Ana Sayfa » Kıbrıs » Dp'nin "Güzelyurt İçin Geliyoruz" Toplantısı Yapıldı

Dp'nin "Güzelyurt İçin Geliyoruz" Toplantısı Yapıldı

Denktaş "Güzelyurt Ve Güzelyurtluya Sahip Çıkmamak, Kuzey Kıbrıs'a Sahip Çıkmamakla Eşdeğer Bir Durumdur".

 
 
Dp'nin

Lefkoşa, 16 Aralık 12 (T.A.K.): Demokrat Parti (DP)  Genel Başkanı Serdar Denktaş, Güzelyurt ve Güzelyurtluya sahip çıkmamanın, Kuzey Kıbrıs'a sahip çıkmamakla eşdeğer bir durum olduğuna işaret ederek, "Bölge insanımızın yüzünün yeniden gülmeye başlaması, Kıbrıs Türkü'nün toprağına sahip çıktığının en belirgin göstergesi olacaktır" dedi.

DP,  Güzelyurt'ta "Üreten, Canlı, Güçlü Güzelyurt İçin Geliyoruz" sloganıyla halka açık toplantı düzenledi.

DP'den yapılan açıklamaya göre, dün akşam saat 19:00'da Güzelyurt'taki Bel-Sen Lokali'nde gerçekleşen  toplantıya,  vatandaşlar ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra, DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, Genel Sekreter Bengü Şonya,  ilçe başkanları ve bazı parti  yetkilileri katıldı.

SERDAR DENKTAŞ

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş toplantıda yaptığı konuşmasında, iktidara gelmeleri durumunda özelde Güzelyurt, genelde ise ülke için hayata geçirecekleri projeleri anlattı.

"DP iktidarında güçlü KKTC'yi yaratmak için" son üç yıldır, babası ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf  Denktaş'ın hastalığı süresi dışında kalan sürenin, her gününü adım adım ülkenin her yerini gezerek, insanlarla sohbet ederek, sorunlarını dinleyerek, vatandaşın çözüm önerilerini not alarak geçirdiklerini ifade eden Denktaş, not aldıkları çözüm önerilerini kendi programlarıyla bütünleştirdiklerini belirtti.

"GÜZELYURT VE LEFKE"

Güzelyurt ve Lefke bölgesinin en fazla varlık içinde yokluk çeken, gittikçe sessizleşen ve nüfusu azalan bölge olduğunu savunan DP Genel Başkanı Denktaş, 1993 seçimlerinde söz verdikleri ilçeleşme kararını o dönemde yerine getirdiklerini, ancak ilçeleşmeyi yerine getirirken, seçim bölgesini de daraltmış olmakla hata yaptıklarını ifade etti.

Güzelyurt'un özellikle valiz ticaretinin yaşandığı dönemde Kuzey Kıbrıs'ın en ucuz çarşısı olma sebebiyle turistleri çekmeyi başardığını, portakalın satıldığını, Cypruvex'in önemli bir fiyat dengesi oluşturduğunu, insanların mutlu ve kazanmakta olduğunu anımsatan Denktaş, o dönemde Güzelyurt halkının "Güzelyurt verilecek mi" diye bir sorunu olmasına rağmen, mutlu olduğuna dikkati çekti.

Güzelyurt'ta yaşanan göçe de değinen Denktaş "Ekonominin gittikçe batırılması; değerlerimizin elden çıkarılması; Cypruvex'in bölünüp, parçalanıp ortadan kaldırılması; fiyat dengesi oluşturma politikasının terk edilmesi; bir de üstüne Annan Planı'nda Güzelyurt'un verileceğinin fiilen masaya konmasıyla Güzelyurt yavaş yavaş boşalmaya başladı" iddiasında bulundu.

"GÜZELYURT ÇARŞISINI GEZERKEN ÇOK ÜZÜLDÜM"

Güzelyurt esnafının siftah bile yapmadan kepenkleri kapattığını savunan Denktaş, Güzelyurt çarşısına gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında gördüğü tablo karşısında duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

"RE'SEN VERGİ BALYOZU"

Ülkenin diğer bölgelerinde de esnafın durumunun pek farklı olmadığını ifade eden Serdar Denktaş, "Re'sen vergi balyozu tüm esnafın sırtındadır" dedi.

Ülkede sıcak para krizinin yaşanacağını, önlem alınmazsa iflaslara neden olacağını, 2007'den bu yana söylediklerini anımsatan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, ne Ulusal Birlik Partisi (UBP)'nin, ne de Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG)'nin büyüyen krizi ısrarla görmediğini ileri sürdü.

Denktaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkenin genel sorunu pazar yokluğudur. Özellikle Türkiye'den gelen bürokratlar "Balık yemeyi iyi biliyorsunuz ama balık tutmayı öğrenin" der. Bizim de söylediğimiz hep şu oldu; Kıbrıs Türkü, bu ülkenin vatandaşı balık tutmayı biliyor. Bütün mesele avlandıkları gölde balık yok. Balık olmayan bir suya siz istediğiniz kadar olta atın, balık yoksa bir şey yapamazsınız.

Çaresi nedir? Çaresi, Mersin kapısı diye adlandırdığımız Türkiye ile Gümrük Birliği Anlaşması kapsamında serbest ticarete geçiştir. Yani toplam 350 bin kişilik pazarımızı 75 milyon 350 bin yapmaktır. Bunu başarmamız halinde insanlar yeniden üretime başlayacaktır.

Nasıl ki 90'lı yıllar öncesinde bu ülkede beyaz eşya da üretilmekteydi. Ürettiğimiz portakal, patates ve her türlü zirai ürün her tarafa pazarlanabilmekteydi. İnsanlarımız o dönemde sermaye birikimini yapmaya başlamıştı. 96'da ABAD Kararları ve Türkiye'nin Gümrük Birliği Anlaşması'nı imzalamasıyla birlikte bu pazar kapandı. Ve yavaş yavaş üretimden koptuk."

2014'TE GELECEK OLAN SU

Şu anda Güzelyurtlunun da diğer bölgelerde olduğu gibi "Su gelecek, daha da üreteceğiz. Sonra ne olacak" diye kara kara düşündüğüne dikkati çeken Serdar Denktaş, DP dışında üreticinin sorunlarını aşmak için proje üretenin, çalışanın olmadığını ileri sürdü.

"ÇIKIŞ YOLU VAR"

Serdar Denktaş,  ekonomik krizden çıkış için öngördükleri düşüncelerini şöyle ortaya koydu:

"Türkiye pazarı mutlaka serbest ticaret kapsamında KKTC'ye açılmalı. Pazarımızı büyütmeliyiz.  Kamu düzeni bugünkü merkeziyetçi yapısından çıkarılarak yerelleştirilmeli. Yani Güzelyurtlu, Lefkeli, Karpazlı doğum kağıdı çıkarmak için Lefkoşa'ya gitmek zorunda olmamalı. Bölgesinde kurulacak devlet dairelerine uğramak suretiyle en fazla bir ay içerisinde talep ettiği işin cevabını olmuşsa olmuş şekliyle, olmuyorsa neden olamıyor cevabıyla geri almış olacak. Kimden? O bölgede yaşamakta olan devlet memurdan.

Bunu oluşturmak mümkün. Bu oluşturmayla birlikte ortaya çıkacak olan bir de tasarruf var. Yıllık 220 milyon TL'lik bir tasarruf. Sadece memurun gidiş gelişinden sağlanacak tasarruf olarak ortaya çıkıyor. Kime yarayacak bu 220 milyonluk tasarruf. Bir; memur benzin parası ödemediği için cebinde daha fazla para kalacak. Maaşlarda hiç artış olmasa bile alım gücü yükselecek.

İki; vatandaş Lefkoşa'ya gidip gelmekten kurtulmaya başlayacak. Devlet memuru artık güler yüzlü hizmet vermeye başlayacak. Dolayısıyla o bürokratik engellerden kurtulmuş olacağız. Bu yatırımın ve gelişimin de önünü açacaktır. Ülkenin eğitimi ana okuldan üniversiteye kadar yeni bir sistemle tanışmış olacak.

Kampüsleşme; özel derslerden kurtulma bu yeni eğitim sistemiyle birlikte gündeme gelecek. Dolayısıyla devletin alacağı tedbirler vatandaşın şu an harcamak zorunda hissettiği bir takım harcamaların artık ortadan kalkmasına sebep vereceği için alım gücü yükselecek."

Güzelyurt'tan göç eden insanların geri dönüşünü sağlamak için, DP iktidarında bölgede özel bir uygulamayı gündeme getireceklerini ve Re-sen vergiyi kaldırmanın yanında, Güzelyurt'un yeniden toparlanabilmesi için esnafın 5 yıl süreyle gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulacağını kaydeden Denktaş, bu uygulamaları Lefke için de düşündüklerini söyledi

Denktaş, Güzelyurt-Lefke yolunun güney bölümünde belirlenecek bir bölgede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi oluşturulacağını dile getirdi.

"AKDENİZ SAHİLİ"

DP iktidarında Akdeniz Sahili'nin de hak ettiği değeri alacağını kaydeden Serdar Denktaş, Akdeniz-Yayla sahilleri arasında turizm yatırım bölgesi ilan edilmesinin yeniden gündeme geleceğini söyledi.

Turistik yatırım bölgesinin Bafra gibi değil, tam aksine Girne'de giderek kaybedilen yabancı turistlerin aradığı sessizliği, dinginliği, temiz havayı bulabilecekleri küçük butik otellerle ve bu butik otellere hizmet verecek yan sektörlerden oluşacağını ifade etti.

"Benim hastam tedavi olmak için Lefkoşa'ya gitmek zorunda olmamalı. Burada da aynı hizmeti alabilmeli. Doktorunu hastanesini seçebilmeli" diyen Denktaş sağlık konusunda Türkiye'nin başardığını KKTC'de başaramamanın büyük bir utanç olduğunu savundu.

Güzelyurt bölgesindeki üreticilerin en büyük sıkıntısının su için ödenen yüksek maliyetler olduğunu belirten Denktaş DP iktidarında su maliyetlerini yükselten elektrik kullanım ücretinin 5 yıl süre ile devlet tarafından minimum seviyeye indirileceğini savundu.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Türkiye ile ilişkilere de değinen Denktaş özetle şunları söyledi:

"Kendi üzerimize düşen ev ödevimizi yaparak, dersimize çalışarak, attığımız adımlarda tıkandığımız an gidip Ankara'nın, Türkiye'nin kapısını çalıp biz şu üç adımı attık, dördüncü adımda tıkandık teknik desteğinize ihtiyacımız var dediğimizde o teknik desteği alacağız. İki adım daha attık altıncı adımda yine tıkandık bu kez mali desteğe ihtiyacımız var dediğimizde helal hak o yardımı alacağız. Türkiye düşmanımız değildir.

Bizim KKTC olarak kendi üzerimize düşeni yapıp, adımlarımızı güçlendirip, sırası geldiğinde yardım talep edip, ama Türkiye'nin de dönüp KKTC'ye baktığında gurur duyduğu devlet haline gelmektir. Bunu sağlamak için uğraşıyoruz."

KKTC'yi kuran bir kişinin soyadını taşıyan bir siyasetçi olarak, devleti yaşatmanın, insanların mutlu olmasını sağlamanın kendisi ve ekip arkadaşlarının boynunun borcu olduğunu söyleyen Denktaş, Güzelyurt halkından, toplantı sırasında dağıtılan "DP iktidarında Güzelyurt" kitapçığını okumalarını istedi.

ERDOĞAN ŞANLIDAĞ

DP Güzelyurt İlçe Başkanı Erdoğan Şanlıdağ ise yaptığı konuşmada DP olarak özelde Güzelyurt, genelde ise ülkenin ekonomik refaha ulaşması için birçok proje hazırladıklarını ifade ederek "Bütün sektörleri çökmüş bir bölgede yaşamaya çalışıyoruz. Bunlar üzüntü verici şeyler. Bunların üstesinden gelebilmek gerçekten disiplinli bir çalışma gerektirir. Bunlar da  Demokrat Parti'de var olan projelerdir" dedi.

(KAR/HY) FOTOĞRAFLI

 
16 Aralık 2012 Pazar 12:37
Okunma: 801
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu