Ana Sayfa » Kıbrıs » Dr. Fazıl Küçük'ü saygıyla anıyoruz!

Dr. Fazıl Küçük'ü saygıyla anıyoruz!

Kıbrıs Türkü’nün Özgürlük ve Varoluş Mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük, ölümünün 29’uncu yılında tören ve etkinliklerle anılıyor.

 
 
Dr. Fazıl Küçük'ü saygıyla anıyoruz!
Fazıl Küçü ü saygıyla anıyoruz

FOTO GALERİ


Kıbrıs Türk halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, ölümünün 29'uncu yıldönümünde, Anıttepe'deki kabri başında düzenlenen devlet töreniyle anıldı. 


Törende konuşan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Dr. Küçük'ün mücadelesi, fikirleri, halka önderlik yaparken izlediği akılcı, sabırlı tutumun, kendilerine ışık olmaya devam edeceğini vurguladı.


Görüşme masasında, Kıbrıs sorununa çözüm hedefiyle oturmaya devam ettiklerini ancak halkın sabrının taştığına, görüşme masasına ilgisinin de azaldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Halkımız artık bir sonuca gidilmesini ve kendisine uygulanan haksız ambargoların, izolasyonun kalkmasını beklemektedir" dedi.


Eroğlu, Güney Kıbrıs'ta yapılacak başkanlık seçimleri sonrasındaki dönemde görüşme sürecinde hareketlenme beklenebileceği ancak bunun sonuç getirici bir hareketlenme olabilmesinin belirli koşullarda mümkün olduğu inancını dile getirerek, görüşmelerin artık bir zaman takvimi ile yapılması gerektiği vurguladı.


Eroğlu, "Biz bir al/ver egzersizine ve bunun sonunda yer alacak ve garantörlerin de katılacağı çok taraflı bir toplantının gerçekleşmesine hazırız. Şu an için ileriye dönük yol haritamız budur" şeklinde konuştu.


ANITTEPE'DE TÖREN


Anıttepe'deki tören saat 10.15'te protokol sırasına göre Dr. Fazıl Küçük'ün kabrine çelenklerin konulmasıyla başladı.


Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, 39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bazı bakanlar ve milletvekilleri, kurum kuruluş, dernek ve okullardan temsilciler ile diğer bazı yetkililer katıldı.


Törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesi ve yarıya indirilmesinin ardından anıt özel defteri imzalandı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun konuşma yaptığı tören, Dr. Fazıl Küçük Müzesi ve fotoğraf sergisinin gezilmesiyle tamamlandı.


EROĞLU: "BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERİMİZE, BİZİM İÇİN MÜCADELE EDENLERE SAHİP ÇIKMALIYIZ"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Doktor Fazıl Küçük'ü Anma Töreni'nde yaptığı konuşmada, Doktor Küçük'ün, Kıbrıs Türk halkı için uyanış, direniş, halk olma ve özgürlük demek olduğuna işaret ederek "Rahmetli liderimizi, Doktor Küçük'ü 29'ncü ölüm yıldönümünde, şükranla anıyoruz" dedi.


Pazar günü de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı birinci ölüm yıldönümünde kabri başında andıklarını anımsatan Eroğlu, yarınların özgür, aydınlık olması için tarihi gerçeklerin iyi analiz edilmesi, değerlere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.


Eroğlu, şöyle konuştu:


"Altını çizerek bir kez daha vurguluyorum; Eğer yarınların özgür, aydınlık olmasını istiyorsak mutlaka tarihi gerçekleri iyi analiz etmeli, bizi biz yapan değerlerimize, bizim için mücadele edenlere sahip çıkmalıyız.


Mustafa Necati Özkan, Faiz Kaymak, Osman Örek, Doktor Fazıl Küçük, Rauf Denktaş gibi Atatürkçü, Anavatan Türkiye'ye bağlı, özgürlük, egemenlik yanlısı liderlerin önderlikleri olmasaydı bugünlere zor gelirdik."


"DR. KÜÇÜK'ÜN TARİHTEKİ YERİ ÖNEMLİ VE ÖZEL"


Rahmetli Doktor Fazıl Küçük'ün Kıbrıs Türk tarihindeki yerinin çok önemli ve özel olduğuna işaret eden Eroğlu, "O bir halk adamının nasıl halkı ile bütünleşerek dava adamına dönüştüğünün nişanesidir. Onun halkla bütünleşen, kaynaşan yapısı davanın ileri götürülmesinde başlıca etkenlerden biri olmuştur" dedi.


"MÜCADELEDE BASININ ÖNEMİ..."


Eroğlu, Dr. Küçük'ün, "Halkın Sesi" gazetesini etkin bir şekilde devreye koyarak Milli Dava'nın yürütülmesine ivme kazandırdığını; bir dava için mücadele edilirken basının ne denli önemli olduğunu gözler önüne serdiğini anlattı.


Doktor Fazıl Küçük'ün, Vakıflar'ın yeniden Kıbrıs Türk halkının idaresine verilmesi için verdiği mücadele ve elde ettiği başarının ise o dönemin koşullarında halk için çok ciddi bir zafer ve dönüm noktası olduğunu vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:


"Rumlarla ortaklaşa kurduğumuz Kıbrıs Cumhuriyeti Devleti'nde Cumhurbaşkanlığı Muavini olarak görev yapan Doktor Fazıl Küçük'ün gerek 21 Aralık 1963 Rum saldırıları başlayana dek geçen sürede, gerekse Kanlı Noel saldırıları ve ortaklık devletinin yıkılışı sırasında gerekse 18 Şubat 1973'te görevinden ayrılana kadar geçen sürede yaptıkları ve söyledikleri halkının çıkarlarını her şeyin üstünde tuttuğunun en açık göstergeleridir."


Cumhurbaşkanı Eroğlu, 1940'lı yılların sonundan başlayarak tüm evrelerin içinde yer alan, lider konumuna gelen ve bir süre Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavinliği görevinde bulunan tarihi bir şahsiyet olarak 15 Kasım 1983 günü Cumhuriyetin ilanına verdiği desteğin de çok kıymetli olduğuna dikkat çekerek bunun, dünyanın üzerinde önemle durması gereken bir mesaj olduğunu söyledi.


Eroğlu şöyle devam etti:


"Ağırlaşan sağlık sorunlarına rağmen 15 Kasım 1983'te Cumhuriyet'in ilanı için Meclis'e gelen rahmetli Doktor Küçük'le o gün kısa bir süre de olsa sohbet etme olanağı bulmuştum.


Çok mutlu idi.


Nitekim verdiği beyanatta bu mutluluğunu ifade etmiş ve kurulan Devlet'in ilelebet yaşamasını dilemişti.


"RAHAT UYU... EMANETİN EMİN ELLERDE"


Biz de gelinen noktada kendisine sesleniyor ve şunları belirtiyoruz:


Sevgili Doktor, rahat uyu. Emanetiniz emin ellerdedir. Halkımız Devleti'ni benimsemiştir ve sahip çıkmaktadır.


Bu halk asla boyunduruk altına girmeyecek, kendi kendini yönetme iradesinden, özgürlüğünden, egemenliğinden, devletinden vazgeçmeyecektir."


"TÜRKİYE'YLE SEVGİ SAYGIYA DAYALI İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK HER ZAMAN GÖREV"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye ile karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı ilişkileri geliştirmenin her zaman temel görevleri olduğunu vurgulayarak Dr. Küçük'e şöyle seslendi:


"Anavatan Türkiye ile karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı ilişkilerimizi geliştirmek her zaman olduğu gibi bugün de temel görevimizdir ve olmaya devam edecektir.


Elbette sorunlarımız vardır ama yarınlardan umutluyuz.


Kıbrıs Türk halkı var olan sorunları aşabilecek yurt sevgisine, bilgi ve donanıma sahiptir.


Görüşme masasında daha fazla gecikmeden Kıbrıs sorununa var olan gerçekler esas alınarak bir antlaşma ile son verilmesi hedefi ile oturmaya devam ediyoruz.


Sizlerden aldığımız ışıkla Kıbrıs Türk halkını 1974 öncesine götürmeyecek bir antlaşma yapabilmeyi hedefliyoruz."


"GÖRÜŞMELERDE HAREKETLENME BELİRLİ KOŞULLARDA MÜMKÜN"


17 Şubat'ta Güney Kıbrıs'ta Başkanlık seçimi yapılacağını anımsatan Eroğlu, Rum seçimleri sonrasındaki dönemde Kıbrıs görüşmeler sürecinde hareketlenme beklenebileceği ancak bunun sonuç getirici bir hareketlenme olabilmesinin ancak belirli koşullarda mümkün olduğu inancını dile getirerek şunları kaydetti: 


"İLERİYE DÖNÜK YOL HARİTAMIZ..."


"Bize göre görüşmeler artık bir zaman takvimi ile yapılmalıdır.


Biz bir al/ver egzersizine ve bunun sonunda yer alacak ve garantörlerin de katılacağı çok taraflı bir toplantının gerçekleşmesine hazırız.


Şu an için ileriye dönük yol haritamız budur.


Yeni seçilecek Kıbrıs Rum liderinin izleyeceği politikalara bağlı olarak bu konularda ilerleme kaydedilmesini umuyor ve bekliyoruz."


"HALKIMIZIN SABRI TAŞMIŞTIR. GÖRÜŞME MASASINA İLGİSİ AZALMIŞTIR"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, halkın sabrının taştığı, görüşme masasına ilgisinin de azaldığını belirterek "Halkımız artık bir sonuca gidilmesini ve kendisine uygulanan haksız ambargoların, izolasyonun kalkmasını beklemektedir" dedi.


Gelecek yıl Dr. Küçük'ü anarken Kıbrıs sorununu geride bırakmış olma temennisini dile getiren Eroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:


"Umarız gelecek yıl sizi anarken Kıbrıs sorununu artık geride bırakmış oluruz.


Değerli liderimiz, sevgili Doktor Küçük, Kıbrıs Türk halkı sizi unutmadı, unutmayacak...


Sizin mücadeleniz, fikirleriniz, halkımıza önderlik yaparken izlediğiniz akılcı, sabırlı tutum bize ışık olamaya devam edecek. Sizi rahmetle, saygıyla anıyoruz."


ANIT ÖZEL DEFTERİNE YAZILANLAR


Törende, devlet yetkilileri anıt özel defterini de imzaladı.


EROĞLU


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, anıt özel defterine şunları kaydetti:


"Aziz Lider Dr. Küçük,


Ebediyete intikalinin 29'uncu yıldönümünde bir kez daha manevi huzurundayız.


Kıbrıs Türkü tarihte eşine az rastlanır sistematik bir zulüm ve zorbalıkla yok edilmeye ve vatanından sürgün edilmeye çalışılırken önderliğinizde başlayan mücadeleyle yok oluş sürecinden kurtulmuş, toprağına ve öz benliğine sahip çıkmıştı.


Kıbrıs Türk halkı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla sonuçlanan haklı mücadelesindeki öncü rolünüzü her zaman hatırlayacak ve sonsuza dek minnetle anmaya devam edecektir.


Sizi ve Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde emeği geçen tüm dava arkadaşlarınız şükranla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyorum."


AKÇA


Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, anıt özel defterine şunları yazdı:


"Aziz Önder Dr. Fazıl Küçük,


Kıbrıs Türkü'nün haklı davası için özveriyle sürdürdüğü çetin mücadelesindeki dirayetli önderliğinizi bugün, ebediyete intikalinizin 29'uncu yıldönümünde bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.


Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti'nin 'Kıbrıs Türkü'nün barış, huzur, refah ve istikrar içinde yaşaması için her zaman yanında olacağını manevi huzurunuzda teyit ederken, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizle beraber geleceğe duyduğumuz güven ve inançla aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyoruz.


Ruhunuz şad olsun."


KORGENERAL SAVAŞ


Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, duygu ve düşüncelerini anıt özel defterine şu şekilde aktardı:


"Aziz Lider Dr. Fazıl Küçük,


Kahraman Kıbrıs Türk halkının hayatta kalma onur ve özgürlük mücadelesinin ana fikrini ve ruhunu teşkil eden önderliğinizin aziz hatırasıyla huzurunuzdayız.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bugünkü onurlu ve güçlü durumuna gelmesinde en büyük pay hiç kuşkusuz fedakârlıkların en büyüğünü yapan siz ve dava arkadaşlarınız mücahitlere aittir.


Sizin ve kahraman mücahitlerin fedakarlıkları tüm dünyaya örnek olmuş özgürlük mücadeleleri ve vatan aşkları asla unutulmayacaktır. Yakmış olduğunuz özgürlük meşalesi Kıbrıs Türk halkının kalbinde daime yanacak ve genç nesillere eşsiz bir rehber olacaktır.


Emin olunuz ki sizin önderlik ettiğiniz mücahitlerin kanlarıyla suladıkları vatan toprakları bundan sonra da en değerli emanet olarak muhafaza edilecektir.


Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri, Kıbrıs Türkü'nün şanlı varoluş mücadelesin, bu mücadelenin kahraman şehit ve gazilerini daima saygıyla anarak, barış ve huzurun devamı için üstüne düşen her vazifeyi yapmaya hazır ve muktedirdir.


Özgürlük mücadelesiyle tarihe geçen hatıranız ilelebet yüreğimizde yaşayacaktır. Sizi ve ebediyete intikal etmiş tüm dava arkadaşlarınız minnet, şükran ve özlem duygularıyla anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.


Ruhunuz şad olsun."


TÜMGENERAL KAVUN


Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun ise, anıt özel defterine şunları yazdı:


"Kıbrıs Türk halkının Özgürlük Mücadelesi Lideri Büyük Önder Dr. Fazıl Küçük,


Her şeyinizi ortaya koyarak başlattığınız ve ilerlettiğiniz büyük mücadele, sonuçta başarı ile hedefe ulaşarak özgür ve bağımsız cumhuriyete kavuşmuştur. Kıbrıs Türk halkı şanlı varoluş mücadelesi çizgisinden sapmayarak, hak ve menfaatlerini savunmaya devam etmektedir.


Kıbrıs Türkü'nün Milli Mücadelesine yaptığınız eşsiz katkılar, oynadığınız tarihi rol hafızalarımızdaki yerini halen korumakta ve yaktığınız meşale Kıbrıs Türkü'nün elinde nesilden nesile aynı coşku ve heyecanla taşınmaktadır.


Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı personeli, Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinin unutulmaz liderini ve özgürlük mücadelesini daima kalbinde yaşatacak ve cumhuriyetin yılmaz bekçileri olmaya devam edecektir.


Yüksek şahsiyetiniz ve ebediyete intikal etmiş tüm dava arkadaşlarınız aramızdan ayrılışınızın 29'uncu yıldönümünde saygı ve minnetle anıyor, manevi huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz.


Ruhunuz şad olsun"Dr. Fazıl Küçük (1906 - 1984)Dr. Fazıl  Küçük (1906 - 1984) Dr. Fazıl Küçük 14 Mart 1906 tarihinde Lefkoşa kazasına bağlı Ortaköy'de dünyaya geldi. Dr. Küçük ilkokulu Haydarpaşa'da bulunan ve müdürünün adından ötürü, "Tarakçı Mektebi" olarak bilinen okulda tamamladı. Ardından Rüştiye'ye (ortaokul) diye bilinen ve Lise seviyesinde olan İdadiye devam etti. İdadiyi bitirmesine iki yıl kala öğrenimini yarıda keserek geriye kalan kısmını İstanbul Özel İstiklal Lisesi'nde tamamladı (15 Ağustos 1926). 

İstanbul Dar-ül Fünun Tıp Fakültesinin birinci sınıfını başarı ile tamamladı. 12 Haziran 1929 tarihinde okul ile ilişkisini kesip, önce Fransa ve daha sonra İsviçre'ye giderek Lozan Üniversitesi'nde tıp öğrenimini tamamladı. Lozan kliniklerinde ihtisas görerek Dahiliye Mütehassısı oldu. 

1937 yılı Mayıs ayında Kıbrıs'a dönerek Lefkoşa'da serbest hekim olarak çalışmaya başladı. Dr. Fazıl Küçük'ün, aktif siyasi hayata atılması, her ne kadar adaya döndüğü 1937 yılında başlarsa da, siyasi faaliyetleri daha gerilere 1931'e kadar uzanıyor. Üç kardeşin en küçüğü olan Mehmet Hüseyin Küçük, 21 Kasım 1961 tarihinde vefat etmiştir. 

Dr. Fazıl Küçük, daha bir üniversite öğrencisi iken, Türk Maarifinin İngiliz müdürler tarafından yönetilmesinde ısrar eden Kavanin Meclisi'nin Türk üyelerine karşı çetin bir mücadeleye girmişti. Dr. Fazıl Küçük, bütün siyasi hayatı boyunca, gayretlerini Türk okulları ile Evkaf İdaresi'nin Türk halkına devredilmesi için, Sömürge Hükümeti'ni ikna etme üzerinde topladı ve sırasında onlarla açık mücadeleye girdi. 

1931 yılında Rumların isyanı ardından ara verilen belediye seçimleri 21 Mart 1943'te tekrar yapıldığı zaman, Dr. Fazıl Küçük muhaliflerine karşı büyük bir zafer kazandı. Altı yıl Lefkoşa Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı. Dr. Fazıl Küçük, zamanın tek Türk gazetesi olan "SÖZ"de toplum sorunları hakkında kendi görüşlerini belirten birçok yazı yayınladı. 1941'de "SÖZ" gazetesi yayınını durdurduktan sonra halkının haklarını savunmak, bunlar için mücadele etmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla 14 Mart 1942'de kendi gazetesi olan "HALKIN SESİ"ni yayınlamaya başladı. 

18 Nisan 1943'te oluşturulan Kıbrıs Adası Türk Azınlığı Kurumu (KATAK)'nun kurucuları arasındaydı. Daha sonra KATAK'tan ayrılarak, 23 Nisan 1944'te Kıbrıs Milli Türk Halk Partisi'ni (KMTHP) kurdu. Dr. Fazıl Küçük'ün partisi kısa sürede birçok yerleşim yerinde şubeler açtı. Parti programındaki ana hedeflerden biri de adanın Yunanistan'a ilhakını (ENOSİS) önlemekti. Kıbrıs Milli Türk Halk Partisi, 23 Ekim 1949 tarihinde KATAK ile birleşerek Kıbrıs Milli Türk Birliği Partisi adı altında yeniden yapılanmıştır. Dr. Fazıl Küçük, oyçokluğuyla bu yeni oluşumun da başına getirilmişti. Dr. Fazıl Küçük, ayrıca Kıbrıs Türk İşçi Birlikleri ile Rumlardan ayrı meslek birliklerinin kurulmasını teşvik etti. Dr. Küçük, daha sonra iktisadi kalkınmada önemli bir rol oynayacak olan Evkaf İdaresi'nin Türk halkına devredilmesini sağlamak amacıyla 29 Kasım 1948 tarihinde, bütün kasaba ve köylerden gelen halkın katıldığı büyük bir miting düzenledi. Bu mitingte polislerle küçük bir çatışma oldu ve bunun neticesi olarak İngiliz Sömürge Hükümeti, Türk halkının kendi meselelerine müdahale edilmesine artık izin vermemeye azimli olduğunu anladı. Dr. Küçük'ün gayretleri, işte bu noktadan sonra sonuç vermeye başladı. Şeriye Mahkemeleri kaldırılarak, yerine Türk Aile Mahkemeleri kuruldu. Müftülük makamı tekrar canlandırıldı. İngiliz Sömürge Hükümeti, Türk Tali Okullarını ve Evkaf'ı Türk halkına devretti. 

1954 yılından sonra, Kıbrıs'ın uluslararası ilgiyi çeken bir konu haline gelmesiyle, Dr. Küçük İngilizlere ve Rumların "ENOSİS" taleplerine karşı mücadelesini hızlandırmış ve 15 Ağustos 1955 tarihinde, partinin ismi kongre kararı ile "Kıbrıs Türktür Partisi" şeklinde değiştirilmişti. Dr. Fazıl Küçük, 1 Nisan 1955 tarihinde EOKA'nın Kıbrıs'ta kanlı terör eylemlerini başlatmasının ardından, Kıbrıs Türk halkının EOKA'ya karşı direnmek için Kıbrıs Türk Mukavemet Birliği (KITEMB) adlı örgütü kurdu. Bu konuda, Rumlar tarafından tehdit edildi (Halkın Sesi Gazetesi sayı:3744-5 Temmuz 1955). Ardından örgütü sessizce dağıtırken, 1955 yılı Eylül ayında gizlice Volkan teşkilatını kurdu. Dr. Küçük, yine 1955 yılında Türkiye, Yunanistan ve İngiltere Dışişleri Bakanları arasında yapılan üçlü konferansı izlemek üzere, diğer iki Türk delege ile birlikte Londra'ya gitti. Bu münasebetle Londra'daki Kıbrıslı Türkler tarafından 4 Eylül 1955'te düzenlenen ve 5 bin kişinin katıldığı Trafalgar Meydanı'ndaki büyük mitingte bir de konuşma yaptı. 

Dr. Küçük, mücadelenin en zor günleri olan 1958 yılında Türkiye'ye gitti ve Kıbrıs ile ilgili olarak Türkiye'nin her tarafında düzenlenen büyük mitinglerde, Kıbrıs Türklerinin davasını müdafaa eden konuşmalar yaptı. Mücadelenin Türkiye'de benimsenmesine yardımcı oldu. Aynı yılın Kasım ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan Kıbrıs görüşmelerini izlemek üzere New York'ta bulundu. Kıbrıs Türk halkının tezini dünyaya tanıtmak amacıyla "Halkın Sesi" gazetesini ayrıca İngilizce olarak da yayınladı. Dr. Fazıl Küçük, Zürih'te Türk ve Yunan başkanları arasında varılan anlaşma üzerine, 17 Şubat 1959'da Londra'da yapılan konferansta Kıbrıs Türk halkını temsil etti ve iki gün sonra varılan anlaşmayı halkı adına imzaladı. 

KIBRIS CUMHURİYETİ VE İLK CUMHURBAŞKANI MUAVİNİ

Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş anlaşmalarına göre Cumhurbaşanı Rum olurken, Cumhurbaşkan Yardımcısı ise Türk olacaktı. Kıbrıs Türk halkı O'nu bir kurtarıcı olarak gördüğünden 3 Aralık 1959'da rakipsiz olarak Kıbrıs'ın ilk Cumhurbaşkan Muavini seçti. 

1962 yılı Temmuz ayından Aralık ayına kadar kırsal bölgelerin sorunları konusunda uzman bir ekiple birlikte, bütün Türk köyleri ile bazı Rum köylerini ziyaret etti ve bu gezilerini tamamladıktan sonra ayrıntılı bir rapor hazırlayarak, suretlerini sorumlu hükümet makamlarına gönderdi. Rumların 21 Aralık 1963 tarihinde Türklere karşı başlattıkları saldırıların ardından oluşturulan Genel Komite'nin başkanlığını yaptı. 

27 Aralık 1967 tarihinde kurulan Geçici Kıbrıs Türk Yönetimi'nde başkanlığa getirildi. Dr. Fazıl Küçük, 18 Şubat 1973 tarihinde Cumhurbaşkan Muavinliği'nden ayrılarak, yerini Rauf R. Denktaş'a bıraktı. 

Ancak gazetesindeki mücadeleyi sürdürerek, Halkın Sesi'ni Kıbrıs Türkü'nün davasına bayrak yapmaya devam etti. Siyaset hayatını sürdürdü. Halkın haklı taleplerini savunmaktan geri kalmadı. 

Dr. Küçük, 1980'li yılların başında rahatsızlandı ve iki-üç yıllık hastalık döneminde de Halkın Sesi'nde makaleler yazıp çeşitli sorunlarla ilgili görüşlerini sunuyordu. Dr. Küçük, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasını büyük bir sevinçle yaşadı. Ölümünden önce verdiği son demeçte de, hastalığının geçtiğini söylüyor ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasını görmesi ile hayata yeniden kavuştuğunu vurguluyordu. 

Dr. Fazıl Küçük, 15 Ocak 1984 tarihinde tutulduğu hastalıktan kurtulamayarak tedavide bulunduğu Londra'da, 78 yaşında hayata gözlerini yumdu. 
15 Ocak 2013 Salı 09:26
Okunma: 2703
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu