Ana Sayfa » Kıbrıs » Dp-ug Genel Başkanı Denktaş, Maraş Birlik Ve Dayanışma Derneği'ni Ziyaret Etti

Dp-ug Genel Başkanı Denktaş, Maraş Birlik Ve Dayanışma Derneği'ni Ziyaret Etti

"benim Doğduğum Evde Türkiye'ye İhanet, Türkiyelileri Sevmeme Gibi Birşey Söz Konusu Olamaz".

 
 
Dp-ug Genel Başkanı Denktaş, Maraş Birlik Ve Dayanışma Derneği'ni Ziyaret Etti

"KONUŞMAK YERİNE COPLAŞMAK BİZİM KABUL EDECEĞİMİZ BİRŞEY DEĞİLDİR"

Lefkoşa, 16 Temmuz 13 (T.A.K.): Demokrat Parti- Ulusal Güçler (DP-UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, doğduğu evde Türkiye'ye ihanet, Türkiyelileri sevmeme gibi bir şeyin söz konusu olmadığını, o evde Anadolu halkıyla el ele, kol kola, yürek yüreğe yürüme olduğunu söyledi.

DP-UG Basın Bürosu'nun açıklamasına göre, Serdar Denktaş, Gazimağusa milletvekili adayları ile birlikte, Maraş Birlik ve Dayanışma Derneği'nin daveti üzerine dernek yöneticileri ve üyeleri ile biraraya gelerek, özelde bölge, genelde ülke için hayata geçirecekleri projeleri anlattı.

Denktaş, DP UG'nin yeni oluşmasına rağmen çok kısa sürede, kendi içinde bütünleşme ve kaynaşmayı sağladığını belirtti.

Bugüne kadar gelinen süreç hakkında toplantıya katılanları bilgilendiren Denktaş, demokraside esas kırılmanın 2006 yılında CTP'nin ÖRP'yi kurdurmasıyla yaşandığını belirterek, "CTP'nin bu müdahalesinden sonra hükümet değişti ve biz muhalefete düştük. Ancak diğer muhalefet partileri gibi gidip sorun olan yerde, sorunu kaşıyıp, kanatmak yerine, 'o sorun nasıl iyileşir' düşüncesiyle hareket ettik. Bölge bölge, köy köy dolaştık. 'Halk Kürsü'leri kurduk, insanımız çıktı kendi derdini anlattı, derdine çare önerdi. Bunları da programımızın içine koyduk. Bilahare 'Ulusal Güçler' şemsiyesinin oluşması ile birlikte yeni katılan arkadaşların düşüncelerini de aldık ve bu dönem ki programımızı, yol haritamızı KKTC için çizmiş olduk" dedi.  

KAMU REFORMU

Yeni açıkladıkları "Geleceğin Yol Haritası" programında, sağlık, eğitim ve ekonomi başta olmak üzere 3 konunun üzerine odaklandıklarını söyleyen Denktaş, söz konusu programın hayata geçmesinin temelinde kamu düzenlemesinin yattığını belirtti.

Denktaş, "DP-UG olarak bizim ortaya koyduğumuz 'Kamu Reformu' içerisinde merkezden, yerelleşmeye yönelik bir yapılanma var. Bu reform sayesinde vatandaşlarımız en ufak işler için köylerden merkezlere gelmek zorunda olmayacak. İnsanlarımız artık kendi bölgelerinde işlerini halledebilecek. Ayrıca, bu yerlerde o bölgede yaşayan memurlar yetkilendirilip, görevlendirilecek. Hizmetler vatandaşın ayağına gelecek ve Devlet artık vatandaşından kendini koruyan değil, vatandaşına güvenen, o güveni istismar edeni cezalandıran bir yapıya kavuşacak" diye konuştu.

Ülkenin en büyük sorunlarından biri olan denetimsizliği ortadan kaldırmak için sivil toplum örgütleri ile devlet dayanışmasının olması gerektiğini söyleyen Denktaş, sivil toplum örgütleri ile devlet memurlarının denetim için birlikte çalışacağını belirtti.

"TOMA OLMAYACAK"

Sivil otoritenin önemine işaret eden Denktaş, DP-UG iktidarında otoritenin hoşgörüye dayalı olacağını, kırma, dövme, saldırma, çevik kuvvet, toma gibi unsurların kendi dönemlerinde hiçbir zaman olmadığını ve olamayacağını belirterek, "Konuşmak yerine coplaşmak bizim kabul edeceğimiz birşey değildir" dedi. 

EĞİTİM, SAĞLIK VE ÜRETİM

Eğitim konusunun yeniden ele alınmasının şart olduğunu söyleyen Denktaş, "Bu ülkede parası olan çocuğunu özel okullara gönderiyor, olmayan da devlet okuluna. Evet özel okullar olmaya devam edecek ancak devlet olarak bizler, ana okuldan, üniversiteye kadar her çocuğun bugün ki özel okullar kıstasında bir eğitim almasını sağlamalıyız" dedi

Sağlık sistemi konusunda Türkiye'yi örnek gösteren Denktaş, "75 milyonluk Türkiye bırakın vatandaşına istediği doktor, hastane seçme hakkını vermeyi, sıkıntısı, özrü, engeli olan ve hastaneye gidemeyen vatandaşına evinde hizmet vermeye başladı. 300 bin kişilik KKTC olarak biz burada bunu başaramadık. Ancak DP-UG olarak hedefimiz böyle bir sistemi kurmaktır" dedi.

Ülkenin en büyük sorununun üretilen ürünlerin pazarlanamayışı olduğuna dikkat çeken Denktaş, üretilen ürünlerin satışının yapılabilmesi için Türkiye ile serbest ticaret protokolünün tam anlamıyla yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi. Denktaş, "Yarın su gelecek. Önce su, toprak ile barışacak, sonra üretim daha da çoğalacak. Demek ki pazar açmak gerek. Bu pazar Türkiye'dir. 45 mil ötemizde 75 milyonluk bir pazar var. Kapılar açıldığı anda ve serbest ticaret protokolü tam anlamıyla yürürlüğe girdiği andan itibaren 3 yıl sonra Türkiye'den maaş ödemek için mali katkıya ihtiyaç kalmayacak. Ben bunu başaracağımıza inanıyorum" dedi.

KIRSAL KESİM ARSASI

Son yıllarda köy köy dolaşılarak, kırsal bölge veya sosyal konut arazilerinin delegelere dağıtıldığını ve haksızlıklar yapıldığını savunan Denktaş, Türkiye'deki TOKİ örneğinden hareketle, ülke müteahhitleriyle anlaşarak konutlar yapacaklarını ve gençlerin kira öder gibi ev sahibi olacağını söyledi.

VATANDAŞLIK

Vatandaşlık konusunun son zamanlarda "utandıran bir tartışma konusu olduğunu" belirten Denktaş, uygulamaları eleştirdi ve "Net birşey söylüyorum. Şu anda bu ülkede yaşayan, belki de Türkiye'ye hiç gitmemiş yığınla genç insan var. Ya burada doğmuştur, ya da kundaktayken gelmiştir, burada büyümüştür. Bizim iktidarımızda bu gençlerin tümü başvurusunu yapıp vatandaşlığını alacak. Çünkü o gençler bu ülkenin artık bir parçasıdır. Başka yere gönderemem onları. Anne ve babaları da daimi ikamet izni alacak. Tüm bu haksızlıkları ve tartışmaları sona erdirerek belirli standartlar getireceğiz" dedi.

Nüfus sayımının yeniden ve sağlıklı yapılması gerektiğini söyleyen Denktaş, kimseden utanacak bir şeyleri olmadığını, devletin nüfusunu utanmadan söylemesi gerektiğini belirtti.

Uyuşturucu ve trafik kazalarıyla mücadele konusundaki görüşlerini de ifade eden Serdar Denktaş, ülkede değişimi gerçekleştirmek için Başbakanlık'a talip olduklarını ve yıllardır titizlikle hazırladıkları programı yaşama geçirmek istediklerini söyledi.

Denktaş, bunları başaramazlarsa gelecek dönem halkın önünde olmayacaklarını ifade ederek, gidip Türkiye'den sadece para istemek için değil, üzerlerine düşen görevleri yapmak için yetki istediklerini anlattı.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Türkiye ile en kötü dönemin yaşandığını öne süren DP-UG Genel Başkanı Denktaş, "Türkiye ile tarihsel, gönül bağımızı yeniden güçlendirmek zorundayız" dedi.

Denktaş, "kendisi hakkında dedikodular yapıldığını, kendini büyükelçi bürokratı, diplomat olarak tanıtan bazı kişilerin manipülasyon içinde çalıştığını" belirterek  "Benim doğduğum evde Türkiye'ye ihanet, Türkiyelileri sevmeme gibi birşey söz konusu olamaz. O evde Anadolu'ya aşk vardı, o evde Anadolu halkı ile el ele, kol kola, yürek yüreğe yürüme vardır. Bana böyle çirkin iftirada bulunacak kişinin alnını karışlarım" diye konuştu.

Serdar Denktaş, devleti birlikte kurduklarını ve beraber yaşatmayı başaracaklarını söyledi.

Denktaş, halkın boykot çağrılarına kulak asmamasını da istedi ve partisine oy verilmesi çağrısı yaptı.

(GÜL) FOTOĞRAFLI

 
16 Temmuz 2013 Salı 09:42
Okunma: 908
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu