Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer'in Temasları Ve Görüşme Süreci

Downer'in Temasları Ve Görüşme Süreci

Anastasiadis: "yakın Gelecekte Doğrudan Müzakerelere Katılmaya Ne Niyetim, Ne De Olanağım Var".

 
 
Downer'in Temasları Ve Görüşme Süreci
KIBRIS SORUNU ABD'YE GÖTÜRÜLÜYOR... KASULİDİS AYIN 10'UNDA KERRY'YLE, ERDOĞAN DA 16'SINDA OBAMA İLE GÖRÜŞECEK


KASULİDİS: "KIBRIS RUM TARAFI KIBRIS SORUNUNDAKİ ÇABALARA ANCAK SONBAHARDA ODAKLANABİLİR"


DOWNER: MÜZAKERELERLE İLGİLİ OLGULAR KADEMELİ OLARAK DEVAM EDECEK"


Lefkoşa, 1 Mayıs 13 (T.A.K.):  BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer dün Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'le görüştü. Bir gün önce Ankara'da TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Downer'ın getireceği mesajı merakla bekleyen Anastasiadis'in umduğunu bulamadığı belirtildi.


Politis haberi "GYÖ'leri Tekmelediler... Maraş Gibi Güven Yaratıcı Önlemleri Müzakere Şu Anda Ankara İçin Görüşme Konusu görünmüyor... Davutoğlu Müzakerelerin Haziran'da Başlamasını İstedi... Downer'ın Karı ABD Temsilcisi ve Çifte Moratoryum" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Ahmet Davutoğlu'nun, Rum tarafının Kıbrıs sorununda önümüzdeki günler için önerdiklerine tamamen olumsuz göründüğünü belirten gazete Downer'ın Ankara'dan Anastasiadis'e; Türk tarafının ne önümüzdeki aylar içerisinde güven yaratıcı önlemlerin görüşülmesine ne de Rum tarafının, doğrudan müzakerelerin yeniden başlamasından önce zeminin iyi hazırlanması tezine katıldığı olduğu mesajlarını götürdüğünü yazdı.


Habere göre Downer Rum Başkanlık Köşkü'nde bir araya geldiği Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'e Davutoğlu'nun, müzakere prosedürünün mümkün olan en kısa zamanda yeniden başlamasında ısrar ettiğini vurguladı.


ANASTASİADİS: "YAKIN GELECEKTE DOĞRUDAN MÜZAKERELERE KATILMAYA NE NİYETİM NE DE OLANAĞIM VAR"


Gazete Anastasiadis'in, yakın gelecekte doğrudan müzakerelere katılmaya ne niyeti ne de olanağı olduğunu söylediği Downer'a "Şu an mutlu sonla bitecek müzakereler için uygun değil.  Kıbrıs sorununda yeni bir başarısızlık mı isteniyor?" dediğini belirterek şunları ekledi:


"Bu çerçevede Anastasiadis güven yaratıcı önlemlerin görüşülmesiyle ortamın iyileştirilmesini, müzakerelerden önce çok iyi ön hazırlık ve müzakere prosedürünün değiştirilmesi isteklerini yineledi. Anastasiadis'in mesajını Ankara'ya iletme görevini üstlenen Avustralyalı diplomat Mayıs sonunda Kıbrıs'a yeniden geleceğini belirtti. Lisa Buttenheim'ın (konutunda) liderlere (eşleriyle birlikte) vereceği ve bundan sonra atılacak adımların görüşülmesi olanağı yaratacak akşam yemeğinin 29 Mayıs'ta gerçekleşeceği de söylendi.


KIBRIS SORUNU ABD'YE GÖTÜRÜLÜYOR... KASULİDİS AYIN 10'UNDA KERRY'YLE, ERDOĞAN DA 16'SINDA OBAMA İLE GÖRÜŞECEK


Edindiğimiz bilgilere göre Kıbrıs sorunu önümüzdeki günlerde; müdahil tarafların, tezlerine desteğini sağlamaya çalışacakları ABD'ye götürülecek. 10 Mayıs'ta Kasulidis Amerikan mevkidaşı John Kerry'yle, 16 Mayıs'ta da Tayip Erdoğan Barack Obama ile görüşecek. Türk basını Erdoğan'ın Kıbrıs müzakerelerinin hızlandırılması için ABD'nden resmen yardım isteyeceği ve halen Davutoğlu ile Kerry arasında görüşülmüş olan; ABD'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ataması talebini Obama'ya götüreceğini yazıyor.


İşgal bölgelerinden kaynaklar Downer'ın üç başkentteki görüşmelerinin (öğleden sonra Eroğlu'yla görüştü)  somut karlar sağladığını söylüyor. Downer'ın, ortamı daha fazla dinamitleyecek hareketlerden kaçınılması konusunda karşılıklı teyit alarak birbirine tamamen zıt yaklaşımların üzerine köprü kurmayı başardığını söyleyen kaynaklar, bir yandan Türkiye'nin Anastasiadis hükümetinin istediği süre uzatımını, Rum tarafının da MEB içerisinde yeni ruhsat dağıtımına gayrı resmi moratoryumu kabul ettiğini vurguladılar. Ancak bu bilgi hükümet tarafından yalanlandı. Şunu da hatırlatalım ki gazetemiz geçen hafta, ABD Büyükelçisinin Anastasiadis hükümetinden, 5 ve 6 numaralı parsellere ruhsat vermemesini istediğini yazmıştı."


KASULİDİS: "KIBRIS RUM TARAFI KIBRIS SORUNUNDAKİ ÇABALARA ANCAK SONBAHARDA ODAKLANABİLİR"


Simerini "Müzakereler Sonbahar İtibaren... Liderler Arasındaki Yemek 29 Mayıs'ta" başlıklı haberinde, Downer'ın Anastasiadis'le görüşmesine katılan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in görüşme sonrasında basına, Rum tarafının Kıbrıs sorunundaki çabalara sonbaharda odaklanabileceği değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı.


Gazeteye göre Kasulidis "Downer Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı ve yapacağı temaslar çerçevesinde Başkan ile görüştü. Bildiğiniz gibi tezlerimiz açıktır. Şimdi müzakereler konusuna odaklanamayız" dedi ve sonbahara işaret ederek "çünkü ekonomik durum ortada, şimdi halkın ıstırabına cevap vermemiz gerek" ifadesini kullandı.


Downer'ın Ankara'daki temasları nedeniyle Köşk'teki görüşmede doğal gaz konusunun ele alınıp alınmadığı sorusuna karşılık Kasulidis doğal gaz konusunun hiç gündeme gelmediğini, bu konudan söz edilmediğini söyledi.


DOWNER: MÜZAKERELERLE İLGİLİ OLGULAR KADEMELİ OLARAK DEVAM EDECEK"


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı da Anastasiadis'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada "Kıbrıs sorunu müzakereleriyle ilgili olgular kademeli olarak devam edecek ancak herkesin, Kıbrıslı Rumların ekonomik durum nedeniyle karşı karşıya bulundukları büyük meydan okumalara anlayış göstermesi gerek" ifadesini kullandı.


Liderler arasındaki yemeğin 29 Mayıs'ta Lisa Buttenheim'ın konutunda gerçekleşeceğinin neredeyse kesin olduğuna işaret eden Downer  Anastasiadis'e Atina ve Ankara'da yaptığı temaslar hakkında bilgi verdiğini söyleyerek şunları ekledi.


"Atina ve Ankara'da Dışişleri bakanları ve diğer yetkililerle görüştüm. Her iki Dışişleri Bakanı ile de görüşmelerim çok yapıcı geçti. Ortam iyiydi, Kıbrıs'taki ekonomik durumu anlıyorlar.  Her iki ülke de Kıbrıs'ta bir müzakere yoluyla bir çözüm görmeye çok bağlıdır. Çok iyi bir görüşme yaptık,  bu nedenle Başkan Anastasiadis'e bu ziyaretlerimden birçok gözlem götürebildim."


Anastasiadis'e Türkiye'den mesaj götürüp götürmediği sorulan Downer "Ankara'da çeşitli şeyler söylendi, bunları aktardım,  yardımcı dinamiğin parçası olacağını umuyorum" dedi. Ankara'da doğal gaz konusunu görüşüp görüşmediği sorulduğunda ise "hayır doğal gaz hakkında çok şey konuşulmadı, Ankara'da, Türkiye üzerinden boru hattı konusunu görüştüğüme ilişkin haber gerçek değildir" cevabını verdi.


Fileleftheros "Downer Aracılığıyla Ankara'dan Mesaj... Davutoğlu Müzakereler En Kısa Zamanda Başlasın Dedi, Anastasiadis Şimdi Değil Cevabını Verdi... Ankara İki Devlet Çözümünde Israr Ediyor" başlıklı haberinde, BM açısından ilerleme sayılabilecek tek şeyin, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis arasındaki yemeğin kesinleşmesi olduğunu yazdı.


Yemeğin 29 Mayıs'ta BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın konutunda gerçekleşeceğine işaret eden gazete, Anastasiadis'le görüşmesinin ardından Downer'a, Kıbrıs sorununda ne zaman hareket beklendiği sorulduğunda, liderler yemeğini işaret ettiğini yazdı.


Gazete Kasulidis'in açıklamasını ise okurlarına "Kasulidis: Müzakereler Sonbahara" başlığıyla aktardı., Haravgi de aynı başlığı kullandı.


Alithia haberi "Anastasiadis-Eroğlu Akşam Yemeği 29 Mayıs'ta" başlığı altında özetledi.


(ŞA/KAR)


 
1 Mayıs 2013 Çarşamba 09:57
Okunma: 623
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)