Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Doğu Akdeniz'de Petrol Doğalgaz Sondajları...

Doğu Akdeniz'de Petrol Doğalgaz Sondajları...

Hristofyas Rmmo'nun Teyakkuz Halinde Ve Hazırlıklı Olması Gerektiğini Savundu.

 
 
Doğu Akdeniz'de Petrol Doğalgaz Sondajları...
THEODOROS PANGALOS: "KIBRIS'A YAPILACAK BİR SALDIRI YUNANİSTAN'A DA YAPILMIŞ SAYILACAK"


Lefkoşa, 10 Eylül 11 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, "Türk tehditlerinin göğüslenmesi için Milli Muhafız Ordusu'nun teyakkuz halinde ve hazırlıklı olması şart" iddiasında bulunurken; Yunanistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Theodoros Pangalos, "Kıbrıs'a yönelik herhangi bir saldırı aynı zamanda Yunanistan'a da yapılmış sayılacak" dedi.


Simerini, "Başkan Hristofyas Uyanık Olma Çağrısı Yaptı" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın, Türkiye'nin "münhasır ekonomik bölge" yararlanmaması için Güney Kıbrıs'ı "korkutmaya çalıştığını" iddia ederek, "RMMO'nun teyakkuz halinde ve hazırlıklı olması şart" ifadesine yer verdi.


Habere göre Hristofyas, Andreas Petridis'in RMMO Komutan Yardımcılığı'na atanması dolayısıyla Başkanlık Kökü'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada Petridis'in zor bir dönemde göreve başladığını söyledi.


Hristofyas, "Kıbrıs Cumhuriyeti'ni münhasır ekonomik bölgesinden istifadeden caydırmak maksadıyla korkutmaya çalışan Türk küstahlığı ve savurduğu tehditler, teyakkuz halinde ve hazırlıklı olunmasını gerektirir"  diyerek, şunları kaydetti:


"Bu şartlar altında Milli Muhafız Ordusu'nun sorumluluk ve disiplin erdem ve değerlerini, hatırı sayılır ve savaş kabiliyeti olan caydırıcılık gücünü göstermesi gerekir. Silahlı kuvvetlerimizin yarı-işgal altındaki vatanımızın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü, halkımızın özgürlüğünü ve itibarını koruma görevi vardır. Bu Milli Muhafız Ordusu'nun en büyük misyonudur. Zor zamanlar geçiriyoruz ancak devletler ve toplumlar zorluklarda değerlendirilir."


Gazete haberinin "Çeşitli İstikametlerde Girişimler" başlıklı bölümünde de, Sözcü Stefanu'nun, "Türkiye'nin gerginlik yaratmaya çalıştığı" iddiasına yer verdi.


Bu konuda çeşitli girişimlerin sürdüğünü belirten Stefanu, bazı siyasi partilerin istediği gibi Ulusal Konsey'in doğalgaz ve Türkiye'nin açıklamalarını ele almak üzere toplanmasının ihtimal dışı olmadığını kaydetti.


KAROYAN: "GÜNÜBİRLİK PLANLARLA OLMAZ"


Habere göre Ulusal Konsey'in toplanmasını talep edenlerden biri de DİKO Başkanı Marios Karoyan.  Karoyan RMMO yeni Komutanı Stilianos Nasi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Halkı ve toplumu paniğe sokmak için değil, neyin doğru olduğu konusunda görüş alış verişinde bulunmak üzere Ulusal Konsey'in toplanması gerekir" dedi, özetle şöyle devam etti:


"Bu; ülkenin geleceği, çıkarları, talepleri ile ilgilidir ve bu şekilde günübirlik planlarla olmaz. Her zaman Yunan hükümetinin işbirliğinde geniş planlama yapmamız gerekir. Son günlerde Türkiye'den işittiklerimiz, uzun zamandan beridir duyduklarımızın yükseltilmiş halidir. Türk hedefleri ve talepleri değişmedi. Türkiye bölgeyi denetimi altına almak istiyor, bölgesel güç olarak rolünü artırmak istiyor.


Yunanistan,  Kıbrıs ve diğer ülkelerin kendi avantajları var ve tam da bu nedenle uluslararası unsuru bütün gücü ile harekete geçirmemiz ve Türkiye'nin yayılmacılık hedeflerini engellemeye muktedir bir strateji belirlemeli ve kendi çıkarlarımızı korumalıyız."


RMMO yeni komutanından, Güney Kıbrıs'ın savunmasıyla ilgili değerlendirmesini ilk elden öğrenme fırsatı bulduğunu da söyleyen Karoyan, "savunma kabiliyetinin geliştirilmesi" çabalarına partisinin desteğini ifade etti.


"DAVUTOĞLU DOKTRİNİ"


"İstikrarsızlaşmış bir bölgede yaşıyoruz ve Türkiye adım adım Davutoğlu doktrinini izliyor" diyen Karoyan, şunları ekledi:


"Davutoğlu doktrinini yeniden okumamızın zamanıdır. Çünkü şu anda MEB konusunda cereyan edenler ve Türk (siyasi) ve askeri liderliğinin her gün savurduğu tehditler,  Davutoğlu doktrininin birkaç ay veya yıl içerisinde terk edilecek basit bir doktrin değil, Türkiye'nin politikasını şekillendirecek bir doktrin olduğunu gösteriyor."


Simerini ise, İngiliz Yüksek Komiseri Mathew Kidd'in açıklamasına yer verdi.


Habere göre, İngiltere'nin, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne taraf bir ülke olarak Güney Kıbrıs'ın "münhasır ekonomik bölgedeki haklarını tanıdığını" söyleyen Kidd, "Doğalgaz yatakları aramaları bütün Kıbrıslıların çıkarına olma olanağına sahiptir ve yürütülmekte olan müzakereler sırasında kalıcı bir çözüm yönünde gerçek ilerleme kaydedilmesi çabalarına destek olacak şekilde yönetilebilmesini ümit ederiz" dedi.


PANGALOS: "KIBRIS'A HERHANGİ BİR SALDIRI YUNANİSTAN'A YAPILMIŞ OLUR"


Yine Simerini, "Kıbrıs'a Saldırı Yunanistan'a Yapılmış Olur" başlıklı haberinde ise, Yunanistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Theodoros Pangalos'un "Yunanistan Kıbrıs Cumhuriyeti'ni destekleyecek, Kıbrıs'a yapılacak herhangi bir saldırı Yunanistan'a yapılmış sayılacak" dediğini yazdı.


Gazete, Yunan Meclisi'nde konuşan Pangalos'un bu şekilde, Güney Kıbrıs'ın doğalgaz sondaj çabalarıyla ilgili uyarıları konusunda Türkiye'ye "net bir mesaj verdiğini" savundu.


Habere göre Yunanistan LAOS Partisi Başkanı Yorgos Karacaferis'in sorusu üzerine Pangalos, "Kıbrıs BM'nin bağımsız bir üyesidir ve çıkarlarını tek başına veya başka ülkelerle işbirliği içerisinde belirleme hakkına sahiptir" iddiasında bulundu.


RUM-YUNAN "MEB"İ VE MEİS


Gazete, Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki geniş deniz sahasının sınırlarının, uluslararası hukuk kurallarına göre "Kastellorizo (Meis)" sayesinde Güney Kıbrıs'ın ve Yunanistan'ın münhasır ekonomik bölgesi olarak belirlendiğini de  iddia etti; Yunan bir diplomatın "Ellerinden gelse Adayı tamamen havaya uçuracaklar ki haritada olmasın" sözüne dikkat çekti.


Meis'in, münhasır ekonomik bölgeyi kapattığını ve Türk taleplerini kısıtladığını savunan gazete Yunanistan'ın "uluslararası hukuka göre kendisine ait olan bölgede Trüklerin sondaj yapmasını kabul etme niyetinde olmadığını" yazdı.


Gazete, "Afrodit parselinde olan sadece başlangıçtır. Çünkü yataklar teyit olursa Kıbrıs ve Yunanistan münhasır ekonomik bölgenin diğer bölgelerine çok daha hırslı bakacak" vurgusunu yaptı.


Haberini, Doğu Akdeniz'deki olası hidrokarbon yataklarını gösteren bir de harita ile destekleyen gazete,  "Görüleceği gibi bütün yataklar Türkiye'nin değil, Kıbrıs ve Yunanistan'ın münhasır ekonomik bölgeleri içerisindedir" ifadesine yer verdi.


Alithia haberi, "Atina Ankara'yı Uyarıyor... Yunan Silahlı Kuvvetleri ve Milli Muhafız Ordusu Dikkatli ve Hazırlıklı... Theodoros Pangalos: 'Kıbrıs'a Saldırı Yunanistan'a Saldırmakla Eştir'... Hristofyas: 'Türk Küstahlığı ve Savurduğu Tehditler Nedeniyle Milli Muhafız Ordusu'nun Teyakkuz ve Hazırlık İçerisinde Olması Şart'" başlıklarıyla aktardı.


Gazete, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz sondajları konusunda dün yaptığı açıklamayı, "Doğu Akdeniz'de Savaş Termometresini Yükseltiyor... Erdoğan Tahrikkar Bir şekilde İsrail'in Akdeniz Münhasır Ekonomik Bölgesinde Hakları Olmadığını, İşgal Bölgelerinin Garantörü Olarak Ankara'nın (hakkı) Olduğunu İddia Etti" başlık ve spotlarıyla iktibas etti.


BAĞIŞ'IN STRAZBURG GÜNDEMİ RUM BASININDA


Fileleftheros ise,  "Strazburg: Bağış Doğalgaz İçin Füle'ye... 28-29 Eylül'de Kıbrıs Sorunu, Doğrudan Ticaret İçin" başlıklı haberinde; 28-29 Eylül'de Strazburg'ta yer alacak AP Genel Kurulu çerçevesinde Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de petrol-doğalgaz sondajları konusunun Başmüzakereci Egemen Bağış'ın gündeminin en üst sırasında olmasının beklendiğini yazdı.


Gazete, Bağış'ın, Ankara'nın Doğu Akdeniz'deki devriyelerini takviye edeceğini net şekilde ortaya koymasının beklendiğini, Brüksel'in Türkiye'ye herhangi bir tehditte bulunmaması çağrısı yapmasına karşın Kıbrıs sorununda kritik kararlar alınması beklenen sonbaharda hidrokarbon sondajlarını ileri götürme niyetine mesafeli durduğunu yazdı.


Gazete, Bağış'ın, Brüksel'in Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralmasından önce Kıbrıs sorununun çözülmesi konusunda müdahalesini ve AB'nin Kıbrıslı Türklere yönelik Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nü hayata geçirme vaatlerine uymasını istemeye hazırlandığı yolunda bilgi edindiğini de yazdı.


Politis haberi,  "Pangalos'tan Türk Tehditlerine Cevap-Mesaj.... Doktrin'i Yeniden Teyit Etti... Pangalos Yunan Meclis Kürsüsünden 'Kıbrıs'a Saldırı Yunanistan'a Da Saldırıdır' Dedi" ve "Stefanu: Tehditler Konusunda Girişimler" başlıklarıyla aktardı.


Haravgi manşetten, "Türk Tehditlerinin Savuşturulması İçin Birlik-İşbirliği... Hükümet Ankara'nın Tahriklerini Şikayet İçin Çeşitli İstikametlerde Hareket Ediyor" başlığıyla verdi.


(ŞA/GÜR)


 
10 Eylül 2011 Cumartesi 13:47
Okunma: 770
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu