Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Doğalgaz Hristofyas'ın Başını Ağrıtıyor"

"Doğalgaz Hristofyas'ın Başını Ağrıtıyor"

Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de Sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" İlan Ederek Parsellediği Deniz Bölgesinde Noble Energy Şirketi Eliyle Tek Taraflı Gerçekleştirdiği Araştırma Sonuçlarının, 28 Aralık 2011 Çarşamba Günü Açıklanmasının Ardından Doğalgaz Meselesinin Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas İçin Çok Baş Ağrısı Olduğu Bildirildi.

 
 
Simerini; "Kıbrıs Doğalgaz Döneminde...  Başkan İçin Çok Baş Ağrısı" Başlıklı Haberinde Sondaj Sonuçlarının Açıklanmasıyla Birlikte Rumların, Enerji Hazinesi Bulduklarına, Yalnız Kendilerinin Değil Gelecek Nesillerinin De Ekonomik Sorunlarını Çözdüklerine İnandıklarını, Ancak Hristofyas'ın Kafasının Çok Dolu Olduğunu, Çarşamba Günü Sonuçları Açıklarken Bunun Gözle Görülebildiğini Yazdı.

Hristofyas'ın Sonuçları Açıklamak Üzere Düzenlediği Basın Toplantısında Büyük Bir Ciddiyet İçerisinde Konuştuğunu Ve Gazetecilerden Soru Kabul Etmediğini Hatırlatan Gazete Özetle Şunları Yazdı:

"Türkler Dişlerini Gıcırdatıyor Ve Tehditlerini Yoğunlaştırıyor. Onlar Da İşgal Altındaki Mağusa'da Kendi Sondajlarına Başlıyorlar. İsrail, Doğalgaz Üretiminde İşbirliği Konusunda Cevap Bekliyor, Rusya (Verdiği) Kredinin Ardından Kıbrıs'a İniyor Ve Kıbrıs Parsellerine Katılmak İstiyor. İkinci Tur İmtiyaz Hakkı Dağıtımı Yakında Başlayacak. Yabancı Yatırımcılar Kıbrıs'a Tatlı Bakıyor, Henüz Hiçbir Şey Kesin Değil. Nabız Yokluyor, İlgi Gösteriyor, Arıyor, Niyetleri Değil İşi Görmek İstiyorlar.

Başkan Hristofyas Türkiye'nin Büyük Diken Ve Açık Yara Olduğunu Çok İyi Biliyor. Türkiye'nin Sonuçların Açıklanmasından Ve Yaklaşmakta Olan İmtiyaz Hakkı Dağıtımından Sonra Bölgede Gerilime Başvuracağından Korkuyor. Türkiye'ye Yönelik Açıklamasında Onu, Barış Ve Uzlaşı Ruhu Göstermeye, Müzakerelerde Sorun Ve Doğu Akdeniz Bölgesinde Gerilim Yaratacak Her Türlü Faaliyet Ve Tahrikten Kaçınmaya Çağırdı.

Hristofyas Enerji Meselesiyle Fazla Oynayamayacağını Biliyor

Hristofyas, Kıbrıs İçinde Ve Dışında, İletişim Puanı Kazanmak İçin Enerji Meselesiyle Uzun Süre 'oynayamayacağını' Çok İyi Biliyor. Piyasalar Gelişme Ve Faaliyet Bekliyor. Ne Kıbrıs Pazarına Ve Zenginliğine İlgi Göstermekte Olan Çok Uluslu Şirketlerin Ne De Kıbrıs'ta Ve Levantin Çanağındaki Kendi Siyasi, Ekonomik, Enerji, Stratejik Ve Diğer Menfaatler Uman Ülkelerle Fazla Oynayamayacağını Biliyor.

İsrail Beklemede...

İsrail, Bölgedeki Hidrokarbon Yataklarından Müştereken Faydalanmada Daha İleri İşbirliği Konusunda Bir Cevap Bekliyor. Tek Başlarına İlerlemek Ne Kıbrıs'ın Ne De İsrail'in İşine Geliyor Çünkü Yataklardan İstifadeden Ortaya Çıkacak Devasa Ekonomik Maliyetinin Dışında; Bir Ülke Ötekinin Rakibi Haline Gelir. Dolayısıyla Herkes Nefesini Tutmuş Hükümetin Vereceği Cevabı, Özellikle De Doğalgazdan Faydalanma Konusundaki Stratejisini Duymayı Bekliyor.

Doğalgazın Nasıl Nakledileceği (Örneğin Boru Hattı) Ve Bu Hattı Kimin Yöneteceği; Şirketler Ve Ülkelerin Konsorsiyumu Mu Olacağı Yoksa Bir Kıbrıs Devlet Kurumunun Mu Üstleneceği; Doğalgaz Sıvılaştırma Kara Terminalini Kimin İnşa Edeceği, 10 Milyarı (Euro?) Aşan Bu Yatırımı Kimin Üstleneceği; Doğalgazı Hangi Piyasaların Çekeceği Gibi Yanıt Bekleyen Bir Dolu Soru İşareti Var.

Uzmanlar Kıbrıs'taki Doğalgaz Yataklarından Yararlanmanın En Etkin Ve Uygun İmkânın, Sıvılaştırma Tesisi Yapılması Olduğunda Birleşiyor. Böyle Bir Tesisin İnşası Hem Pahalı Hem Zaman Alıcı Ancak Doğalgazın Naklini Ve Satışını Kolaylaştırıyor. Vasiliko, Böyle Bir Tesis İçin İdeal Bölgedir. İsrail'in De Çok İşine Yarar.
doğalgaz Sıvılaştırma Tesisinin Maliyeti 10 Milyar Dolar

Halen Noble'ın Verileri, Yılda 5 Milyon Ton Doğalgaz Üretebilecek Bir Doğalgaz Sıvılaştırma Tesisinin Maliyetinin Yaklaşık 10 Milyar Dolar Olduğunu Gösteriyor. Ancak Meselenin Düğüm Noktası; Yatakların Kullanılmasına Başlama Tarihi, 'oyuna' Girmesi Muhtemel Oyuncular Ve Hangi Ticari Şartlarda Girecekleridir.  Ortaya Çıkan Önemli Sorulardan Biri De Kıbrıs'ın Bir İhracat Ülkesi Olmak İsteyip İstemediği, Bunun Ne Anlama Geldiğidir Çünkü Kıbrıs Devleti Olarak İhtiyaç Duyacağı Doğalgaz Miktarının Çok Az Olması Dolayısıyla, Masraflı Bir Boru Hattını Sadece Kendisi İçin Kurmasının Çıkarına Değildir.

Kıbrıs Doğalgaz İçin Pazarlar Bulup Uzun Vadeli Sözleşmeler Yapabilir Ve Kara Terminalini İnşa Etmek İçin

Bankalardan Finansman Bulabilir Mi?

Diğer Önemli Bir Parametre De Kıbrıs'ın Afrodit Parselinde Var Olduğu Değerlendirilen Petrol Rezervlerini Hemen Ve Çabucak Değerlendirebilir Mi? Uzmanlar, Kıbrıs'ın Petrolü Kullanıma Sunmaya Karar Verildiğinde- Resmen Açıklandığında- Bunu Sadece 6 Ay İçinde Yapabileceğini Ancak Doğalgazın Çıkartılması, Borularla Karaya Nakledilmesi, Sıvılaştırılması Ve Ardından Piyasalara Sunulması Gerektiğini Söylüyor.

Havada Bulunan Diğer Önemli Bir Konu Da Noble İle Yapılan Sözleşmenin Değerlendirilmesidir. Sözleşme Maddelerine Göre Kıbrıs'ın Petrolden Yüzde 85, Doğalgazdan Da Yüzde 75 Oranında Bir Kazancı Olacak. Petrolü Çıkarma Maliyeti Varil Başına Yaklaşık 30 Dolara, Satış Fiyatı İse (Varili) 100 Dolara Ulaşıyor. Ancak Noble Energy İle Yapılan Sözleşme Uyarınca, Önce Petrolü Mü Yoksa Doğalgazı Mı Çıkaracağına Şirket Karar Verecek.

Enerji Üzerinden Garanti Sistemi
Kıbrıs, İsrail'den Başlayarak; Doğalgaz Araştırmaları Ve İstifadesi Konusunda Katılacak Ülke Ve Şirketlerle Bir Çıkarlar Kalkanı Oluşturabilir. İsrail'le, Doğalgazdan Müşterek Yararlanmadan Ortaya Çıkan Ve İsrail'e De Yönelen Türk Saldırganlık Politikası Dolayısıyla Korkunç Bir Çıkar Örtüşmesi Var. Dolayısıyla Siyasi Akılcılık; Ne Çözümden Önce Ne De Sonra, Kıbrıs'tan Türkiye'ye Boru Hattını Değil Leviyathan Ve Tamar Parsellerinden Doğalgazın Sıvılaştırılması İçin Kara Terminali Kurarak Enerji Bağımsızlığını Zorunlu Kılar. Eğer Yapılacak İse, İsrail İle İttifakın Stratejik Niteliği Olmalı Ve Ekonomik, Ticari, Askeri Ve Denizcilik Yönlerini Kapsamalı. En Mantıklı Ve En Avantajlı Olanın; Sıvılaştırılmış Doğalgazın Borularla Türk Toprağı Üzerinden Değil, Gemilerle Avrupa Veya Başka Pazarlara Nakledilmesidir.

Kıbrıs Küçük İsrail Çok Güçlü Olduğundan, Türkiye'nin Müslüman Şahinleri Tarafından Kapana Kısılmaları Şartlarını Yaratmayacak, Aynı Zamanda Bizi İsrail'in Rehinesi Haline De Getirmeyecek Bir Strateji Oluşturulmalı. Amerikalılar Ve Avrupa Şirketleri Gibi, Doğalgaz Meselesiyle İlgilenen Başka Güçlülerin De Katılması Kıbrıs'ın Lehine Bir Çıkar Toplumu Ve Kalkan Yaratacak Çünkü Kıbrıs Ab'nin Ve Dünya Sisteminin Enerji Merkezi Haline Gelecek. Türkiye'nin Kendi Koşullarını Dayatamayacağı Ve Tehdit Edemeyeceği De Aşikardır Çünkü Bugüne Kadar Kazandıklarından Çok Fazlasını Kaybeder. Yani Bir Çeşit Enerji Ve Ekonomik Caydırıcılık Ve Ab'ye Üye Olduğumuz İçin Artık Gereksiz Olan 1960 Garantilerinden Çok Farklı Bir Koruma Kalkanı Ve Garanti Sistemine Sahip Olacağız.

Karambolden Kazanç... Çözüm Aracı Ve Tehlikeler

strateji Planları İle, Doğalgazın Yabancı Çıkarlara Da Hizmet Ederek, Bir İlkeler Çözümüne Katalizör Olması İçin Yeni Şartlar Yaratılabilir. Yeter Ki İstenilen Çözüm Bu Olsun. Yani; Kıbrıslı Türklerin Ve Türkiye'nin, Avrupa Normlarına Ve Temel İnsan Haklarına Tamamen Sayılı Demokratik Bir Çözümle Ab'den Ve Doğalgazdan Edinecekleri Menfaatleri Takas Etmeleri. Şimdilik Böyle Bir Hedef Yok.

Dolayısıyla Ab De Doğalgaz Da Mevcut Bölünmüşlüğün Meşruiyet Kazanmasına Araç Olacak. Gerek De Fakto, Gerek De Jure!

geleceğimizi Olumlu Şekilde Belirleyecek Ve Önceleri İsrail, Kıbrıs, Yunanistan Enerji Eksenine Dayanacak Bir Strateji Olmaması, Doğalgazın Ve Ab'nin Çözüm Ve Güç Aracı Olmaktan Kıbrıs'taki Çıkarların Türkiye'nin Kontrolünde Olması Ve Bu Ülkenin Bölgesel Güç Olarak Yerleşmesini Kalıcılaştırma Aracı Haline Getirir.
türk Yayılmacılık Politikasının Değişmesi İçin Başka Ülkelerle Birlikte Çalışacak Mıyız Yoksa Doğalgazın Onun

(Türk Politikasının) İkmal Kaynağı Haline Gelmesine Müsaade Mi Edeceğiz. Kıbrıs Adasının Kuzeyindeki Petrol Ve Doğalgazın Kıbrıs Sorununun Çözümünden Önce De Sonra Da Kontrolüne Ve Güney'dekini Yönetmeye İlişkin Türk Planlamaları Başarısızlığa Uğrarsa Bundan; Henüz Bu Konuda Bir Stratejiye Sahip Olmayan Bizler Değil, Küstah Türk Politikası Ve Bölgemizin Ankara Tarafından Kontrol Edildiğini Hiçbir Şekilde Görmek İstemeyen İsrail Ve Rusya Gibi Diğer Güçlü Devletler Faydalanır. Çıkarlar Kargaşasından Karambolünden Kazanç!"
noble Gazprom'la Konsorsiyum Kurarak Sürpriz Yapabilir

Politis Edindiği Bilgilere Dayanarak, Noble Energy Şirketinin Rus Gazprom Gibi Bir Konsorsiyumla İşbirliğine Giderek Sürpriz Yapabileceğini; Halen Gazprom'un Üst Düzey Yetkililerinin Huston'daki Noble Şirketi Ve İsrail Şirketleriyle Bir Dizi Görüşme Yaptığını Yazdı.

Gazete; "Gazprom Ve Noble Konsorsiyumu Mu?" Başlıklı Haberinde Rusya'nın Southstream Boru Hattını Karadeniz'deki Meb'inden Geçirmek İçin Türkiye'nin İznine İhtiyaç Duyması Ve Gazprom'un Deniz Sondajlarında Tecrübe Sahibi Olmaması Dolayısıyla Rum Yönetiminin İkinci Tur İmtiyaz Hakkı Dağıtım İhalesine Katılmak İçin Güvenilir Şirketler Bulması Gerektiğinden Henüz Noble Ve İsrail Şirketleriyle Yapılan Görüşmeler Konusunda Perdenin Düşük Tutulmaya Çalışıldığını Yazdı.
 
1 Ocak 2012 Pazar 13:07
Okunma: 537
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu