Ana Sayfa » Kıbrıs » Doğalgazla ilgili görüşmeler başlıyor

Doğalgazla ilgili görüşmeler başlıyor

Hedef Model "Çıkar-dağıt-paylaş"

 
 
Doğalgazla ilgili görüşmeler başlıyor
Güney Kıbrıs'ta doğalgazın idare edilmesine ilişkin görüşmelerin yarından itibaren başlayacağı belirtildi. Politis gazetesi, görüşmelerin, doğalgaza yönelik Bakanlık Komitesi, Enerji Dairesi, Ticaret Bakanlığı yetkilileri ve uzmanlardan oluşan Danışma Komitesi arasında gerçekleştirileceğini yazdı.

Görüşmeler çerçevesinde ikinci tur izinlere ilişkin önerilecek yeni sözleşme, "Afrodit" parselinde açıklanan 7 trilyon ayak küplük yatak konusunda Noble Energy Şirketi'yle müzakerelere başlanması için çerçevenin belirlenmesi ve İsrail'in Münhasır Ekonomik Bölgesine yayılmasına bağlı olarak 12. parselin birleştirilmesi ile ilgili gelişmelerin masaya yatırılacağını belirtti.

Hükümetin hedefinin doğalgazın idare edilmesine yönelik bir  modelin kurumlaştırılması olduğunu yazan gazete, bugünlerde daha çok "çıkar-dağıt-paylaş" sistemi  üzerine kurulmuş Norveç modelinden bahsedildiğine dikkati çekti.

"AFRODİT PARSELİNDEKİ BİR SONRAKİ SONDAJ 2012 YLI İÇİNDE"

Kathimerini gazetesi de, Münhasır Ekonomik Bölge içerisindeki 12. parselde arama sondajlarını yürüten Noble Energy şirketine ait "Homeros" platformunun İsrail'in Leviathan parseline gitmek için ayrılacağını, bununla birlikte Rum Yönetimi'nin ikinci tur izinlere ilişkin belgeleri bu hafta Avrupa Komisyonu'na yollayacağını anımsattı.

Gazete, Noble Energy şirketine ait platformun, 2012'nin ikinci yarısında, muhtemelen yazın ya da sonbahar başında, ilk sonuçları ve 5-7 trilyon ayak küp doğalgazın varlığını teyit edecek değerlendirme sondajına başlamak amacıyla  "Afrodit" parseline geri döneceğini belirtti.

TOMİCH'İN DEĞERLENDİRMELERİ....İKİNCİ SONDAJ İÇİN DE DÖRT AY GEREKECEK

Noble Energy İnternational Şirketi'nin Kıbrıs Müdürü John Tomich gazeteye yaptığı açıklamada, ikinci sondaj için A-1'de olduğu gibi muhtemelen aynı zamana gereksinim olacağını, bir diğer deyişle yaklaşık 4 aya ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Noble Energy'nin, hidrokarbon yataklarından faydalanılmasına ilişkin nihai karar vermeden önce 12. parselde başka sondajlar yapmaya ihtiyaç duyacağını da ihtimal dışı bırakmadığını yazan gazete, Tomich'e dayanarak  bu parselin 100 kilometre kareden fazla olduğunu belirtti.

Tomich, "Gerekli olacak olan değerlendirme sondaj sayısını incelemeyi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Gazete, Noble Energy Şirketi'nin, ikinci sondaj sonuçlarını açıklayacağı 2012 yılı sonunda her şeyin normal bir şekilde gelişmesi halinde, Güney Kıbrıs'ın MEB içerisindeki başka parsellerde araştırma ve doğalgaz çıkarma için anlaşmalar imzalama konumunda olacağını yazdı.

Gazete, sondaj faaliyetlerine verilecek aranın hükümete doğalgazın idare edilmesinde gerekli mekanizmaların yaratılmasında karar alması ve hidrokarbon yataklarının değerlendirilmesi şekli için bir strateji belirlemesi açısından nefes aldıracağını yazdı.

Gazete, altı aylık aranın ayrıca hükümetin daha çok şirketin konuya müdahil olması hedefinin gerçekleştirmesi içinde bir avantaj sağlayacağını belirtti.

İSRAİL'İN İLGİSİ

Kathimerini gazetesi bir başka haberinde, İsrail'in Güney Kıbrıs'ta doğalgaz sıvılaştırma terminali kurulmasına dahil olmasına ilişkin resmi ilgisinin, olumlu bir gelişme olarak  addedildiğini yazdı.

Habere göre Antoniadu, Rum Ticaret ve Sanayi Odası'nın İsrail'de düzenleyeceği Müteşebbis Forumu çerçevesinde bu ülkeyi ziyaret edecek.

Rum hükümetinin bugüne kadar İsrail'in resmi ilgisinden değil şirketlerin ilgisinden bahsettiğini yazan gazete, bu ilginin Landau tarafından Ticaret Bakanı Andoniadu'yla görüşmesi sırasında netleştirileceğini belirtti.

PRAKSULA ANTONİADU

Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Antoniadu da Haravgi gazetesine verdiği söyleşide, doğalgaza ilişkin soruları yanıtladı.

Antoniadu, doğalgaz sıvılaştırma terminalinin kurulmasına ilişkin bir soru üzerine, terminal yapımında hükümetin belirleyici role sahip olması gerektiğini söyledi.

Antoniadu, doğalgaz sıvılaştırma terminalinin sadece 12. parsel ile değil, diğer tüm parsellerle ilgili ihtiyaçları karşılaması gerektiğini; buna sadece Noble Şirketi'nin değil aşamalı olarak haklar elde edecek olan tüm diğer şirketlerin de dahil olabileceğini ifade etti.

Doğalgaza ilişkin Bakanlar Komitesi'nin, 12. parselden doğalgazın taşınması için boru hattı konusunu ele alıp almadığı sorusu üzerine, boru hattı ve doğalgaz sıvılaştırma gibi konuların hidrokarbon yataklarının değerlendirilmesi ve gerek iç piyasaya gerekse ihraç için diğer ülkelere taşınması için oluşturulması gereken altyapılar olduğuna söyledi.

Antoniadu, bu konuların görüşülmekte olan alternatif çözümleri teşkil ettiğini, ayrıca Uzmanlar Grubu'nun görüşünün talep edileceği konular olduğunu ifade etti.

Bir başka soru üzerine Antoniadu, doğalgazın Güney Kıbrıs'a gelmesi için 7-8 yıla gereksinim olacağını, bununla birlikte yerel piyasaya yönelik ilk hareketin daha çabuk olmasının mümkün olduğu öngörüsüne sahip olduğunu belirtti.

Elektrik Kurumu'nun(AİK) ihtiyaçları için doğalgazı Güney Kıbrıs'a daha erken getirilmesinin mümkün olup olmadığı sorusuna karşılık Antoniadu, "kendi doğalgazımızı 2015'e kadar getirmemiz mümkün mü"  sorusunun çok kritik ve belki de yapılmakta olan planlamada yanıtlanması gereken ilk soru olduğunu da söyledi.

Antoniadu, Noble Energy Şirketi'yle yapılması planlanan bir sonraki adımın, 12. parselde yapılacak değerlendirme sondajı olduğunu ifade etti.

İsrail şirketlerinin konuya ilgi göstermesinin sorulması üzerine ise Antoniadu, İsrail şirketlerinden bir ilginin bulunduğunu belirterek DELEK şirketinin ilgisini dile getirdiğini, ayrıca 12. parselde Noble Şirketi'yle bir çeşit işbirliği varlığının da bilinmekte olduğunu söyledi.

Antoniadu, KEVE'nin organize edeceği etkinlik çerçevesinde 24-25 Ocak tarihlerinde İsrail'de bulunacağını ve orada İsrail Enerji-Altyapılar Bakanı Uzi Landau'yla görüşeceğini söyledi.

Antoniadu, doğalgazın bulunmasına ilişkin olarak Landau'nun arayarak İsrail devleti adına tebriklerini sunduğunu belirtti.

Antoniadu, Yunanistan Enerji Bakanlığı Müsteşarı Yannis Maniatis'den de tebrik telefonu aldığını ifade etti.

Antoniadu, 2012 yılı sonunda, 2. tur izinler çerçevesinde "MEB'" içerisindeki diğer parsellere ilgi gösterecek şirketlerle anlaşmalar imzalayacaklarını da belirtti.

 
8 Ocak 2012 Pazar 13:27
Okunma: 492
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu