Ana Sayfa » Kıbrıs » Downer:Adada çözüme ulaşmaK zor ancak imkansız değil

Downer:Adada çözüme ulaşmaK zor ancak imkansız değil

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer adada çözüme ulaşmanın zor olduğunu ancak imkansız olmadığını vurguladı.

 
 
Downer:Adada çözüme ulaşmaK zor ancak imkansız değil
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer  adada çözüme ulaşmanın zor olduğunu ancak imkansız olmadığını vurguladı.

Anlaşmayı yapması ve onaylaması gerekenin Kıbrıslılar olduğunu  dile getiren Downer, tarafların pozisyonlarını bildiğini ve bundan yola çıkarak, “Bu iş olabilir” diyebileceğini vurguladı.

Müzakerelerdeki başarının adada görev yapan BM temsilcilerine ve danışmanlarına bağlı olmadığını, Kıbrıslı halk ve liderlere bağlı olduğunu dile getiren Downer, BM’nin buraya gelip bir anlaşma empoze edemeyeceğini, sadece yardımcı olmanın BM’nin sorumluluğunda olduğunu vurguladı

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun anlaşmayı sağlayabilecek iyi ve güçlü politikacılar olduğunu dile getiren Downer, Kıbrıs’ta  iyi liderlerden oluşan bir kombinasyon bulunduğunun da altını çizdi.

İnsanların umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini de söyleyen Downer, şu an Kıbrıs’taki liderlerin bunu yapabilecek kişiler olduğunu, cesaretleri, taahhütleri ve  bunu yapacak güçleri bulunduğunu da söyledi.

Misyonu 20 Nisan’da tamamlanacak olan Downer, veda ziyaretleri için geldiği adadaki temaslarını tamamlamasının ardından ara bölgede yer alan Ledra Palace Otel’de bir basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin  sorularını yanıtladı.

Downer, görevinin Nisan ayında sona ereceğini ve yeni bir göreve başlayacağını dile getirerek, son 5 yılın kendisi için unutulmaz olduğunu, hem kişisel hem de profesyonel anlamda  büyük bir deneyim  elde ettiğini, Kıbrıs’ta geçirdiği zamandan zevk aldığını söyledi.

Liderlerin çözüme yönelik taahhütlerini dile getirmelerini, hem kendisinin hem de BM’nin takdirle karşıladıklarını kaydeden Downer, bunun liderler için oldukça önemli bir cesaret olduğunu belirtti.

Liderlere, müzakere ekiplerine, teknik komitelerin üyelerine ve barış sürecine karşı koyan herkese iş birlikleri için teşekkür eden Downer, sivil toplumun da süreçte çok olumlu bir rol oynadığını kaydetti.

2008 yılından bu yana müzakerelerde önemli kazanımlar elde edildiği ve zor işler  yapıldığını kaydeden Downer, bazı yakınlaşmalar  olduğunu, güven artırıcı bazı önlemlerin uygulamaya konulduğunu anlattı. Downer, farkındalık yaratan bazı adımların da atıldığını ifade etti.

Ortak açıklamada çözüme yönelik kapsamlı müzakerelerin başlamasının istendiğinin ortaya konulduğunu, ortak açıklamanın ardında da tarafların bir araya gelerek farklı konuları tartışmaya başladığını belirtti.

Sürecin güzel bir durumda olduğunu, olumlu bir canlılık bulunduğunu dile getiren Downer, liderlerin 31 Mart’ta gerçekleştirecekleri toplantıda bunun üzerine bir şeyler inşa edebileceklerine inandığını söyledi.

New York’ta BM Genel Sekreteri Ban ile öğlen yemeğinde bir araya geldiklerini, yemekte bazı BM yetkililerinin de hazır bulunduğunu anlatan Downer, konuşmalarının görüşmelerin mevcut vaziyeti, müzakerelerden neler beklendiği üzerinde yoğunlaştığını anlattı.

Ban ile kendisinin “gelecekteki göreviyle ilgili” de konuştuklarını belirten Downer,  Ban’ın birkaç hafta içinde bu konuda karar vereceğini de dile getirdi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ve birlikte çalıştığı ekibin adada iyi niyet misyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdüreceğini kaydeden Downer, bu kişilerin çok önemli ve zor bir görev yürüttüğünü de ifade etti.

Kıbrıs’ta  çözüme yönelik katkı sağlamak için yaptığı çalışmanın kendisi için ilginç geçtiğini ifade eden Downer, 5,5 yılın böyle bir görevde kalmak için  uzun bir süre olduğunu ve yeni görevini dört gözle beklediğini  ifade etti.

Kıbrıs’a karşı bir sevgi ve bağlılığının geliştiğini söyleyen, Kıbrıs’ın kalbinde önemli bir yer edindiğini dile getiren Downer, müzakerelerin bu raundunda çözüme ulaşılması ve adanın iki kesimli, iki toplumlu bir çatı altında birleşmesini umut ettiğini kaydetti.

“ÇÖZÜM ZOR AMA ULAŞILABİLİR”

Downer, zor olduğunu bildiğini, ancak insanların umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini, anlaşmanın zor ve ulaşılabilir olduğunu da vurguladı.

Şu an Kıbrıs’taki liderlerin bunu yapabilecek kişiler olduğunu dile getiren Downer, cesaretleri, taahhütleri ve bunu yapacak güçleri bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs’daki halkın da çözüme ulaşılması için istekli olduğunu dile getiren Downer, liderlere, müzakere takımlarına iyi dileklerini iletti ve onları süreci çok yakından takip ediyor olacağını söyledi.

SORULAR

Gazeteciler tarafından kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayan Downer, yerine birinin atanıp atanmayacağıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, bu konuyu da, diğer bir çok konu gibi BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon  ile konuştuğunu ve bu konuda kararı verecek olanın BM Genel Sekreteri olduğunu kaydetti.

“5.5 yılık görev süresi boyunca görevini tamamlamadığıyla” ilgili bir diğer soruyu yanıtlarken de Downer, 5.5 yılın herkes için zor günlerle dolu olduğunu, ancak burada bir anlaşma olabileceğiyle ilgili bir çerçeve çizilmesi yönünde de başarılı olunduğunu ifade etti.

Kıbrıs sorunu ve çözüm sürecinin süregelen bir süreç olduğunu, 24 Özel Danışman ve temsilcinin  burada görev yaptığını, bu süre boyunca anlaşmaya ulaşılamadığını ve kendisinin de bu süre içinde görev yapanlardan biri olduğunu söyledi.

“ANLAŞMAYA VARILAMAMASI ŞARTLARLA ALAKALI”

Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılamamasının bireylerle değil, Kıbrıs’taki şartlarla alakalı olduğunu kaydeden Downer, tarihin, ortamın etkisinin olduğunu söyledi ve taraflar arasında bir federasyon oluşturulması ve birlikte çalışılmasıyla ilgili güven inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

“MÜLKİYET  KONUSUNU ÇÖZMEK POLİTİK OLARAK HASSAS VE PAHALI”

Bir çok zor ve kompleks noktanın bulunduğunu belirten Downer, mülkiyet konusunu çözmenin hem politik olarak hassas hem de pahalı olacağını, toprak ayarlaması hususunun  da Kıbrıs Türk tarafı için çok hassas, Rum tarafı için de çok önemli bir konu olduğunu anlattı. Garanti Anlaşması gibi anlaşmaların ne olacağı konusunun da önemini ve zorluğunu vurgulayan Downer, bu konuda farklı görüşler olduğunu belirtti.

“KARMAŞIKLIK VE POLİTİK HASSASİYETLERDEN KAYNAKLANIYOR”

Downer, farklı tarihi deneyimlerin de konuya müdahil olduğu zaman, Kıbrıs sorununun 40 yıldır çözülememesinin sebebinin konunun karmaşıklığından ve politik hassasiyetlerden kaynaklandığının söylenebileceğini belirtti. Downer, bir çok şeye buradaki yerel politikaların, çok zor bir politik ortam bulunmasının etki yaptığını da ifade etti.

Görev yaptığı süre boyunca medya ile ilişkilerine de değinen Downer, medya ile konuştuğunu ancak medyada yer alma gibi bir çaba içersinde olmadığını, medyanın kendisine bu süre boyunca bir çok fantastik hikayelerle eleştiriler yönelttiğini, politikanın içinde yer alsaydı bu tür konularla uğraşabileceğini, ilgilenebileceğini ama bir politikacı  ya da bir medya yıldızı olmadığını söyledi.

“ÇÖZÜM ZOR AMA İMKANSIZ DEĞİL”

Bir başka soruyu yanıtlarken de Downer, 40 yıl içersinde Kıbrıs’ta ortamın ve şartların değişkenlik gösterdiğini, çözümün zor olduğunu ancak imkansız olmadığını vurguladı.

Talat ve Hristofyas döneminde anlaşılabilir bir iyimserlik olduğunu, kendisinin de ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğunu belirtti.

EKONOMİK ZORLUKLAR

Yavaş  ve kötü olmayan şekilde bir ilerleme elde edildiğini dile getiren Downer, süreçte lider değişiklikleri olduğu zamanlarda bir duraksama yaşanabildiğini anlattı.

Şimdi durumun ve şartların daha farklı olduğunu dile getiren Downer, ekonomik konulara odaklanılabilecek yerel  politikalar  olduğunu, gerçekleştirilebilecek bir yeniden birleşmenin adaya ekonomik olarak sağlayacağı faydaları insanların daha iyi anlar durumda olduğunu belirtti.

Downer, insanların 40 yıl boyunca çözüm olmamasına hayretle baktığını, çözüme  çabalarına karşı durmadıklarını, Kıbrıslı Türkler için de  ekonomik hususların görülür olduğunu ancak Rumlar için bunun daha berrak hale geldiğini, ekonomik olarak zor dönemler yaşandığını, çözümün çare olabileceğini kaydetti.

“SUÇLAMA OLAYLARINA MÜDAHİL OLMAM NE BM NE KIBRIS İÇİN İYİ OLURDU”

“Adayı terk etmesi gerektiği yönünde söylemlerde bulunan ve kendisini sert şekilde eleştiren bazı siyasi simalara tepki vermesinin şimdi zamanı olduğunun” söylenmesi  üzerine de Downer, bir “centilmen” olduğunu, bunların gerçekleştiği zamanlarda, tartışmalara müdahil olmasının ne BM ne de Kıbrıs için iyi olacağını  kaydetti.

Downer, “Ben burada bir siyasetçi değildim ve benim rolüm bu değildi” diye konuştu ve kendisi gibi pozisyonlarda bulunan bir çok kişinin birkaç istisna dışında aynı şeylere maruz kaldığını ifade etti.

Downer, “Bu suçlamalara yönelik tepkim de şu ‘ben  işime yoğunlaşmak durumundayım, onlarla tartışmaya değil’. Ama günün sonunda hepsi de haklı olacaktı çünkü bir gün bırakıp gitmek durumunda olacaktım” diye konuştu.

“BAŞARI KIBRISLI HALK VE LİDERLERE BAĞLIDIR”

Bir çok “özel danışman ve özel temsilcinin” adaya gelip gittiğini ancak sonunda hala başarılı olunamadığını, BM’nin yöntem değişikliğine gitmesinin  gerekli olup olmadığının sorulması üzerine de Downer özetle şöyle dedi:

“40 yılda 24 özel temsilci ve danışman adada görev  yaptı ama başarısız olan onlar değil, başarı Kıbrıslı halk ve liderlere bağlıdır. Bir tarafta ‘Kıbrıslılar’a ait , Kıbrıslılar tarafından yürütülen,  Kıbrıslı bir  süreç istiyorum’ deyip, diğer taraftan bir anlaşmaya ulaşamayınca ‘Nasıl olur da BM  bunu yapamadı’ denilemez.  BM görevlileri buraya bir sürecin parçası olarak gelip gittiler, çözümü yapması gereken liderlerdir ve Kıbrıslı Türkler ile Rumlardır”.

“YARDIMCI OLMAK BM’NİN SORUMLULUĞUNDA; ÇÖZÜM OLMAMASININ SORUMLULUĞU BM’NİN DEĞİL”

BM’nin buraya gelip bir anlaşma empoze edemeyeceğini kaydeden Downer, yardımcı olmanın BM’nin sorumluluğunda olduğunu fakat bir çözüm olmamasının sorumluluğunun BM’de olmadığını da kaydetti.

Downer, anlaşmayı yapanın da onaylaması gerekenin de Kıbrıslılar olduğunu  ve BM’nin burada yıllardır uyguladığı yöntemin de iyi üne sahip bir yöntem olduğunu, her iki tarafla bir arada aynı anda çalışılan yöntemden farklı olduğunu, bu yöntemde tarafların bir birini çok iyi anlaması gerektiğini; Kıbrıs’ta taraflarla ayrı ayrı çalışılan bir yöntem uygulandığını  kaydetti.

“EN DERİN AYRILIKLARI KONUŞMAK İÇİN ERKEN”

Taraflar arasındaki  en derin ayrılıkların hangi noktalarda olduğunu düşündüğünün sorulması üzerine ise Downer, bu konuyla ilgili olarak konuşmak için erken olduğunu kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin müzakerelerin kaldığı yerden devam etmesini istediğini, bazı yakınlaşmalar  elde edildiğini belirten Downer, ancak bütün konular üzerinde anlaşılmadan anlaşıldı sayılamayacağının müzakerelerin ve yapılan ortak açıklamanın ana prensiplerinden biri olduğunu dile getirdi. Kıbrıslı Rumlar’ın ise farklı bir yaklaşımı bulunduğunu, ellerinde yıllardır süren Kıbrıs müzakerelerinin ışığında hazırlanan bir kağıt bulunduğunu belirtti.

Downer, liderlerin bir araya gelerek müzakere edeceğini ve en zor hususların ne olacağının görüleceğini de kaydetti.

Anastasiadis’in bazı konularda Hristofyas’tan farklı bir yaklaşım ortaya koymak istediğini, belirten Downer, bunun doğal olduğunu onun farklı bir siyasi perspektifi olan farklı bir kişi olduğunu belirtti.

“BU İŞ OLABİLİR”

Downer, tarafların pozisyonlarını bildiğini ve bundan yola çıkarak, “Bu iş olabilir” diyebilecek durumda olduğunu da vurguladı.

Bir başka soruyu yanıtlarken de Downer, ortak açıklama konusunda büyük emek verdiğini, BM’nin rolünün büyük olduğunu söyledi ancak iyi giden her şeyden kredi yaratmaya çalışmanın kendisine göre olmadığını belirtti.

LİDERLERE ÖVGÜLER

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in anlaşmayı sağlayabilecek etkili bir politikacı olduğunu, zeki ve yetenekli bir politikacı olduğunu  ve diğer yandan Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da çok iyi bir politikacı olduğunu, Kıbrıslı Türklerin onunla ilgili çok iyi hisler taşıdığını, haklıyla arasının çok iyi olduğunu, bunun bir siyasetçi, için çok önemli bir yetenek olduğunu, Eroğlu’nun da toplumunu yanında götürebileceğini kaydetti.

Downer, burada iyi liderlerden oluşan bir kombinasyon bulunduğunu da vurguladı.

BAN’A RAPOR

Downer, görevinin sonlanmasıyla BM Genel Sekreteri Ban’a bir rapor sunacağını, bu raporda görev süresi boyunca neler olduğunu, bunlarla ilgili gözlemlerinin ve önerilerinin yer alacağını kaydetti.

 
27 Mart 2014 Perşembe 17:41
Okunma: 921
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu