Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğalgaz'da İkinci Tur Konusunda Beklenen Olmadı

Doğalgaz'da İkinci Tur Konusunda Beklenen Olmadı

Nobel Energy'nin Açıklamalarına Farklı Yorumlar

 
 
Doğalgaz'da İkinci Tur Konusunda Beklenen Olmadı
Rum Bakanlar Kurulu dün gerçekleştirdiği toplantıda, Güney Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yer alan 12. parselin dışındaki parsellerde de doğalgaz arama çalışmaları yapılması konusunda beklenen kararı almadı ve konunun kurulan bakanlar komitesi tarafından incelenmesine devam edilmesini kararlaştırdı.  

Politis ve diğer gazeteler, Bakanlar Kurulu'nun doğalgaz arama ve çıkarma çalışmaların çerçevesinde diğer parsellerde de ihaleye çıkılması için beklenen yeşil ışığı dün yakmadığını yazdılar.

Gazete, "Duyuru Ertelendi - Önce Doğalgaz Sonra Terminal" başlıkları altında verdiği haberinde, dünkü bakanlar kurulu toplantısında ikinci tur izinlerin verilmesine başlanmasının ilan edilmesinin beklenmesine karşın bunun gerçekleşmediğini, konunun incelenmeye ve tartışılmaya devam edilmesi kararının alındığını yazdı.

Rum Bakanlar Kurulu adına dün açıklamada bulunan Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, ikinci tur izinler konusunda bakanlar komitesine, inceleme ve araştırmalarına devam ederek, tüm konulardaki önerilerini tamamlaması, gelecek toplantıda da önerilerini sunması talimatı verdiklerini söylemekle yetindi.

Gazete, bir kaynağa dayandırarak, Rum hükümetinin sözde MEB'sinde bulunan bütün parseller için ihaleye çıkılmasını arzuladığını da savundu.

ANDONİADU: "YABANCI ŞİRKETLERDEN BÜYÜK İLGİ VAR"

Öte yandan Rum Ticaret Bakanı Praksula Andoniadu, Güney Kıbrıs'ın sözde MEB'sinde gerek ikinci tur ihale gerekse doğalgaz çıkarılmasına ilişkin yan hizmetlerde yabancı şirketlerin büyük ilgisinin mevcut olduğunu iddia etti.

Andoniadu, göreve geldiğinden beri geçen 3 aylık sürede, İsrailli şirketler başta olmak üzere, yabancı şirketlerin büyük ilgisine şahit olduğunu belirterek bu ilginin doğalgaz çıkarılması yönündeki büyük umutların bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Rus Gazprom şirketine parsellerden birinin verileceğine dair haberlerin sorulması üzerine ise Andoniadu, bu haberlerin gerçekleri yansıtmadığını, kimseye hiçbir söz verilmediğini vurguladı.

Gazete, hükümetten bir kaynağın ise, Gazprom şirketinin Güney Kıbrıs'ın parsellerinde doğalgaz arama yönünde başvurusunun bulunmadığını, Fransa, Kanada, İngiltere, Hollanda ve Çin'den şirketlerin ilgi gösterdiklerini söylediğini de yazdı.

Gazete ayrıca, Çin'in en büyük doğalgaz şirketi olan "CNOOC" şirketi yetkililerinin bugünlerde Güney Kıbrıs'ı ziyaret ettikleri ve doğalgaz çıkarma ve işleme alanında yatırım yapma yönündeki niyetlerini Rum yetkililere bildirdikleri yönünde bilgiler bulunduğunu da vurguladı.

TEK SONDAJ YETMEZ

NOBLE VE DELEK LNG TERMİNALİ İÇİN ACELE EDİYOR

Diğer yandan gazete, Noble Energy şirketi yetkililerinin önceki gün açıkladıkları sonuçlara ilişkin bazı uzmanların, doğalgazın miktarı için tek sondajın yeterli olmayacağı görüşünü ifade ettiklerini yazdı.

Habere göre söz konusu uzmanlar, doğalgazın miktarı ve kullanılabilirliğine ilişin bilgilere ulaşılabilmesi için doğalgaz yatağının içine girilmesi, hatta ilk sondajın tamamlanmasının ardından başka sondajların da yapılması gerektiğini belirttiler.

Buna karşın, Noble şirketinin doğalgazın tahmini miktarına ilişkin verdiği en düşük miktar olan 3 trilyon ayak küplük miktarın dahi Güney Kıbrıs'ın 30 yıllık ihtiyacını karşılamaya yeteceği ifade edildi.

Bir diğer haberinde ise gazete, Noble şirketinin Güney Kıbrıs'ın dışındaki başka ülkelerde de, doğalgazın sıvılaştırılarak ihraç edilmesini sağlayacak LNG terminalleri kurabileceğini açıklamasının, Rum hükümetinin bu konudaki çekinceleriyle alakalı olduğunu yazdı.

Gazete, Noble ve Delek şirketlerinin, LNG terminali için acele ettiklerini ancak Rum makamların önce doğalgazın miktarından emin olmak ve ikinci tur ihalelerin ardından terminal inşası konusunu tartışmak istediklerini belirtti.

LNG terminali inşa edilmesi ihtimalinin, Bakanlar Kurulu tarafından atanan "uzmanlar komitesi" tarafından ele alınarak inceleneceğini ve hükümetin şu anda terminal için "evet" yada "hayır" demeye hazır olmadığını yazan gazete, LNG terminali inşası için 10 milyar Euro ve faaliyete geçebilmesi için de 150 Megavat dolaylarında elektrik enerjisi gerekeceğini ifade etti.

Fileleftheros gazetesi, "İkinci Tur Konusunda Tuhaf Karar - Doğalgazın Matematiği - İnsansız Uçaklar Platformu Gözetliyor" başlıkları altında verdiği haberinde, Rum Bakanlar Kurulu'nun ikinci tur ihalelere ilişkin dünkü kararını "tuhaf" olarak nitelendirirken, Noble Energy şirketinin verilerinin matematiksel analizine yer verdi.

Gazete, Noble şirketi tarafından 12. parseldeki doğalgazın kullanılabilirlik oranının yüzde 60 olarak açıklanmasının bazı kesimlerde hayal kırıklığı yaşatmasına karşın, uzmanların bu oranın çok yüksek olduğunu belirttiklerini yazdı.

Habere göre söz konusu uzmanlar, dünya çapında normalde bu oranın yüzde 10 civarlarında olduğunu ve yüzde 60'lık oranın çok büyük bir oran olduğunu iddia ettiler.

Uzmanlar, Noble şirketinin sorumluluk altında kalmamak ve ABD'de aşırı iyimser veriler açıkladığı için ceza almamak amacıyla tedbirli davrandığını belirttiler ve şirketin Tamar parseli için 9 trilyon ayak küplük resmi açıklamasında önce de 4,4-6,2 trilyon gibi bir aralık açıklamış olduğunu hatırlattılar.

İSRAİL UÇAKLARINDAN GÖZETLEME

Gazete ayrıca, platformun yer aldığı bölgede savaş uçaklarının uçuşlarında son dönemde azalma görülmesine karşın İsrail'in bölgeyi insansız uçaklarla gözetim altında tuttuğunu iddia etti.

Elde ettiği bilgilere göre gazete, İsrail'in UAV olarak bilinen insansız uçaklarla bölgede uzun saatler boyunca uçuş gerçekleştirerek bölgeden topladığı fotoğraf ve bilgileri güvenlik merkezine aktardığını ileri sürdü.

HÜKÜMET VE MUHALEFET TARTIŞMASI

Diğer yandan Noble şirketinin açıklamaları Rum muhalefet partileri ile hükümeti arasında karşılıklı atışmalara sebep oldu.

Ana muhalefet partisi DİSİ, özellikle LNG terminali konusunda, başka ülkelerde de kurulması ihtimali yönünde yapılan açıklama üzerine Rum hükümetine eleştiride bulunarak, hükümetin uygulamalarının "ciddi, sorumluluk sahibi ve şeffaf olması gerektiğini" ifade etti.

DİSİ Basın Sözcüsü Haris Yeorgiyadis, bakan Andoniadu'nun açıklamalarının aşırı beklenti yarattığını belirterek, özellikle doğalgaz terminali konusundaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurguladı.

DİKO Sözcüsü Fotis Fotiu ise, doğalgaz konusunda bugüne kadarki uygulamaların, eylemlerin, açıklamaların ve karşı açıklamaların içine girilen yıkıcı eğilimi gösterdiğini belirterek konunun partiler üstü tutulması gerektiğini söyledi.

Fotiu, doğalgaz çıkarılması ve kullanılması konusunun ulusal bir konu olduğunu, bu yüzden de bütünlüklü bir strateji izlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Rum Meclisi ve KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru da, ikinci tur ihalenin hemen ileri götürülmesi gerektiğini belirtirken, Noble şirketinin Güney Kıbrıs'ı, doğalgazın AB'ye ihracatı konusunda bir seçenek olarak görmemesinden endişe duyulduğunu vurguladı.

Omiru, ulusal enerji politikası konseyi kurulması önerisini de yineledi.

Öte yandan hükümet sözcüsü Stefanu, eleştirilere yanıt verdi ve DİSİ'nin iddiaların haksız ve yersiz olduğunu söyledi.

Stefanu, DİSİ'nin basında çıkan haberleri ve bilgileri, hükümeti suçlayabilmek için gerçeğe dönüştürdüğü eleştirisinde de bulundu.

ERDOĞAN'DAN FÜLE'YE TAAHHÜT İDDİASI

Simerini gazetesi, "Erdoğan'dan Söz: 'Platformu Rahatsız Etmeyeceğim' - Hırçın Türkiye Kuzuya Dönüştü - İhaleler İçin Yeşil Işık" başlıkları atlında verdiği haberinde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle'ye, Noble şirketinin 12. parseldeki platformunu "rahatsız etmeme" sözü verdiğini iddia etti.

Habere göre Füle, Avrupa Parlamentosu milletvekillerine, Erdoğan'ın kendisine, Türkiye'nin platformu rahatsız etmeyeceği taahhüdünde bulunduğunu söyledi ve bunun kendisinin de katkı koyduğu, Türkiye'nin krizin önlenmesi yönündeki olumlu tutumuna işaret ettiğini vurguladı.

Gazete, Füle için Türkiye'nin enerji konusundaki müzakere başlıklarının açılmasının önem taşıdığını, bunu sadece Füle'nin değil Güney Kıbrıs'a dost olan Fransa gibi ülkelerin dahi istediği yorumunda bulundu.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Alithia: "Noble Energy Siyasi Patlamaya Sebep Oluyor - İhaleler Üç Bakanın Elinde - Doğalgazın Zamanlaması Doğru"

Haravgi: "İkinci Tur İçin Yeşil Işık - Bakanlar Kurulu Bakanlar Komitesini Yetkilendirdi".

 
17 Kasım 2011 Perşembe 12:12
Okunma: 535
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu