Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer'in Temasları Ve "fiyasko" Resepsiyonu

Downer'in Temasları Ve "fiyasko" Resepsiyonu

Resepsiyona Ab'yi De Çağırmadılar.

 
 
Downer'in Temasları Ve

Lefkoşa, 21 Kasım 12 (T.A.K): BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in, bugüne kadar yürütülen müzakerelerdeki anlaşmalar, görüş birlikleri ve görüş ayrılıklarıyla ilgili olarak, BM'nin hazırlaması beklenen belge konusunda bugüne kadar söylenenlerin "değerini düşürdüğü" yorumu yapıldı.

Politis gazetesi "Zararsız Belge... BM'nin Aklında Seçimler ve Yeni Başkan Var" başlıklı haberinde, Downer'in dün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, bahse konu belgenin, yeni müzakere çabasının başlangıcını somutlaştırarak, bir sonraki Rum Yönetimi başkanına takdime edilmesi için, kendi grubu tarafından kaleme alınacağını söylediğini yazdı.

Bununla birlikte, belgenin içeriğinin Hristofyas'ın onayından zorunlu olarak geçmesi gerekmeyeceği gibi, yeni Rum Yönetimi Başkanı için de bağlayıcı olmayacağını kaydeden gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, Downer'in verdiği güvencelere rağmen, bu belgenin, hangi görüşlerin geçerli olduğuna ve al-ver'in sınırlarının ne olduğuna işaret ederek, Kıbrıs sorunundaki durumu somut bir şekilde ortaya koyacağını ifade etti.

Downer'in, bu girişimin (belge) değerini düşürmesinin mantıklı olduğunu anlatan gazete, BM'nin bir yandan belgenin seçim öncesi propagandasına alet edilmesi olasılığından kaçınmayı istediğini, diğer yandan da Hristofyas'ın, bu tarz bir belgeyi; başlangıç noktası olarak bir sonraki başkana takdim edilmesinden önce onaylamayı istediğini belirtti.

BM'nin; başkan adayları tarafından seçim öncesi propagandası maksadıyla istemsiz olarak kullanılmasına izin vermeyeceklerini ve Rumların liderlerine kendilerinin karar vereceklerini dile getiren Downer, BM'nin seçimlerden sonra, yeni başkanının dikkatini bugüne kadar Hristofyas tarafından uzlaşılanlara çekeceğini; yeni başkanın da ne yapmak istediği ve nasıl ilerleneceği konusunda, kendi kararlarını alabileceğini sözlerine ekledi.

"DOWNER'İN DÜNKÜ RESEPSİYONU FİYASKO"

Gazete, yukarıdaki ara başlıkla verdiği haberinde ise, Downer'in dün akşam düzenlediği resepsiyonun, Kıbrıs sorunundaki durumu ortaya koyduğu yorumunda bulundu.

Resepsiyonu, gerek Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, gerek Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın "toprakladıkları" yorumunda bulunan gazete, Eroğlu ile Hristofyas'ın resepsiyona katılmama sebeplerinin farklı olduğunu yazdı.

Gazete, Hristofyas'ın başlangıçta yoğun iş temposuna atıfta bulunduğunu, elde edinilen bilgilerin ise Rum kesiminin bunun Kıbrıs'taki tüm diplomatik misyonlara yönelik bir resepsiyon olduğundan haberdar olmadığını; bunun sadece iki müzakere grubuyla alakalı olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun ise sonradan fikrini değiştirdiğini, çünkü dün öğlene kadar resepsiyona gideceğini haber verdiğini belirten gazete, buna sebep olan şeyin, Kıbrıs Türk tarafının resepsiyonun yabancı ülkelerin büyükelçileriyle de alakalı olduğunu ve BM'nin; TC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça'yı resepsiyona davet etmemiş olmasını öğrenmesi olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun özel temsilcisi ve sözcüsü Osman Ertuğ'un ise, Downer'i Eroğlu'nun resepsiyona katılmayacağı ve Kıbrıs Türk tarafının Büyükelçi Akça'nın resepsiyona davet edilmemesiyle ilgili şikâyetleri konusunda bilgilendirdiğini yazan gazete, bu durumun, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yetkilileri görmek için hafta sonunda Ankara'ya gidecek olan Downer'e, hiç de yardımcı olmadığı yorumunu yaptı.

BM'nin hatalarının bununla da kalmadığını kaydeden gazete, resepsiyona, AB'nin Kıbrıs'taki Temsilciliğinin başında bulunan kişi ile temsilcilerinin de aralarında bulunduğu başka elçilerin de davet edilmediğini ekledi.

Fileleftheros gazetesi ise "Seçim Sonrası Manzara İçin Senaryolar" başlıklı haberinde, BM'nin, Kıbrıs müzakere sürecinin başkanlık seçimlerinden sonra canlanması amacıyla; bazı koşulları garantiye almaya çalıştığı yorumunda bulundu.

Downer'in bu yüzden muhataplarına, bölgede çıktığı geziye garantör güçleri de dâhil ettiğini söylediğini aktaran gazete, momentumun korunmasının, seçim sonrası döneme havale edildiğinin açık olduğunu belirtti.

Downer'in dün Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas ile ayrı ayrı görüştüğünü anımsatan gazete, Downer'in, BM'nin Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimleriyle ilgili anketleri değerlendirmekte ve gözden geçirmekte olduğunu; aynı zamanda üç adaydan birinin (Anastasiadis, Malas, Lillikas) önce olduğunun farkında olduğunu söylediğini iletti.

Haravgi gazetesi ise "BM Güvenlik Konseyi Kararları Kılavuz" başlıklı haberinde, Downer'in Hristofyas'la görüşmesinden sonra yaptığı açıklamaya yer verdi.

Açıklamasında, BM'nin, çalışmalarının temelini oluşturan BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla yönlendirilmekte olduğunu ifade eden Downer, bu şekilde, seçimler tamamlandığında neler olabileceğini göreceklerini söyledi.

BM'nin hiçbir şekilde başkanlık seçimlerine karışmasının söz konusu olmadığını yineleyen Downer, bunun Rum halkının konuşacağı ve karar vereceği bir seçim olduğunu belirtti.

Alithia ise "Mart Ayına Bakıyorlar" başlıklı haberinde, Downer'in müzakerelerin başkanlık seçimlerinde sonra yeniden başlaması için zemin hazırlamakta olduğu yorumunda bulundu.

Downer'in, müzakerelerin başkanlık seçimlerinin ardından yeniden başlaması olanaklarını araştırmak için adayı ziyaret etmekte olduğunu kaydeden gazete, Downer'in, yeni başkanın istemesi halinde, müzakerelerde varılan görüş birlikleriyle ilgili belgenin, kendisine teslim edileceğini söylediğini belirtti.

Downer, bahse konu metni kaleme alınmasıyla ilgili meselenin Kıbrıs'ta korkunç boyutlar aldığını, ancak bunun sadece Lefkoşa'daki çalışma arkadaşlarının kaleme almakta olduğu bir çalışma belgesinden ibaret olduğunu da anlattı.

Simerini ise "Downer Yine Yol Gösteriyor" başlıklı haberinde, Downer'in adaya, taraflarla teknik komitelerin çalışmalarıyla ilgili konuşmaya ve tarafları yaklaşık 3 hafta önce New York'ta yapılan görüşmelerin ortamıyla ilgili bilgilendirmeye geldiğini söylediğini yazdı.

(İY/KAR)               

 
21 Kasım 2012 Çarşamba 11:16
Okunma: 547
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu