Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer Müzakere Planı İlan Etti

Downer Müzakere Planı İlan Etti

Yeni uzun bir aradan sonra dün Ada'ya dönen ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la ayrı ayrı görüşen bm genel sekreteri'nin Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer'ın, Kıbrıs müzakerelerinin yol haritasıyla ilerlemesi vizyonuna sahip olduğu haber verildi.

 
 
Downer Müzakere Planı İlan Etti
Simerini; "Downer 'Net Plan' İlan Etti... Bundan Sonraki Adımların Peşinen Net Şekilde Belirlenmesini İstiyor" başlıklı haberinde Downer'ın, Rum Yönetimi Başkanı ile dünkü görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamaya yer verdi.

Habere göre BM'nin, 7 Temmuz'daki üçlü görüşmede; Kıbrıs müzakere prosedürünün, tamamlanana kadar ilerleyeceği net bir yöntem olması beklentisi içerisinde olduğunu söyleyen Downer, bu yol haritasının tam olarak nasıl ve ne zaman yapılacağını izah etmedi.

Alexander Downer'ın, "Yapmamız gereken,  iki tarafla görüşüp rahat olup olmadıklarını görmektir, çünkü günün sonunda müzakereler kendi müzakereleridir ve nasıl ilerleyecekleri konusunda kendilerini rahat hissetmelidirler. Öte yandan, ileri doğru ilerlememiz gerekir, çünkü sonra müzakereler 100 yıl devam eder" sözünü öne çıkaran gazete şunları da yazdı:

"Ancak planın, AB dönem başkanlığını Kıbrıs Cumhuriyeti'nin üstlenmesiyle sona erecek bir takvimi olacak, o zaman da müzakereler ölü döneme girecek, Kıbrıs'ın 6 aylık başkanlık dönemi bittiğinde de artık başkanlık seçimlerinin son düzlüğünde olacağız.

Downer, Birleşmiş Milletler'in böyle bir şeyi mümkün gördüğünü ve başarmak için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi ve her iki tarafın da Kıbrıs sorununun Kıbrıs'ın dönem başkanlığından önce çözülmesi arzusunu beyan ettiğini hatırlattı.

Özel Danışman'ın ima ettiği üzere, Başkan Hristofyas, Derviş Eroğu ve Ban Ki Moon'un üçlü görüşmesine, yol haritasının uygulamaya başlanması damgasını vuracak, çünkü iki taraf Cenevre'de nasıl ilerleyeceklerine dair net ve açık bir planı uygulamaya başlayacak, buna paralel olarak; görüşmenin yapıcı ve faydalı olması ümidini dile getirecek.

Downer, 2008'de başlayan müzakerelerin halen çok uzun zaman aldığını da hatırlatarak, şunları söyledi:

'Zannederim konuların neler olduğunu biliyorlar ve zannederim her iki taraf da artık; anlaşmazlıklarının neler olduğunu çok iyi biliyor. Bütün konular incelendi ve taraflar birbirlerinin tezlerini çok net biliyor'.

Downer, tarafların zaman zaman köprü kurucu öneriler bulduklarına işaret ederek, Rum tarafının yeni önerilerinden birini örnek gösterdi.

Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı'na; Cenevre sonrasında uluslararası konferans planlanıp planlanmadığı da soruldu. Yanıtı net olmasına karşın, Başkan Hrisotyfas'ın çok taraflı konferansın ancak iki tarafın iç yönlerde anlaşma yörüngesine girdiklerinde yapılabileceği görüşünü de, Kıbrıs Türk tezini de dikkate aldığı görünüyor. 'Yakın zamanda uluslararası bir konferans olacağını zannetmiyorum ancak uluslararası konferansta ele alınması gereken uluslararası konular olduğu genel kabul gören bir şeydir' dedi.

Downer, Cenevre görüşmesinin uluslararası konferans olmadığına da işaret ederek, 7 Temmuz görüşmesinin gündeminin belirlenmesi için henüz erken olduğunu, çünkü iki tarafın önce, açık konuları incelemeleri gerektiğini söyledi."

"CENEVRE'DE BAN'IN MÜHRÜNÜ TAŞIYAN YOL HARİTASI UYGULAMAYA KONULACAK"

Fileleftheros; "Cenevre'de Ban Ki Moon Mührünü Taşıyan Yol Haritası...  Downer Müzakerecileri Dinledi Ama Zamanın Tükenmekte Olduğuna İşaret Etti" başlığıyla yansıttığı haberinde, Downer'ın Ada'ya gelir gelmez; Cenevre üçlü görüşmesinin hazırlıkları için iki liderlerle ayrı ayrı görüşmelere dün başladığını yazdı.Cenevre arifesinde BM'nin, bir eylem planı şekillendirilmesini istediğine işaret eden gazete, BM'nin şimdilik müzakerecilere; prosedürde olacaklara ilişkin fikirler sunmaları için zemin sağlamakta olduğunu, buna paralel olarak, muhtemelen Cenevre'de sunacakları kendi fikirlerini hazırladıklarını kaydetti.

Habere göre, halen New York'ta da müdahil bütün taraflara yönelik bazı nabız yoklamalarında bulunuldu. Cenevre görüşmesinden sonuç üretilmesinin hedeflendiğine işaret eden Downer, "Üçlü görüşmeyle ilgili olarak, iki tarafla yapacağımız görüşmelere bağlı olarak önerilerde bulunacağız ancak görüşmenin nasıl yönetileceği Genel Sekreter'e kalmış bir konudur" dedi.

Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'la dün görüşen Downer'ın bazı mesajlar da verdiğini kaydederek, bunları şöyle sıraladı:

"1- Görüşmenin nasıl ilerlemesini istedikleri konusunda iki tarafın görüşlerini istediklerine işaret etmesine rağmen, aynı zamanda; Genel Sekreter'in kendi görüşleri olduğunu net şekilde ortaya koydu ve 'ancak bu konuda iki tarafla konuşmak istiyoruz' dedi.

2-Özellikle yapılan son görüşmelerde, görüş birliklerine varıldığına işaret etti, her iki tarafın da şimdi; anlaşmazlıklarının neler olduğunu çok iyi bildiklerine, bütün konuları incelediklerine ve birbirlerinin tezlerine dair net görüntüye sahip olduklarına işaret etti.

3- Topun, müzakerecilerde olduğunu yinelemesine rağmen 'ileri doğru ilerlememiz gerekir çünkü sonra müzakereler 100 yıl devam eder. İlerleme yöntemini bulmamız gerek' vurgusunu yaptı.

4-Uluslararası konferansın yapılması konusunda farklı yaklaşımlara işaret eden Downer, 'Kıbrıs Rum tarafı uluslararası konferanstan önce iç yönlerin tamamlanması gerektiğini çok açık şekilde ortaya koydu. Uluslararası konferansın çok yakında olacağını zannetmiyorum. Kıbrıs Türk tarafının konferans konusunda çok daha geniş bir bakış açısı var' ifadesini kullandı."

Alithia; "Eroğlu Eylül'de Çok Taraflı Konferans İstiyor" başlıklı haberinde, Downer'ın çalışma grubunun Cenevre üçlü görüşmesi öncesinde "istim üstünde" olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın BM Genel Sekreterliği'nden; Eylül ayında sadece güvenlik başlığında uluslararası konferans yapılmasını talep ettiğini aktaran gazete, Rum tarafının ise; özlü bir pazarlık (al - ver) olmadan uluslararası konferansa kesin şekilde karşı olduğunu hatırlattı.

Politis haberi okurlarına; "Sonuç Konusunda Baskı Yapıyorlar... BM Üçlü Görüşme Öncesinde Liderlerin Niyetlerini Araştırıyor" başlığıyla aktardı.

Haravgi; "7 Temmuz Gündemi Görüşülüyor... BM (Üçlü) Görüşmeyi Müzakerelerin Nasıl İlerleyeceği Açısından 'Çok Önemli' Buluyor"  başlığını kullandı.

Bu arada gazeteler, Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın ABD temaslarına ilgi gösterdi.

Fileleftheros; "Kıbrıs - Çin Savunma İşbirliği Konusunda Bağırıyorlar... Özersay Çin Daimi Temsilcisi'ne Protesto Etti" başlıklı haberinde, okurlarına Özersay'ın, Çin Daimi Temsilcisi ile görüşmesi sırasında Çin ile Güney Kıbrıs arasında yapılan "savunma işbirliği anlaşması"nı protesto ettiğini bildirdi. Diğer gazeteler Özersay'la ilgili haberlerini şu başlıklarla aktardı:

Haravgi "Özersay New York'tan Sonra Washington'a", Politis "Özersay'ın ABD'deki Temasları... Üçlü Görüşme Arifesinde Isınma", Simerini "Kudret Özersay ABD'de Cirit Atıyor".

 
9 Haziran 2011 Perşembe 14:13
Okunma: 731
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu