Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "downersiz İlerleme"

"downersiz İlerleme"

Nami: "ilerleme Var"  .

 
 
ANASTASİADİS-DOWNER BAŞ BAŞA GÖRÜŞMESİ


Lefkoşa, 5 Kasım 13 (T.A.K): Kıbrıs'taki tarafların, ortak açıklama konusunda uzlaşmaya varmaya yakın oldukları belirtildi. 


Politis gazetesi "Downersiz de İlerleme- İki Taraf Ortak Açıklama Konusunda Anlaşmaya Yakın Bulunuyor" başlıklı haberinde, aldığı bilgilere dayanarak, Kıbrıs'taki iki tarafın, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasının beklendiği ortak açıklamaya ilişkin olarak Cuma gününden itibaren ilerleme sağlanmaya başladığını savundu.


Habere göre KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami'nin gazeteye(Politis'e) yaptığı açıklamada, fazla ayrıntıya girmeksizin, iki tarafın, ortak açıklamayı sonuçlandırması çabalarında ilerleme olduğunu teyit ettiği savunuldu.


Gazeteye göre, Nami "Başladığımız zamandan, (anlaşmaya) bugün, daha yakınız" ifadesini kullanarak, halen daha bazı sorunların bulunduğunu ancak bunların aşılamaz olmadığını söyledi.


Nami'nin açıklamasında herkesin dikkatini, iki tarafı memnun edecek bir metinin var olmasına odakladığını belirttiği de savunuldu. 


Gazete aynı haberinin içerisinde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un, Kıbrıs sorununa ilişkin Özel Danışmanı Alexander Downer ile bir araya geldiğini ve ardından Ban'ın, ortak açıklama konusundaki çıkmaza ilişkin endişesinin yanı sıra Downer'in Ada'da bulunduğu sürede bir sonuca varılması temennisini dile getirdiğini anımsattı.


Habere göre, Rum hükümet kaynakları BM'nin müdahalesini garip ve kuşkulu nitelendirirken, Güney Kıbrıs'ın elde ettiği bilgilerin, BM Genel Sekreteri Ban'ın açıklamasının, Downer tarafından önceden hazırlandığı şeklinde.


Aynı kaynakların, ortak açıklamanın, Kıbrıs Rum tarafının sunduğu önerinin ardından yüzde 90 kapandığını zira bu önerinin tek egemenlik, tek temsiliyet ve tek vatandaşlık ifadelerini koruyarak, Kıbrıs Türklerin  "geri kalan (artık) yetkilere" ilişkin endişelerini giderdiğini yazan gazete Kıbrıs Rum tarafının, ortak açıklamada, gelecekteki federal devletin tek egemenlik, tek temsiliyet ve tek vatandaşlık karakterini yerine getireleceğini kaydettiği sürece, "geri kalan yetkilerin" belirlenmesine ilişkin Kıbrıs Türk tarafının talebinin memnun edilmesinin mümkün olabileceğini kabul ettiğini belirtti.


Hükümet kaynaklarının, BM'nin müdahalesinin, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs Rum önerisine yönelik ilk baştaki olumlu yanıtını değiştirebileceği endişesini taşıdığını ancak bunun alaşağı edildiğini yazan gazete BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, ileriki günlerde Ada'da yapacağı temaslarda her şeyin de netlik kazanacağını belirtti.


Gazete Downer'in bugün Kıbrıs Türk müzakereci Osman Ertuğ ve Kıbrıs Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile ayrı ayrı görüşeceğini yarın ise liderlerle ayrı ayrı görüşeceğini yazdı.


Habere göre Downer'in Perşembe günü ise iki müzakereci ile ortak bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in şu andaki amacının ortak açıklama konusunda anlaşmaya varılması olduğunu yazan gazete, müzakerelere yakın kaynakların "ortak anlaşma üzerinde anlaşmaya varırsak, takip edilecek olan müzakerelerin büyük bir bölümünü karşılamış olacağız" ifadesini de kullandıklarını ayrıca Downer'in görevinden uzaklaştırılması konusunun da bu aşamada gündeme getirilmesinin söz konusu olmadığını dile getirdiklerini belirtti. 


Gazete yine elde ettiği bilgilere dayanarak, Kıbrıs Rum tarafının, Downer'in sorumluluklarının önüne, BM'nin açıklamasından önce üzerinde anlaşmaya varılanlardan Kıbrıs Türk tarafının muhtemelen vazgeçme ihtimalini de  koyacağını yazdı.


Alithia gazetesi, Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin yeni bir sürecin başlamasına yönelik ortak açıklamada uzlaşmaya varılması çabalarının "kısa devre" yapmasının ardından krizin aşılması için dün tüm tarafların samimi çaba gösterdiğini yazdı.


Habere göre batılı bir diplomat gazeteye yaptığı açıklamada Kıbrıs Türk tarafının, ortak açıklamaya ilişkin anlaşmazlıklara köprü kurulması amacıyla dün yapıcı bir karşı öneri sunduğunu söyledi.


Aynı kaynak ayrıca "Türk tarafı sorumluluk yükleme oyunu oynamak isteseydi bu öneriyle gelmezdi ne de Türkiye son zamanlarda yaptığı gibi olumsuz açıklamalardan kaçınırdı" ifadesini kullandı.


Aynı kaynak, ortak açıklama konusunda anlaşmaya yakın olunduğunu da savundu.


Gazete tüm "manzaranın" Downer'in bugün, liderlerin özel temsilcileriyle yapacağı görüşmeler sırasında  netleşeceğini de belirtti.  


ANASTASİADİS-DOWNER'İN BAŞ BAŞA GÖRÜŞMESİ


Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile gerçekleştireceği baş başa göreüşmede, Downer'in davranışlarıyla ortaya çıkan konulara netlik kazandıracağını yazdı.


Haberi "Baş Başa Görüşmede Konuşacaklar- Anastasiadis-Downer Görüşmesinde Tüm Konular Netleşecek" başlıklarıyla veren gazete yetkili bir kaynağın "bardağın taştığı, Downer'in görev yetkileri ile uyum içerisinde olmadığı, Anastasiadis'in yarınki görüşmede Downer'a, 'yakışıksız davranışlarına' ilişkin liste sunacağı" yönünde açıklama yaptığını belirtti.


Gazete baş başa görüşme tercihinin, Rum tarafının, Downer'in davranışlarına odaklanma ve Downer ile şahsen görüşme kararıyla ilişkili olduğunu yazdı.


Gazete yine elde ettiği bilgilere dayanarak Rum tarafının, ortak açıklama ile Downer'in tavırlarını ayrı tuttuğunu, bununla birlikte Downer'in tepkisinin de ilgiyle beklendiğini belirtti.


ANASTASİADİS GÜVENLİK KONSEYİ DAİMİ ÜYESİ 5 ÜLKE BÜYÜKELÇİLERİYLE GÖRÜŞÜYOR   


Gazete aynı haberi içerisinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in geçtiğimiz Cuma gününden itibaren BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi 5 ülkenin büyükelçilerini gerek Downer gerekse ortak açıklama konusunda bilgilendirmeye başladığını yazdı.


Habere göre Anastasiadis, geçtiğimiz Cuma günü ABD'nin Güney Kıbrıs'taki Büyükelçisi John Koenig ile görüştü. Anastasiadis dün ise Rus Büyükelçi Stanislav Osadchiy ile İngiliz Yüksek Komiseri Mathhew Kidd ile bir araya geldi. Anastasiadis'in bugün ise Fransa ve Çin Büyükelçileri ile görüşmesi bekleniyor.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak yabancı hükümetlerin, Güney Kıbrıs'ın endişeleri ile hem fikir olduklarını ayrıca bir arabulucuya güven duyulmamasının mümkün olamayacağı öğüdünde de bulunduklarını yazdı.


Habere göre, Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, yaptığı açıklamada Anastasiadis'in Güvenlik Konseyi'nin Daimi Üyesi 5 ülkenin büyükelçileriyle görüşmesine değinerek Anastasiadis'in bu görüşmelerde, ortak açıklama konusunda uzlaşma sağlanması gerekliliğinden bahsettiğini söyledi.


Alithia gazetesine göre Stilyanidis yazılı açıklamasında ayrıca ortak açıklamanın, açık ve herhangi bir şüphe zerresi kalmaksızın, Kıbrıs sorununun çözümünün temel ilkelerini belirlemesi gerektiğini ifade etti.


Stilyanidis, BM'nin 30 Temmuz 2013 kararının, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinden bahsettiğini ve Kıbrıs sorunun çözümünün iki bölgeli, iki toplumlu federasyon zemininde olacağını belirleyen Güvenlik Konseyi'nin 1251 sayılı kararına atıfta bulunduğunu anımsattı.


Stilyanidis, Kıbrıs Rum tarafının önerilerinin BM kararlarıyla uyumlu olduğunu ve Kıbrıslı Rumların endişelerine, Kıbrıslı Türklerin haklarını görmezden gelmeksizin, karşılık verdiğini  söyleyen Stilyanidis Kıbrıs Türk tarafının da paralel karşılıkta bulunması ve böylelikle sonuç verici bir diyaloğun garanti altına alınması temennisinde bulundu.


PARTİLER VE ÇELEBİS


Politis gazetesi göre DİSİ Başkanı Averof Neofidu yaptığı açıklamada Rum tarafının amacının, müzakereleri mutlu sona götürecek özlü diyaloğun sağlanması olduğunu söyledi.


Neofitu,  BM Genel Sekreteri'nin sözcüsünün yapıldığı şekliyle açıklamasının, özlü ilerleme gidişatına ne kadar yardımcı olduğu konusunda herkeste endişe yarattığını da belirtti.


AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis açıklamasında, Hükümet'in izlediği politikadaki tehlikeler konusunda Hükümet'i uyardığını anımsatarak endişelerini dile getirdi.


EDEK Başkanı Yannakis Omiru, Downer'in, görevinde kalmasının olumsuzluklar sunmasına neden olacağını söyledi.


EVRO.KO Başkanı Dimitris Şilluris de açıklamasında, Downer'e yönelik eleştirilerde bulundu ve Downer'in Türkiye'nin imaj yaratma oyunlarına hizmet ettiğini ifade etti.


Haravgi gazetesine göre AKEL Merkez Komitesi Kıbrıs sorunu Bürosu yetkilisi Tumazos Çelebis, BM ile aleni bir şekilde zıtlık yaşanmasının Kıbrıs sorununa yardımcı olmadığını söyledi.


Habere göre gazeteye açıklama yapan Çelebis, kendilerinin de Downer ile anlaşmazlıklarının bulunduğunu ancak bunları kamuoyu önünde değil baş başa gerçekleştirdikleri görüşmelerde çözdüklerini belirtti.


SCHULZ


Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz gecikme olmaksızın Kıbrıs sorununa ilişkin diyaloğun başlamasından yana tavır sergiledi.


Politis gazetesi ve diğer gazetelere göre, Atina'da düzenlenen "South for Growth" konferansının ardından açıklamada bulunan Schulz, Kıbrıs sorunun çözümü için üretken bir diyalog yönteminin bulunması temennisini dile getirdi.


Enerji konusuna da değinen Schulz, kalkınma perspektifinin bulunmasıyla birlikte, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye arasında doğal gazın Kıbrıs'ın ve bölgedeki diğer ülkelerin yararına değerlendirilmesine ilişkin olarak farklılıkların bulunduğunu söyledi.


CUMHURBAŞKANI EROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI


Rum basını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin evrim yoluyla federasyona dönüşmesini öngören bir çözümün Kıbrıs Türk halkı için kabul edilemez olduğu" şeklindeki açıklamalarına da yer verdi.


Simerini gazetesi, Eroğlu'nun açıklamasını "Evrim Yoluyla Dönüşüme Hayır", Fileleftheros gazetesi ise "Eroğlu "İki Devlet Ortak Olacak" şeklinde verdi.


(FK/ŞEB)


 
5 Kasım 2013 Salı 11:54
Okunma: 931
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu