Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer "doğalgaz Çözüm İçin Fırsattır" Dedi, Topa Tutuldu

Downer "doğalgaz Çözüm İçin Fırsattır" Dedi, Topa Tutuldu

Diko: "downer İtibarının Ve Tarafsızlığının Son İzlerini De Yitiriyor".

 
 
Downer
EURO.KO: "CÜRETİ, HRİSTOFYAS'IN DAHA ÖNCEKİ AÇIKLAMALARINDAN ALIYOR.... DOWNER'A LAF DÜŞMEZ"


EKOLOGLAR: "DOWNER ANKARA'NIN HABERCİLİĞİNİ YAPIYOR"


Lefkoşa, 25 Eylül 12 (T.A.K.): BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Aleksander Downer, Rum yönetimince tek taraflı parsellenerek "münhasır ekonomik bölge" ilan edilen Doğu Akdeniz'deki deniz bölgesinde saptanan doğalgaz kaynaklarının tartışılabilir/müzakere edilebilir olduğunu açıkladı, Rum siyasilerce topa tutuldu.


Fileleftheros "Downer'a Göre Kaynaklar 'Tartışılabilir' Doğalgazı Çözüm İçin Fırsat Olarak Görüyor... Hükümet-Lillikas Kavgası" başlığıyla yansıttığı haberinde, Downer'ın İngiliz Times gazetesine yaptığı açıklamaya yer verdi.


Gazete Downer'ın "tartışılabilir/müzakere edilebilir doğalgaz kaynaklarından istifadesinden edinilecek menfaatlerin ve uluslararası yatırımcıları çekmesinin Kıbrıslı Rumları ve Kıbrıslı Türkleri; Kıbrıs'ın yeniden birleştirilmesi ve her iki tarafın da ekonomik sorunlarının çözümü hedefiyle ciddi müzakerelere götürebileceğini" söylediğini yazdı.


Habere göre yeniden birleşmenin Kıbrıs'a yatırım risklerini de azaltacağı, menkul piyasasını ve borcun ödenmesini kolaylaştıracağı görüşünü ortaya koyan Downer, "Kıbrıs'ın tam da ihtiyaç duyduğu bir dönemde ekonomik refah teşkil edecek. Doğalgaz var ancak çıkartılıp satışına başlanabilmesi için yıllar gerek" ifadesini kullandı.


LİLLİKAS MALAS'A SALDIRDI


Rum Başkan adaylarından Yorgos Lillikas ise seçimlerdeki rakibi AKEL'in adayı Stavros Malas'ın; Downer'ın kendisine getirdiğini açıkladığı; Türkiye'nin Vasiliko'da doğalgaz terminali inşasını engellemek için elinden geleni yapacağı mesajının kendisini şaşırtmadığını söyledi.


Lillikas "Ancak muhatabının (Malas) Downer'a verdiği, herkesçe de malum olan, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarına ve uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiği şeklindeki ılımlı mesaj şaşırttı. Türk tepkileri karşısındaki bu tür zayıflıklarla yeni Türk tahriklerini savuşturamayız" dedi.


Rum Sözcü Vekili Hristos Hristofidis ise Lillikas'a cevaben "Türkiye'nin AB üyelik süreci Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 8 müzakere başlığını dondurduğu için ilerlemiyor" dedi.


SİMERİNİ DOWNER'I YERDEN YERE VURDU


Simerini ise Downer'ın Times'a açıklamasını "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Yataklarını 'Müzakere Edilebilir' Olarak Niteledi... Downer Yine Yangınlar Çıkartıyor" başlığıyla, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı'nı yerden yere vurarak okurlarına aktardı.


Gazete "Downer, Kıbrıs MEB'inde bulunan doğalgaz yataklarının 'müzakere edilebilir olduğunu' söyleyerek, yani Kıbrıs Cumhuriyeti'nin doğal zenginliklere ilişkin egemenlik haklarını reddedip Türk tezlerini benimseyerek Kıbrıs sorununda oynadığı yapıcı olmayan rolü bir kez daha gösterdi" ifadesini kullandı.


Gazete Downer'ın "müzakere edilebilir kaynakların istifadesinden edinilecek menfaatler ciddi müzakereleri gündeme getirebilir" ifadesine işaret ederek "şu ana kadar yürütülen müzakereleri ciddi bulup bulmadığını ve neden ciddi olmayan bir prosedüre katılmayı kabul ettiğini izah etmedi" yorumunu yaptı.


Aleksander Downer'ın, yeniden birleşmenin yabancı yatırımları çekeceği sözüne karşılık da "Sanki Kıbrıs Cumhuriyeti'nin güvenli ekonomik işlemlere olanak tanıyacak mekanizmaları ve hukuki çerçevesi yok" ifadesini kullandı, siyasilerden gelen tepkileri ise şöyle yansıttı:


DİKO: "DOWNER İTİBARININ VE TARAFSIZLIĞININ SON İZLERİNİ DE YİTİRİYOR"


"DİKO yayımladığı açıklamada şunları kaydetti:


'Downer son dönemde bizi ziyadesiyle endişelendiren ve öfkelendiren bazı tuhaf teoriler ileri sürüyor. Bize, Kıbrıs MEB'inde saptanan doğalgaz kaynaklarının istifadesindeki egemenlik haklarımızı kullanmada ısrar etmememizi ve 'müzakere edilebilir' gördüğü bu kaynaklardan müştereken istifade etmemizi 'tavsiye ediyor.' Downer'ın arka kapıdan Türkiye'yi ithal etmeye çalıştığı ortadadır. Bize yutturacağı hapı da yaldızlamak için, doğalgazdan daha çabuk faydalanılmasının getireceği menfaatlere dikkatimizi çekiyor. Bu tür acı teorilerle Downer itibarının ve tarafsızlığının son izlerini de yitiriyor."


EURO.KO "CÜRETİ, HRİSTOFYAS'IN DAHA ÖNCEKİ AÇIKLAMALARINDAN ALIYOR.... DOWNER'A LAF DÜŞMEZ"


EURO.KO açıklamasında 'Kıbrıs sorunundaki çalışmaların ölü dönemi boyunca  hizmetlerinin durması gerektiğinden işi gücü kalmayan Downer, Türk politikasına ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin doğal zenginliğiyle ilgili Türk saçmalıklarına hizmet edecek açıklama yapma fırsatını kaçırmıyor. EURO.KO olarak Downer'a; Kıbrıs'ın doğal zenginlikleri konusunda kendisine laf düşmediğini söylüyoruz, hükümetin de kendisine bunu söylemesi gerek. Downer'ın cüretinin sebebi; Hristofyas'ın geçmişte yaptığı ve Türk tarafına da doğalgaz konusunun iki toplumlu bir mesele olduğu intibası yaratma fırsatı veren açıklamalardır.'


EKOLOGLAR: "ANKARA'NIN HABERCİLİĞİNİ YAPIYOR"


Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise Downer'ın bir kez daha yetki sınırlarını aşarak Ankara'nın ulağı ve korkutma organı haline geldiğine dikkat çekti. Ekologlar 'Downer Ankara'nın tehditlerini Kıbrıs halkına taşımakla kalmadı bize, Kıbrıs MEB'indeki doğal zenginlikten istifade edebilmemiz için Kıbrıs sorununda Türk planlamaları çerçevesinde dayatılan çözümü kabul etmek zorunda olduğumuzu söylüyor' görüşünün altını çizdi."


(ŞA/GÜL)


 
25 Eylül 2012 Salı 12:05
Okunma: 407
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu