Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer Simerini Ve Sigma Tv'ye Röportaj Verdi

Downer Simerini Ve Sigma Tv'ye Röportaj Verdi

Lefkoşa, 21 Eylül 12 (T.a.k): Bm Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Simerini Gazetesi Ve Sigma Tv'ye Verdiği Röportajda, Rum Başkanlık Seçimlerinin Yanı Sıra Kıbrıs Sorununa Değindi. .

 
 
Downer Simerini Ve Sigma Tv'ye Röportaj Verdi

MARAŞ KONUSU

Maraş konusunda, Kıbrıslı Rum göçmenlerin şehre dönüşüne olanak sağlayacak gelişmelerin beklenip beklenmediği sorusu üzerine Downer, son zamanlarda medyada yeteri kadar söylentinin bulunduğunu ayrıca kamuoyu açıklamalarından da buna yer verildiğini ancak Maraş konusunda herhangi bir değişikliğin yakın olduğunu gösteren herhangi bir unsurun veya Kıbrıs Türk tarafının tutumunda değişikliği gösteren herhangi bir hareketin bulunmadığını söyledi. 

Söz konusu bilgileri kendisinin de okuduğunu söyleyen Downer ancak kendisine böyle bir şeyin söylenmediğini, Maraş konusunda bir şeylerin değişeceğine inanmasını gerektirecek herhangi bir nedene de sahip olmadığını ifade etti.

Bugünkü durumun değiştirilmesine ilişkin Kıbrıs Türk tarafından herhangi bir belirtiye sahip olmadığını söyleyen Downer, Cumhurbaşkanı Eroğlu ya da heyetinden, Maraş konusunda bazı inisiyatiflere ilişkin herhangi bir şey duymadığını da belirtti.

"EROĞLU KENDİ KELİMELERİNİ KULLANIYOR"

"Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın gerek kamuoyu önünde gerekse BM Genel Sekreteri Ban'ın önünde Kıbrıs sorununa ilişkin üzerinde anlaşmaya varılan zemin konusunda taahhütte bulunduğu ancak Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bunu hiç yapmadığı, aksine, iki devletten bahsetmesinin BM'nin çalışmalarının değerini düşürüp düşürmediği" şeklindeki bir soru üzerine Downer, BM Genel Sekreteri'nin, kendisinin ve de bir çok büyükelçinin, bu konuyu Eroğlu'nun gündemine getirdiğini ve kendisinin(Eroğlu'nun) üzerinde anlaşmaya varılan zemini kabul ettiğini söylediğini ifade etti.

Downer, Eroğlu'dan şüphe duymasına neden olmadığını, bir çok kez konuyu gündeme getirdiğini ve Eroğlu'nun kendisine istedikleri yanıtı verdiğini söyledi.

Downer ayrıca Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, kamuoyu açıklamalarında kendi kelimelerini kullandığını ancak her iki tarafın kamuoyu açıklaması yaptığını söyledi.

Downer bazı  kamuoyu açıklamalarıyla ilgili sorunlar olduğu zaman bunları yüz yüze görüşmelerde dile getirdiklerini, Eroğlu'na da bir çok kez çözüm zemini konusunu gündeme getirdiklerini ve her zaman çözüm zemini konusunda taahhütte bulunduğunu belirtti. 

Rum tarafının, dönüşümlü başkanlık önerisini geri çekmesinin mümkün olup olmadığı sorusu üzerine Downer, Hristofyas'ın bu konudaki görüşünün net olduğunu anımsattı ve ağırlıklı ve çapraz oy olmadan dönüşümlü başkanlığın olmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Downer, fakat Eroğlu'nun çapraz oy konusunda heyecan göstermediğini bunu Kıbrıs Türk lideri olarak seçilmeden önce de açıkladığını ancak BM Genel Sekreteri Ban'a yılın başında gönderdiği mektupta çok taraflı uluslararası konferans temelinde bunu kabul etmeye istekli olduğunu yazdığını ifade etti.

SORUMLULUK YÜKLENMESİ

"BM Genel Sekreteri'nin müzakerelerin kesilmesi konusunda neden Türk tarafına sorumluluk yüklemediği" sorusu üzerine ise Downer, sorumluluk yükleme oyununa girilmesi durumunda, bunun kendilerini hiçbir yere götürmeyeceğini ve de hedeflerine hizmet etmeyeceğini belirtti.

Downer açıklamasının devamında müzakerelerin çökmesi durumunda ve de liderlerin uzlaşmaya varmasının söz konusu olmadığına karar verilmesi durumunda o zaman oturup tüm olaylarla birlikte kendi hikayelerini yazacaklarını ifade etti.

TEKNİK KOMİTELER

Teknik Komitelerin çalışmalarına odaklandığının söylenildiği ancak şu ana kadar herhangi bir sonuç alınmadığı şeklindeki soruya karşılık olarak ise Downer, bunun doğru olmadığını iş üretildiğini ve iyi bir çalışmanın yapıldığını belirtti.

Downer, Komitelerin, astım konusundaki kampanyalarını tamamladığını, çevre konusunda da yeteri kadar çalışmanın yapıldığını söyledi.

Bunların başarılarının, birinci haberleri teşkil etmeyebildiğini söyleyen Downer, ancak vatandaşların günlük yaşamına yardımcı olduğunu ifade etti.

KIBRISLI TÜRKLERE VE KIBRISLI RUMLARA YÖNELİK MESAJ

Kıbrıslı Türklere ve Kıbrıslı Rumlara yönelik mesajının sorulması üzerine Downer, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların dört yıl geçmesine, rağmen herhangi bir anlaşma sağlanmaması konusundaki hayal kırıklıklarını anladığını vurgulamak istediğini söyledi.

Downer, onlara, çözüme ulaşılması için yapıcı olmaları konusunda siyasetçilerini cesaretlendireceği taahhüdünde bulunmak istediğini ifade etti.

Downer ayrıca ümitlerini kaybetmemeleri mesajını da gönderdi. 

DOĞALGAZ KONUSU

Rum Yönetimi'nin hidrokarbon araştırmalarına yönelik Türk "tehditlerinin" sorulması ve doğalgaz konusunda çatışma çıkacağına inanıp inanmadığı sorusu üzerine Downer, böyle bir gelişmeye hiçbir zaman varılmasını ümit etmediğini, kendilerinin sondajlarla ilgili bir sorununun bulunmadığını, Rum tarafından da bunları kesmesini istemediklerini zira bunu yapma hakkına sahip olduklarını söyledi.

Downer, kendi görüşünün,  görüşmelerde, iki tarafın, Federal Hükümet konusunda kabul ettiği sorumluluklardan birinin de doğal kaynakların idare edilmesi konusu olmasına bağlı olarak Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların bütünlüklü bir anlaşmaya ulaşması gerektiği yönünde olduğunu ifade etti.

Downer bunun(doğal kaynaklar konusu) iki tarafın bir anlaşamaya varması için teşviki de teşkil etmesi gerektiğini vurguladı.

BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Yeni Başkana sahip olunmasıyla birlikte bunun, görüşmelerin sıfırdan başlayacağı anlamına gelip gelmeyeceği sorusu üzerine Downer bunu söyleyemeyeceğini, bunun başkanın kimin seçileceğine ve gerçekten ne istediğine bağlı olduğunu ifade etti.

BM'nin, yeni başkanın, Kıbrıs Rum tarafının müzakereci olmaması ihtimalini nasıl karşıladığı sorusu üzerine ise Downer, adayların basına yaptıkları açıklamalarda ne söylediklerini dinlediklerini ancak görüşlerini yorumlamak istemediklerini şimdilik bunun farazi bir senaryo olduğunu da söyledi.

Downer ayrıca Başkanlık seçiminin ardından kazananla ve de Cumhurbaşkanı Eroğlu'yla oturup, nasıl ilerleneceğine bakacaklarını da ifade etti. 

(FK/ŞEB)

 
21 Eylül 2012 Cuma 12:04
Okunma: 566
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu