Ana Sayfa » Kıbrıs » DP 8.Olağan kurultayı

DP 8.Olağan kurultayı

Genel Başkan Denktaş: "Esas İhtiyaç Devletin Sil Baştan Yapılandırılması"

 
 
DP 8.Olağan kurultayı
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, KKTC'de esas ihtiyacın devletin sil baştan yapılandırılması olduğunu söyledi. Denktaş, "Tarımından turizmine, kamusundan özel sektörüne kapsamlı bir dönüşüme hazırlanmak zorundayız. Dünya ile bütünleşmek istiyorsak, başımız dik yola devam etmek istiyorsak bu dönüşümü sağlamak zorundayız" dedi.  

Denktaş, 16 Ocak'tan itibaren bir televizyon kanalıyla da anlaşarak, çeşitli bölgelerde "halk kürsüleri" kuracaklarını açıkladı.

DP'nin 8. Olağan Kurultayı'nda konuşan Denktaş, "ev dağınık ve kirlenmiş olsa da ferah hale getirmenin insanların elinde olduğunu" söyledi.

Konuşmasında sık sık "gardaşlarım" ifadesini kullanan Denktaş, kurultayda uzun bir konuşma yaptı.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, katılanlara özellikle üst düzey parti temsilcilerini DP kurultayına göndererek "büyük bir yalanı ortadan kaldırdığı için" AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Denktaş, cumhurbaşkanlığı seçiminde UBP'nin adayı Derviş Eroğlu'na destek vermekten pişman olmadıklarını da söyledi.

"EV DAĞINIK VE KİRLENMİŞ OLABİLİR AMA..."

Ülkenin çok sıkıntılı günlerden geçtiğini; eylemler ve sosyal patlamaların çekilen sıkıntıların görülen yüzü olduğunu kaydeden Serdar Denktaş, "Ricayla yaşama düzeni dediğimiz bu dağınık yapı içerisinde, hükümetin de yanlış tutumları nedeniyle devletimize inancını yitirmiş insanımıza sesleniyorum. Bu devleti kötü yönetiyor olabiliriz. Bu ev dağınık, bu ev kirlenmiş de olabilir. Ama atalarımızın 'başımız dik olsun' diye kurdukları, bizim olan bu devletin daha düzgün, daha ferah, insanı daha refah bir devlet haline gelmesini sağlamak yine bizim elimizdedir" ifadelerini kullandı.

1974'te Türkiye'nin müdahalesiyle, kan ve can vererek bu toprakların kurtarıldığını ve özgürlük ortamı oluşturulduğunu ancak sonrasında görevlerin layıkıyla yerine getirilemediğini kaydeden Serdar Denktaş, şunları dile getirdi:

"Dünyanın bize uygulamakta olduğu ambargoların arkasına saklanarak, aslında 40 mil ötemizdeki 80 milyonluk pazarın bize fazlasıyla yeteceği gerçeğini görmezlikten gelerek, ekonomimizi o yönde geliştirmek ve Türkiye'den o doğrultuda açılım talep etmek yerine, Türkiye devleti nasıl olsa her yıl yardım yapıyor diyerek kolaycılığa kaçtık insanımızı üretimden kopardık."

Denktaş, kamu düzeninde liyakat esasına bağlı düzenlemeler yerine, partizanlık uğruna iş bilen kişilerin askıya alındığını ve "işe göre adam değil, adamıma iş" denildiğini belirterek, sadece memuru tatmin etmeye odaklı bir düzen oluşturulduğunu kaydetti; "İşsizimizi işçiye, emekçimizi sermayeye karşı kullanarak, bir dönem halkımızı vatan hainler-hırsızlar diye bölerek, yetmeyince Türkiyeli- Kıbrıslı diye ayrıştırarak, Kıbrıslı Türk kimliği etrafında bütünleşmemizin önüne engeller çıkardık" dedi.

"YENİDEN ŞEKİLLENDİRME ÇALIŞMALARI BAŞLATTIK"

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, DP'nin bu bilinçle, kendi içinde etki sağlayan tüm kesimleri ve tarafları da içine alan sağlıklı bir özeleştiri süreci yarattığını belirterek,  20 yıllık geçmişlerini göz önüne sererek programlarını yeniden şekillendirme çalışmaları başlattıklarını anlattı.

"ÇOK YAKINDA İKTİDAR SORUMLULUĞU"

Denktaş, "muhalefet yaparken,'nasıl olsa iktidarda değiliz vurun abalıya' mantığı ile hareket etmek yerine, çok yakında iktidar sorumluluğunu yeniden üstlenecekleri bilinci içerisinde 'olmaz' dedikleri her konunun yanına nasıl olacağını da eklemekten geri durmadıklarını belirterek, DP'nin iktidarın alternatif partisi değil, devleti yeniden yürütmeyi başaracak tek parti olduğunu savundu.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa da değinen Denktaş, 1968'den beri süren müzakerelerde çözüme ulaşılamamasının tek nedeninin uluslararası camianın Rum-Yunan ikilisine yönelik tavırları olduğunu söyledi.

"KKTC'nin yeni nesil politikacıları olarak, Kıbrıs Türk halkının belirsizlik içine mahkum edilmesine seyirci kalma dönemini, artık aşmış durumdayız" diyen Denktaş, devlete sahip çıkarak geleceğe yönelişin önderliğini yapmaktan yılmayacaklarını vurguladı.

Egemenliğe ve devlete, birilerine ve bir yerlere karşı kullanmak için değil, kendilerinin olduğu için sahip çıkılması gerektiğini söyleyen bir parti olduklarını ifade eden Serdar Denktaş, "Dünya asla tanımaz diyerek dünyanın avukatı kesilenlere ve kendi ayakları üzerinde duramaz diyen özgüven yoksunlarına verilecek bir tek cevabımız vardır. Mazeret üretmekten vazgeçin. Kendinize ve insanımıza güvenin. Ufkunuzu genişletin ve gelin bu devleti nasıl mamur hale getireceğimizi, ayakları yere basmayan ve fazla havalandığı için yere düşerken, hepimizin canını acıtacak olan bu mevcut yapıyı nasıl ortadan kaldırırız ve ayakları yere basan ve yürüdükçe güçlenen, düzgün çalışan, dünyayla rekabet edebilen bir yapıya taşırız, bunun çalışmasını yapalım" diye konuştu.

Güç birliği çağrısı yapan Denktaş, Cumhurbaşkanı'na da seslendi ve zor koşullar altında yürüttüğünü belirtti ve "kolay gelsin" dileğinde bulundu.

Kıbrıs Türk halkının geçmişi unutarak maceraya atılması beklentisinin başarıya ulaşmaması gerektiğini ifade eden Serdar Denktaş, "44 yıldır masadan kalkmamak için gösterdiğimiz ısrarın yarısını, bir başka ulvi hedef için harcamış olsaydık bugün çok farklı noktalarda olurduk" ifadesini kullandı.

"ÇAPRAZ OYA KARŞIYIZ"

22 Ocak'ta Greentree'de başlayacak zirve nedeniyle yine yol ayrımında bulunulduğunu kaydeden DP Genel Başkanı Denktaş, eşitlikten feragat edilemeyeceğini vurguladı. Denktaş, 2. Cumhurbaşkanı Talat döneminde önerilen çapraz oya karşı olduklarını da yineledi ve bunun devletin yapısında Yunan egemenliğine neden olacak en büyük adım olacağı görüşünü dile getirdi.

Denktaş, uluslararası hukuka göre çözüm olsa da olmasa da, ada etrafındaki yer altı kaynaklarında Kıbrıslı Türklerin de hak sahibi olduğunu vurgulayarak, bu hakkın teslim edilemeyeceğini söyledi.

Ülkedeki sosyal ve ekonomik bozulmaların, görüşmecinin elini zayıflattığını kaydeden Serdar Denktaş, bunların halkı da devletinden soğuttuğunu belirtti. Demokrasideki çarpıklıklar, hükümetin yanlışları, Türkiye'den gelen yardımların halk tarafından açık şekilde görülememesi, 'yapanın yanına kalır' mentalitesi, partizanlık, özel sektörü boğan vergiler gibi sorunları sıralayan Denktaş, bunların ellenip düzeltilmesi gereken yanlışlar olduğunu belirtti.

DP Genel Başkanı Denktaş, çeşitli alanlarda yaşanan sıkıntılardan örnekler verdi ve istihdam sorununun herkesi devlete alarak çözülemeyeceğini 20 yıl önce söylediğini kaydetti.

SU VE MERSİN KAPISI

Ekonominin iyileşmesi için Türkiye'den gelecek suyun ve Mersin kapısının Kıbrıs Türk halkının ürettiği malların ihracına açılması gerektiğini belirten Denktaş, "Mersin kapısının Kıbrıs Türkü'nün üretimine tam olarak serbest açılması lazım. O kapı açıldı zaman dünya istediği kadar ambargo koysun, vız gelir, tırıs gider" dedi.

"İHTİYAÇ DEVLETİMİZİN SİL BAŞTAN YAPILANMASI"

"KKTC'de esas ihtiyaç, devletimizin sil baştan yapılandırılmasıdır. Tarımından turizmine, kamusundan özel sektörüne kapsamlı bir dönüşüme hazırlanmak zorundayız. Dünya ile bütünleşmek istiyorsak, başımız dik yola devam etmek istiyorsak bu dönüşümü sağlamak zorundayız" diyen Denktaş, 80 milyonluk Türkiye'nin son on yılda kat ettiği gelişmenin örnek alınması gerektiğini anlattı.

Halkımızın tüm kesimlerini kapsayacak bir özveri döneminin, yine halkımızın tümüne yarayacak kazanımlarını insanımıza anlatarak, şeffaf bir dialog süreci içerisinde hazırlanacak kapsamlı bir pakete halkın katılımını sağlayarak ve elbette halkımızın onayı ile, türkiye'nin de desteğini alarak geçirilecek bir dönüşüm dönemi, hedefe ulaşmanın yolunu açacaktır.

DP Genel Başkanı Denktaş, halka kolay olanı değil zor olanı; oturmayı değil çok çalışmayı önerdiğini ifade ederek, ancak böyle sonuca ulaşılabileceğini ve KKTC'nin kazanabileceğini dile getirdi.

Partisinin yurt dışında yaşamak zorunda kalan vatandaşlara seçme seçilme hakkı tanıyacak düzenlemeler yapmayı hedeflediğini kaydeden Serdar Denktaş, iktidara gelince bunu yapma sözü verdi.

16 OCAK'TAN İTİBAREN HALK KÜRSÜLERİ

Denktaş, Meclis'teki yapı ve yaşanan çirkinlikler nedeniyle halkın siyasete bakışının olumsuz yönde geliştiğini; siyasetten soğuduğunu ve yaşanan gelişmelere "nasıl olsa elimizde bir şey yok" düşüncesiyle kayıtsız bir noktaya taşıdığını belirterek, 16 Ocak'tan itibaren anlaşacakları bir televizyon kanalıyla birlikte bölge bölge dolaşıp "halk kürsüleri" kurma kararı aldıklarını açıkladı. Denktaş, şöyle dedi:

"Vekiller olarak bizler mecliste sesimizi duyuramadığımıza, sözümüzü dinlettiremediğimize göre, önceden ilan ederek kuracağımız bu halk kürsülerinden, dileyen vatandaşımızın, gerek kendi bölgesi ile ilgili, gerekse ülke genelinde yaşananlarla ilgili özgürce ses verebileceği bir ortamı yaratmaya başlayacağız."

DP'nin kuruluşundan beri daha verimli bir siyasi sistem için başkanlık sistemine geçmek gerektiğini söylediğini belirten Serdar Denktaş, bu iddialarını sürdürdüklerini kaydetti.

Denktaş konuşmasını şöyle tamamladı:

"Onurlu bir yaşam için; tüm muhataplarımızla oluşturulacak nitelikli işbirliği için; kamuda liyakat esaslı bir yeniden yapılanma için; planlı ekonomik kalkınma için; devletin tüm vatandaşlarına adil yaklaşımını sağlamak için; devlet yapımızı güçlendirecek, ilişkilerimizi sağlıklı hale getirecek güçlü bir demokrat parti yaratmak için; tüm aydınlarımızı, akademisyenlerimizi, bilgi birikimine sahip uzmanlarımızı, geleceğinden endişe duyan vatandaşlarımızı,demokrat partinin sevgi çemberi içerisinde çalışmaya davet ediyorum. Bilinmesini isterim ki, bu davete icabet etmeyecek olanları, zaten birşey olmaz fikrinden kopamayanları tespit ettikçe onlara da ulaşarak, onları da bu çemberin içine dahil etmek için azami gayret sarf edeceğiz.

Zaman birlik zamanıdır. Zaman çalışma zamanıdır. Zaman yeniden kendimize ve devletimize sahip çıkma zamanıdır. Bu son şansı hep birlikte en iyi şekilde kullanalım. Gazanız mubarek yolunuz açık olsun."

Serdar Denktaş'ın konuşmasından sonra Cumhurbaşkanı Eroğlu kurultaydan ayrıldı. Eroğlu'nu, DP Genel Başkanı Denktaş uğurladı.

 
8 Ocak 2012 Pazar 17:59
Okunma: 490
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu