Ana Sayfa » Kıbrıs » DP Yedidalga Ve Bağlıköy'ü Ziyaret Etti

DP Yedidalga Ve Bağlıköy'ü Ziyaret Etti

Denktaş: "dp İktidara Gelince Yaşanan Sorunlar İlk 3 Yıl İçerisinde Çözüme Kavuşacak".

 
 
DP Yedidalga Ve Bağlıköy'ü Ziyaret Etti

Lefkoşa, 2 Ekim 12 (T.A.K.): Demokrat Parti  (DP) 18 Ekim'de Lefke'de gerçekleştireceği açık hava toplantısı öncesinde Yedidalga ve Bağlıköy'ü ziyaret etti.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, "İktidar yürüyüşümüz bugüne kadar iktidarlar tarafından hep ikinci plana atılan, yok farz edilen bölgelerimizden olan Lefke'de başlatıyoruz. 18 Ekim'de Lefke'de gerçekleştireceğimiz açık hava toplantımızda güçlü Kuzey Kıbrıs'a olan inancımızı ve heyecanımızı halkımızla paylaşıp, partimizin iktidarında nasıl bir Lefke'ye sahip olacağımızı anlatacağız. Bölgede yapmış olduğumuz sorunların tespitiyle çözüm formüllerini açıklayacağız. Tüm bölge halkını gerçekleşecek olan toplantımıza davet ediyorum" dedi.

DP'den yapılan açıklamaya göre, Denktaş'a Yedidalga ve Bağlıköy'de Lefke İlçe Başkanı Özkan Mavioğlu, DP Genel Başkan Yardımcıları Fuat Türköz Çiner ve Derviş Refiker ile partililer eşlik etti.

Ziyaretler sırasında Yedidalga Muhtarı Güner Sergil sorunlarını Denktaş'a aktardı.

"DP İKTİDARINDA RE-SEN VERGİ ORTADAN KALKACAK"

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ziyaretlerde yaptığı konuşmalarda, resen vergi konusuna değinerek, DP'nin iktidar olduğu dönemlerde resen vergiyi ortadan kaldırdığını kaydetti. Denktaş, "Re-sen vergiyi CTP-BG/DP koalisyon döneminde DP olarak ortadan kaldırmıştık ancak 2006 yılında hükümetten atıldık. Re-sen vergi böylelikle geri getirildi" dedi.

Denktaş, resen verginin DP iktidarında kaldırılacağını, Basit Usulde Vergilendirme (BUV)  olarak adlandırdıkları bir vergi sistemini uygulamaya koyacaklarını detaylı olarak anlattı.

"KONUT SATIN ALACAK GENÇLERE MALİYET ÜZERİNDEN YÜZDE 10  İNDİRİM..."

Kırsal kesim arazi dağıtımı konusunda sıkıntıların DP iktidarında çözüme kavuşacağını da belirten Denktaş; "Bölgede hali arazi varsa elbette hakkı olana verilecek ancak bölgenin arazi bakımından dar ve sıkıntılı olduğunu biliyoruz bu nedenle yapılacak olan en akıllıca iş Ömerli köyünün Yedidalga gençlerinin yerleşimine açılması olacak" dedi.

Denktaş, özellikle Güzelyurt-Lefke ve İskele-Karpaz bölgelerinde konut satın alacak gençlere maliyet üzerinden yüzde 10'luk bir indirimi devlet olarak sağlayacak formüller ürettiklerini söyledi.

"GENÇLERİ İŞ DİLENEN DEĞİL, İŞVEREN KONUMUNA GETİRECEĞİZ"

"İstihdam sorununun ortadan kaldırılmasının yolu devlete istihdamlarla mümkün değildir" diyerek istihdam sıkıntısına  dikkat çeken Denktaş, DP iktidarında işini yeni kuracak gençlere kredi imkanı ve 5 yıllık vergi muafiyeti öngördüklerini, gençleri iş dilenen konumundan iş veren konumuna taşıyacaklarını kaydetti.

"10. MADDE POLİSİN SİVİLE BAĞLANMASINDA ENGEL DEĞİL"

Sivilleşme konusunda halkın beklentilerini göz önünde tuttuklarının altını çizen DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, özellikle polisin sivilleşmesi konusunda formüller ürettiklerini ve iktidara geldikleri taktirde bu soruna da kalıcı  çözüm üreteceklerini söyledi.

Denktaş şöyle konuştu:

"Yıllardır 10. madde bahane olarak kullanıldı. Ben iddia ediyorum ki, 10. madde polisin sivile bağlanmasında engel değil. Bizim önerimiz meclis'teki tüm partilerin birlikte oluşturacağı bir komitede her partinin birer oyunu alacak şekilde Polis Yasası'nı hazırlamak olacak. Günün sonunda çıkan yasaya herkesin 'tamam' demesi lazım. Çünkü polis gücü önemli bir güçtür ve bu gücün siyasiler tarafından kullanılmasının önünü tıkayacak bir atama yöntemi ile belirlememiz gerekir. Bunu başardığımız taktirde polis başta olmak üzere birçok kurumumuz da sivilleşecektir."

PETROL DOLUM TESİSİ...

DP olarak petrol dolum tesisi konunda tavırlarını ilk günden ortaya koyduklarını ve bu konuda ısrarcı olduklarını belirten Denktaş; "Hükümet petrol dolum tesisi konusunda ilk olarak Yedidalga bölgesinde ısrarcı oldu. Böyle bir yatırımın ülke insanına istihdam sağlamayacağını, sızıntı tehlikesi ile sahilleri tehdit edeceğini söyleyerek hükümeti bu konuda uyardık. Hükümet'in kararlılığı karşısında bu işin içinde rüşvet olduğunu dile getirdik. Hükümet öncelikle bu bölgeden geri adım attı ancak bu kez Yedikonuk'ta karar kıldığını açıkladı. O'na da itirazımız neticesinde Kaleciği gözüne kestirdi" dedi.

Denktaş, iktidara gelmeleri halinde bu tür yatırımları hangi aşamada isterse olsun durduracaklarını da sözlerine ekledi.

"BÖLGEYE MARİNA YAPILACAKSA İTİRAZIMIZ OLMAZ..."

Hükümet'in şimdi Yedidalga'da Marina yapacağını söylediğine dikkat çeken Serdar Denktaş, "Sorduğumuzda bize söylenen 'Marina' yapılacağı yönündedir. Şayet marina yapılacaksa buna itirazımız olamaz çünkü zaten bu bölgede biz yolcu limanın yapılması gerektiğini söylüyoruz. Hem yük, hem de turistik büyük gemilerin yanaşabileceği ender limanlarımızdan, koylarımızdan biri olacak. Marina'yı da bir başlangıç olarak görüyoruz. Sesimiz çıkmaz ama takip etmeyi de sürdüreceğiz" dedi.

"TEKEL OLACAK HİÇBİR YERDE ÖZELLEŞTİRME OLAMAZ"

Denktaş, Ercan Havalimanı'nın özelleştirilmesi konusunda Hükümeti eleştirerek, "Önce Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) zarar etti gerekçesiyle kapatıldı, şimdi ise havalimanımız Kıbrıs Türk halkının elinden alındı. Dün telefon Dairesi, yarın da Elektrik Kurumu... Biz DP olarak özelleştirme olacaksa tekel olmayan yerlerde bunu halka açık şirketler haline dönüştürmeye tarafız. Ama tekel olacak hiçbir yerde özelleştirme olamaz. Ancak şu anda havaalanında çalışan bizim hesabımıza göre yaklaşık 500 kişi önümüzdeki 2 yılın içinde işsiz ve sokakta olacak" ifadelerini kullandı.

Denktaş, en geç 16 ay sonra yapılacak seçimde iktidara geldikleri taktirde Ercan Havalimanı ihale ve sonuçlarını da iptal edeceklerinin sözünü verdi.

Denktaş, "Rezalet diz boyu. Ne demokrasi ne de yönetim kaldı. Ama memnunsak ve 'sata sata gitsin' dersek günün sonunda bu hükümet devleti de satacak" dedi.

Bugün yaşadığımız ortamdan siyasiler yanında halkın da hataları olduğunu savunan Denktaş, bireysel çıkarlar uğruna toplumsal çıkarların göz ardı edildiğini vurgulayarak, "Bundan vazgeçmeliyiz" dedi.

"KENDİ BECERİSİZLİKLERİMİZE ÖRTÜ KULLANMAK İÇİN TÜRKİYE'Yİ İŞARET ETMEKTEN VAZGEÇMELİYİZ"

Hükümet'in beceriksizliği sonrasında vatandaşa Türkiye'yi işaret etmesini de eleştiren ve defalarca ikaz ettiğini vurgulayan Denktaş, "Biz kendi yetersizliklerimizi ve becerisizliklerimize örtü kullanmak için Türkiye'yi işaret ederiz. Bundan sakınmak gerekir" dedi.

Mersin Kapısı'nın açılması konusunda talepte bulunulmadığını ileri süren Denktaş, Kıbrıs'ta herkesin önünün açılmasının ana yolunun Türkiye pazarını Kıbrıs Türkü'ne serbest bırakmak olduğunu söyledi.

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Türkiye ile serbest ticaretin başlaması konusunda talepte bulunulması halinde Kıbrıs Türkü'nün yeniden üretmeye başlayacağına olan inancını dile getirerek, 2014'de Türkiye'den KKTC'ye gelecek olan su ile ada halkının yeniden üretme imkanına kavuşacağını, ürettiklerini ise 40 mil ötede 75 milyonluk Türkiye pazarına satılmasının mümkün olabileceğini kaydetti. .

MÜZAKERELER

Kıbrıs sorununa çözüm formülünün de ekonomiyle sağlanacağına inanç belirten Denktaş şöyle devam etti:

"40 yıldır devam edilen 2 toplumlu, 2 kesimli federasyon tezi bizi hiçbir yere götürmedi, götürmeyecek.  Şayet Türkiye'nin pazarını kullanmaya başlayabilir isek ekonomimiz düzlüğe çıkacak. Bugün ekonomik sıkıntı çeken Rum ile eşitlenmiş olacağız. Rum işadamı işte o zaman bildiği bir şeyi kabullenmeye başlayacak ve Türkiye'nin tehdit değil, onlar içinde fırsat olduğunu kabullenerek Kıbrıs Türkü ile ortaklık kurmak isteyecek.

Türkiye ile ticaret yapmak içinde seninle ortaklığa girişecek. Yeni bir zemini ancak o zaman oluştururuz, ekonomimiz eşitlendiğinde ise Rum seninle gerçekten eşit bir çözüm için masaya oturacak. Ancak o güne kadar Rum ile mevcut zemin çerçevesinde masaya oturmak zaman kaybından başka bir şey değildir. Bizim çözüm anlayışımız budur."

"ERKEN SEÇİM UFUKTA"

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, erken seçimin kaçınılmaz olduğunu savunarak, "Nisan'dan önce erken seçim ufukta" dedi.

Denktaş, DP'nin iktidara gelmesi halinde yaşanan sorunların ilk 3 yıl içerisinde çözüme kavuşacağının da güvencesini verdi.

MAVİOĞLU

DP Lefke İlçe Başkanı Özkan Mavioğlu da ziyaretlerde söz alarak, köy gezilerinin ana hedefinin bölgelerdeki sorunları tespit edip, varsa çözüm önerilerini halktan dinleyip, sorun ve önerileri parti merkezine rapor olarak sunmak; konunun uzmanlarıyla birlikte ortak bir çalışma başlatarak sorunlara kalıcı çözüm formülleri üretmek olduğunu söyledi.

Köy ziyaretlerinde  "Demokrat Parti İktidarı'nda El Kitabı" da dağıtıldı.

(ŞEB/HY)   FOTOĞRAFLI

 
2 Ekim 2012 Salı 11:25
Okunma: 1074
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu