Ana Sayfa » Kıbrıs » DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Lefke Bölgesi'ndeki Sivil Toplum Örgütlerinin Davetlisi Olarak Lefke'ye Gitti

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Lefke Bölgesi'ndeki Sivil Toplum Örgütlerinin Davetlisi Olarak Lefke'ye Gitti

Denktaş: "lefke Kıbrıs'ın En Bakir Ve Geri Kalmış Bölgesi".

 
 
DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Lefke Bölgesi'ndeki Sivil Toplum Örgütlerinin Davetlisi Olarak Lefke'ye Gitti

"HÜKÜMETİN BÖLGEDE LİMAN AMAÇLI RESERV ALAN AYIRMASI GİRİŞİMİNE  PEK SICAK BAKMIYORUM"

Lefkoşa, 16 Mayıs 12 (T.A.K): DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Lefke'nin, Kıbrıs'ın en bakir, ancak en geri kalmış bölgesi olduğunu savunarak, "hükümetin bölgede liman amaçlı rezerv alan ayırması girişimine" sıcak bakmadığını söyledi.

"Lefke Sivil Toplum Örgütleri'nin, bölgeye yapılması planlanan rafineri, akaryakıt tesisi ve bunlara hizmet edecek her türlü tesise karşı çalışmalarını sürdürdükleri" belirtildi.

DP Basın Bürosu açıklamasına göre, "bu çalışmalar bağlamında siyasi parti liderlerini bölgeye davet edip bu konudaki görüş ve önerilerini siyasi parti liderleri ve yetkilileriyle paylaşma kararı alan Sivil Toplum Örgütleri", ilk olarak Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş'ı davet etti.

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği'nde gerçekleşen toplantıda, sivil toplum örgütleri temsilcileri Gemikonağı'na yapılması planlanan "Rafineri, Akaryakıt Tesisi ve Liman Projesi" hakkında bilgi verdi.

DP'den yapılan açıklamaya göre, toplantıda ilk sözü alan Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vehit Nekipzade, Lefke sivil toplum temsilcileri olarak bu tip toplantıları başlatmak ve başta siyasiler olmak üzere bir kısım bilgilendirme, sorunları tartışma ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunma toplantıları düzenleme kararı aldıklarını ifade etti

TEOMAN OKTAY KONUYU ANLATAN SUNUM YAPTI

Daha sonra Lefke Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay, Gemikonağı sahiline yine yapılması düşünülen akaryakıt dolum tesisi ve ona ilişkin limanla ilgili görsel sunum yaptı.

Oktay yaptığı sunumda, Lefke Bölgesi'nin Kıbrıs Adası'nın Kuzey Batısı'nda yer alan bir bölge olduğunu anlatarak, Gemikonağı, Pirgo, Pomos ve Latchi köylerinin karşılaştırmasını yaptı.

Bu kırk kilometre alan içerisinde bulunan dört köyün aynı coğrafi ve iklim şartlarına sahip olduğunu Pirgo, Pomos ve Latchi'de tamamen farklı bir yatırım stratejisi belirlenip, üç yerde yat limanı ve balıkçı barınağı yapıldığından bahseden Oktay, bu bölgelerde turizme hizmet verecek yatırımların yapıldığını ve bu sayede doğa ve çevrenin korunduğunu ifade etti.

Şu anda yeni bir yatırım stratejisiyle karşı karşıya olunduğunu dile getiren Oktay, şöyle konuştu:

"Yine bir kirli sanayi Lefke bölgesine getirilmeye çalışılıyor. Petrol rafineri ve bunlara hizmet edecek herhangi bir tesisin dönüşü olmayan yeni bir CMC ile eşdeğer bir yatırım önerilmektedir. Soli, Vuni, Osmanlı Mimarisiyle yapılmış evler, 3 bin 500 öğrencisi bulunan LAÜ böyle bir yatırımın getirilmesi tüm bu alanları geriye götürmeye neden olacaktır. Gelecek nesillere CMC gibi sorun yaratmayan yatırımlara yönelmeliyiz. Bunun örneği vardır. Biz de bölge turizmine ve üretim sektörüne hizmet verecek bir liman yapıp çevreyle uyumlu bir gelişme sağlayacak politikayı tercih ediyoruz. Aksi takdirde gelecek nesillere bunun hesabını veremeyiz. "

DENKTAŞ: "2009'DA HAZIRLADIĞIMIZ PROGRAMDA BU KONUYLA İLGİLİ DÜŞÜNCELERİMİZ DE VAR"

Sunumun ardından DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, 2009 yılında hazırladıkları programda bu konuyla ilgili programlarının yer aldığını, ancak halktan destek görmediğini ifade ederek, programda yer alan görüşleri örgüt temsilcileriyle paylaştı.

Konteyner limanı ile turistik limanın birbiriyle uyumlu olmadığı üzerinde duran Serdar Denktaş, şöyle konuştu:

"Konteyner limanı sadece o işi yapabilir. Düşünülen serbest bölge aslında bir serbest ticari bölge haline dönüştürülebilir mi ona bakmak lazım. Eğer ticari bir serbest bölge haline gelirse onun içine yapılacak küçük küçük işyerlerinin tamamen gümrüksüz mal satımı bizim aklımızdaki projeye çok daha uygundur. Nedir aklımızdaki proje? Girne geçmiş yıllarda İngilizlerin, yabancıların daha fazla emeklilerin sessizliği ve Şirin kasaba özelliği nedeniyle tercih ettikleri bir yerdi. Bu özelliğini Girne kaybetti. Böyle bir bölgemiz artık yok. Lefke ve Güzelyurt bu anlamda bizim hep hedef bölge diye düşündüğümüz Akdeniz'den başlayan şeritten Yeşilırmağa kadar bu maksatla ayırdığımız ve programladığımız bir yerdi. Buralarda daha fazla butik otellerin olduğu, bu bahsettiğim turist potansiyelinin yönlendirildiği bir bölge haline getirmekti. Yapılacak iş çok tabii. Uzun sürecek bir planlamadır ama bazı şeyler hemen başlayabilir."

"GÜNEY İLE REKABET EDEBİLECEK BİR YAT LİMANININ KURULMASI NOKTASINDA GEÇ KALINDI"

Rum tarafının daha erken davranarak bölgede bir yat limanı kurduğunu dile getirerek, orayla rekabet edebilecek bir yat limanının kurulması noktasında geç kalındığına dikkati çeken Denktaş, "Buraya yapılması gereken yolcu taşımacılığı yapan, Akdeniz'de tur düzenleyen büyük gemilere yönelik bir liman olmalı. Yolcu burada bir gün inecek, alışverişini yapacak, bölgeyi gezecek, gidecek bahçeden dalından portakalı toplayacak, orada yiyecek ve gemisine binecek. Bu tür hizmet verecek bir yer olmalı Lefke" şeklinde konuştu.

Lefke'nin başka türlü kalkınamayacağını da sözlerine ekleyen Denktaş, Lefke'nin "maalesef geriye gittiğini" savundu.

30 yıl önce 2 senesini Lefke'de geçirdiğini de anımsatan Denktaş, "Port İsbi'nin başlattığı çalışmayı yönlendirebilirsek depolama amaçlı ticari bir bölgeden ziyade bireysel satış yapabilen ticari bölgeye dönüştürebilirsek buna bağlantılı olarak diğer söylediğim unsurlar da gelişebilir" dedi.

"VERGİDE ÖZEL UYGULAMA ŞART"

Bu noktada bölge insanına özel bir uygulamanın şart olduğunu kaydeden Serdar Denktaş, bu özel uygulamadan da bahsetti.

Denktaş: "Yatırımcı KKTC'ye geldiğinde 10 yıl vergi muafiyeti tanırız. Lefke'den hükümetin şu an boğazına basa basa ne kadar vergi topladığını bilmem. Ama eminim ki bu bölgeden toplanan vergi ile devlet zengin olmuyor. O zaman ben hedefi bu şekilde koyduktan sonra bu hedefe uygun yatırım yapacak her bölge insanına rahatlıkla 10 yıl vergi muafiyeti veririm. Düşük faizli kredi de. Kendi yanında iki tane de vatandaş çalıştırabildiği andan itibaren kredi de hibeye dönecek bir teşvik mutlaka bölgeye verilmeli. O zaman göreceğiz ki ta Yeşilırmak'tan başlayarak Yeşilyurt'a kadar, hatta belki Gaziveren'e kadar olan bölge turizm açısından yapılacak yatırımlarla bir anda canlı hale gelecek."

"LEFKE KIBRIS'IN EN BAKİR VE GERİ KALMIŞ BÖLGESİ"

Bunun için özel bir program gerektiği üzerinde duran Denktaş, DP olarak bu programı hükümete vermeye hazır olduklarını kaydetti, "Biz vermeye hazırız ama bunu da yüzlerine gözlerine bulaştıracaklar" iddiasında bulundu.

Lefke'nin Kıbrıs'ın en bakir ve geri kalmış bölgesi olduğunu öne süren Denktaş, "bunun tersine çevrilmesi için yapılması gerekenlere ilişkin önerileri" de sivil toplum örgütleri temsilcileriyle paylaştı.

İç yönetimden nasibini almamış mevcut hükümetle bunun başarılmasının asla mümkün olmayacağını savunan Denktaş, "Uyarılarınızı zamanlı yapmanızda fayda var" diye konuştu.

"HÜKÜMETİN BÖLGEDE LİMAN AMAÇLI REZERV ALAN AYIRMASI GİRİŞİMİNE  PEK SICAK BAKMIYORUM"

Hükümetin bölgede liman amaçlı rezerv alan ayırması girişimine  pek sıcak bakmadığını da yineleyen Serdar Denktaş son olarak şunları kaydetti:

"Ses çıkarmadım çünkü sadece liman zannediyordum. Karşı çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Çok kısa bir mesafe var arada. Yeni bir yat limanı kolay kolay çalıştırılamaz. Ama yolcu limanı haline dönüştürülürse o zaman hem bölgeye faydası olacak hem de en büyük eksiğimizdir şu anda böyle bir liman. O eksiği de kapatmış oluruz. Dediğim gibi konteyner limanı inşaası o noktada işi bozmaktadır. Yani konteyner indirilen bir yere yolcu indirilmez. Bu açıktır. Bunu incelemek lazım"

(AK/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
16 Mayıs 2012 Çarşamba 19:44
Okunma: 643
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu