Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "downer Yemekten Sonra Basına 'iyi Ortam' Açıklaması Yapmak İstiyor

"downer Yemekten Sonra Basına 'iyi Ortam' Açıklaması Yapmak İstiyor

Papadopulos: "bm'den Teyit Aldık. Yemek Sosyal Nitelikte, Başka Yorum Gerekmez".

 
 

"DOWNER'IN UZAKLAŞTIRILMASINI İSTEME GİRİŞİMİ BÜYÜK BİR DE RİSK TAŞIYOR"

RUBİN DOWNER'DAN GÖRÜŞME RANDEVUSU ALDI

Lefkoşa, 30 Mayıs 13 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın da katılacağı bu akşamki (eşli) yemeğin olumsuz bir havada geçeceği, ancak Downer'ın yemek sonrasında basına "iyi ortamdan" söz etmek istediği, bu nedenle uzlaşılacak bir açıklama üzerinde çalışıldığı haber verildi.

Fileleftheros, sadece katılımcıları nedeniyle siyasi mesaj verdiğini ancak sosyal nitelikte olduğunu vurguladığı akşam yemeği öncesinde yaratılan olumsuz havanın, "öncelikle Aleksander Downer'ın tavır ve davranışlarından kaynaklandığını" öne sürdü.

BM'nin dün gerek KKTC'ye gerek Rum Yönetimine, Aleksander Downer'ın bu akşamki yemek sonrasında basına uzlaşılacak bir açıklama yapmak istediği bilgisi verildiğini savunan gazete, açıklamanın içeriğinin, konunun özüne girilmeden sadece yemekte hâkim olan 'olumlu hava' üzerinde odaklandığını yazdı.

Dün bu yönde perde gerisi çalışmalar yapıldığını ancak açıklamanın içeriğiyle ilgili yeşil ışığı bu akşam yemeğe katılacak olanların yakacağını da ekleyen gazete özetle şunları yazdı:

"Kıbrıs sorununda hareketlilik yaratmak ve bundan sonra atılacak adımlar açısından bu akşamki yemeği kavşak göstermeyi hedefleyen Downer için parti bozuldu. Lefkoşa'nın, sosyal bir toplantıda sınırlı kalması yönündeki ısrarı Downer'ın hoşuna gitmedi.

Downer Başkan Anastasiadis'in BM Genel Sekreteri'ne yazdığı ve hareketlerini karaladığı mektuptan da rahatsız görünüyor. Downer niyetini halen gösterdi ve Anastasiadis'i ifşa etmeye çalışıyor.

Başkanlık Downer'ın, BM'nin görüş birlikleri belgesinin Eroğlu ve Anastasiadis'e 30 Nisan'da eşzamanlı teslim edildiği açıklamasını ancak bu şekilde yorumluyor. Çünkü ilgili açıklamayı Kıbrıs hükümeti belgenin varlığını gizlediği için iç cephede baskı ve eleştirilere maruz kaldığını öğrendiğinde yaptı.

RUBIN VE MORRIS'İN TEMASLARI

Bu arada ABD Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin -Downer'la istişare ettikten sonra- Kıbrıs'ta ve temaslarda bulunuyor. Bugün Amerikan Büyükelçiliği'nde düzenlenecek çalışma yemeğinde Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'le bir araya gelecek.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Müdürü Jill Morris - liderler yemeği sırasında Kıbrıs'ta olması konusunda Downer'la istişarede bulundu- sağlık sorunları nedeniyle seyahatini iptal etti. Morris'in dün için planlanmış görüşmelerini İngiliz Büyükelçi gerçekleştirdi; Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve işgal lideri Derviş Eroğlu ile görüştü."

PAPADOPULOS: "BM'DEN TEYİT ALDIK. YEMEK SOSYAL NİTELİKTE, BAŞKA YORUM GEREKMEZ"

Gazete "Papadopulos: Lefkoşa Yemek İçin Teyit Aldı... Lefkoşa BM'nin New York'ta Söylediklerinde Israr Ediyor" başlıklı haberinde Rum Yönetiminin dün, Sözcü Yardımcısı Viktora Papadopulos aracılığıyla, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in katılacağı yemeğin tamamen sosyal nitelikli olduğunu bir kez daha vurguladığını yazdı.

Habere göre Viktoras Papadopulos dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, basın mensuplarının yemeğin niteliğinin netleştirilip netleştirilmediği sorusunu yanıtlarken şunları söyledi:

"Söyledik, yemeğin tamamen sosyal nitelikli olduğunu yineledik. Bunu dün (önceki gün) Downer da söyledi. BM Genel Sekreteri'nin bürosundan teyit aldık. Başka yorum gerekmez. İki toplum liderinin sosyal görüşmesi, başka hiçbir şey değil."

Politis bu akşamki liderler yemeğinde BM'nin, Downer ile Anastasiadis'in yeniden yakınlaştırma hareketinde bulunulmasının beklendiğini, Downer'ın Kıbrıs sorununda kalması meselesinin BM Genel Sekreteri'ne ve Güvenlik Konseyi'ne başka ülkeler tarafından götürülebileceğini, Rum Yönetiminin konuyu gündeme getirerek ipi tek başına çekmesinin zor olduğunu belirtti.

Haberi "Üçüncü Taraflardan Müdahale... Aleksander Downer Güvenlik Konseyi'ni Bilgilendiriyor, Yiyor ve Ayrılıyor" başlığıyla veren gazete, edindiği bilgilere dayanarak halen yabancı hükümetler ve büyükelçilerden, kısa süre önce Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile çatışan Downer'ın mevcudiyetinde Kıbrıs müzakeresinin yeniden normal şekilde başlayıp başlayamayacağı konusunda bazı endişe mesajları verildiğini savundu.

"DOWNER'IN UZAKLAŞTIRILMASINI İSTEME GİRİŞİMİ BÜYÜK BİR DE RİSK TAŞIYOR"

"Lefkoşa'nın muhtemel bir Downer'ın uzaklaştırılmasını isteme girişiminin büyük bir de risk de taşıdığı ve tehlikeli şimşekleri Kıbrıs Rum tarafına çekebileceği anlaşılıyor" ifadesine yer veren gazete, Rum Yönetiminin New York'un tepkisinin ne olacağını da, Downer'ın yerine atanacak kişiyi de bilemeyeceğini, atanacak kişiden tatmin olmazsa protesto etmesinin kolay olmayacağını vurguladı.

Downer'ın muhtemel değiştirilmesinin, Kıbrıs sorunu açısından önemli bir zaman kaybı olacağını, yeni danışmanın müzakerelere adapte olabilmesi için aylar gerekeceğini, Ekim randevusu dahi erken olabileceğini, dolayısıyla Kıbrıs sorununun (BM himayesinde) artık 2015'e aktarılacağını belirten gazete şunları da yazdı:

"BM YEMEK SIRASINDA DOWNER İLE ANASTASİADİS'İ YAKINLAŞTIRMAYA ÇALIŞACAK"

"BM'nin ve özellikle Downer'ın Lisa Buttenheim'ın konutunda bu akşam gerçekleşecek yemek (saat 20.30) sırasında gerilimi düşürmeye ve oluşan olumsuz havayı dağıtmaya çalışacağı değerlendiriliyor. Bu çerçevede yemeğin başlamasından önce Downer tarafından, muhtemelen Anastasiadis'i karşılarken bir açıklama yapmaya çalışması muhtemel görülüyor. Yemeğin ardından da BM'nin, bu sosyal nitelikli görüşme sırasında konuşulanlarla ilgili yanlış yorumlardan kaçınmak için uzlaşılacak bir uzlaşı açıklama yapabileceği de değerlendiriliyor.

Yemek öncesinde Downer'ın BM Güvenlik Konseyi'ne Kıbrıs sorunundaki durumla ilgili bilgilendirmesi bekleniyor. Bilgilendirme, Güvenlik Konseyi dönem başkanı tarafından resmen talep edildi ancak Downer tarafından yoluna konulduğu açıktır (ilk planlamaya göre bilgilendirme yemekten sonra yapılacaktı). Downer yarın Kıbrıs'tan ayrılıyor ve mantıken Barış Gücü'yle ilgili karardan önce veya sonra (Kıbrıs'a) geri dönecek."

RUBİN DOWNER'DAN GÖRÜŞME RANDEVUSU ALDI

Gazete haberinin "Downer Rubin'le De Görüşecek" başlığıyla ayırdığı bölümünde liderler yemeğinin hemen öncesinde Kıbrıs sorununda yoğun hareketlilik gözlemlendiğini ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in Ada'ya geldiğini ve KKTC'deki ve Rum tarafında Kıbrıs sorununun neredeyse bütün aktörleriyle görüşmesi beklendiğini yazdı.

Habere göre bugün Rum Dışişleri Bakanı ile ABD Büyükelçiliği'nde düzenlenecek kahvaltılı toplantıda bir araya gelecek olan Rubin saat 15.30'da KKTC'ye gelerek Cumhurbaşkanı Eroğlu ile makamında görüşecek.

Gazete ABD'nin Kıbrıs sorununu yakından izleme, Kıbrıs'taki başrol oyuncularıyla sıkı bir temas kurarak tezleri ve eğilimleri not etme niyeti çerçevesinde Ada'ya gelen Rubin'in Aleksander Downer'dan da görüşme randevusu aldığı yolunda bilgiler bulunduğunu kaydetti.

(ŞA/HA)

 
30 Mayıs 2013 Perşembe 10:36
Okunma: 615
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu