Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğalgaz Rezervleriyle Doğu Akdeniz'de Şekillenen Yeni Durum Raporu

Doğalgaz Rezervleriyle Doğu Akdeniz'de Şekillenen Yeni Durum Raporu

 "doğalgazın Avrupa'ya Türkiye Üzerinden Sevki, Avantaj Ve Olanakları Ortadan Kaldırır".

 
 
Doğalgaz Rezervleriyle Doğu Akdeniz'de Şekillenen Yeni Durum Raporu

Lefkoşa, 13 Ekim 12 (T.A.K.): "Tasos Papadopulos Araştırma Merkezi" tarafından haziran sonunda, uzmanlar ve bilim adamlarının katılımıyla gerçekleştirilen (basına) kapalı panelde Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de tek taraflı olarak başlattığı doğalgaz arama-çıkarma faaliyetleri ışığı altında bu bölgede şekillenen yeni durum değerlendirildi.

Fileleftheros, basına kapalı gerçekleştirilen panelden çıkan ve kısa süre önce sınırlı sayıdaki muhataba ulaştırılan raporun detaylarına geniş yer verdi.

Gazete "Kurumsal Reorganizasyon ve Yunanistan-Kıbrıs İşbirliği... Uzmanların Doğu Akdeniz'deki Jeopolitik Durumla İlgili Raporunu Açıklıyoruz" başlığıyla aktardığı raporda, teknik bilgi ve jeostratejinin dengelenmekte olduğunu, Güney Kıbrıs ile Yunanistan'ın bölge için önemine ve Güney Kıbrıs'ın enerji güvenliği alanında Avrupa'ya yaptığı katkıya işaret edildiğini yazdı.

Habere göre, Doğu Akdeniz'in, dolayısıyla da Güney Kıbrıs'ın Avrupa piyasasına doğalgaz tedariki konusuna çözüm sağladığına işaret edilen raporda, Güney Kıbrıs ile Yunanistan'ın kurumsal örgütlenme ve işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

Bölgede oluşan yeni düzenin, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin yeniden gözden geçirilerek düzenlenmesini gerektirdiğine işaret edilen raporda, Yunanistan'ın münhasır ekonomik bölgesini ilan ederek, Libya ve Mısır ile sınırlarını belirleme yoluna gitmesi gerektiği vurgulandı.

GÜNEY KIBRIS-YUNANİSTAN İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİ

Gazete, kapalı panelde Güney Kıbrıs-Yunanistan işbirliği için çizilen çerçeveyi özetle şöyle aktardı:

"Enerji alanında güçlendirilmiş işbirliği planı yapılmalı;  Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri izleyip inceleyecek ve iki ülkenin siyasi liderliklerinin en üst yetkililerine tavsiyelerde bulunacak, bürokratik düzeyde müşterek bir grup kurulmalı;  iki hükümetin, bölgedeki diplomatik misyonlarına deneyimli ve verimli yetkililer yerleştirilmesi konusunda koordine olmalı; bürokratik ve kurmaylık düzeyinde taktik iletişim ve bilgi teatisi yapılmalı; en üst düzeyde altı ayda bir rutin veya gerekli görüldüğünde görüşme yapılmalı."

Gazete, yakın gelecekte Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında münhasır ekonomik bölge/kıta sahanlığı sınırlarını belirleme anlaşması imzalanması gerekip gerekmediği konusunda farklı değerlendirmeler olduğunu, bir anlaşma yapılması konusunda ilke olarak birleşildiğini ancak izlenecek taktik konusunda düşüncelerin farklı olduğunu yazdı.

"DOĞALGAZIN AVRUPA'YA TÜRKİYE ÜZERİNDEN SEVKİ, AVANTAJ VE OLANAKLARI ORTADAN KALDIRIR"

Habere göre bir Rum yetkilinin, Doğu Akdeniz'deki doğalgaz rezervlerinin (sözde Rum ve İsrail MEB'lerindekiler kastediliyor) Avrupa'ya sevkiyatının boru hattı ile Türkiye üzerinden gerçekleştirebileceğine işaret ettiği hatırlatılan raporda "Kıbrıs doğalgazının veya Doğu Akdeniz'deki diğer doğalgaz rezervinin Avrupa'ya Türkiye üzerinden sevk edilmesi, Kıbrıs ve İsrail'de  varlığı ispatlanan doğalgaz rezervlerinin sunduğu avantaj ve olanakları ortadan kaldırır" deniliyor.

Gazete, Doğu Akdeniz oluşan yeni durumun Kıbrıs sorununu da etkilediğine işaret ederek, raporun bu bölümünde belirtilenleri özetle şöyle aktardı:

"BÖLGE ÜLKELERİYLE İTTİFAKLAR KURULMALI"

"Öncelikli hedef, fırsatların Kıbrıs Cumhuriyeti lehine kullanılması, tehlike ve tahriklerin, maliyeti sıfırlayacak şekilde göğüslenmesi olmalıdır. Yunanistan ve Kıbrıs, Helenizmin Doğu Akdeniz'deki çıkarları aleyhine olan Türk politikasını bertaraf edecek şekilde birlikte çalışmalıdır. Bu çerçevede, iyi yapılandırılmış enerji işbirlikleri oluşturmak için bölge ülkeleriyle ittifaklar kurulmalıdır.

Kıbrıs ve Yunanistan'daki bazı siyasi güçler, Kıbrıs MEB'i içerisinde hidrokarbon bulunmasının Kıbrıs sorununun çözüm prosedürü için teşvik ve cazibe olduğunu savunuyor. Bugüne kadar bu tezi doğrulayacak hiçbir sinyal alınmadı, aksine Türkiye yeni bir revize politika geliştirdi ve kendi çıkarı için Kıbrıs'ın rezervlerinin doğrudan denetimini talep ediyor.

Ankara, Kıbrıs deniz bölgesiyle ilgili planlarını ileri götürmek için Kıbrıs Türk toplumunu kullanıyor. Kıbrıs Türk toplumu ve yerleşiklerin Türkiye'nin Kıbrıs deniz bölgesini denetim ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin haklarını reddetme stratejisinin özlü bir parçası olarak kalacağı kesindir. Ancak uzun vadeli bir plan çerçevesinde Türkiye, Kıbrıs deniz bölgesiyle ilgili planlarını dayatmak için Kıbrıs Türk toplumunun çıkarlarına atıfta bulunmayı gerekli görmüyor.

Yeni olgular yaratılıyor ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ni ve dolayısıyla Türkiye'ye karşı müzakere gücünü güçlendirecek bir perspektif açılıyor. Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerindeki ciddi çatlak, bu devlet ile bir stratejik ilişki açısından fırsat penceresi sunuyor.  İsrail ile bir stratejik ilişki kurulması, Arap devletleriyle, özellikle de Kıbrıs ve Yunanistan'a komşu olanlarla geliştirilen ilişkilerle uyumludur ve bunlar derinleştirilmelidir. Öte yandan Türkiye-İsrail ilişkilerinin bugünkü kötü durumunun kalıcı olacağı düşünülmemelidir."

"GELECEĞA DAİR ÖNERİLER"

Gazete, kapalı panelde varılan "sonuç ve tavsiyeleri" özetle şöyle sıraladı:

"1-Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Doğu Akdeniz'deki çıkarlarına sistemli şekilde işaret ve talep edilmeli,

2-Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de istikrar ve güvenilirlik unsuru olarak gösterilmeli,

3-Kıbrıs Cumhuriyeti'nin komşu devletlerle anlaşmalarının korunması ve güçlendirilmeli,

4-Kıbrıs Cumhuriyeti'nin komşu devletlerle ilişkilerinin, yeni anlaşmalar, ortak faaliyetler ve bütün düzeylerde alışverişlerle güçlendirilmeli,

5-Komşu devletlerle ortak menfaat bulunan her noktada işbirliği, ekip ve müşterek istifade için sistemli istişare yapılmalı,

6-Doğu Akdeniz'de aktif varlık oluşturmalı. Kıbrıs ve Yunanistan arasında kurumsal ve idari işbirliği oluşturulmalı. İki ülkenin ana önceliği olarak enerji alanında Güçlendirilmiş İşbirliği Planı hazırlanmalı ve idari düzeyde ortak çalışma grupları kurulmalı.

7-Kıbrıs ve Yunanistan'ın müşterek bir enerji programı ve müşterek vizyon oluşturmak için doğrudan işbirliği yapılmalı. Ortak vizyonun taktik hareket konularında farklı devlet politikaları içermesi de muhtemel görülüyor.

8-Kıbrıs'ın enerji zenginliği rezervinin en iyi ihraç perspektifi olabilmesi için doğru ön hazırlık, inceleme ve müzakere. Siyasi çalışma ve tercihler rezervlerin ticari kullanım olanaklarıyla ve yatırımcıların niyetleriyle uyumlu olmalı.

9-Doğalgaz boru hattı ve sıvılaştırma seçeneklerini tayin eden avantajlar ve dezavantajlarla ilgili kapsamlı inceleme yapılmalı. Bu aşamada ve teyit edilmiş yataklar temelinde bu iki seçenekten (boru hattı ile ve sıvılaştırılıp tankerlerle) sadece biri müzakere edilebilir.

10-Kıbrıs doğalgaz rezervlerinin AB'nin ve diğer Avrupa devletlerinin enerji güvenliği açısından stratejik öneme sahip olduğu görüşü sağlamlaştırılmalı.

11-Türk politikasının, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenliği ve egemenlik haklarını güçlendirecek hareketlerle göğüslenmeli. Kıbrıs, Türk tahriklerine karşı bir tepki taktiğine hapsolmamalı, Türkiye'nin tavır/hareketinden bağımsız olarak kendi etkin stratejisini geliştirmeli.

12-Deniz ve hava sahasını denetleme ve koruma konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin güvenlik olanakları geliştirilmeli. Enerji zenginliğinin çıkartılması, sevkiyatı ve sunumu olanakları konusunda da güvenlik meseleleri özellikle öne çıkartılmalı. Bu noktada Yunanistan'la işbirliği çok faydalı olabilir.

13-Kıbrıs Cumhuriyeti'nin enerji güvenliği alanındaki itibar ve olanaklarının artırılması için ikinci tur imtiyaz dağıtımının dikkatli ve etkin yapılması."

(ŞA/FEZ)

   *****************************************

 
13 Ekim 2012 Cumartesi 13:18
Okunma: 747
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu