Ana Sayfa » Dünya » Dünya Bankası uyardı:en kötüsüne hazırlıklı olun!

Dünya Bankası uyardı:en kötüsüne hazırlıklı olun!

Dünya Bankası küresel ekonomi için büyüme tahminini aşağı çekti. Gelişmekte olan ülkeleri 'en kötüye hazırlıklı olun' yolunda uyaran kuruluşun raporunda en büyük düşüş Türkiye’de.

 
 
Dünya Bankası uyardı:en kötüsüne hazırlıklı olun!
Dünya Bankası, küresel ekonomide görülen yavaşlamanın özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkileyeceği uyarısında bulundu.

Dünya Bankası 2012 yılı "Küresel Ekonomik Görünüm Raporu"nu yayımladı.
Banka, Dünya ekonomisinin özellikle Avro Bölgesindeki borç krizinin yanı sıra Hindistan, Brezilya ve diğer gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümelerinin yavaşlaması nedeniyle yüksek belirsizlik taşıdığını, küresel büyümenin bundan olumsuz etkileneceği uyarasında bulundu.

Gelişmekte olan ülkelerin 2008 yılındaki küresel ekonomik krizle karşılaştırıldığında daha ciddi olabilecek şoklara hazır olması gerektiğine dikkati çeken Dünya Bankası, bir çok Avrupa ülkesinin finansal piyasalardan fon sağlayamaması durumunda koşulların kötüleşebileceğinin altını çizdi.

Dünya ekonomisinin önemli aşağı yönlü riskler ve kırılganlıklarla çok zorlu bir döneme girdiği belirtilen raporda, gelişmekte olan ülkelere sermaye akışlarının geçen yılla karşılaştırıldığında yarı yarıya azaldığı, 2010 yılının ikinci yarısında gelişmekte olan ülkelere 309 milyar dolar olan sermaye girişinin geçen yılın aynı döneminde 170 milyar dolara gerilediği kaydedildi.

Raporda, Avrupa’nın resesyona girdiğinin görüldüğü, Brezilya, Hindistan, Rusya, Güney Afrika ve Türkiye gibi önemli gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin kısmen iç politikadaki sıkılaştırmayla yavaşladığı vurgulandı.

ABD ve Japonya’daki göreceli güçlü ekonomik aktiviteye rağmen, küresel büyümenin ve dünya ticaretinin hızla yavaşladığı ifade edilen raporda, çok büyük olasılıkla Almanya dahil bir çok Avrupa ülkesinin 2011 yılının son çeyreğinde resesyona girdiği kaydedildi.

Raporun yazarı Andrew Burns, küresel ekonomi üzerinde çok fazla belirsizlik olduğuna işaret ederek, krizin derinleşmesi halinde kimsenin bundan kendini kurtaramayacağına vurgu yaptı.

Burns, uluslararası piyasalarda gelişmekte olan ülkeler için faiz oranlarının arttığını, söz konusu ülkelerin sermaye girişinin geçen yılın ikinci yarısında yıllık bazda yüzde 45 düştüğünü ifade ederek, güney ülkelerine "daha kötüsüne" hazır olmaları çağrısında bulundu.

Raporu açıklayan Dünya Bankası Başekonomisti Justin Yifu Lin, küresel ekonominin belirsizlik ve tehlikelerle dolu yeni bir döneme girdiğine işaret etti.

Birçok ülkenin, borçları ve bütçe açıklarının büyüklüğü nedeniyle 2008 yılındaki küresel ekonomik kriz dönemine göre daha zayıf bir pozisyonda olduğuna vurgu yapan Lin, önemli krizler halinde hiçbir ülkenin ayrışamayacağını bildirdi.

Başekonomist Lin, ekonomik kötüleşmenin muhtemelen bir öncekinden daha uzun ve derin olabileceği uyarısında bulundu.

Büyüme tahminleri
Dünya Bankasının "Küresel Ekonomik Görünüm Raporu-2012"ye göre, 2011 yılında yüzde 2,7 büyüyen küresel gayri safi yurt içi hasılanın 2012 yılında yavaşlayarak yüzde 2,5, 2013 yılında ise yüzde 3,1 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Banka Haziran 2011’de yayımladığı tahminlerinde küresel ekonominin bu yıl ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu.

Dünya Bankasına göre, bu yıl yüzde 5,4 ve gelecek yıl yüzde 6 büyümesi beklenen gelişmekte olan ülkeler, 2012 yılında yüzde 1,4 ve 2013 yılında yüzde 2 büyümesi beklenen yüksek gelirli ülkelerden daha iyi bir büyüme performansı sergilemeye devam edecek. Banka’nın önceki tahmininde gelişmekte olan ülkelerin bu yıl yüzde 6,2, gelecek yıl yüzde 6,3, yüksek gelirli ülkelerin ise bu yıl 2,7, gelecek yıl da yüzde 2,6 büyümesi bekleniyordu.

Dünya Bankası, Avro Bölgesi gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) bu yıl yüzde 0,3 daralacağını tahmin ediyor.

Banka dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin bu yıl için büyüme tahminini yüzde 2,9’dan yüzde 2,2’ye ve gelecek yıl için ise yüzde 2,7’den yüzde 2,4’e çekti.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’in bu yıl yüzde 8,4 ve 2013 yılında yüzde 8,3 büyüyeceği tahmin ediliyor.
Küresel ekonomide görülen yavaşlamanın dünya ticaretinde ve emtia fiyatlarındaki düşüşle hissedilmeye başlandığına dikkati çeken Banka, 2010’da yüzde 12,4 artan küresel ticaretin geçen yıl yalnızca yüzde 6,6 büyüdüğünü vurguladı. Dünya Bankası, küresel ticaretin bu yıl daha da yavaşlayarak yalnızca yüzde 4,7 artmasını bekliyor.

Türkiye
Dünya Bankası, Türkiye’nin 2010’da yüzde 9 ve 2011’de yüzde 8,2 ile güçlü büyüme göstermesinin ardından bu yıl zayıf küresel ekonomi ve piyasalarda görülen kargaşanın etkisiyle çok daha yavaş bir büyüme öngördü.

Banka, bu yıl yüzde 2,9 büyüyeceği tahmininde bulunduğu Türkiye’nin 2013 yılında yüzde 4,2 büyüme göstermesini bekliyor.

Dünya Bankası Haziran raporunda Türkiye için 2012’de yüzde 5.1, gelecek yıl için ise yüzde 5.3 büyüme öngörmüştü. Rapora göre Türkiye’de cari işlemler açığı bu yıl GSYİH’nın yüzde 7.5’i olacak, 2013 yılında ise azalarak yüzde 6.3’e inecek.
 
18 Ocak 2012 Çarşamba 18:54
Okunma: 432
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu