Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer Kktc'de Güvenlik Konseyi Daimi Üye Ülke Büyükelçileri İle Görüşme Düzenledi

Downer Kktc'de Güvenlik Konseyi Daimi Üye Ülke Büyükelçileri İle Görüşme Düzenledi

Rusya Ve Çin Toplantı Davetini   Ret Etti .

 
 
Downer Kktc'de Güvenlik Konseyi Daimi Üye Ülke Büyükelçileri İle Görüşme Düzenledi
Lefkoşa, 27 Nisan 13 (T.A.K): BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, KKTC yetkilileriyle görüşme yaparak "Kıbrıs Cumhuriyeti" ile "sahte" devleti eşitlendirme girişiminin ötesinde bir adım daha ileri giderek Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ülkelerin büyükelçilerini KKTC'de görüşmeye çağırdığı belirtildi.


Fileleftheros gazetesi, "İşgal Altındaki Topraklar: Downer'den Büyüelçiler Toplantısı" başlıklı haberinde Downer'in, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üye ülkenin büyükelçilerini toplantı için KKTC'ye çağırdığını ancak Rusya ile Çin'in daveti ret ettiğini yazdı.


Downer'in bu çabasının tepkilere neden olduğunu yazan gazete, Lefkoşa'da organize edilen toplantının, Çin ile Rusya'nın daveti ret etmesi, Fransız Büyükelçi'nin de toplantıya protesto amaçlı gitmesi nedeniyle eksik yapıldığını belirtti.


Habere göre toplantı, nihayetinde, İngiltere ile Amerikan Büyükelçilerinin, İngiltere Büyükelçiliği'nin "Shakespeare" (Dereboyu) caddesindeki binasında gerçekleşti.


Downer'in, KKTC'de, Başbakan İrsen Küçük ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile gerçekleştirdiği görüşmelerin Rum tarafının tepkisine neden olduğunu yazan gazete, Rum tarafının, diplomatik düzeyde BM'ye yönelik olarak protesto girişimlerinde bulunduğunu belirtti.


Gazete Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, Downer'in yeni "münasebetsizliğine" tepki mesajı göndermek için aralarındaki görüşmeyi iptal etmesinin mümkün olduğunu, ancak Downer ile görüşmeyi tercih ettiğini yazdı.


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in "tonunu yükseltmeye" çalışarak Kıbrıs sorunundaki yeni çabalar ışığında temaslar gerçekleştirerek bütünlüklü bir manzaraya sahip olmak istediğini vurguladığını yazan gazete, konunun kapanmış olarak addedilmediğini zira protesto ve itirazlara rağmen Downer'in temaslarına devam ettiğini belirtti.


Gazete KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün Downer görüşmesinin ardından yaptığı açıklamaya da yer verdi.


Gazete Downer'in hafta sonu İstanbul'a gideceğini, Pazartesi günü ise Ankara'da TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla görüşeceğini , Salı günü yeniden adaya döneceğini ve liderlerle ayrı ayrı görüşmeler yapacağını (gün verilmedi) anımsattı.


DOWNER VALİZİNDE MARAŞ İLE ANKARA'YA GİDİYOR


Politis gazetesi, "Alexander Downer Kıbrıs Rum Müzakerecinin Atanmasını İstedi- Maraş "Soluk"-Downer Valizinde Maraş ile Ankara'ya Gidecek" başlıklarıyla verdiği haberinde BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, Kıbrıs Rum tarafının, Maraş'ın da dahil olduğu bir öneriler örgüsünü müzakere etme şeklindeki niyetini Pazartesi günü TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla yapacağı Ankara'daki görüşmeye taşıyacağını belirtti.


Downer'in, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile dün sabah yaptığı görüşmede bu teyidi verdiğinin görüldüğünü yazan gazete, Downer'in ayrıca bugüne kadar olan temaslarından elde ettiği Türk tarafının böyle bir görüşmeye müdahil olmaya istekli olmadığı şeklindeki hissiyatı da gündeme getirdiğini belirtti.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak Türk tarafının, Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözüm dışında ve özellikle Maraş'ın Türkiye'nin AB müzakere başlıklarının karşılığında açılması karşılığı önerilirken, Maraş konusunun görüşülmesinin söz konusu olmadığını zaten açıkladığını savundu.


Habere göre diplomatik çevreler, Türk tarafının, bu itirazı ya "bedel" olarak daha büyük bir kazanç elde etmek, ya da Kıbrıs Türk idaresi altında Maraş'ın açılması kartını oynamak için öne koymakta olduğunu ifade etti.


Bu çerçevede Downer'in hissiyatının, "Türk tarafının Maraş'ın BM himayesinde açılmasının şu anda yapılması mümkün olmayan büyük bir adım olarak addettiği" şeklinde olduğunu yazan gazete, Suriye nedeniyle sorumluluklarının artması beklenen bir dönemde insan gücünü, zamanını ve parasına kendisini atfedecek olan BM'nin, kesin konjonktürün, Maraş'ın açılmasına ortam sağlamadığı şeklinde olduğunu düşündüğünü de belirtti.


Öte yandan Kıbrıs Rum tarafının ise Maraş gibi güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirilmesinin Kıbrıs sorunundaki olumlu gelişmeleri hızlandıracağı ve ortamı iyileştireceği düşüncesinde olduğunu belirten gazete, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis dünkü görüşme sırasında ayrıca hedefin, müzakereler sürecinin güven yaratıcı önlemlerin yerine geçmesi olmadığını da dile getirdiğini belirtti.


Habere göre Downer, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi konusunu gündeme getirdi ve BM'nin, müzakerelerin Eylül ayından önce başlamasının mümkün olmadığı konusuna da anlayış gösterdiğini vurguladı.


Downer ayrıca "Kıbrıs Rum tarafının-hazırlık için olsa bile- Kıbrıs sorununun gidişatına yönelik olarak bir adım atabilirdi" ifadesini de kullandı.


Kasulidis buna yanıt olarak ise Ulusal Konsey'in, Rum Yönetimi'nin memorandumun ilk taksitini almadan toplanmasının ise mümkün olmadığını söyledi.


BM'DEN YANIT


Politis gazetesi Güney Kıbrıs'ın Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Andreas Mavroyannis aracılığıyla Downer'in KKTC'de yaptığı temaslara itiraz ettiğini yazdı.


Habere göre BM bu konuda verdiği yanıtta, Downer'in KKTC Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile ilk kez görüşmediğine dikkati çekerken bu temasların, KKTC siyasi dünyasının niyetlerinin araştırılması için yapıldığını ifade etti.


POLİTİS'İN İDDİASI


Politis gazetesi aynı haberi içerisinde KKTC'den gelen bilgilerin, Downer'in temaslarının, BM'nin, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, UBP'nin veya Türkiye'nin bir parçası olmaya devam edip etmediğini tespit etme çabalarıyla eş olduğu şeklinde olduğunu ileri sürdü.


Gazete yine bu bilgilere dayanarak, Türkiye'nin "Eroğlu'nun geri plana atılmasına ve Anastasiadis'in bir başka (Kıbrıs Rum )müzakereci seçilmesi şeklindeki önerisi bahanesiyle yerine bir başkasının atanmasına müsamaha gösterdiğini" de iddia etti.


DOWNER AB BÜYÜKELÇİLERİNİ DE BİLGİLENDİRDİ


Politis gazetesi Downer'in dün öğleden sonra AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle de görüştüğünü yazdı.


RUM SİYASİ PARTİLERİN DOWNER'A TEPKİSİ


Simerin gazetesi BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile görüşme ayarlamasının ardından KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile görüşmesinin Rum siyasi partilerin tepkisine neden olduğunu yazdı.


Habere göre siyasi partiler açıklama yaparak Downer'in bu davranışını kınadılar.


DİKO Yürütme Bürosu üyesi Kikis Theodotos Downer'in "kim olduğunu ve nereye gittiğini" kendilerine açıkça hatırlatmak istediğini ifade etti.


Theodotos, Downer'in Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile görüşe ayarlamasının ardından KKTC Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün ile de görüşme ayarlamasının yanıtsız kalmaması gerektiğini söyledi.


AKEL konu hakkında yaptığı açıklamada Downer'in, Dışişleri Bakanı Özgürgün ile görüşmesini kabul edilemez olarak nitelendirdi.


AKEL bu tür faaliyetlerin BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı'nın rolüyle ilişkili olmadığını bunun aksine bu rolün ayağını kaydırdığını ifade etti.


EDEK ise açıklamasında Downer'in bu hareketini kınayarak bunu "münasebetsizlik" olarak nitelendirdi.


EVRO.KO açıklamasında ise Downer'in, bilindik tahrik taktiğiyle geri döndüğünü ifade etti.


EVRO.KO, Downer'in hem Kasulidis hem de Özgürgün ile görüşme ayarlayarak bunları eşitlendirmeye çalıştığını söyledi.


(FK/KAR)


***********


 
27 Nisan 2013 Cumartesi 12:15
Okunma: 895
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu