Ana Sayfa » Kıbrıs » DP Girne'de Açık Hava Toplantısı Düzenledi

DP Girne'de Açık Hava Toplantısı Düzenledi

Denktaş: "yeni Yaşın Kutlu Olsun Vatanım".

 
 
DP Girne'de Açık Hava Toplantısı Düzenledi

"O BÜYÜK LİDER RAUF DENKTAŞ, HALKIN İÇİNDE BÜYÜTTÜ BENİ. YEMİN ETTİM, O'NUN KURDUĞU BU CUMHURİYETİ KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURAN BİR DEVLET HALİNE GETİRENE KADAR HALKIMLA BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİM"

"DELEGE MAHİRETİYLE BELİRLENMİŞ BİR BAŞBAKAN VARDI, MAHKEME YÖNETİMİYLE ŞİMDİ OLMAYAN BİR HÜKÜMET BAŞKANI VAR"

Lefkoşa, 17 Kasım 12 (T.A.K.):  Demokrat Parti (DP), dün akşam, Girne Atatürk Caddesinde, 'Akdeniz'in Turizm Merkezi Güçlü Girne İçin Geliyoruz' sloganıyla açık hava toplantısı düzenledi.

Toplantısında Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın Kıbrıs Türk halkına hitaben konuşması sivevizyonda dinletildi.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, konuşmasının başında KKTC'nin 29. yaşını kutlamanın heyecanını yaşadıklarını belirrti  ancak öbür yandan ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılar olduğunu söyledi.

Özgürlüğü ve egemenliği için yıllarca mücadele etmiş Kıbrıs Türk halkının, kendi kaderini tayin hakkını kullanarak 15 Kasım 1983'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ni ilan ettiğini hatırlatan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş; "Kıbrıs Türk halkı KKTC'yi ilan ederek 20 yıllık mücadelesini 'Cumhuriyet' ile taçlandırmıştır. Bugün 29. yaşını kutladığımız devletimizi diğer devletlerin tanıyıp, tanımamasına bakılmaksızın uluslararası hukuk da ve uluslararası ilişkilerde 'Bağımsız' ve Egemen' bir devlet olarak vardır ve var olmaya devam edecektir. Yeni yaşın kutlu olsun Vatanım" dedi.

Denktaş, "bu topraklar 'Vatan' olsun diye şehit düşenleri, gazi olanları, Mücahidin yanında omuz omuza savaşsın ve şehit olsun diye Anadolu'dan gencecik evladlarını adaya göndermiş anaları, bu ülke bir 'Devlet' haline gelsin diye herşeyini ortaya koyanları saygı ile selamlıyor, rahmetle anıyor, kol kola şükranlarımızı sunuyoruz" diye konuştu.

DP Genel Başkanı, güçlü KKTC'yi ise şöyle tanımladı:

"Devletin gerçek anlamda vatandaşına sahip çıktığı, bu ülkede yaşayan, geçimini sağlayan, yerleşen vatandaş olsun olmasın her ferdine sahip çıkması gerektiğinin bilinciyle devletin herkesi kucaklayacak bir yapıya kavuşmasını hayal ediyoruz. Hayallerimiz bu devleti kuranları yattıkları yerde rahat ettirecekleri bir ortam. Bu hepimizin boynunun borcudur. Çünkü Kıbrıslı Türkler büyüdükleri evde bu devlete inanmayı, bu devletin insanına güvenmeyi, insanların tümünü sevmeyi öğrendi."

Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılara da dikkat çekerek mevcut hükümeti 'Yönetimsizlikle' suçlayan DP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük'ü de eleştirerek "Öyle bir dönemden geçiyoruz ki, artık 'kötü yönetimden' bahsetmek mümkün değil. Çünkü ortada yönetim yok. Delege mahiretiyle belirlenmiş bir Başbakan vardı, mahkeme yönetimiyle şimdi olmayan bir hükümet başkanı var. Kendi hükümetinin, kendi partisinin bile yetki vermediği, kendi partisinin bile güvenmediği, kendi partisinin bile isteyip, istemediğinin belli olmadığı bir hükümet başkanı. Ama tek bir gerçek var o da halkımızın 'gitsinler de kurtulalım' dediği bir hükümetin olduğu dönemdeyiz" iddialarında bulundu.

Mevcut hükümetin ülke de kaos yarattığını ileri sürüp bunun tüm halkı olduğu kadar kendisini de üzdüğünü ifade eden Serdar Denktaş; "Üzülüyoruz çünkü 1974'e kadar üstüne düşen her şeyi yapmış, varoluş mücadelesi vermiş olan halkımız, babalarımız, analarımız, amcalarımız, dedelerimiz, atalarımız vermiş olduğu mücadele neticesinde tüm dünyanın saygısını, Anavatan Türkiye'nin hem saygısını, hem de sevgisini kazanmıştır. 1974'de Mehmetçik adaya çıktığında bu halkı yatak yorgan altında değil, mevzide son kurşunlarını kendileri için saklamış buldu. Peki sorarım şimdi; 'nerde bu insanım, niye üstüne düşeni yapamıyor?' dedi.

"BECERİKSİZ' VE 'TEMBEL' SUÇLAMALARI KABUL EDİLEMEZ"

Kıbrıs Türk halkının, 'beceriksiz' ve 'tembel' suçlamalarının kabul edilemez olduğunu yineleyen Denktaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Benim halkım beceriksiz mi? Hayır, tembel mi? Hayır, üretmiyor mu? Hayır. Ben hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum. Çünkü benim halkım oldukça becerikli, çalışkan ve üretkendir. Ancak üretttiğini pazarlayamadığı, pazar bulamadığı için, ürettiği ürün elinde kalıyor diye üretimden koparıldı. Sırf bu yüzden bizi suçlamalarına seyirci kalmamız mümkün değil. Pazar yolumuz açılsın, engeller kalsın göreceksiniz bu halk yeniden üretecek ve kendi ayakları üzerinde yürümeyi başaracaktır." 

2014 yılında Anavatan Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesi projesine de atıfta bulunan Denktaş, ancak hükümetin kendi iç çekişmeleri nedeniyle tarım politikasında üstüne düşeni yapmadığını söyledi.

Denktaş, "yarın Anavatan'dan su gelecek, yılların özlemi giderilecek ama o zaman üreteceklerimiz 'nereye satılacak, nasıl satılacak?' bilemiyoruz. Niye? Çünkü hükümetimiz üstüne düşeni yapamıyor. Çalışmıyor, çalıştırmıyor, üretmiyor, ürettirmiyor" iddialarında bulundu.

Ülkenin içinde bulunduğu kaosa daha fazla seyirci kalmalarının mümkün olmadığının da altını çizen Serdar Denktaş, böylesi bir dönemde DP olarak, 'ne yapılmalı?' diye yola çıktıklarını ve planlı, programlı, gerçeğe dayalı ve halkın tüm kesimlerini de dikkate alarak projeler ortaya koyduklarını, şimdi ise bu programı Kıbrıs Türk halkı ile paylaşarak onayına sunduklarının altını çizdi.

Halka bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan gerçekleri anlatmaya devam edeceğini belirten Serdar Denktaş, seslerini duyurmak için halkın ayağına gideceklerini, mevcut iktidardan kurtulmak isteyenlere yapılması gerekeni göstereceklerini, kararı ise Kıbrıs Türk halkına bırakacakları vurgulayarak "DP olarak biz doğruları anlatmaya, ülkenin içinde bulunan sorunlarına çözüm formülleri üretmeye devam edeceğiz, seçim zamanı geldiğinde kararı da, tercihi de halkımıza bırakacağız" dedi.

DP Genel Başkanı, "köy köy, bölge bölge dolaşmaya devam edeceğiz. Daha sonları ise ev ev dolaşarak bu ülkenin kıymetini bilen, bu ülkeyi 'Vatan' diye benimseyen, 'bu ülkede yaşayayım ve ecelimle öleyim ama buralarda kalayım' diyen vatandaşımız olsun veya olmasın tüm insanımıza ülkeye sahip çıkmanın değerini anlatacağız" şeklinde konuştu.

DP'nin hiçbir dönem halkını boş vaadlerle aldatmadığını da hatırlatan Denktaş, halka seslenerek "Size bir tek şey için söz veriyorum. DP iktidarında halkımızın hiçbir ferdi, 'ya ortada görünürsem, ya bu iktidara karşı çıkarsam re'sen vergi ile karşı karşıya kalırım veya evladım işinden sürülüyor' diye ürküp bu korku ile yaşamayacak. DP iktidarında zayıf olan korunacak, zayıf olan yanında devletini bulacak" dedi.

Denktaş, bireysel kurtuluş formülleri yerine toplumsal kurtuluşu sağlama gerektiğini belirterek, vatandaşa bireysel kurtuluşu aratmayı UBP ve CTP'nin öğrettiğini savundu. Denktaş, ülkede varolan sorunları yine Kıbrıs Türk halkının kendisinin çözebileceğine de inanç belirterek; "sorunlarımız bizim sorunlarımızdır. Biz çözeceğiz" dedi.

Türkiye - KKTC ilişkilerine de dikkat çeken DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Anadolu insanı ile Kıbrıs Türk halkının ilişkilerini zayıflatmak isteyen kesimlerin, 'Türkiye elinizi yakamızdan çek' demesiyle evladını bu topraklarda şehit veren Anadolu insanının gücüne gittiğinin de unutulmaması gerektiğini belirterek; "güceniyor Türkiye, güceniyor gencecik evladını bu topraklarda şehit veren Anadolu anaları, diyorlar ki; 'niçin Kıbrıslı Türkler sevmiyor bizi?' buradan soruyorum Kıbrıs Türk Halkı'na; 'var mı bu ülkede sevmeyen Türkiye'yi, var mı Türkiyesiz olabilirim diyen bu ülkede?' söylesin bize" dedi.

DP Genel Başkanı; 'Serdar Denktaş, Saray'da büyüdü, halkı tanımaz, bilmez' diyenlere de eleştirilerde bulundu ve şöyle dedi:

"Halkın içinde büyüttü o ev beni, halkımla iç içe büyüttü o büyük lider Rauf Denktaş beni. Hasta yatağında Ankara'da ziyaretine gittiğimde, 'ülkede işler nasıl gidiyor?' diye sordu. 'işler iyi gitmiyor, sıkıntılar var, halk depresyonda, sosyal patlamalar yolda' dedim. 'Ne yapmayı düşünüyorsunuz?' diye sordu, 'bakacağız' cevabını verme gafletinde bulundum. Aynen sözleri şu. 'Oğlum bakmak için gezmek gerek, gezdiğin yeri görmek demek, gördüğünü anlamak gerek, anladığını oturup kendi içinde düşünüp 'çözümü nedir?' diye düşünmek gerek. Ancak o gün 'bakıyoruz' diyebilirsin.' Son vasiyeti diye kabul ettim bu büyük liderin o sözlerini ve yemin ettim. O'nun kurduğu bu Cumhuriyeti, bu devleti kendi ayakları üzerinde duran bir devlet haline getirene kadar sizinle, halkımızla birlikte yürümeye devam edeceğiz."

Serdar Denktaş, ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılara dikkat çekmesinin ardından DP iktidarında Girne için hayata geçirecekleri projeleri de Girnelilerle paylaştı.

(HA)

 
17 Kasım 2012 Cumartesi 16:50
Okunma: 731
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu