Ana Sayfa » Kıbrıs » DP Gemikonağı'nda "yeniden Üreten Güçlü Lefke İçin Geliyoruz" Sloganıyla Açık Hava Toplantısı Düzenledi

DP Gemikonağı'nda "yeniden Üreten Güçlü Lefke İçin Geliyoruz" Sloganıyla Açık Hava Toplantısı Düzenledi

Denktaş:"terk Edilmişlik Lefke'nin Kaderi Değildir"mavioğlu: "ilk Toplantı Lefke'de... Bu Verilen Değerin Göstergesidir".

 
 
DP Gemikonağı'nda "yeniden Üreten Güçlü Lefke  İçin Geliyoruz

Lefkoşa, 19 Ekim 12 (T.A.K.): Demokrat Parti, dün akşam Gemikonağı'nda kahveler önünde "Yeniden Üreten Güçlü Lefke İçin Geliyoruz" sloganıyla açık hava toplantısı düzenledi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantıya, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Genel Sekreter Bengü Şonya ilçe başkanları ve bazı üst düzey yetkililer katıldı.

DP'den yapılan açıklamaya göre, toplantıda DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Demokrat Parti iktidarında nasıl bir Lefke olacağını Lefke'lilerle paylaştı.

Serdar Denktaş, "Hayatımın en güzel iki yılını geçirdiğim Lefke ve yöresine güzelliği yaşatmak benim boynumun borcudur"dedi. Son 30 yılda sürekli gerileyen Türk toprağı, Osmanlı yadigarı Lefke ve yöresinin DP iktidarında hasret kaldığı ve hak ettiği eski ihtişamlı dönemine kavuşması için bu bölgeye özel ilgi göstereceğini vurgulayan Denktaş, "Atılacak her adımda bu bölgenin kendi insan ve tarımsal kaynaklarının ön planda tutulacağı 'Yavaş Şehir' konseptinde turistik ilgi merkezi haline dönüştürülecek bir Lefke için partim ve ekibim adına söz veriyorum" ifadelerini kullandı.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, "Bizim için, Yeşilırmak, Bademliköy, Bağlıköy, Yedidalga, Gemikonağı, Cengizköy, Çamlıköy, Gaziveren, Yeşilyurt, Doğancı, Taşpınar ve Lefke unutulmuş, devre dışı bırakılmış, kaderine terk edilmiş bir bölge değildir. Aksine Lefke ve yöresi, bir cazibe merkezi olabilecek potansiyele sahip nadide bölgemizdir. Sevgili kardeşlerim, terk edilmişlik Lefke'nin kaderi değildir. Ümitsizliğe kapılmayınız" diyerek başladığı konuşmasına, "Sizlere  'biz unutulduk mu?' hissini verenlere 'A baylar Lefke Türk toprağıdır; buradadır, bizimle olmaya devam edecektir' demeye geldik. Siz de hoş geldiniz" şeklinde devam etti.

Ülkenin her yerinde birçok sorun yaşandığını, ancak özellikle Lefke Bölgesi'nde bu sorunların daha da yaygın olduğunu savunan Denktaş, şöyle devam etti:

"Ekonomi uçuyor diyorlar ama altına saatli bomba koymuşçasına patladı ve havaya uçuyor. Ülkemizi aylardır ekibimle birlikte karış, karış geziyorum. Nereye gitsek küçük esnaf, orta direk perişan... Nereye gitsek karşımıza resen vergi sorunu dikiliyor. Nereye gitsek mazbatadan kaçan evinde uyuyamayan, aman beni yarın alırlar diye korkan, borcunu ödeyemediği için sıkılgan insanımızla karşılaşıyoruz. Nereye gitsek, ulaşım işiyle meşgul olan arkadaşlar başta taksiciler olmak üzere şikayetçi..."

Üretim yapan bölgeleri ziyaret ettiklerinde ayrı bir sorunla karşılaştıklarına değinen DP Genel Başkanı Denktaş, üreticinin ürettiğini ancak satışa gelince ürününü satamadığına vurgu yaptı.Anavatan'dan gelecek suya kendileri de dahil herkesin sevindiğine de işaret eden Denktaş, üreticinin ise "Su gelecek, daha da üreteceğiz. Sonra ne olacak" diye kara kara düşündüğünü savundu.

Serdar Denktaş,  dağıtılan "Sen Kimsin?" broşüründe bunun cevabını aradıklarını, sorunun cevabının da "Ben iflas etmiş esnafım,  mahvolmuş üreticiyim, hayvanını besleyemez duruma gelmiş hayvancıyım, kepengini kapatmış tüccarım" olmaması gerektiğine işaret ederek, Lefke halkından bu broşürü seçim günü oylarını kullanana kadar saklamalarını istedi. Seçim gününden sonra o broşürü yırtıp atmalarını da isteyen Denktaş, "Çünkü o günden itibaren bu ülkenin yüzü değişecek. O günden itibaren bu ülkede korku çemberi kırılacak yine kol kola yürüyebildiğimiz, ileriye doğru bakabildiğimiz, geleceğimizi planlayabildiğimiz yeni bir KKTC doğacak" dedi.

Geçtiğimiz hafta cezaevinde mazbatadan hüküm giyen ve açlık grevine giren mağdurları ziyareti hakkında da konuşan DP Genel Başkanı Denktaş, mağdurların kan ağladığına vurgu yaptı.

Mağdurların bankaya olan borçlarının devletin bir yasa çıkarmasıyla yeniden yapılandırıldığını, bankaya olan taksitlerini her ay düzenli yatırdıklarını, ancak kişilere olan borçlarını ödeyememelerinden bir ay süreliğine cezaevine gönderildiğini anlatan Serdar Denktaş, bu bir ay zarfında çalışmadığı için bankaya taksidini ödeyemeyecek olan mağdurların yeni bir ceza daha alacağını kaydetti.

Denktaş şöyle konuştu:

"Devlet insanına güvenerek hareket etmelidir. O güveni istismar eden varsa da cezalandırılmalıdır. Ama şu anda ne yapıyoruz? Atın içeri. E bu insanlar nasıl çalışacak? Nasıl para kazanacak? Nasıl ödeyecek? Düşünen yok. Bir ülke düşünün ki Yüksek Mahkeme Başkanı 'Borç nedeniyle karşıma gelen insanlara ceza vermek, onları hapse atmak benim kalbimi incitiyor, içimi yakıyor' diye feryat ediyor ama memleketi idare eden hükümetten 'tıs' yok. Onlar kurultay peşinde. Başka memlekette Yüksek Mahkeme Başkanı böyle bir laf etse yer yerinden oynar. Çaresi vardır. Bu çareyi biraz önce anlattım. Bu formülleri hayata geçirmek için halen şu anda hükümette bulunanlara konuşuyoruz. Yarın, geçen hafta ziyaret ettiğim cezaevindeki kişilere cevap vermem lazım ama ne yazık ki yarın elim boş gideceğim onlara. Çünkü bir haftadır bu konuda yaptığımız girişimlere olumlu tek bir cevap alamadım."Denktaş, bölge halkı ile hep birlikte "Beyler miadınız doldu. Çekilin halk olarak geliyoruz. Bu ülkeyi yaşanır bir ülke haline getirmek için elbirliğiyle uğraşıyoruz. Birlikte çalışıyoruz ve hep beraber kalkınmanın önünü açıyoruz" diye buradan haykırdıklarını söyledi.

 "Yeniden Üreten Güçlü Lefke İçin Geliyoruz" broşürü hakkında konuşan Denktaş, DP İktidarında Güçlü Lefke'yi nasıl yaratacaklarını boş sözlerle değil projelerle ortaya koyduklarının söyledi.

Denktaş  "Bu bölgenin avantajı: Çevresinin güzelliğidir, havasıdır, insanıdır" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hep birlikte, Yeşilırmak'tan Taşpınar'a kadar bu bölgenin turizm potansiyelini ortaya çıkaracağız. Bölgeye kordon boyu inşa ederek, bölge insanımızın ve turistlerin, deniz kıyısında yürüyüş yapıp dinlenebileceği alana kavuşacak. Marina ve liman inşa ederek hem turistlere hem de ihracata ev sahipliği yapacak bir bölge yaratacağız. Gemikonağı göletinin etrafındaki mesire yerleriyle, Yeşilırmak'tan Taşpınar'a kadar yapılacak olan pansiyonculuk teşvikiyle bölgemiz rahatlıkla kalkınabilecek" Serdar Denktaş, esas amaçlarının bölgeye daha kaliteli turisti taşımak için gerekli altyapının hazırlanması olduğunu dile getirdi.

DP Genel Başkanı Denktaş, bölge insanının, kendi devlet çalışanlarının Lefke'de görev yapmak suretiyle Lefke kasabasının yeniden bir bölge haline getirilmesi, şehrin canlanması, bir doğum belgesi almak için Güzelyurt'a Lefkoşa'ya gitmek zorunda kalınmaması ve bölgede her türlü sorunun çözümlenmesinin idarenin merkezden yerele dönüşmesiyle mümkün olacağının altını çizdi.

"Yeniden Üreten Güçlü Lefke İçin Geliyoruz" broşürünü ve "Demokrat Parti İktidarında" El Kitapçığı'nı bölge halkından okumasını isteyen Serdar Denktaş, "Bu belgelerde re'sen vergiden, sağlığa, Kıbrıs sorunundan, ulaşım sorunlarına kadar birçok konuda projelerimiz var. Lefke için hazırladığımız projeler, bölgede çok uzun yıllar öncesinde var olan o canlılığı yakalamanın, yeniden, Lefke'den ve bölgesinden ayrılan insanları yerine döndürmenin formülcükleri bulunuyor" dedi. Gençlerde seslenen Denktaş, "Bu bölgede yeni kurulacak iş alanları için gençlere yönelik vergi muafiyetleri sağlayacağız. Bu bölgede konut alacak veya yapacak olan gençlere verilecek arazi ve ev planı için yüzde 10'a varan maliyet üzerinden yapılacak geri ödeme bu ülkenin, bu bölgenin insanını bu bölgeye yerleştirecektir" dedi.

Yeni dönemde merkezde oturup Yeşilırmak'a sadece bakan bir hükümet olmayacaklarının sözünü de veren Serdar Denktaş, "Demokrat Parti İktidarında merkezde değil, Yeşilırmak'ta olacağız. Gemikonağı'nda, Lefke'de olacağız. Taşpınar'da olacağız. Sorunu yerinde çözeceğiz. Bunun sözünü veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Denktaş şöyle devam etti:

"KKTC kendi ayakları üzerinde duramaz" diyenlerin yalan söylediğini belirterek, "Kırk yılı geçti bekleye, bekleye... Çözüm yok. Peki, o zaman ne yapmalıyız. 40 yıl daha o masada oturup kendi üzerimize düşenleri yapmaktan vazgeçerek beklemeli miyiz? Yoksa artık biz denedik yeter diyerek bu ülkenin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak olan esas meselenin üstüne mi eğilmeliyiz. Nedir esas mesele. 40 mil ötemde 75 milyonluk Türkiye ve burada da 300 bin kişilik nüfus. Yeşilırmak'tan Dipkarpaz'a kadar her tarafımız üretim olsa o pazar bize açıldığında Mersin İlçesi bile kalkınmamız için bize yeter... O pazarda, Lefke portakalının yeniden marka olarak satılmasını sağlayamayan, bunları göremeyen beceriksiz hükümetten kurtulmanın vakti gelmiştir."

Ana programlarında Güzelyurt ve Lefke Bölgesi'ni özellikli bölge olarak ayırdıklarını,  bu bölgenin katma değer vergisi dışındaki tüm vergilerden fert başına düşen milli geliri belli bir seviyeye ulaşıncaya kadar tamamen muaf tutulacağını belirten Denktaş, "Satarsanız, Devlet olarak Katma Değer Vergisi'ni alırım. Satamıyorsanız arkanıza düşecek değiliz. Ülkenin diğer bölümlerinde de benzeri bir uygulama vardır" dedi. 

MAVİOĞLU

Demokrat Parti Lefke İlçe Başkanı Özkan Mavioğlu ise konuşmasında öncelikle, "Yeniden üreten Güçlü Lefke" için düzenlenen açık hava toplantısına katılan herkese teşekkür etti.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın tüm ilçelerde gerçekleştireceği bu açık hava toplantılarının ilkini Lefke'de gerçekleştirmesinin öneminde dikkati çeken Mavioğlu, "Bu Genel Başkanımız Serdar Denktaş'ın bölgemize verdiği değerin göstergesidir" dedi.

Bölge halkının refah ve huzur içinde, bölgenin ise her konuda kalkınmış bir konumda olması gerektiğine işaret eden Özkan Mavioğlu, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ile gerçekleştirdikleri bölge ziyaretlerinde gördükleri durumun hiç de iç açıcı olmadığını ifade etti.Bölgenin can damarı olan Belediyenin de boğazına kadar battığını savunan Mavioğlu, bölgenin geri kalmasının ve göç edilmesinin sebeplerinden birinin de Lefke Belediyesi olduğunu iddia etti.Yaşanan sorunlardan kurtulmak için CTP-BG ve UBP ikilisinden kurtulmak gerektiğini ileri süren Mavioğlu, "CTP-BG ve UBP'den kurtulmanın tek yolu Serdar Denktaş'ın başkanı olduğu Demokrat Parti'dir. Serdar Denktaş'a ve bize inanınız, güveniniz" şeklinde konuştu.

(ŞEB/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
19 Ekim 2012 Cuma 16:10
Okunma: 603
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu