatec  (Rusya) GPB (Rusya) ortaklığına verildiğini hatırlattı ve bu nedenle Güney Kıbrıs'ın uzun vadede milyarlık gelir kaybına uğrayacağına işaret etti.

(ŞA/KAR)

 
11 Kasım 2012 Pazar 10:36
Okunma: 566
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu