Ana Sayfa » Kıbrıs » "doğu Akdeniz Petrol Arama Stratejileri Ve Kıbrıs" Çalıştayı

"doğu Akdeniz Petrol Arama Stratejileri Ve Kıbrıs" Çalıştayı

Bozer "doğalgaz Ve Petrol Arama Faaliyetleri Sadece Ticari Bir Eylem Değil, Tüm Dünyayı Etkileyecek Planlı, Büyük Ve Önemli Bir Olay".

 
 

ATUN "GÜNEY KIBRIS, ÜÇÜNCÜ ÜLKELERLE ANLAŞMALAR YAPARAK, KIBRIS TÜRKÜ'NÜN HAKLARINI VE İRADESİNİ YOK SAYMAYA ÇALIŞIYOR"

Lefkoşa, 16 Eylül, (T.A.K.) Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz bulunma olasılığı ile petrol arama konusu  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nde bugün düzenlenen çalıştayda masaya yatırıldı.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Programı ile ODTÜ Akdeniz Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen "Doğu Akdeniz Petrol Arama Stratejileri ve Kıbrıs" çalıştayında Doğu Akdeniz'deki petrol olanakları, arama ve üretim teknikleri, uluslararası ilişkiler ve anlaşmazlıklar, deniz hukuku, bölge güvenliği gibi konular ele alındı.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen bir günlük çalıştay nedeniyle düzenlenen açılışa, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Müsteşarı Barkan Umruk, KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti, GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, akademisyenler, bilim adamları ve çok sayıda konuk katıldı.

TÜMER

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, ODTÜ'nün eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet birikimini yavruvatana taşımak ve ülkenin kalkınmasına katkı koymak için çalıştığını söyledi.

Tümer, araştırma faaliyetlerini enerji, çevre ve Akdeniz bölge çalışmalarında yoğunlaştıran ODTÜ KKK'nün, Doğu Akdeniz Petrol Arama Stratejileri ve Kıbrıs" konulu çalıştayı, hem toplumsal hizmet sunmak, hem de odaklandıkları araştırma konularıyla bağlantılı olduğu için düzenlediklerini belirtti.

Çalıştayın, konunun önem kazandığı bir döneme rastlamasının tamamıyla rastlantı olduğunu kaydeden Tümer, amaçlarının bilimsel, hukuksal ve siyaset bilimi açısından bütün parametreleri ortaya koyup, karar vericilere yardımcı olmak olduğunu söyledi.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bir süredir Akdeniz'de petrol ve doğal kaynaklar alanında çalışmalarda bulunduğunu ve aynı coğrafyadaki diğer ülkelerle anlaşmalarda bulunduğuna dikkat çekti.

Atun, Rum tarafının, Kıbrıs konusundaki müzakereler sürerken, doğal kaynaklardan elde edilecek ticari menfaatleri, bölge coğrafyasındaki diğer ülkelere sunarak, onları bu menfaatin bir parçası ve Kıbrıs sorununda taraf haline getirmeye çalıştığını belirtti.

Rum Yönetimi'nin bu tavırlarıyla Kıbrıs konusunun çözümünde pozisyonunu güçlendirmeye çalıştığını kaydeden Atun, her zaman bir adım önde olma politikalarının bir parçası olarak Kıbrıs Türk tarafının kalıcı bir anlaşmaya varılma konusunda üstüne düşeni yaptığını ve olumlu adımlar attığını söyledi.

Atun, Güney Kıbrıs'taki patlama sonrasında Rum tarafının ihtiyacı olan elektriği verirken hiçbir ticari ve siyasi ön şartın öne sürülmediğine dikkat çekti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, tarafların Kıbrıs etrafında bulunan kaynaklarla ilgili haklarının eşit olduğunu vurgulayarak, Güney Kıbrıs'ın üçüncü ülkelerle anlaşmalar yaparak Kıbrıs Türkü'nün haklarını ve iradesini yok saymaya çalıştığını belirtti.

Türkiye'nin bölgedeki meşru haklarına da dikkat çeken Atun, Rum tarafının yaptığı anlaşmalar ve yürüttüğü çalışmaların meşruluktan uzak olduğunu söyledi. Atun, gerek KKTC'nin, gerekse Türkiye'nin meşru haklarının korunabilmesi için gerekenin yapılacağını kaydetti.

Atun, petrol ve doğal gazın en stratejik doğal kaynak olmasından dolayı aynı coğrafyada bulunan bütün ülkelerin kendi menfaatlerinin yanı sıra diğer ülkelerin menfaatlerine hassasiyetle yaklaşması gerektiğini belirtti.

BOZER

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de Doğu Akdeniz'de tüm dünyayı etkileyecek önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek, Türkiye ve KKTC'nin Akdeniz'de petrol arama konusunda ne yapması gerektiğinin bilimsel olarak belirlenmesinde çalıştayın büyük önem taşıdığını söyledi.

Petrol kaynaklarının, gelişen sondaj çalışmalarından dolayı, bazı çevrelerin iddialarının aksiye arttığına işaret eden Bozer, Doğu Akdeniz'de olduğu gibi birçok bölgede yeni rezervlerin ortaya çıkması sonucunda yeni çıkar kavgalarının gündeme geldiğini belirtti.

Bozer, Kıbrıs Türk halkının 1950'lerden beri Rumlar karşısında varoluş mücadelesi verdiğini kaydederek, Rumların bir şekilde dünyayı da arkasına alarak Kıbrıs Türkü'nün önüne geçmeye çalıştığını ve emrivakiyle Doğu Akdeniz'deki petrole sahip çıkmaya çalıştığını ifade etti.

Doğu Akdeniz'deki zenginliklerde, bölgede yaşayan bütün halkların hakkı bulunduğunu kaydeden Bozer, en büyük hakkın ise Türkiye'ye ait olduğunu belirtti.

Bozer, Rum tarafının İsrail ile birlikte doğal gaz ve petrol arama çalışmalarının, Libya'da kaos hakim olduğu ve bölgede büyük siyasi çalkantıların yaşandığı bir döneme rastladığına dikkat çekerek, bunun tesadüf olmadığını söyledi.

Doğalgaz ve petrol arama faaliyetlerinin sadece ticari bir eylem değil, tüm dünyayı etkileyecek planlı, büyük ve önemli bir olay olduğunu belirten Bozer, Türkiye ve KKTC'nin bu olayı ele alırken dikkatli, akılcı ve bilimsel davranması gerektiğini söyledi.

Açılış konuşmaları ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun mesajının okunmasının ardından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Arama Daire Başkanı Ömer Şahintürk "Karadeniz ve Akdeniz petrol umutları" konulu teknik bir konuşma yaptı.

Emekli Oramiral Eşref Uğur Yiğit ise "Doğu Akdeniz'in artan önemi ve Türk deniz kuvvetlerinin faaliyetleri konulu sunum yaptı.

Çalıştayda daha sonra diğer sunumlarla devam etti.

(FEZ/PHA)

 
16 Eylül 2011 Cuma 18:23
Okunma: 1155
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu