Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "downer'ın Geleceğiyle İlgili Soru İşaretleri"

"downer'ın Geleceğiyle İlgili Soru İşaretleri"

"downer Bir Tarafla Farklı, Öteki Tarafla Farklı Anlaştı, Basın Toplantısında Farklı Konuştu".

 
 

Lefkoşa, 6 Mayıs 12 (T.A.K.): Fileleftheros  gazetesi "Türk tarafının, müzakerelerin ne liderler, ne de temsilciler düzeyinde devamını kabul etmediğini" iddia ederek BM'nin, Aleksander Downer aracılığıyla; müzakerelerdeki tıkanıklığın aşılması amacıyla taraflar arasında 15 günlük mekik diplomasisi formülünün bu nedenle işlemediğini öne sürdü.

Haberi "Downer'ın Geleceğiyle İlgili Soru İşaretleri... Eroğlu Yalnız Teknik Düzeyde, Sadece Güven Yaratıcı Önlemler Görüşüyor" başlığıyla veren gazete, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ı da "çelişkili davranmakla" suçladı ve Downer'ın bu tavrının, geleceğiyle ilgili "soru işaretleri yarattığını" savundu, özetle şunları yazdı:

"Olgulara sırasıyla bakıldığında; diplomatik kaynaklara göre Downer Başkan Hristofyas'la son görüşmesinde getirdiği öneri; müzakerelerin, liderler düzeyindeki görüşmelerle devamı faydasız görüldüğüne göre, müzakerelerin Kıbrıs sorununun ana başlıkları (core issues) üzerinde danışmanlar düzeyinde sürdürülmesi gerekir. Hedef, bu ana başlıklara dair görüş birliklerine varmaktır. Downer Kıbrıs Rum tarafından olumlu yanıt aldı.

Downer'ın ilettiği şekliyle BM önerisinin Kıbrıs Rum tarafınca kabul edilmesinden sonra BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı gerek öneri gerekse Rum tarafının olumlu yanıtı hakkında buradaki büyükelçileri bilgilendirdi, ardından da Derviş Eroğlu'yla görüşmeye gitti.

Eroğlu'nun tepkisi tamamen olumsuzdu: hiçbir müzakere yok. Ne liderler düzeyinde ne de iki liderin danışmanları düzeyinde görüşme olmasını kabul ettiler. Sayın Eroğlu'nun, müzakerelerin devamı için koştuğu şart; Kıbrıs sorununun iç ve dış bütün yönlerinin çözülmesi gündemiyle çok taraflı konferansın hemen şimdi, en fazla bir ay içerisinde netleştirilmesi idi. Aksi halde Türk önerisi; düşük menzilli güven yaratıcı önlemlerin görüşülmesi için teknik komiteler oluşturulması yönündeydi.

Aynı kaynaklara göre Downer, çoklu konferans konusunu da ortaya koyarak, müzakerelerin danışmanlar düzeyinde de sürdürülebileceğini, ilerleme olursa, Türk tarafının istediği gibi çoklu konferans çağrılmasına işaret ederek Eroğlu'nu vazgeçirmeye çalıştı. Eroğlu katıydı. Ya hemen şimdi veya en geç bir ay içerisinde...

Downer, Kıbrıs Rum tarafıyla irtibat kurmadan ve Rum tarafına; Eroğlu'yla konuşulanlar veya Downer'in nihayetinde ne söyleyeceği hakkında bilgi vermeksizin, basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, prosedürde değişiklik yapılmasının, metodoloji-müzakere detaylarının (modalities) değişmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Rum tarafına bilgilendirme-izah daha sonra ve Downer'ın Kıbrıs'tan ayrılmasının ardından geldi. Aynı kaynaklara göre Kıbrıs Rum tarafı, bu gelişmelerden tam bir hayal kırıklığı belirtti.  Çünkü öncelikle, yaratılan görüntü Downer'ın Rum tarafıyla başka, Kıbrıs Türk tarafıyla başka anlaştığı şeklindeydi. Aynı kaynakların işaret ettiği üzere, daha da kötüsü; bir tarafla başka, öteki tarafla başka anlaşıp, basın toplantısında başka şeyler açıklamasıydı.  Aynı çevreler 'olabilecek en kötü sonuçtu' ifadesini kullandılar.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Downer ve Downer'ın geleceği hakkında bir soru işareti var.  Downer New York'tan, bundan sonra olacaklarla ilgili bazı emirler aldı. Kıbrıs'ta, -aynı diplomatların teorisi- bir tarafla başka anlaşıp, yabancı büyükelçilere de bildirdikten sonra, öteki tarafla başka anlaştı ve basın toplantısında; prosedür değişikliği önerdi. Açıklaması her iki taraftın da tepkisini çekti. Aynı diplomatlar, bu olgularla ve bundan sonraki döneme ilişkin gri görüntü ile Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı'nın geleceğine dair bazı soru işaretleri doğduğunu vurguluyor."

Aynı gazete "Kıbrıs'tan Geçti" başlıklı haberinde ise Downer'ın; New York'tan 26 Nisan Perşembe gecesi Ada'ya geldiğini ve ertesi gün, 27 Nisan'da Avustralya'ya hareket ettiğini; Ada'da bulunduğu süre içerisinde liderlerle, yabancı büyükelçilerle görüşüp (gazete büyükelçilerle görüşmesinin Cumhurbaşkanı Eroğlu'yla görüşmesinden önce gerçekleştiğine dikkat çekti), misyonunu, düzenlediği basın toplantısıyla tamamladığını yazdı.

Downer'ın Hristofyas'la ve büyükelçilerle görüşmesinde yaklaşık olarak; basın toplantısında ortaya koymaya çalıştıklarını konuştuğunu belirten gazete, ancak Eroğlu'nun, Downer'ın prosedürel formülünü kabul edemeyeceğini söylediğini, uçağı beklediği için de (Downer'ın) düzeltme hareketlerinde bulunamadığını kaydetti.

(ŞA/KAR)

 
6 Mayıs 2012 Pazar 12:11
Okunma: 572
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu