Ana Sayfa » Kıbrıs » Doğalgaza yeni ortak

Doğalgaza yeni ortak

Güney Kıbrıs'ın, Tek Yanlı Olarak İlan Ettiği "Münhasır Ekonomik Bölgesi"ndeki (12. Parsel Dışındaki) Hidrokarbon Yataklarıyla İlgili Olarak Çıkılacak 2'inci Tur İhalelerde; Tamamen Yeni Bir "Üretimin Ortak Paylaşımı Sözleşmesi" (Production Sharing Contract/psc) Ortaya Çıkacağı İfade Edildi.

 
 
Doğalgaza yeni ortak
kathimerini Gazetesi; "İkinci Tur İhaleler İçin Yeni Sözleşme Örneği" Başlıklı Haberinde, 2'nci Tur İhalelerde Kullanılacak Olan Sözleşmenin, Rum Yönetimi'nin İlk Tur İhaleler Sırasında Noble Energy Şirketi İle Yaptığı Anlaşmanın Dayandığı Sözleşmeye Göre; Birçok Noktada İyileştirilmiş Olduğunu Savundu.
noble Şirketi İle İmzalanan Anlaşmanın Dayandığı Bir Önceki Sözleşmenin Birçok Eksikliği Bulunduğunu Yazan Gazete, Bu Ortak Paylaşım Sözleşmesinin Kusurlu Noktalarının; Uzmanlardan Oluşan Danışma Komitesini Bir Önceki Sözleşmeyi İyileştirmeye Değil De; 2'nci Tur İhaleler İçin Tamamen Yeni Bir Model Önermeye Mecbur Ettiğini Kaydetti.
yeni Sözleşme Örneğinin, 2'nci Tur İhalelere İlişkin Geriye Kalan Tüm Belgelerle Birlikte Önümüzdeki Haftalarda Yayımlanacağını Kaydeden Gazete, Yeni Sözleşmenin, Hidrokarbon Yataklarından İstifade Edilmesinden Doğacak Gelirin Hesaplanması Yöntemi De Dâhil Olmak Üzere; Birçok Noktada Bir Önceki Sözleşmeden İyileştirilmiş Olduğunun Düşünüldüğünü Yineledi.
gazete, Yeni Sözleşmenin Daha Net Olduğunun Tahmin Edildiğini, Aynı Zamanda Bunun Uluslararası Uygulama Teşkil Eden Bir Yönteme Dayandığını Ekledi.
gazete, Hidrokarbon Yataklarından İstifade Edilmesinden Doğacak Olan Kazançların Paylaşımıyla İlgili Olarak İse Yeni Sözleşmenin; Gelir Oranından Harcamalara Yönelik Olarak Ortaya Çıkacak Olan Bir "R-factor", Bir Diğer İfadeyle Bir Fiyat/değer Temelinde; Rum Yönetimi'nin, Şirketin Masraflarının Arttığı Oranda Daha Büyük Gelire Sahip Olmasını Öngördüğünü Belirtti.
gazete, Bir Diğer İfadeyle, "R-factor" Ne Kadar Büyürse, Şirketin Elde Edilecek Olan Kazançtan Alacağı Oranın O Kadar Azalacağını İfade Etti.
gazete, Doğalgaz Konusuyla İlgilenen Uzmanlar Grubunun, 30 Ocak Gibi Toplanacağını Da Ekledi.
"Netanyahu Doğalgazla İlgili Öneriler Getiriyor"
gazete, Yukarıdaki Ara Başlıkla Yayımladığı Haberinde İse, 16 Şubat'ta Güney Kıbrıs'a Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirecek Olan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Rum Siyasi Yönetimiyle Gerçekleştireceği Temasların Ana Konusunun; Enerji Alanındaki İşbirliği Olacağını Savundu.
gazete, İsrail'den Gelen Bazı Bilgilere Dayanarak, Netanyahu'nun Rum Kesimine Gerçekleştireceği Ziyarete; İki Ülkenin Parsellerinde Ortaya Çıkan Doğalgazın Avrupa Piyasasına Nakledilmesi İçin Rum Yönetimiyle İmzalayacağı Bir Anlaşmanın Eşlik Etmesini İstediğini Belirtti.
kanada'dan Rum Yönetimine Yoğunlaştırılmış Gaz Önerisi
politis Gazetesi İse Bugünkü Bir Haberinde, Kanadalı "Sea Ng Corporation" Adlı Şirketin Üst Düzey Yetkililerinin, Son Günlerde Rum İçişleri Bakanı Ve Doğalgazla İlgili Bakanlar Kurulu Üyesi Neoklis Silikiotis, Rum Enerji Düzenleme Kurumu (Raek) Ve Rum Elektrik Kurumu (Aik)'le Bir Dizi Temasta Bulunduklarını Ve Kendilerine "Anlaşmanın İmzalanmasından 28 Ay İçerisinde, Vasiliko'ya Yoğunlaştırılmış (Sıkıştırılmış) Gaz Nakletme Konusunda Öneride Bulunduklarını" Yazdı.
gazete, Bahse Konu Öneriye Bakıldığında, Aik'in 5 - 7 Yıllık İhtiyaçlarının Geçici Olarak Karşılanması İçin Gerekli Olarak Addedilen 3 Geminin Yapım Maliyetini, Aynı Zamanda Geriye Kalan Altyapı Maliyetini Şirketin Üstleneceğini Kaydetti.
rum Tarafının, Doğalgaz Satın Almak İçin Komşu Ülkelerle Anlaşmalar Yapması Gerekeceğini Anımsatan Gazete, Kanadalı Sea Ng Şirketinin Gazın Taşınması Ve Aik'e Teslim Edilmesini Üstlendiğini Ekledi.
gazete, Kanadalı Şirketin, Güney Kıbrıs'a Geçici Olarak Gaz İthal Edilmesine İlişkin Diğer Seçeneklerde Öngörülen Maliyete Oranla; Aik İçin Toplam Maliyetin Bu Şekilde Yaklaşık Olarak Yüzde 30 Daha Az Olacağını Savunduğunu Da Kaydetti.
gazete, Rum Yönetimi'nin, Tek Yanlı Olarak İlan Ettiği Meb'indeki 12'nci Parselde Var Olduğu Teyit Edilen Doğalgaz Yataklarının Değerlendirilmesi İçin Gerekli Altyapı İnşa Edilene Kadar; İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Ortaya Çıkacak Geçici Bir Çözüm Çerçevesinde, Başka Ülkelerden Doğalgaz İthal Edilmesini İleriye Götürmenin Ne Oranda Uygun Olduğuna Karar Vermesi Gerekeceğini Ekledi.
"Vasiliko Küllerinden Yeniden Doğuyor"
fileleftheros Gazetesi İse, Yukarıdaki Başlıkla Yayımladığı Haberinde, Geçtiğimiz Temmuz Ayında Mari (Tatlısu)'da Bulunan Rmmo'ya Ait Deniz Üssünde Meydana Gelen Trajik Patlama Yüzünden Oldukça Büyük Bir Hasara Uğrayan Aik'e Ait Vasiliko'daki Elektrik Santralinin, "Küllerinden Yeniden Doğmakta Olduğunu" Yazdı.
gazetenin Santrali Ziyaret Ettiği İfade Edilirken, Vasiliko'daki Santralin 2013 Yılının Aralık Ayında Tam Kapasiteyle Yeniden Çalışmaya Başlamasına Dair Bir Zaman Takvimi Bulunduğunu Anımsattı.
patlamanın Gerçekleştiği Mari'deki "Evangelos Florakis" Deniz Üssü'nün Tamir Edildiğini Ve Çalışır Durumda Olduğunu Yazan Gazete, Devamla Elektrik Santralinden Edindiği İzlenimlere Yer Verdi.
yeniden Çalışmaya Başlaması İçin, Santralde Hummalı Bir Çalışma Yapılmakta Olduğunu Kaydeden Gazete, Çalışmalar Sırasında Önceliğin "Tabii Ki" Yakıt Depolama Yerlerine Verildiğini Belirtti.
vasiliko'da Yapılan Çalışmalarda Tüm Yakıt Depolarının Elden Geçirileceğini Yazan Gazete, Santralin Yazda Çalışmaya Başlaması İçin Tüm Depoların Tamir Edilmesi Gerektiğini; Depoların Mayıs Ayına Kadar Hazır Olmaları Gerektiğini İfade Etti.
şu An Vasiliko'da Sadece Bölgesel Hasara Uğramış Olan Bir Yakıt Deposunun Kullanılmakta Olduğunu Belirten Gazete, Aik'in; Vasiliko'daki Geçici Ünitelerle, Moni Ve Dikelya'daki Ünitelerin Çalışması İçin Yakıt Sağlamakta Olduğunu Kaydetti.
abd'nin Eski Enerji Bakan Yardımcısı'nın Söyleşisi
bu Arada Abd Eski Enerji Bakan Yardımcısı Ernest Morits, Fileleftheros Gazetesine Verdiği Demeçte, "Dünyanın Geleceğinin Güneş Ve Doğalgaz Olduğunu, Kıbrıs'ın Bunların İkisine De Sahip Olduğunu" Söyledi.
abd'li Yetkili, Doğalgazın, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, "Akıllı" Altyapılar, Sanayi, Taşımacılık Ve Enerji Randımanıyla Kombine Bir Şekilde Geliştirilmesi Gerektiğini Sözlerine Ekledi.
 
22 Ocak 2012 Pazar 12:33
Okunma: 542
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu