Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer Kasım'da Bölge Turuna Çıkacak

Downer Kasım'da Bölge Turuna Çıkacak

Elinde Görüş Birlikleri Belgesiyle Kıbrıs, Brüksel, Yunanistan, Türkiye Ve İngiltere'ye Gidecek.

 
 
Downer Kasım'da Bölge Turuna Çıkacak

SİYASİ PARTİLER BM BELGESİNİN BAĞLAYICI VE BİR SONRAKİ PLANIN PARÇASI OLACAĞINDAN ENDİŞELİ

KİPRİANU "DOWNER'IN NE DEDİĞİ BENİ İLGİLENDİRMİYOR"

RUM TARAFI BM BELGESİ İÇİN BİLGİ VE ONAYIN İSTENMESİ GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNDE

Lefkoşa, 24 Ekim 12 (T.A.K.):  BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın Kasım ayı içerisinde bölge ülkelerini gezeceği, BM Kıbrıs grubu tarafından şekillendirilen görüş birlikleri belgesinin de bavulunda olabileceği haber verildi.

Fileleftheros "Bavulunda Belgeyle... Downer Lefkoşa, Atina, Ankara, Brüksel ve Londra'yı Gezecek... BM Merkezinde Kıbrıs Sorunu Çalışmaları" başlıklı haberinde Downer'ın 2013 Mart'ı itibarıyla Kıbrıs sorunundaki projeler gündemi ile Brüksel, Atina ve Ankara'ya gitmesinin beklendiğini, Londra'ya gitmesinin de ihtimal dışı görülmediğini yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak bu günlerde BM merkezinde (New York) yapılmakta olan çalışmalarda, görüş birlikleri belgesinin sunulmasına ilişkin görüntünün netleştirileceğine işaret eden gazeteye göre Downer'ın niyeti, 2008'den beri yürütülmekte olan müzakerelerde ulaşılan görüş birliklerinin, yeni seçilecek Rum Yönetimi Başkanı için bağlayıcı olması maksadıyla belgeyi başkanlık seçimlerinden önce taraflara sunmak.

Gazete New York'ta bulunan ve örgütün iç toplantılarına katılan Aleksander Downer ve Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın Kıbrıs sorununa müdahil taraflarla ayrı ayrı görüşeceklerini belirtti.

BM merkezindeki toplantılara Genel Sekreter'in siyasi konulardan sorumlu yardımcısı Jeffrey Feltman'ın da katıldığını, Downer'ın dün gece geç saatlerde Genel Sekreter Ban Ki Moon'la görüşmesinin söz konusu olduğunu kaydeden gazete özetle şöyle devam etti:

"Genel Sekreterlik'teki görülmelerin öncelikle BM'nin Şubat 2013 başkanlık seçimleri sonrası dönemine ilişkin projeleriyle ilgili olduğu açıktır. Kıbrıs Grubu Kıbrıs sorunundaki olguların ve 2008'de başlayan doğrudan müzakereler prosedürü sürecinin detaylı gözden geçirilmesine başlandı ve bu işlem önümüzdeki günlerde devam edecek.

İşleyen bazı teknik komiteler ötesinde geçen haziran ayından beri doğrudan müzakere yapılmadığına işaret ediliyor. Güven yaratıcı önlemlerin şekillendirilerek ileri götürülmesi argümanı da başarılı olmadı. Bazı etkinlikler ötesinde özlü bir şey olmadı, harcanabilecek bazı çabaları gölgeleyen vukuatlar da oldu. Polislerin Luricina (Akıncılar) bölgesinde kaçırılması bu tür vukuatlardan biridir."

SİYASİ PARTİLER BM BELGESİNİN BAĞLAYICI VE BİR SONRAKİ PLANIN PARÇASI OLACAĞINDAN ENDİŞELİ

Gazete haberinin "Tepkiler... Görüş Birlikleri Bağlamaz... Partiler Gelişmelerden Endişeli" başlığıyla ayırdığı bölümünde Downer'ın New York'taki hareketlerinin Rum tarafında farklı yorumlandığını, siyasi partilerin gelişmelerden endişe belirten açıklamalar yaptığını yazdı.

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu BM tarafından hazırlanacak görüş birlikleri belgesinin yeni seçilecek Rum Yönetimi başkanını bağlamayacağını iddia ederek şunları söyledi:

"Bu tür görüşmeler (New York'taki iç toplantılar) yapılıp yapılmadığından haberim yok. Sanırım, görüş birliklerinin not edileceği yeni bir haber değil. Bunu Başkan Hristofyas BM Genel Kurulu çerçevesinde, Genel Sekreter'le görüştüğünde açıklamıştı. Biz o zaman da; bu konuda endişe edilecek bir şey olmadığını söylemiştik. Tekrar ediyorum, Yapılacak bir görüş birlikleri listesi Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bir sonraki başkanı açısından bağlayıcı olamaz."

DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu BM'de yapılan toplantının tamamen bir iç çalışma olduğunu, Genel Sekreterliğin Rum başkanlık seçimlerinden sonra yapılacakları incelemekte olduğuna işaret ederek "Her halükârda DİKO, bizim taraf için bağlayıcı olacak görüş birlikleri belgesini kabul etmeyeceğini pek çok kez açıklamıştır" ifadesini kullandı.

Bağımsız aday Yorgos Lillikas "Tek taraflı verdiğimiz tavizler beni bağlamaz, bu yüzden bunların (görüş birlikleri) listelenmesini tehlikeli buluyorum. Bu vasıtayla, BM Güvenlik Konseyi'nin Barış Gücü'nün görev süresini uzatma kararı içerisinde görüş birliklerinin onaylanmasına çalışılacağından çok korkuyorum. Böyle bir şey özellikle felaket olur çünkü bu sözde görüş birlikleri bizim tek taraflı tavizlerimizden başka bir şey değildir" dedi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu, Hareket'in bu görüş birliklerinin kaydedilmesine karşı olduğunu Rum Ulusal Konseyi'nde defalarca dile getirdiğini hatırlatarak "Çünkü gelecekteki, Annan Planı'ndan çok daha beter bir planın bir parçası olması için bu tavizlerin Türkiye'ye hizmet eden BM tarafından kilitlenmesine çalışılacaktır" dedi.

KİPRİANU "DOWNER'IN NE DEDİĞİ BENİ İLGİLENDİRMİYOR"

Gazete AKEL Genel Sekreteri Kiprinau'nun, Aleksander Downer'ın; hidrokarbon fonu kurulması teziyle ilgili bir soruya karşılık "Bilmiyorum. Samimi olmak gerekirse Downer'ın ne dediği beni ilgilendirmiyor" dediğini yazdı.

Gazeteye göre Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon yataklarıyla ilgili uygulamaları konusundaki duruşunu, BM'nin ve AB'nin tavrını da değerlendiren Kiprianu "Hem BM hem de AB, MEB'inde bulunan doğal zenginliğini değerlendirmenin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik hakkı olduğunu çok net biçimde ortaya koymuştur" ifadesini kullandı.

RUM TARAFI BM BELGESİ İÇİN BİLGİ VE ONAYININ İSTENMESİ GEREKTİĞİ GÖRÜŞÜNDE ISRARLI

Haravgi "Görüş Birlikleri Uzun Süredir Listelenmiştir... BM Merkezinde Downer'ın da Katıldığı Kıbrıs Sorunuyla İlgili Toplantı" başlıklı haberinde Rum tarafının, BM'nin Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinde elde edilen görüş birliklerini kaydedeceği belgesi hakkında bilgi ve onayının istenmesi gerektiğini, bu tezinde ısrarlı olduğunu yazdı.

Konuyla ilgili son sözün söylenmediğini, hiçbir tartışma yapılmadığını belirten gazete BM'nin belge hazırlama niyetinin ilk işitildiği bir ay önce Rum tarafının, görüş birliklerinin listelenmiş ve BM'ye verilen çözüm taslağındaki görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesinde kaydedilmiş olduğunu açıkladığını yazdı.

Gazete bu belgelerde "prosedürdeki durgunluğun sorumlusunun da Talat-Hristofyas döneminde elde edilen görüş birliklerinden cayanın da Kıbrıs Türk tarafı olduğunun açıkça belirtildiğini" iddia ederek Rum tarafının, BM'nin bu belgesine uzlaşmaz tarafın da not edilmesini istediğini belirtti, özetle şöyle devam etti:

"Bir başkan adayı bu görüş birlikleri liste veya belgesini, sözde 'bonkör sunulardan' kurtulmak için kullanırsa, otomatikman Eroğlu'nun daha katı ve taksimci tezlere kaymasına yardımcı olur. Kısacası 1993 sahnesinin yeniden canlanması yani kaydedilen ilerlemenin gömülmesi tekrarlanır ve sonunda Kıbrıs Türk ve Rum taraflarına eşit sorumluluk yüklenmesi tehlikesi vardır.

AKEL Genel Sekreteri 'belge bir sonraki Kıbrıs Cumhuriyeti başkanı açısından bağlayıcı olamaz. Bu nedenle şimdiden, gerek doğalgazla gerek başka bir meseleyle ilgili konularda bizi bağlayabileceği endişesinin gölgesi altında tartışılmaya başlanmasını gereksiz buluyorum. Kaydedilecekleri biz onaylamazsak bizi hiçbir şekilde bağlamaz' dedi."

(ŞA/ŞEB)

 
24 Ekim 2012 Çarşamba 10:22
Okunma: 523
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu