Ana Sayfa » Kıbrıs » DP Kurultayı'nda mesaj trafiği

DP Kurultayı'nda mesaj trafiği

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş Ve TC Başbakanı Erdoğan Mesaj Yolladı

 
 
DP Kurultayı'nda mesaj trafiği
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Demokrat Parti'nin (DP) 8. Olağan Kurultayı'na gönderdiği mesajda, "Mücadeleniz mücadelemizdir" diyerek KKTC'ye destek verdi. Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da mesajında, "ülkenin rehbere, yol göstericiye ihtiyacı olduğunu" belirterek, bunun DP olabileceğini kaydetti.

DENKTAŞ'TAN MESAJ

DP Kurultayı'nda Divan Başkanı Mehmet Erol Aktoprak, her kurultaya katılıp ilk konuşmayı yapan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık sorunları nedeniyle bugünkü toplantıya katılamadığını ancak mesaj gönderdiğini belirtti.

Ardından Denktaş'ın mesajı okundu.

RAUF DENKTAŞ'IN MESAJI

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş mesajında, DP'nin ülke siyasetinde dinamik rol oynamasının takdire şayan olduğunu kaydederek, partinin devleti daha özgür ve daha demokrat günlere götürmesini diledi.

DP'nin Atatürk'ün belirlediği  yolda ilerlediğini kanıtladığını, bir muhalefet partisi olarak DP'ye büyük görev düştüğünü kaydeden Rauf Denktaş, "Memleketin bir rehbere, bir yol göstericiye ihtiyacı vardır. Hiçbir vatandaşımız bunun eksikliğini hissetmemelidir. İnanıyorum ki DP bu konuda ortaya çıkan ihtiyacın cevabı olduğunu kanıtlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Denktaş, muhalefetteki herkesin gerçeklerin altını çizerek savunma görevi olduğunu vurguladı ve DP'ye başarı diledi.

ERDOĞAN'IN MESAJI

Türkiye Başbakanı Erdoğan da mesajında, Kıbrıs Türkü'nün adada her zaman barışın ve refahın savunucusu olduğunu;  barış ve ortak yaşam kültürü için her zaman yapıcı, samimi, aktif gayret içinde bulunduğunu vurguladı.

Erdoğan, "Tüm dünya bilmelidir ki Kıbrıs'ta barış isteyen, adil çözüm isteyen taraf hiç tartışmasız Türk tarafıdır. Adil olmayan bir çözüme Türk tarafı asla razı olmayacaktır. Nereden, kimden, her ne şekilde gelirse gelsin, baskılara da asla boyun eğmeyecektir" dedi.

Türkiye Başbakanı Erdoğan, KKTC'nin onurlu, dik ve haklı mücadelesini desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini yineleyerek, "KKTC'nin haklı mücadelesi kadar, kalkınma mücadelesini de en güçlü şekilde sürdüreceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye'nin kalbi kardeş KKTC halkıyla, Yavruvatan'ın kalbiyle bir atmaktadır. Mücadeleniz, mücadelemizdir. Sizin davanız dün olduğu gibi bugün de, yarın da bizim davamızdır" ifadelerine yer verdi.

TAŞKER...

DP 8. Olağan Kurultayı'nda daha sonra konuşmalara geçildi.

İlk konuşmayı yapan KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker, ülkede yaşanan gelişmelerin çalışanların haklarını gerilettiğini; özelleştirme adında kamu mallarının peşkeş çekildiğini söyledi.

"UBP hükümeti adaletsizliğin yasa tanımazlığın adresi haline geldi" diyen Taşker, toplumsal çatışma ortamına girildiğini belirterek, tüm bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması için bilinçli iradeye ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

ÖZKARDAŞ

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş da, yapısal sorunlarını çözmeyi beceremeyen KKTC'de, Anavatan Türkiye ile ilişkilerde en kötü durum yaşandığını savundu.

Ekonomik durumdaki kötüleşmeye, kontrolsüz nüfus ve kaçak işgücü sorununa değinen Özkardaş, hükümetin çıkardığı aftan sadece 2 bin kişinin yararlandığını; bunun bir yerlerde yanlış yapıldığını gösterdiğini söyledi.

Kaçak çalıştırıp, emeği sömürenlere dönük doğru dürüst bir düzenleme yapılmazsa kayıt dışılığın önlenemeyeceğini belirten Özkardaş, sosyal güvenlik sistemindeki açıkların kayıt dışılıktan kaynaklandığını ifade etti.

Yapılan düzenlemelerle vergi kaçakçılığının da teşvik edildiğini savunan Mehmet Özkardaş, hükümetin şimdi de vergi affı çıkamaya çalıştığını, buna isyan ettiklerini kaydetti ve muhalefete çağrı yaptı.

Ülkeye girişteki başıboşluğun, Kıbrıslı -Türkiyeli ayrımı yapılmasına neden olduğunu belirten Özkardaş, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için sürdürülen müzakerelere de destek ifade etti.

YORGANCIOĞLU

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da, DP kurultayındaki konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının uzun süredir iki bölgeli iki toplumlu federal bir yapıya kavuşmak adına kavga yürüttüğünü belirterek, "Geleceğine güvenle bakamadığı için kendinden güven erozyonuna uğruyor. Artık bunların son bulması gerekir. Kıbrıs Türk halkının yıllardır yürüttüğü mücadeleler sonucunda hak ettiği noktaya gelmesi gerekir" dedi.

Muhalefet partilerinin ortak bir noktada buluşması becerisine kavuşması gerektiği üzerinde de duran Yorgancıoğlu, "Bu ülkenin artık demokratikleşmesi, sivilleşmesi gerekiyor. Seçilen insanların ülkeyi yönetirken etkin olacağı yasal düzenlemeler gerekli. Anaysa, Siyasi Partiler, Seçim ve Halk Oylaması yasasının ele alınarak değerlendirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Yorgancıoğlu, ülkenin önemli sorunlarından birinin kaçak yaşam olduğuna işaret ederek kaçağın ekonomi ve ekmek dünyası olması nedeni ile kayıt altına alınmasını istedi.

Yorgancıoğu, kaçak yaşamın olumsuz yaşam koşullarının toplumu da etkilediğini ifade ederek, iktidardaki UBP'ye bu insanların kayıt altına konularak insan gibi yaşama koşullarına kavuşturulacakları tedbirleri alması gerektiğini vurguladı.

KANDULU

UBP Genel Sekreter Yardımcısı Ali Kandulu da Başbakan İrsen Küçük'ün mesajını okudu.

Başbakan Küçük mesajında, kurultaya başarı diledi ve çıkacak kararların ülkeye ve DP'ye hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Kandulu da konuşmasında, 1992'de kurulan DP'nin ülke siyasetinde önemli rol oynadığını, KKTC için çalışan köklü bir parti olduğunu söyledi. Kandulu, kurultayın başarılı geçmesini ve hayırlı olmasını diledi.

MESAJLAR

Kurultayda, TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, Demokrasi vge Güven Partisi Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, DP Onursal Başkanı eski başbakanlardan ve eski meclis başkanlarından Hakkı Atun'un mesajı da okundu.

TÜRKİYE'DEN KONUKLAR

GÜRHAN

Türkiye Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, KKTC ile Türkiye arasındaki soy bağının her alanda kendini hissettirdiğini, kardeşliğin her zaman ön planda tutulduğunu söyledi.

Gürhan, milli mücadele ruhunun kırılamayacağını belirterek, kardeşlik ilişkilerinin de sürmesini diledi.

ERTÜRK

DSP Genel Başkan Yardımcısı Dursun Tuncer Ertürk, Kıbrıs'ın kendileri için her zaman önemli olduğunu belirterek, 2002'deki iktidar değişiminden sonra kırgınlık yaşandığını; Annan Planı'nın oylanmasından sonra büyük taviz verildiğini savundu.

Ertürk, Annan Planı sonrası Kıbrıs Rum kesiminin AB üyesi olmasının sıkıntısının yaşandığını kaydederek, AK Parti'nin Kıbrıs sorununa yaklaşımının yavaş yavaş 2002 öncesine, kendilerinin savunduğu noktaya döndüğünü görmekten memnuniyet duyduklarını söyledi.

KKTC'nin ekonomik durumunun zaman zaman Türkiye'ye yük gösterilmesinden oldukça rahatsızlık duyduklarını ifade eden Ertürk, Türkiye'nin yaptığı yardımın yük olmadığını, çünkü Kıbrıs'ın ticaretinin önemli kısmının Türkiye'ye yansıdığını kaydetti.

Petrol ve doğalgaz aramalarında Kıbrıs Türk kesiminin haklarına sahip çıkmak gerektiğini kaydeden Ertürk, Kıbrıs Türk halkının davasına, Ecevit'in öğrencileri olarak sahip çıkmaya devam edeceklerini vurguladı.

Kıbrıs'ın kendileri için milli dava olduğunu ve Ankara, Adana, Antalya neyse Kıbrıs'ın da o olduğunu belirten Dursun Tuncer Ertük, genel merkezleri önünde KKTC bayrağının dalgalandığı tek siyasi parti olmaktan onur ve kıvanç duyduklarını söyledi.

DSP temsilcisi, "Masada sınır çizmek kimsenin haddi değildir. Kutsal vatan toprağıdır. Kıbrıs'tan verilecek bir çakıl taşı yoktur, kimsenin de hakkı yoktur" dedi.

UĞUR

DP Genel Başkan Yardımcısı Kütahya Eski Milletvekili Mustafa Uğur, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'a sağlık; DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'a başarı diledi.

Türkiye'den çatlak seslere itibar edilmemesini isteyen Uğur, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda aynı idealleri düşündüğünü söyledi.

AKSOY

Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Hilal Aksoy, adada Türk varlığının devamı için verilen mücadelede Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, KKTC lehine gelişmelerin kapısının açıldığını kaydetti. Aksoy, bir Kıbrıslı olarak da desteğini ifade etti.

KAPUSUZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki tarihsel ve ölümsüz ilişkinin, menfaat temeline dayanmayan, gönülden gelen kardeşlik ilişkisi kabul ettiklerini söyledi.

Bu birlikteliği birilerinin anlamasının zor olduğunu kaydeden Kapusuz, bunu BM'ye, AB'ye, Rum kesimine anlatmanın da herkesin sorumluluğu olarak ortada durduğunu ifade etti.

Salih Kapusuz, Türkiye'nin bugün, yarın ve daima Kıbrıs Türk halkının refah ve esenliği için teminat olduğunu ve elinden geleni yapmaya devam edeceğini kaydederek, Türkiye'nin her koşulda Kıbrıslı kardeşlerinin yanında ve el ele olacağını bir kez daha hatırlatmayı görev bildiğini söyledi.

"Kıbrıs Türk halkının egemenlik haklarından taviz verilmesinin Türkiye'den, AK Parti'den, Recep Tayyip Erdoğan'dan kimse beklemesin" diyen Kapusuz, Türkiye'den KKTC'ye su getirilmesiyle ilgili projenin anlaşmasının TBMM'den onaylandığını hatırlattı.

Kapusuz, Ecevit, Erbakan, Dr. Küçük'ü anarak, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'a acil şifalar diledi.

Kıbrıs sorununu anlatmadıkları platform kalmadığını ama bazı makamların hala anlamadıklarını kaydeden Salih Kapusuz, müzakerelerden kalkan tarafın Kıbrıs Türk tarafı olmayacağını kaydetti. Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının uzun yıllar boyunca "uzlaşmaz taraf ve işgalci" diye tanındığını belirten Salih Kapusuz, "Annan Planı'na evet derseniz izolasyonları kaldıracağız" diyenlerin bugün utanması gerektiğini vurguladı.

Kapusuz, Türkiye ve KKTC'nin kıyamete kadar devam edeceğini belirterek, değişen dünyada gereken adımı atamayan, geleceği doğru okuyamayanların kaybetmeye, geri kalmaya mahkum olduğunu; o yüzden dünkü Türkiye ile bugünkünün çok farklı olduğunu söyledi.

Doğruları haykırmayı görev bildiklerini kaydeden Salih Kapusuz, Türkiye'nin artık dünyanın aktör ülkelerinden biri olduğunu; dünyadaki önemli her adımda Türkiye'nin görüşünün de alındığını anlattı.

"Moralinizi yüksek tutun, evinizin içinde yapılması gereken düzenlemeleri kendi iradenizle yapın, ülkenin geleceğini sağlam temele oturtmada mutlaka uzlaşın" diyen Kapusuz, iktidarın da, muhalefetin de geçici olduğunu vurguladı.

AK Parti yetkililerinin direkt ağzından duyulmayan konulara itibar edilmemesini isteyen Salih Kapusuz, Türkiye'den getirilecek suyun 7 Mart 2014 saat 14.00'te akacağını Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın söylediğini hatırlattı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, elektrik ve fiber optik, gaz, tabii kaynakların verimli kullanılması gibi konulardaki çalışmaların sürdüğünü kaydederek, inanılırsa aşılamayacak sorun olmadığını vurguladı.

 
8 Ocak 2012 Pazar 13:34
Okunma: 599
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu