Ana Sayfa » Kıbrıs » Dörtyol-geçitkale Bölünmüş Yolu Törenle Hizmete Açıldı

Dörtyol-geçitkale Bölünmüş Yolu Törenle Hizmete Açıldı

Kuzey Ve Güney Mesarya'yı Bağlayan 10 Kilometrelik Yol GaziMağusa-Girne  Arasındaki Ulaşımı Rahatlatacak.

 
 
Dörtyol-geçitkale Bölünmüş Yolu Törenle Hizmete Açıldı

BAŞBAKAN KÜÇÜK: "ANAVATANIMIZ BİR KEZ DAHA BİZİ EN GÜÇLÜ ŞEKİLDE DESTEKLEYEREK TÜM KURUMLARIYLA YANIMIZDAKİ YERİNİ ALMIŞTIR"

ATALAY: "BARIŞ VE EŞİT ŞARTLARDA UZLAŞMA İSTİYORUZ. SAĞLANIRSA BİZ ONA 'VARIZ' DİYORUZ, SAĞLANMAZSA KENDİLERİ BİLİR BİZ YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ"

BAKAN SANER: "ERCAN  HAVALİMANI İHALESİ  BUGÜNE KADARKİ EN BÜYÜK İHALE OLACAK... TELEFON DAİRESİ'NİN LİBERALLEŞMESİNDE ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Dörtyol, 20 Temmuz 12 (T.A.K.): Dörtyol-Geçitkale bölünmüş yolu düzenlenen törenle hizmete girdi.

Türkiye Cumhuriyeti finansmanıyla 15 milyon TL'ye mal olan 10 kilometre uzunluğundaki yol her biri 10'ar metreden oluşan iki şerit ile şeritleri birbirinden ayıran ikişer metre genişliğindeki refüjden oluşuyor.

Söz konusu yolun 6 bin metrelik bölümüne oto korkuluk konurken, yol boyunca 31 bin fidan dikildi.

Güney Mesarya ile Kuzey Mesarya'yı bir birine bağlayan yolun özellikle Kuzey Sahil Yolu üzerinden   Gazimağusa-Girne arasındaki ulaşımı rahatlatması bekleniyor.

Yol açılış törenine Başbakan İrsen Küçük, Türkiye  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Mustafa İsen, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bazı bakanlar, milletvekilleri ve bölge belediye başkanları  katıldı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük açılış töreninde yaptığı konuşmada, 20 Temmuz Barış ve  Özgürlük Bayramı kutlamalarına işaret ederek, Türkiye'nin tüm kurumlarının temsilcilerinin bugün KKTC'de bulunduğunu kaydetti.

Başbakan Küçük, "Anavatanımız, bir kez daha bizi en güçlü bir şekilde desteklemiş ve yanımızda yerini  almıştır" dedi.

38 yıl önce 20 Temmuz sabahı Kıbrıs Türk halkının endişeli olduğunun ancak Türkiye'nin güvencesi nedeniyle  umutsuzluğa kapılmadığını kaydeden Başbakan Küçük, 20 Temmuz Barış Harekatını müteakip de Kıbrıs Türkü'nün ekonomisinin iyileştirilmesi  gerektiğini, Türkiye'nin destekleriyle KKTC'nin her geçen gün yeni yatırımlarla  geliştiğini ifade etti.

Kalkınmanın üç anahtarının; yol, su ve enerji olduğunu kaydeden Küçük, " Bu 3 faktörde de Anavatanımız yanımızdadır" dedi.

Yol yatırımların süratle devam ettiğini ve yol standartlarının yükseltildiğini vurgulayan Başbakan Küçük, köylerle kentler arasındaki yolların kalitesinin artırılarak gençlerin köylerinde istihdam edilmesinde ve ülke ekonomisine katılmalarına  katkıda bulunduğunu ifade etti.

ERCAN PROJESİ

Ercan Havalimanı'nın özelleştirilmesi projesinin başlı başına büyük bir proje olduğunu vurgulayan Küçük, projenin ulaşım ve turizmi çok daha ileri noktaya taşıyacağını, ülke kalkınmasına büyük katkılar yapacak proje olduğunu kaydetti.

Küçük, Türkiye'den gelecek olan suyun içme ve kullanım dışında  50 bin dönüm arazinin sulu tarıma geçmesinde kullanılacağını belirterek, böylece tarım ve hayvancılık sektörünün kalkınmasına büyük güç katacağını söyledi.

ATALAY

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da,  1974 Barış Harekatı'nın yıldönümü nedeniyle bugün özel bir gün yaşandığını belirterek,  "Biz Kuzey Kıbrıs ve Türkiye olarak,  Barış ve Özgürlük Bayramı olarak kutluyoruz" dedi.

"BARIŞ VE EŞİT ŞARTLARDA UZLAŞMA İSTİYORUZ"

Bugün  kutlama törenleri yapılırken bir yandan da bazı yatırımların hizmete açıldığına ve bazı yatırımların da temelinin atıldığına işaret eden Atalay, özetle şunları kaydetti:

"Hem yıl dönümüzü, bayramımızı kutlarken hem de çalışıyoruz. Müzakere süreci şöyle gitmiş, böyle gitmiş; bunlarla meşgul olmak yerine, burada bizim tutumumuz, Türkiye'nin  ve KKTC'nin politikası belli. Biz barış istiyoruz, eşit şartlarda uzlaşma istiyoruz. O sağlanırsa biz ona varız diyoruz, sağlanmazsa kendileri bilir, biz yolumuza devam ediyoruz" dedi.

"KKTC EMİN ADIMLARLA YOLUNA DEVAM EDİYOR"

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC'nin yatımlarıyla, ekonomisiyle ve demokrasisiyle emin adımlarla yoluna devam ettiğini belirtti.

Ülke kalkınmasındaki en önemli göstergelerden ikisinin yol ve su olduğunu kaydeden Atalay, KKTC'nin yol konusunda büyük gelişme kaydettiğini,  dar yollarda iki aracın aynı anda zor geçtiği yollardan bugün ana arterlerin duble yol olduğu döneme gelindiğini söyledi.

KKTC yollarıyla ilgili harita üzerinden değerlendirmelerde bulunan Atalay, en acele ettikleri konulardan birinin  ana arterlerin birbirine bağlanması olduğunu, bu bağlamda en öncelikli projelerinin de İskele-Ercan bağlantısının sağlanması olduğunu ifade etti.

"SU  7 MART 2014'TE AKACAK... EN ÖNEMLİ FİZİKİ BAĞ..."

Türkiye'den deniz altından boruyla KKTC'ye su getirilmesi projesiyle ilgili çalışmalar hakkında bilgi veren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, projeyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğünü, daha önceden Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da açıkladığı tarihi yineleyerek, 7 Mart 2014 tarihinde suyun KKTC'ye akıtılmaya başlanacağını vurguladı.Atalay, su projesinin Türkiye ile KKTC'yi birbirine bağlayan en önemli fiziki bağ olacağını kaydetti.

Atalay, "KKTC'li kardeşlerim müzakere süreci şöyle gitmiş, böyle gitmiş buna fazla kafa yormasınlar, biz işimize bakalım, ekonomimiz iyi gitsin, bürokrasimiz iyi gitsin, vatandaşımızın refahı artsın, ülkemiz kalkınsın, her şeyimiz tamam olsun, biz bunlarla uğraşalım" dedi.

"REFAH SEVİYESİ ARTIYOR... EKONOMİK PROGRAM BAŞARILI"

Atalay, KKTC'nin refah seviyesinin hızla arttığını, ekonomik programın başarıyla gittiğini, fert başı milli gelirde yükselme olduğunu,  Güney Kıbrıs'ta kriz yaşanırken KKTC'de yüzde 5 civarında büyüme kaydedildiğini, her şeyin iyi gittiğini belirtti.

"ERCAN İHALESİ VE DİĞER ÖZELLEŞTİRMELER"

Ercan'ın özelleştirilmesiyle ilgili hükümet çalışmalarını tebrik eden Atalay, ihaleyle ilgili çok büyük başvurular olduğunu,  özelleştirmeyle birlikte  KKTC'ye gidiş ve gelişlerin daha cazip hale geleceğini ifade etti.

Telekomünikasyon Dairesi'nin ardından başka özelleştirmelerin de geleceğini ancak bunları şimdiden telaffuz etmek istemediğini kaydeden Atalay, "Devlet, bu tür işlerden elini çekecek.  Devlet ticaret, yatırım yapmayacak. Devlet işte böyle yolları yapacak, ana hizmetleri yapacak, üretimle ilgili konuları özel sektör yapacak. Devlet sadece denetleyecek. Türkiye olarak biz bugünkü ekonomik performansımızı böyle yakaladık" dedi.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de,  1998-2000 ve 2000-2010 yıllarını kapsayan  KKTC Karayolları Master Plan dahilinde hedeflenen 470 kilometre yolun  464 kilometresinin tamamlandığını ifade etti.

Saner, bugün açılışı yapılan yolun Kuzey Çevre Yolu'nun yapımının ardından gündeme geldiğini,  Kuzey Mesarya,Güney Mesarya ve Karpaz bağlantısı için atılmış en önemli adımlardan biri olduğunu ifade etti.Saner, göreve geldiklerinde  123 kilometre olan bölünmüş yolu 153 kilometre'ye, 37, 6 kilometre olan aydınlatmayı da  %120 artışla  84 kilometre'ye yükselttiklerini ifade eti.

Bakan Saner, 57,5 kilometre daha bölünmüş yolu 2014  yılı itibarıyla hizmete koymayı hedeflediklerini, 35 kilometre ikinci sınıf yolun ihalesi için de son çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

ERCAN İHALESİ

Ercan Havalimanı ihalesinin işletme hakkı devir yöntemiyle 26 Ağustos'ta son bulacağını  ve ihaleye çok ciddi boyutta ilgi olduğunu kaydeden Saner, "KKTC'de bugüne kadar yapılmış en büyük ihale olarak tarihe geçecek diye düşünüyorum" dedi

Saner,  Ercan Devlet Havalimanı'nda aletli iniş siteminin önümüzdeki ay itibarıyla devreye gireceğini kaydetti.

"TELEFON DAİRESİ'NDE GERİ ADIM YOK"

Saner, Telefon Dairesi'nin liberalleşme sürecinde  asla geri adım atmayacaklarını, limanların  yapılandırılması çalışmalarının da sürdüğünü ifade etti.

(YIL/HA) FOTOĞRAFLI

 
20 Temmuz 2012 Cuma 18:48
Okunma: 721
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu