Ana Sayfa » Kıbrıs » DP Ulusal Güçler Lefke İlçesi Ix. Olağan Kongresi Bugün Gerçekleştirildi...

DP Ulusal Güçler Lefke İlçesi Ix. Olağan Kongresi Bugün Gerçekleştirildi...

Demokrat Parti Ulusal Güçler Lefke İlçesi IX. Olağan Kongresi bugün gerçekleştirildi.

 
 
DP Ulusal Güçler Lefke İlçesi Ix. Olağan Kongresi Bugün Gerçekleştirildi...


Demokrat Parti Ulusal Güçler Lefke İlçesi IX. Olağan Kongresi bugün gerçekleştirildi.
 
Kongrede, Lefke İlçe Başkanı, Kadın ve Gençlik Örgütü Başkanları ile yönetim kurulu üyeleri belirlendi.  Buna göre; İlçe Başkanlığına tek aday olan Özkan Mavioğlu, Kadın Örgütü Başkanlığına Rahme Öğütveren, Gençlik Örgütü Başkanlığına ise Nejla Uçar  oy birliği ile seçildi.


DP Ulusal Güçler'den verilen bilgiye göre, Lefke Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi'nde  yer kongreye, DP Ulusal Güçler Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ve eşinin yanı sıra Genel Sekreter Bengü Şonya, Milletvekilleri Hasan Taçoy, Menteş Gündüz, Zorlu Töre, partinin diğer yetkilileri, çok sayıda partili katıldı.


Konuşmalarda bir süredir rahatsız olan DP Ulusal Güçler Kadın Örgütü Genel Başkanı Esen Yalın Aktoprak'a da geçmiş olsun mesajları gönderildi.


Konuşmalarda, '21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası' dolayısıyla Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesinde gazi ve şehitlerin gösterdiği özveri ve azmin, bu günlere gelinmesinin başlıca dayanağı olduğunu kaydedildi.


DENKTAŞ


DP Ulusal Güçler Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş kongrede yaptığı konuşmasında ülke sorunları ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bölge halkına geniş bilgi sundu.  DENKTAŞ: "21 ARALIK 1964'TEN 1974'E KOLAY GELİNMEDİ"


Sözlerinin başında şehitleri rahmetle, gazileri şükranla anan Denktaş, bundan tam 50 yıl önce başlamış olan bir mücadelenin, 50 yıl sonrasında hala daha istenilen sonuca ulaşamamasının burukluğu içerisinde Lefke Kongresini gerçekleştirdiklerini söyledi.


21 Aralık 1964'den 1974'e kolay gelinmediğinin altını çizen Denktaş; "O günlerde, o zorluklar içerinde bindir sıkıntı ile meşakkatli bir yolu, büyük bir sabırla yürümüş olan bir neslin temsilcileri, evlatları, kardeşleri, torunlarıyız. O günlerde halkımız üstüne düşeni yerine getirdiği için saygı gördü. Şimdi sıra bugünün gençlerinde, bugünün yöneticilerinde. Üzerimize düşen görevi yaparak hem özgüvenimizi yükseltmek, hem de herkesten saygı talep etme hakkına sahip olmak yapmamız gerekendir. Bizler zorluklar karşısında, sabırla, hedefe kilitlenme, hiç bıkmadan-yorulmadan, yılgınlığa kapılmadan, azimle inanılan yolda yürümeye devam etmeyi Atalarımızdan öğrendik" dedi.


DENKTAŞ: "ZOR BİR GÖREV DEVRALDIK"


Çok zor koşullarda hükümet ve zor bir görev devraldıklarını sözlerine ekleyen Başbakan Yardımcısı Denktaş, şöyle devam etti:


"Enkaz edebiyatı değil ama hükümet programlarımızın önüne geçen öncelikleri hatırlatmak babında kucağımızda bulduğumuz sorunlar; Mart ayında tüketilmiş bir bütçe, geleceğe yönelik plansızlık, hazırlıksızlık, Türkiye ile kötüleşmiş ilişkiler, hem siyasetçiye, hem Meclise, hem de devlete tamamen yok olduğu bir itibar, özgüvenin kaybolduğu bir ortam da zor bir görev devraldık. Ve üç aydan beridir yalnızca kucağımızda bulduğumuz bu sorunların ortadan kaldırmak için zaman harcadık bunu da herkes bilmeli."


DENKTAŞ: "ŞİMDİ İCRAAT ZAMANI"


Hükümet programlarını hayata geçirmek için tam da istenilen bir bütçe olmasa dahi 2014 bütçesinin görüşülmesini Cuma günü tamamladıklarını hatırlatan Serdar Denktaş; "100 günlük hükümet olma kredimizi geçmişin hatalarını, yanlışlarını ve yangınlarını nasıl ortadan kaldıracağımızı sağlamak, hesaplamak ve ilk adımlarını atmakla geçti. Kolay olmadı ama şimdi 2014 kendi bütçemiz ile artık icraat zamanı" dedi.


Denktaş bir kez daha 2014'ün 2013'den biraz daha rahat geçeceğini ancak nefes almaya başlanacak yılın 2015 olacağını yineledi.


"MEMLEKETİ VE İTİBARIMIZI MAVHVEDEN DAHA DÜNÜN İKTİDARI BUGÜNÜN ANAMUHALEFETİ TOP YEKÛN SALDIRIYOR"


CTP-BG ile DP Ulusal Güçler hükümetini sert biçimde eleştiren Anamuhalefet UBP'yi haksız bulduğunu dile getiren Serdar Denktaş; "memleketi ve itibarımızı mahvetmiş olan daha dünün iktidarı, bugünün Ana muhalefeti top yekûn saldırmaya başladı. Bu saldırıların haksız olduğunu onlarda biliyor" dedi.  DENKTAŞ: "HER TÜRLÜ BASKILARA GÖĞÜS GEREBİLECEK KABİLİYETTEYİZ"


DP Ulusal Güçler'e yönelik her türlü saldırılara göğüs gerebilecek kabiliyette olduklarının da unutulmaması gerektiğinin altını çizen Denktaş; "Her türlü saldırı var üstümüze. Adımızı 'yaramaz çocuğa' çıkaranlar var. Umurumuzda olmadı, hep öyleydik çünkü. Ortağımızla sorunlarımız var mı? var. Geçmiş dönemden kalan alışkanlıkla, tek başına hükümetteymiş gibi davranmaya kalktıklarında 'dur!' diyen yine bizleriz. Kendi içimizde huzursuzluk, beklentiler var mı? Elbette oda var. Lakin, daha şimdi başlıyoruz çalışmaya. DP Ulusal Güçler olarak tüm baskılara karşı, nedenlerini de ortaya koyarak karşı durmaya devam edeceğiz" diye konuştu.


Denktaş konuşmasının devamında özellikle, partililerinden sabır ve destek istedi.


"HOŞNUT DEĞİLİZ"


Zamlar konusunda kendilerinin de hoşnut olmadığının altını çizen Başbakan Yardımcısı, 'Ne oldu DP Ulusal Güçler'in hayatı ucuzlatacağım iddiası?' diye sorgulandıklarının altını çizdi ve yapılan sorgulamaları doğru ve haklı bulduklarını da söyledi. Denktaş, 2014 Haziran ayından itibaren herşeyin yavaş yavaş değişerek ferah seviyesinin yükseleceğinin ve hayatı ucuzlatacaklarının altını çizdi.


"HAYALİMDEKİ LEFKE'NİN SÖZÜNÜ VERİYORUM"


DP Ulusal Güçler Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, hayalindeki Lefke'yi de tarif ettiği konuşmasının devamında "Israrla hayalimdeki Lefke diyorum. Çünkü siyasete girdikten sonra değil, siyasetten önce buralarda vatani görevini yapmış olduğum yıllardaki hayalimde canlandırdığım Lefke, her yanı ile restore edilmiş, yenilenmiş, pırıl pırıl, ziyaretçisinin bol olduğu, talebelerin çoğaldığı, kendi bölgesinde ekmeğini kazanan, güler yüzle insanlarının olduğu bir bölge olmasıdır. Ve elbet bir gün gerçekleşeceğine olan inancım tamdır. Bunu başaracağız, 2014 başlangıç yılı olacaktır. Öyle ki göç etmek zorunda bırakılan Lefkelinin geri döndüğünü de göreceğiz. Ben DP Ulusal Güçler Genel Başkanı olarak bunun sözünü veriyorum" dedi.


"ÖYLE YA DA BÖYLE BİR BASKI HER İKİ TARAFA DA YÖNELECEK VE BİR GÖRÜŞME SÜRECİ BAŞLAYACAK"


Kıbrıs sorunu konusundaki gelişmeler hakkında da bilgi veren Denktaş, öyle ya da böyle bir baskının her iki tarafa da yöneleceğini ve bir görüşme sürecinin başlayacağını bugünden gördüklerini söyledi.


Kıbrıs sorununda Güzelyurt ve Lefke bölgesinin önemine dikkat çeken Denktaş, bu süreç içerisinde 'toprak' konusunun yeniden masaya geleceğini belirterek "bu bölgeye daha fazla devletin elinin uzanması, şimdi daha da büyük bir mecburiyet haline gelecektir" dedi.


"SİZLERDEN TEK İSTEĞİM LEFKE'Yİ MEHMET ZAFER'DEN KURTARMAK VE DP ULUSAL GÜÇLER'İN KALESİ YAPMANIZDIR"


DP Ulusal Güçler Genel Başkanı konuşmasını 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlerle noktaladı.


Denktaş; "Belediye seçimlerinden siz vatandaşlarımdan tek isteğim Lefke'yi Mehmet Zafer'den kurtarmaktır. Lefke'yi DP Ulusal Güçler'in kalesi yapmanızdır" dedi.


Denktaş'ın son sözleri tezahüratlarla ayakta alkışlandı. 


İSİMLER


Kongrede DP Ulusal Güçler Lefke İlçe Başkanlığına tek aday olan Özkan Mavioğlu oybirliği seçildi.


İlçe Yönetim Kuruluna ise Emre Baz, Emel Yılmaz, Hamit Doğaç, Hasan Durukan, Gökhan Borhan, Mustafa Yöney, Kenan Kökoğlu, Ekrem Özuysal, Etem Tabak, Cemal Seyitler oy birliği ile getirildi.


Disiplin Kuruluna Enver Öztoprak, Funda Kaşer, Yeliz Yavuz, Emin Bahçivan, Salih Öznacar oy birliğiyle seçilirken; Namık Kemal Bayraktar, Kazım Fedekar, Uğur Kaşer ise yedek üye olarak belirlendi.  


DP Ulusal Güçler Lefke İlçe Kadın Örgütü Başkanlığı'na Rahme Öğütveren oy birliği ile seçilirken, yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu: Nermin Şahin, Taliha Uçar, Baykan İlgezen, Hanım Gül, Sabahat Kukural, Ülfet Karafistan, Şerife Nilgün Tahsildaroğlu, Nurşen Gençler, Özlem Köle, Güray Zaik.


DP Ulusal Güçler Lefke İlçesi Gençlik Örgütü Başkanlığı'na Nejla Uçar oy birliği ile seçilirken, yönetim kurulu Esra Uçar, Özlem Elif Gün, Erhan Alıcı, Hasan Serkan Gün, Burçin Kukural, Utku Tabak, Şan Paşa, Refet Şarafat, Ümit Ümit Sezer, Cemal Saylan'dan oluştu.


Kurultay'da belirlenen yeni yönetimi DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, sahneye çıkarak teker teker tebrik etti.


LEFKE İLÇE, KADIN VE GENÇLİK ÖRGÜTLERİ BAŞKANLARININ KONUŞMALARI


Seçimlerin ardından Lefke İlçe Başkanı, Kadın ve Gençlik Örgütü Başkanları da kürsüye çıkarak konuşma gerçekleştirdiler.


MAVİOĞLU Lefke'nin tarihi önemine dikkat çekerek sözlerine başlayan DP Ulusal Güçler Lefke İlçe Başkanı Özkan Mavioğlu, tarihi öneme sahip Lefke'nin geçmiş hükümetler tarafından kaderine terk edildiğini sözlerine ekleyerek, yeni dönemden umutlu olduklarını belirtti.


DP Ulusal Güçlerin birbirine gönül bağı ile bağlandığını sözlerine ekleyen Mavioğlu; "partimize olan gönül bağımız ve inancımız, bugün tam bir birlik ve beraberlik içerisinde yolumuza kaldığımız yerden yürümemizin nedenidir. Bu bağı kim gelirse gelsin asla sökemeyecektir" dedi.


ÖĞÜTVEREN


DP Ulusal Güçler Lefke İlçe Kadın Örgütü Başkanı Rahme Öğütveren de konuşmasında, Lefke kadınlarının sorunlarını tespit edip, bu sorunlara yönelik çözüm önerilerini geliştirmek amacıyla çalışmalarına ekibi ile birlikte hız vereceğinin sözünü verdi.


UÇAR


Gençlik örgütlerinde çalışmanın, siyasetin en önemli adımı olduğuna dikkat çeken DP Ulusal Güçler Lefke Gençlik Örgütü Başkanı Nejla Uçar, gençlere bu fırsatı sunan partisine teşekkür etti. TÖRE: "TARİHİMİZ ACILARLA DOLUDUR. ACILARIMIZI YENİDEN YAŞAMAK İSTEMİYORUZ"


Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre de konuşmasında, 21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası'na dikkat çekti.


"Tarihimiz acılarla doludur, acılarımızı yeniden yaşamak istemiyoruz" diyen Zorlu Töre, Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf, Raif Denktaş'ın son sözlerine de atıfta bulunarak; "Mücadele nesilden nesile devam eder. Bizler liderlerimiz Dr. Küçük ve Denktaş'ın yolunda ve izindeyiz. Devletin varlığını ve bağımsızlığını korumak için, Cumhuriyetimize ve Egemenliğimize sahip çıkacağız" dedi.


(HA)


 
22 Aralık 2013 Pazar 17:31
Okunma: 1421
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu