Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer'den "müzakere Zemini Bombası"

Downer'den "müzakere Zemini Bombası"

Kıbrıs Türk Tarafının Müşterek Hellim Dosyası Önerisi İlgi Çekiyor.

 
 
Downer'den

Lefkoşa, 23 Kasım 12 (T.A.K.): BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer dün yabancı büyükelçileri bilgilendirmesi sırasında BM'de, Kıbrıs sorununa ilişkin çeşitli düşünceler geliştirildiğini, bunlar arasında çözüm olarak sunulan iki bölgeli iki toplumlu federasyonun da bulunduğunu söylediği bildirildi. Rum basını Downer'ın bu sözlerini "bomba" diye niteledi.

Fileleftheros "Çözüm Zeminiyle İlgili Downer Bombası... Federasyonun Anlaşma Çerçevesi Olarak Sunulup Sunulmadığı Soruldu... Lefkoşa'daki Yabancı Büyükelçileri Bilgilendirdi"  başlık ve spotlarıyla aktardığı haberinde Downer'ı "kargaşa ve tepki yaratma uzmanı" olarak niteledi.

Edindiği bilgilere dayanarak Downer'ın, Rum başkanlık seçimlerinin ardından alınacak yeni inisiyatiflere zemin hazırlamaya çalışıyor göründüğünü belirten gazete "tepkileri ölçmek ve yeniden dikkat çekmek istediği aşikârdır. Kesin olan şu ki söyledikleri, ağzından kaçanlar değil, bunları isteyerek söyledi" ifadesini kullandı.

Downer'ın yabancı büyükelçileri Kıbrıs sorununda var olan perspektifler hakkında bilgilendirirken vatandaşların çözümle ilgili hayal kırıklığını ortaya komasının da daha da ileri giderek diplomatları şaşkına çevirmesinin de tesadüf olmadığı yorumunu yapan gazete özetle şöyle devam etti:

"Downer sunulan çözümün iki bölgeli iki toplumlu federasyon mu yoksa başka bir şey mi olduğunu sordu, 'başka bir şey'in ne olduğunu söylemedi ve pek çok şeyi havada bıraktı. Şurası açıktır ki söyledikleriyle, Türklerin iki devlete atıfta bulunan istekleriyle isteneni veya gerçeği dengeleyerek dolaylı yoldan, müzakerelerin emini meselesini gündeme getirdi. Böyle bir şey demedi ancak hiçbir şekilde üniter devlete dönüşü de kastetmedi.

Londra'ya gitmek üzere dün Kıbrıs'tan ayrılması beklenen (gazetenin yayına girdiği saatlerde) Aleksander Downer Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ve işgal liderinin çalışma arkadaşı Osman Ertuğ ile görüştü.

Edindiğimiz bilgilere göre görüşme sırasında teknik komitelerin gidişatı ele alındı.  Bu komitelerdeki görüşmelerin ilerlemediği ve Türklerin, ellerindeki her imkânla sahte devleti yükseltme ön şartlarını yaratmaya çalıştığı aşikârdır.

Genel görüntü, bazı istisnalar hariç, çoğu teknik komitenin iş öretemediği ve BM'ye açıklama yapma olanağı sağlamadığıdır. Son dönemde de, polislerin ve balıkçıların kaçırılması gibi ortamı ağırlaştıran olaylar cereyan etmişti.

Öğrenildiği üzere Aleksander Downer Atina, Ankara ve Brüksel'e gidecek ve ocak ayında, başkanlık seçimlerine birkaç hafta kala Kıbrıs'a geri gelecek."

Politis "Lonra'ya Gitti... Downer Hellim 'Yedi'" başlıklı haberinde Downer'ın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun Temsilcisi Osman Ertuğ ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'yla teknik komitelerle ilgili görüştüğüne işaret etti ve edindiği bilgilere dayanarak bazı istisnalar hariç, komitelerde beklenen ilerlemenin sağlanmamasına karşın Downer'ın taraflardan, teknik komite görüşmelerinin devam ettirilmesini istediğini yazdı.

HELLİM

Gazete diplomatik kaynaklara dayanarak "bazı istisnalar" olarak ifade ettiklerinin arasında kültürel mirasın kurtarılması çabaları olduğunu kaydetti ve iki tarafın Apostolos Andreas Manastırı'yla ilgili olarak bu aşamada, UNDP'den bazı hareketlerde bulunulmasını beklediğini yazdı.

Kültürel miras kapsamındaki diğer çalışmalarda ise Kıbrıslı Türk müteahhitlerin ihalelerdeki teknik meselelerle ilgili itirazlarının aşılmasının beklendiğine işaret eden gazete diplomatik kaynakların bulaşıcı hastalıklarla mücadele programı,  atıkların işlenmesi çalışmaları gibi daha küçük ölçekli konularda da bir miktar ilerleme kaydedilebileceğini belirtti, özetle şöyle devam etti:

"Kıbrıs Türk tarafı, Piroi-Athienu (Gaziler-Kiracıköy) barikatının açılmasını, Rum tarafı da sadece Lefke barikatının (Aplıç) açılmasını reddetmesinden dolayı Downer'ın, masaya yeni barikat veya barikatların açılması konusunu koyma çabası yine boşa çıkıyor.

Kıbrıs Türk tarafının, hellimin Kıbrıslı Türkler ve Rumlar tarafından müştereken tescil ettirilmesi ve bu konuda Brüksel'e müşterek bir dosya sunulması önerisi ilgi çekiyor. Yine aynı kaynağa göre Kıbrıs Rum tarafınca, Brüksel'e gönderilmiş olan hellim dosyasının, şu veya bu şekilde, Türkçe hellim ismini de içerdiğine işaret etti."

(ŞA/HA)

 
23 Kasım 2012 Cuma 10:49
Okunma: 568
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu