Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer,Hristofyas'la Görüştü

Downer,Hristofyas'la Görüştü

Bm Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexender Downer, Dün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la Görüştü. New York - Greentree'deki Zirvenin Ardından Hristofyas'la İlk Kez Görüşen Downer'ın Görüşme Sonrasında Yaptığı Açıklamada "Histerik Olmayın" Dediği Bildirildi.

 
 
Downer,Hristofyas'la Görüştü
Fileleftheros; "Downer: İsterik Olmayın... Bm Tarafından Arabuluculuk Yapılmayacağı Sözü Verdi... Üçlü Görüşmeden Sonra Hristofyas'la İlk Görüşmesi" Başlıklı Haberinde, "Downer'a Göre; Bm'nin, Uçurumun Üzerine Köprü Kurmak İçin Müzakerelerde Arabuluculuk Yapacağına İnananlar Histeriktir" İfadesini Kullandı.
gazete, Downer'ın Dünkü Görüşmeden Sonra Yaptığı Açıklamada, Bm'nin, Anlaşmazlıklarının Üzerine Köprü Kurmaları İçin İki Tarafa Yardım Etmeyi Sürdüreceğini Belirterek, Bm'nin Ne Hakemlik Ne De Arabuluculuk Yapacağı Sözünü Verdiğini Yazdı.

Pek Çok Görüş Birliğine Varıldığını, Ancak Hala Anlaşmazlıklar Bulunduğunu, Zorlukların Da Bundan Kaynaklandığını Anlatan Alexander Downer, 'ancak Biliyorsunuz, Bu 37 Yıldan Beri Devam Eden Bir Meseledir Ve Sıklıkla Dediğim Gibi, Zorluk Derecesi Konusunda Kimse Kendini Kandırmasın. Fevkalade Zordur Ancak Devam Edecek Ve Nasıl Gittiğimize Bakacağız' İfadesini Kullandı.

BM Olarak Oynadıkları Rolde Çok Dikkatli Olduklarını Belirten Downer Şunları Söyledi:

'doğal Olarak Bu Prosedürde Uzlaştık Ve Bunun Temellerinden Biri De Arabuluculuk Veya Hakemlik Yapmadığımızdır. Bunun, Müzakerelerin Temellerinden Biri Olduğu Söylenebilir. Ancak İki Tarafla Çok Sık, Doğal Olarak Her Gün Görüşüyor Ve Anlaşmazlıklarının Üzerine Köprü Kurabilmeleri İçin Kendilerine Yardımcı Olmaya Çalışıyoruz. Anlaşmazlıklarının Üzerine Biz Değil Kendileri Köprü Kuruyor. Biz Bu Prosedüre Elimizden Geldiğince Yardımcı Oluyor Ve Prosedürü Kolaylaştırıyoruz.'"

alithia; "'isterik Olmayın Arabuluculuk Yapmayacağız'" Başlıklı Haberinde Downer'ın, Bm'nin Hakemlik Ve Aktif Arabuluculuk Yapmayacağını Kesin Bir Dille Teyit Ettiğini, İlerleme Ve Bundan Sonrası İçin Pek Çok Zorluklar Gördüğünü Yazdı.

gazete, Downer'ın, Anlaşmazlıkların Üzerine Köprü Kuracak Olanların Liderler Olduğuna İşaret Ettiği Açıklamasında, Gazetecilere Şunları Da Söylediğini Yazdı:
"Buraya Geldiğimden Beri, Bm'nin Hakemlik, Arabuluculuk Ve Çeşitli Dramatik Şeyler Yapmak İstediği Söylendi. Bunu İzah Ettim. İsterik Olmayın, Bunu Yapmayacağız. Şunu Yapacağız, Bunu Yapmayacağız Demedik. İki Tarafa Yardımcı Olabilmek İçin Elimizden Geleni Yaptığımızı Söyledik."

politis Haberi; "Alexander Downer: İlerleme Var Ama Çok Zor",simerini; "Downer: Bm Kıbrıs Sorununda Arabuluculuk Yapmayacak" Veharavgi; "Downer'ın Teyidi: Bm'nin Hakemliğe Niyeti Yoktur" Başlığı Altında Özetledi.
 
22 Kasım 2011 Salı 09:33
Okunma: 480
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
  • Kıbrıs Gazetesi Ana Sayfası
  • Havadis Gazetesi Ana Sayfası