Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Downer'in Yerine Başkasının Atanması

Downer'in Yerine Başkasının Atanması

Rum Yönetimi Kıbrıs Sorununa İlişkin Downer Devrinin Kapandığına İnanıyor.

 
 
Downer'in Yerine Başkasının Atanması
Lefkoşa, 2 Haziran 13 (T.A.K): Rum Yönetimi'nin, Kıbrıs sorununa ilişkin olarak BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer devrinin kapandığına inandığı belirtildi.


Alithia gazetesi "Downer'in Yerine Başka Birinin Atanması için Faaliyetler" başlıklı haberinde, çok iyi haber alan kaynaklara dayanarak Rum Yönetimi'nin ayrıca Downer'in görevinden ayrılmasının Kıbrıs sorunu çözüm süreci yararına  olacağına da inandığını yazdı.


Habere göre aynı kaynaklar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Downer'in yerine en kısa zamanda, BM şemsiyesi altında Kıbrıs sorununa ilişkin özel temsilci görevini üstlenecek olan Avrupalı bir yetkilinin (eski İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos formülü söz konusu)  atanması için ölçülü bir şekilde çalıştığını belirttiler.


Rum Hükümeti'nin, tüm siyasi dünyanın (bazıları henüz görüşlerini kamuoyuna açıklamadı) istediği Downer'in yerine bir başkasının atanması konusunu yorumlamaktan kaçındığını, ancak perde gerisinde, Downer'in rolünü sonlandırmak için ayrıntılı ve amaçlı faaliyetler yürüttüğünü yazan gazete, Anastasiadis'in, gelecek sonbaharda başlaması hesaplanan Kıbrıs sorununa yönelik yeni süreç hazırlıkları ışığında Kıbrıs sorunundaki yabancı ilgilileri (büyük oyuncuları), Downer'in, siyasi dünya ve Kıbrıs Rum toplumu içerisindeki güvenirliliğini kaybettiği konusunda ikna etmeye çalıştığını belirtti.


Gazete Downer'in güvenirliliğini kaybetmesinin önemli bir konu olduğunu, zira Kıbrıs sorununa çözüm bulunması durumunda, Downer'in hareketlerine kuşkuyla bakan halkın, bu çözümü onaylaması gerekeceğine de vurgu yaptı.


Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, AB'nin Kıbrıs sorununa müdahil olması şeklindeki seçim taahhüdünün kesin olduğunu da yazdı.


Habere göre diplomatik kaynaklar gazeteye yaptıkları açıklamada, "Her ikisini (Anastasiadis ile AB) evlendirecek gelişmenin, Downer'in yerine, 2010 yılındaki İspanya AB dönem başkanlığı sırasında İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos formülü çerçevesinde -ki bu TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi o dönemin Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından ret edildi- Avrupalı bir yetkilinin atanmasıyla olabileceğini söylediler.


ANASTASİADİS MİGUEL ANGEL MORATİNOS İÇİN AĞIZ YOKLADI


Politis gazetesi "Downer İle Sorun" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastsiadis'in, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in şahsına yönelik hoşnutsuzluğunu dile getirdiği BM Genel Sekreteri Ban'a gönderdiği mektubun ötesinde, bu sorunun  hala daha mevcut olduğunu dile getirdiğini yazdı.


Anastasiadis'in  Downer'in yerine bir başkasının atanması konusunun ele alındığını geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen Rum siyasi parti başkanları konseyi toplantısında dile getirdiğini yazan gazete DİKO, EDEK ve EVRO.KO partilerinin bundan memnuniyet duyduğunu belirtti.


Habere göre Anastasiadis, İspanyol diplomat Miguel Angel Moratinos'un şahsına ilişkin olarak ağız yokladı ancak henüz buna yanıt alamadı.


Gazete bir parti kaynağından aldığı bilgiye dayanarak,  Downer'in yerine şu anda bir başkasının atanmasının zor olarak addedildiğini, zira Türkiye' tarafından, Moratinos'un  kabul edilmesinin imkansız olarak görüldüğünü belirtti.


Bazı diplomatik kaynaklar ise Downer'in Ban ile olan şahsi ilişkilerinin küçümsenmemesi gerektiğine de dikkati çektiler.


"DOWNER İLE GÜVEN KAYBEDİLDİ"


Fileleftheros gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile BM Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile ilişkilerindeki çatlamanın, gelecek aylara ilişkin şekillenecek planlamalar için "dikeni" teşkil ettiğini yazdı.


Habere göre Anastasiadis, muhataplarına ve de Downer'in kendisine, "güvenin yitirildiğini" iletti ve bunun, BM'nin Kıbrıs grubu tarafından yapılan faaliyetlerin ve metotların bir sonucu olduğuna dikkati çekti.


Gazete Downer'in, Anastasiadis'in Ban'a gönderdiği mektuba tepki gösterdiğini ve bu gelişmenin Downer'in, Kıbrıs sorunundaki ve Kıbrıs Rum tarafına karşı, tutumu ile davranışını daha da etkilediğini yazdı.


Güney Kıbrıs'ın, Downer ile olan ilişkileri konusunun, Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri yakından takip eden üçüncüleri de meşgul ettiğini yazan gazete, bunların müdahalede bulunmasının söz konusu olduğunu belirtti.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak Downer konusunun, Downer'in misyonunu destekleyen Anglo Amerikanları da meşgul ettiğini yazdı.


DOWNER SALI GÜNÜ İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANINI GÖRECEK


Fileleftheros gazetesi "Anglo Amerikanlar Yeniden Geliyor" başlıklı haberinde, Anglo Amerikanların Kıbrıs sorununa yüksek düzeyde müdahil olmalarının, yeni bir çabanın hazırlık dönemine giren Kıbrıs sorunundaki yeni olguları şekillendirmekte olduğunu belirtti.


Bu çabaların, "alışılmış şüpheliler" tarafından "son" fırsat olarak nitelendirildiğini belirten gazete, hareketlerin şu anda perde gerisinde olduğuna da dikkati çekti.


Gazete Rum tarafındaki BM kaynaklarına dayanarak, BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı  Alexander Downer'in Salı günü İngiltere'de, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile görüşeceğini yazdı.


Gazete, İngiltere'nin, Downer tarafından geçtiğimiz Perşembe günü Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirilmesi sırasında Downer'a açıkça destek veren tek ülke olduğuna da dikkati çekti.


Amerika kanadına da değinen gazete, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in geçtiğimiz hafta adada yaptığı temaslardan ortaya çıkan noktanın, ise ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin müdahalesinin kesin olarak addedilmesi olduğunu yazdı.


Habere göre Amerikalılar için istenen şey, Ankara'nın nasıl hareket edeceğidir. Amerikalılar ayrıca dikkatlerini Türkiye-İsrail ilişkilerine de verdiler.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis,  Rubin ile olan görüşmesinde Türkiye ile de görüşmelerin olması gerektiği vurguladı.


Türk Hükümeti'nin zaten kendi planlamalarını yaptığını ileri süren gazete, Ankara açısından dörtlü konferansın masada bulunduğunu, esas planlamanın ise doğal gaz konusunda olduğunu iddia etti.


Gazete "Türk yetkililerinin, Kuzey'deki gelişmelerin, erken seçim, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun yenmesi gibi gelişmelerin, faaliyetlerini etkilemeyeceği" şeklinde açıklama yaptıklarını savundu.


BM Genel Sekreteri Alexander Downer'in, bu arada, gelişmeler ışığında grubunu güçlendirmeyi ileriye götüreceğini yazan gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak BM'nin, Kıbrıs sorunu grubunu güçlendireceğini ve başlayacak yeni çabaya karşılık verebilmesi için yeni bir mekanizma kuracağını belirtti.


Gazete BM'nin, tüm ilgisini 14 Haziran'da (bu tarih bazen 15 Haziran olarak veriliyor) yapılacak olan Ulusal Konsey toplantısına çevirdiğini, BM'yi, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisinin kim olacağının ilgilendirdiğini yazdı.


LİDERLER ARASINDAKİ YEMEK YENİ TUR MÜZAKELERİ AÇTI


Simerini gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer tarafından verilen yemeğin, özlü olarak Kıbrıs sorununda yeni tur müzakereleri açtığını yazdı.


Downer'in bu görüşme için istediği damgayı, Rum tarafı ve Anastasiadis'in tepkisi üzerine vuramadığını yazan gazete, Rum tarafının, ekonomik kriz nedeniyle almayı başardığı "uzatmanın" kesin olduğunu, buna bağlı olarak Kıbrıs sorunun yaz ayından sonra yeni bir döneme gireceğini belirtti.


BM VE ABD İYİ HAZIRLIK İSTİYOR


Kathimerini gazetesi BM, ABD ve İngiltere'nin zaman kaybından kaçınılması amacıyla müzakerelerin iyi hazırlanmasını istediğini yazdı.


Habere göre Güney Kıbrıs'taki yabancı kaynaklar, Amerikalı ve İngiliz yetkililerinin temaslarının ardından, Kıbrıs sorunundaki bir sonraki görüşmeler turunun iyi hazırlanmasının, BM, ABD ve İngiltere için anahtarı teşkil ettiğini belirttiler.


Bu nedenden dolayı BM, ABD ve İngiltere'nin, Ekim ayına kadar, bir ara prosedürel sorunların ve müzakereler gündeminin çözümlenmesini arzuladıklarını yazan gazete, ayrıca ilk olarak Rum tarafının müzakerecisinin atanmasının beklendiğini de belirtti.


Habere göre bu "üç oyuncu", iki tarafın Eylül ayına kadar görüşmelerin gündemi konusunda anlaşamaya varabileceklerini hesaplıyor.


Gazete ayrıca Kıbrıs Rum tarafının, BM, ABD ve İngiltere'ye yönelik olarak  gündeme getirdiği güven yaratıcı önlemlerin, şu anda Downer ile geriye kalanların öncelikleri arasında bulunmadığını gösterdiğini de yazdı.


EROĞLU İLE ANASTASİADİS'İN APOSTOLOS ANDREAS'A GİTMESİ KONUSU


Politis gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, liderler yemeğinde Cumhurbaşkanı Eroğlu'na, Apostolos Andreas Manastırı'nın restorasyonu konusunu dile getirdiğini anımsattı.


Gazete bir diplomatik kaynağa dayanarak Anastasiadis'in restorasyon konusuna yönelik olarak da  Kıbrıs Türk makamlarıyla işbirliği yapılması olasılığını ihtimal dışı bırakmadığını yazdı.


Habere göre aynı kaynak yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Eroğlu ile, Anastasiadis, Eroğlu ve Karpaz bölge piskoposu Hristoforu'nun, birlikte, restorasyon çalışmalarının başlamasına ilişkin kıvılcım vermek için  Apostolos Andreas Manastırı'na gitmesi konusunun görüşüldüğünü ifade etti.


Bir Kıbrıs Türk kaynak ise, Maraş konusundaki zorlukları bilerek, Mağusa Limanı'nın açılması ve Türkiye için bazı başlıklarının açılması karşılığında, şu anda Kıbrıslı Rumlar için ekonomik anlamı olacak, örneğin Türk limanlarının Kıbrıs Rum bandıralı gemilere açılması, Kıbrıs Havayollarının Türkiye üzerinden transit geçmesi gibi, başka güven yaratıcı önlemlere yön verilmesini de ihtimal dışı bırakmadı.


ANASTASİADİS DOWNER BELGESİNİ YORUMLADI


Alithia gazetesine göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Euronews'a verdiği özel mülakatta, Downer'in belgesine değindi.


Anastasiadis belgenin kendisine, kendi talebinden sonra verildiğini ayrıca müzakerelerin süreciği zemini de teşkil etmesinin mümkün olmadığını ifade etti.


Anastasiadis, "Bir zemin var o da, iki kesimli, iki bölgeli olan zemindir" şeklinde de açıklama yaptı.


(FK/KAR)


 
2 Haziran 2013 Pazar 12:57
Okunma: 936
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu